Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Особливості адаптації та модифікації освітнього процесу в контексті інклюзивного навчання
»

Проект на тему "Бджілка трудівниця"

Природознавство

Для кого: Дошкільнята (5-6 років)

20.09.2020

1082

25

1

Опис документу:
Мета людини не в тому, щоб жити якнайдовше, а в тому, щоб не вкорочув-ати дароване Богом життя, виснажуючи душу і тіло хворобами. Для цього мудра людина окрім духовної поживи шукає здорову природну їжу. І якщо добре шукає, то знаходить мед - найбагатший за складом природний продукт, який містить кілька сотень необхідних для нашого організму речовин і з яким за своєю життєдайною силою не зрівняються жодні солодощі світу.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Комунальний дошкільний

навчальний заклад

39 «Перлинка»

Проект

«Бджілка трудівниця»

Підготувала вихователь:

Дорошенко І.М.

Мета людини не в тому, щоб жити якнайдовше, а в тому, щоб не вкорочувати дароване Богом життя, виснажуючи душу і тіло хворобами. Для цього мудра людина окрім духовної поживи шукає здорову природну їжу. І якщо добре шукає, то знаходить мед - найбагатший за складом природний продукт, який містить кілька сотень необхідних для нашого організму речовин і з яким за своєю життєдайною силою не зрівняються жодні солодощі світу. Мед та інші бджолопродукти колись були першими ліками людини, а нині вони незаслужено чи не останні, бо їх витіснили  хімічні препарати. Проте мед не повинен стояти в домашній аптечці поряд з ліками. Його місце - на столі, поряд з хлібом, і їсти його треба щодня, тоді і ліки не будуть потрібні. Не доведеться сягати по такі "атомні" ліки як антибіотики, назва яких красномовна - із латинської перекладається як "проти життя", бо вони таки руйнують в організмі окрім шкідливого ще й корисне та важливе. А тут сама Природа  простягає руку помочі, пропонуючи натуральні ліки, які не мають собі рівних. І це не перебільшення!

Тема: «Бджілки трудівниці»

Мета проекту:
-поглибити знання дітей про різні аспекти бджільництва; сприяти виробленню стійкого інтересу до життя бджіл, усвідомленню значення меду та інших продуктів бджільництва в житті людей

Завдання проекту:

-визначити лікувальні властивості продуктів бджільництва, зібрати рецепти використання меду при лікуванні застуди.Схарактеризувати різні сорти меду. Дослідити, як бджола допомагає визначити погоду. Довести, що бджола – «велика трудівниця». Визначити основні рослини-медоноси. Познайомитися з діяльністю Петра Івановича Прокоповича – видатного українського бджоляра, основоположника бджільництва в Україні. Дослідити історію виникнення бджільництва та перших вуликів.
Заходи:
• Організація спостережень за бджолами;
• Заняття за відповідною тематикою;
• Читання художньої літератури.
• Проведення пошуково-дослідницької роботи.
• Використання інформаційно-комунікаційних технологій.

Учасники проекту:

-діти і вихователі, а також батьки дітей.

Очікуванні результати:

1.Сформована база знань у дітей про світ комах зокрема про бджіл.

2. Формування інтересу до бджіл і дбайливе ставлення до них.

3. Розвиток вміння міркувати, спостерігати.

4. Розвиток мови у дітей, активного словника.

5. Формування у дітей інтересу до експериментальної діяльності.

Термін реалізації:середньостроковий проект.

I етап «Мотиваційний»

Мета: продовжувати знайомити дітей з поняттям комахи та їх різновиди, викликати бажання в дітей дізнатися більше про комах, разом з дітьми спостерігати за комахами в природі, їх поведінку.

Проект можна почати з питань про те, чи потрібні комахи нам і природі? Чому діти знищують комах? Знають діти, які комахи живуть поруч з нами? Знають діти, як зимують бджоли? Чи приносять вони користь чи шкода? Де можна взяти інформацію з теми?

Робота з дітьми:

-стежинка історії;

- перегляд відео - фото-сюжетів, ілюстрацій на тему «Комахи», «Будова комахи»;

- спостереження за поведінкою бджіл;

- знайомство з видовою різноманітністю комах (будова, місце проживання, життєдіяльності тощо);

- спостереження за бджолами на ділянці дитячого садка.

Робота з батьками:

-консультація для батьків «Чарівний світ комах»

- тестування «Що я знаю про бджіл»

-папка-пересувка «Комахи наші друзі»

II етап «Інформаційний»

Мета: формування у дітей уявлень про життя бджіл, гуманне ставлення до навколишнього середовища і прагнення проявляти турботу про збереження природи.

Робота з дітьми:

-екологічний квест «Медоносна бджола»;

- розповідь науковців про мед;

- читання і заучування віршів про бджіл, загадок, лічилок, прислів'їв т.д.

- розглядання ілюстрацій з «Червоної книги».

-конструювання з непридатного матеріалу «Будиночок для бджоли»;

-конструювання з непридатного матеріалу «Бджілка трудівниця».

Робота з батьками:

-виготовлення макета «Соти»;

- складання разом з дітьми кросвордів;

-ігри з малюванням: «Домалюй комаха за зразком».

III етап «Репродуктивний»

Мета:продовжувати знайомити дітей з способом життя бджіл, викликати бажання в дітей бережливо ставитися до природи та комах,разом з дітьми спостерігати за комахами в природі, спонукати до проявів чуйності. Закріпити правила поведінки в природі.

Робота з дітьми:

- Дидактичні ігри:

«Комахи»

Мета: збагатити знання дітей про комах, закріпити їх назви;

- Хто що вміє робити?»

Мета: розширювати і активізувати дієслівний словник дітей.

«На галявині»

Мета: уточнювати і розширювати словник по темі. Закріплювати розуміння прийменників «на», «під».

- Театралізовані ігри інсценізація байки «Бджілка й мураха».

Робота з батьками:

- Співпраця у створенні розвивального середовища;
- Спільні милування об’єктами спостережень, їх фотографування, обговорення вражень;
- Допомога у створенні стенду «Весела бджілка»

IV етап «Узагальнення, аналіз та систематизація знань»

Мета: закрпіпити знання з основ екологічної свідомості дітей, на прикладі небезпечною для лісу і його мешканців ситуації, що виникла з вини людей, необхідності дотримання людиною правил поведінки в природі. Сформувати соціально-активну життєву позицію дошкільників, вміння висловлювати своє ставлення до ролі як певної життєвої позиції (сміливість, доброта, турбота, чуйність)

-складання розповідей про бджіл, оформлення книжок - маляток;

-бесіди з дітьми: «Хто такі комахи?», «Де будинок у комах?», «Хто, як, де спить?», «Хто живе в підземному царстві?», «Бувають комахи дитинчатами?», «Комахи в природі нашого краю" та ін

идактична гра «Закінчи речення» (вживання всіх форм непрямих відмінків імен іменників в однині).

-шнтерв'ю (формування навичок діалогічної мови) на тему «Бджілка трудівниця».

- бесіди-обговорення: «У чому користь джіл?», «Небезпека бджіл».

- Бесіди про працелюбство, обговорення про працьовитих комах.

Робота з батьками :

-Консультація «Бережемо світ комах»

-Рекомендації для читання вдома.

V етап «Творчий»

Мета:поглибити та розширити знання дітей про світ комах ,зокрема бджіл,формувати орієнтацію на моральні норми поведінки. Розвивати у дітей пізнавальний інтерес, прагнення до активного пізнання цінності природи та буття людини в природі. Стимулювати в дітей допитливість та інтерес до пізнання. Розвивати креативне мислення. Виховувати повагу до природи.

Робота з дітьми:

-гумореска «Як ми з кумом мед качали»,

-вивчення прислів їв про бджіл,

-читання вірша «Бджілка Майя»

Робота з батьками:

-перегляд разом з дітьми відеофільму «Комаха бджола»

VI етап «Рефлексивно-оцінювальний»

Висновок: останнім часом в силу різних причин відбувається масова загибель бджіл яка в окремих країнах набуває катастрофічних масштабів маючи достатньо серйозні наслідки не тільки для екосистеми планети але для продовольчої та економічної безпеки країн.
На нашу думку, реалізація цього проекту принесла користь, як і батькам так і дітям. Життєвий досвід отриманий під час проекту залишиться з ними на все життя і знадобиться їм в подальшому. За допомогою цього проекту, ми показали дітям, яку користь несуть нам комахи, як вони живуть, як допомагають людям. Тож давайте будемо берегти своїх маленьких друзів.

Додатки до проекту


Історія бджільництва

Із давніх-давен люди використовують продукти бджільництва і знають їх поживну цінність. Мед вважався улюбленою їжею богів. Він і досі залишається обов'язковим компонентом багатьох ритуальних страв: куті, колива, сити, медвяних коржів.  Українці називають бджолу "божою пташкою" і вважають помічницею Всевишнього. За однією з легенд, бджола полегшила хресні муки Спасителя. Юдеї замовили цигану п'ять цвяхів для розп'яття Христа. Їх мали забити в руки, ноги та груди Спаса. Але циган пожалів Ісуса і п'ятий цвях, який мав забити у груди, сховав у своєму волоссі. Євреї помітили це, схопили цигана і звинуватили в обмані. Але він став божитися, що забив п'ять цвяхів.У цей момент на груди Христа сіла бджола. Циган помітив це і вказав на неї зі словами: "Оно той п'ятий цвях, що я забив. Щоб я почорнів, як земля, якщо брешу". З того часу Бог прощає циганам брехню, але, по слову свого побратима,всі стали чорними як земля

Бджільництво має надзвичайно важливе значення в житті людей. З пасік людина одержує цінні продукти, рівнозначних замінників яким немає. Це – мед, віск, квітковий пилок, прополіс, маточне молочко, бджолина отрута. Ці продукти мають високі лікувальні властивості, а також великий склад вітамінів та амінокислот. • Сучасне сільськогосподарське виробництво неможливе без галузі бджільництва. Скрізь, де вирощують соняшник, гречку, ріпак, кормові бобові, овочеві культури, у садах, на городах, під склом теплиць, на квітках комахозапилюваних рослин працюють бджоли.

Віками люди вживають продукти бджільництва. Найдавнішому наскельному малюнку, на якому зображено людину, що дістає з розщілини в скелі стільник, а навколо неї рояться бджоли, — 15 тисяч років. Його знайшли археологи в одній з печер на території Іспанії. Під час розкопок в єгипетських пірамідах, яким уже біля п’яти тисяч років, було знайдено предмети бджільництва, настінні малюнки із зображенням процесу розливання меду у глиняні горщики. Єгиптяни робили вулики з обпаленої глини. Бджільництво було добре розвинене в Давній Греції, і відомий учений Арістотель першим докладно описав життя бджіл. А грецький лікар Діоскорид вважається родоначальником використання продуктів бджільництва у медицині.

Бджоли належать до сімейства перепончастокрилих комах. Всього їх у природі – 30 000 видів. Найцікавішою серед них вважають бджолу медоносну. Крім диких бджіл існують такі домашні породи бджіл, які поширені серед пасічників – карпатська, українська, кавказська.

Бджільництво було улюбленим заняттям слов’ян. Спочатку селяни знаходили в лісах дупла з дикими бджолами, викурювали їх, руйнували гнізда і забирали мед. З часом помічали: є «медові» дерева, в дупла яких бджоли поверталися після розорення. Люди називали такі дерева бортями, позначали, щоб восени повернутись до них за медом. З часом назріла проблема охорони бортей. Щоб уберегти мед від «зайшлих людей», бортники (власники бортей) вирубували шматки дерев із дуплами й прилаштовували їх поблизу своїх жител. Так з’явилися перші нерозбірні вулики. За однією із версій, слово «пасіка» походить від слова «посіка», що означає «вирубка». Щоб вибрати мед з такого вулика, бджолиний рій потрібно було вигнати і знищити його житло — систему стільників. Нерідко при цьому бджолині родини знищувались.

Петро Іванович Прокопович ( 1775 – 1850) — видатний український бджоляр, основоположник бджільництва. Він вивчав біологію бджолиної сім’ї, вдосконалював методи бджільництва. Його пасіка була найбільшою в світі – вона нараховувала 10 000 бджолосімей. У 1814 році Прокопович створив перший у світі розбірний рамковий вулик. Петро Прокопович був талановитим педагогом. Із заснованої ним школи за 53 роки її існування вийшло понад 700 кваліфікованих пасічників. Похований Петро Прокопович у селі Пальчики, на Чернігівщині, де була його школа. Тепер там збудовано пам’ятник, його іменем названо Український інститут бджільництва.

Вячеслав Григорович Неліпа – бджоляр з великим стажем, член Спілки бджолярів України. Постійно буває на семінарах у Києві, які проводить рада Спілки, він – постійний учасник всеукраїнських ярмарків з реалізації меду та іншої продукції бджолярства. Тож не дивно, що перейняти досвід його роботи приїхали пасічники, які живуть за сотні кілометрів від Покровського. Під час майстер-класу В.Г.Неліпа продемонстрував збирання пилку з медоносних рослин пилкозбирачами за новою технологією. Він також ознайомив колег з технологію збору маточного молочка, розповів про виведення маток тощо.

Цікаві факти про мед

Мед – це продукт життєдіяльності двох взаємозв’язаних організмів: комахи і рослини. І дістається він бджолі тяжкою працею. Щоб зібрати один кілограм меду, бджола повинна відвідати приблизно 210 мільйонів квіток і принести у вулик 120-150 тисяч нош нектару, крапельками якого вона наповнює свій медовий шлуночок, або зоб. Бджола пролітає в годину приблизно 65 кілометрів і навіть з ношею, рівною 75 відсотків її ваги, вона летить із швидкістю 30 кілометрів на годину. Отже, якщо квіти, з яких бджола бере взяток, знаходяться в півтора кілометрах від пасіки, бджолі-трудівниці потрібно налітати приблизно 400 тисяч кілометрів, що в 10 разів перевершує коло земної кулі по екватору.

 Такі медоноси, як малина, гречка, липа ростуть звичайно на великих площах, тому кожний із них може стати джерелом головного взятку. Найбільш тривалий взяток (до місяця) буває з буркуну, гречки, вересу. Найбагатший взяток із деревних рослин – біла акація і липа.

Квітковий мед володіє неповторним ароматом і чудовим смаком, який народжується з нектару різноманітних польових квітів. Має забарвлення блідо-жовтого кольору та ніжний відтінок. Пофасований у невелику тару та збережений при кімнатній температурі – легко маститься на хліб, має маслоподібний вигляд. Корисні властивості квіткового меду Квітковий мед містить в собі цілющі властивості...

Запашний травневий мед з ледь зеленкуватим відтінком, має чудові смакові і лікувальні властивості. Містить аромати весняних квітів, квітучих садів. В поєднані з акацією утворює цікаву композицію – на колір, смак за запах. Травневий мед має виражену жарознижуючу, болезаспокійливу, протизапальну, антибактеріальну та кровоспинну дії. Травневий мед може мати різні відтінки, залежно...

Мед має яскраве насичене золотисто-янтарне забарвлення, швидко кристалізується в крупнозернисту масу. Відрізняється терпким присмаком і має слабкий аромат квіток соняшнику. Заряджений теплом південного сонця, цей мед – чи не найсолодший серед інших видів і має прекрасні лікувальні властивості. Бджолиний віск має надзвичайно велике значення в багатьох галузях народного господарства. Оптичні заводи використовують віск для гравірування скла і виготовлення мастик для склеювання та полірування. У металургійній промисловості використовують віск для перевірки форм при чавунних відливках, а у радіотехнічній — при виготовленні конденсаторів та електропроводів. Віск входить до складу різних мастик, якими обробляють шкіру взуття, щоб вона не пропускала воду. На кондитерських фабриках України тонким шаром воску обробляють деякі сорти цукерок, щоб вони не склеювалися. Крім того, віск механічно очищає зуби від нальоту, зміцнює ясна. Віск як складова частина вживається при виготовленні кремів, які випускає вітчизняна фармацевтична промисловість.

Прополіс, (бджолиний клей) – темно-коричневого або з зеленим відтінком речовина, яка має досить приємний запах меду, ваніліну, що особливо відчувається при його горінні. Бджолиний клей використовують бджоли як ремонтно-будівельний матеріал та для полірування стільникових комірок. Він не шкідливий для організму людини, а тому його в медицині використовують для лікування туберкульозу, бронхіту, захворювань шкіри. Команда «Лікарі»

 Застосування меду в косметичних процедурах відомо з давніх часів. Ще Клеопатра активно використовувала медові маски для обличчя і медові ванни для тіла. Для ванн цариця використовувала суміш молока і меду. Медові маски та масажі - пом'якшують, зміцнюють і живлять шкіру, підвищують її еластичність і перешкоджають появі зморшок, і ще: мед в масках проявляє свої гігроскопічні властивості - він поглинає шкірні виділення, а його інгібітори надають знезаражуючу дію.

Щоб бути здоровою, людині варто з’їдати одну ложку меду двічі на добу. Дітям корисні медові чаї, медовий квас і звичайний мед, особливо акацієвий. Мед використовують як загальнозміцнювальний, протизапальний, тонізуючий, антиалергічний засіб. Його застосовують для лікування ран і опіків, при захворюваннях серцево-судинної системи, нирок, печінки, жовчних шляхів. Мед нормалізує діяльність шлунковокишкового тракту, стимулює функцію внутрішніх органів, попереджає склероз, активізує утворення еритроцитів, нормалізує сон, стимулює захисні сили організму.

 ЛІКАР РАДИТЬ Часник з медом. Суміш натертого часнику з натуральним медом у співвідношенні 1:1 (приймають на ніч 1 / 4 ложки суміші, запиваючи кип'яченою водою). Малина з медом. 1 ст. ложка меду, 1 ст. ложка шипшини, 1 ст. ложка малини, 1 ст. ложка смородини, залити 100 мл окропу. Витримати 15 хвилин. Пити 3 рази по 1 / 2 склянки перед їжею. Гаряче молоко з медом і вершковим маслом

МЕД З ДАВНИНИ ВІДОМИЙ ЯК НАТУРАЛЬНІ ЛІКИ. КОРИСНІ ВЛАСТИВОСТІ ХІМІЧНИЙ СКЛАД І КОРИСНІ ВЛАСТИВОСТІ МЕДУ ЗАЛЕЖАТЬ ВІД ПОРИ РОКУ І РОСЛИН, З ЯКИХ ЗБИРАВСЯ НЕКТАР. МЕД ЕФЕКТИВНИЙ НАТУРАЛЬНИЙ ЗАСІБ ПРИ БОЛЯХ У ГОРЛІ, АЛЕРГІЯХ І ЗАХВОРЮВАННЯХ ВЕРХНІХ ДИХАЛЬНИХ ШЛЯХІВ. КРІМ ТОГО, ЗАВДЯКИ ВМІСТУ ОРГАНІЧНИХ КИСЛОТ МЕД СТАБІЛІЗУЄ РОБОТУ НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ.

Конспект заняття для старшої групи «Бджілка»

Мета:ознайомити дітей зі способом життя і середовищем існування бджіл. Формувати уявлення про те, що бджоли корисні комахи ( збирають квітковий сік – нектар, з якого виходить мед ). Дати дітям уявлення про те, що всі живі істоти навіть бджоли спілкуються між собою. Формувати у дітей валеологічні знання про користь меду та бджоли. Вчити дітей досліджувати бджолиний продукт ( мед – солодкий, липне, пахне, світлий, темний, зацукрований ). Розвивати вміння дітей досліджувати та робити висновки щодо воску – твердий, крихкий, при нагріванні м’який. Збагатити словниковий  запас словами соняшниковий, акаційний,  гречаний. Вправляти дітей складати розповідь за схемою – ланцюжком, удосконалювати правильну вимову всіх звуків рідної мови. Розвивати у дітей пізнавальний інтерес до світу комах, діалогічне мовлення. Виховувати дбайливе ставлення до навколишньої природи, зокрема до комах.

Матеріал: Квітуча кімнатна рослина, чайні ложечки, тарілочки, стаканчики з водою, мед ( соняшниковий, акаційний, гречаний, світлий, темний, зацукрований ) віск, соти, вощина, рамки з вощиною, пилок, вологі серветки, ролик про бджіл, зображення бджіл, звуки бджіл, схема – ланцюжок.

Хід заняття.

Вихователь: Доброго дня діти та гості. Подивіться яка сьогодні чудова погода. А як ви думаєте яка настала пора року? ( Відповідь дітей ). Діти,  а як ви гадаєте з приходом весни щось у природі змінилося? А що? ( Відповідь дітей). А тепер заплющіть свої оченята і поміркуйте, де можна почути такий звук і хто його може робити

Діти: У вулику, такий звук роблять бджоли.Вихователь: А що нам дають бджоли. ( Відповідь дітей ). А ви знаєте як бджоли збирають мед? Я вам хочу запропонувати подорож до бджілки і ми з вами подивимося як це роблять комахи. ( Перегляд діафільму про бджіл ).

Завдання – провокація «Мед з квітки».

Діти, а тепер ми з вами спробуємо як бджілки зібрати мед із квітки. Ось наша квітка, візьміть усі ложечки та тарілочки і давайте з вами спробуємо це зробити. Чи можемо ми це зробити?

Діти: Не можемо.

Вихователь: Чому?

Діти: Ми люди, а не комахи, ми важкі, у нас нема крил, у нас рот, а у бджоли хоботок я т. д.

Вихователь: Вірно. Діти, а подивіться що це у бджілки на лапках? ( Показ картинки де на лапках у бджоли є пилок ). Це пилок. Ось подивіться це маленькі жовтенькі крупинки і є пилком. Коли бджілка повзає по серединці квітки вона на свої лапки начіплює крихітні крупинки, вони притискаються один до одного і утворюються ось такі крупинки. Діти візьміть і понюхайте чим пахне пилок? ( Відповідь дітей ). Ми з вами за допомогою нескладного досліду зможемо побачити цей крихітний пилок.

Дослід «Збір пилка з тюльпана»

Вихователь дає понюхати тюльпан так щоб на носі залишився пилок жовтого кольору. Ой як ви гадаєте що це? ( Відповідь дітей ).

Вихователь: А як же у нас з’явився мед у вулику?

Складання розповіді «Звідки береться мед?»

Діти за схемою  – ланцюжком розповідають про цей процес.

Вихователь: А з чого роблять стільники? ( Відповідь дітей ). Ось погляньте в кожному вулику є така рамка на якій є вощина. ( Розгляд рамки ). Пропоную вам дослідити цю цікаву речовину.

Дослід «Властивості воску»

Діти уважно обстежують шматочки воску, визначають його колір, запах, твердість, пробують його розламати, зім’яти. Роблять висновок, що віск належить до твердих речовин, ламається, кришиться.

Вихователь запитує: « Чи можна зробити віск м’яким? Як саме? Діти висловлюють свої міркування. Дорослий повідомляє,що віск стає м’яким, якщо його розігріти. Ось дивіться ми нагріли віск у гарячій воді. Який він став? ( М’яким, теплим ). А ще він може бути рідким, якщо його сильно нагріти. Роблять висновок, що віск може змінювати свій стан під дією температури.

Фізкультхвилинка «Сонечко сяє».

Вихователь: Діти підійдіть до цього столу. Ось дивіться це стільники з нектаром які бджоли ретельно запечатали воском. Ось так виглядають пусті стільники без меду, а це з медом. У таких комірках нектар дозріває і перетворюється на мед. Бачите, скільки часу й зусиль потрібно аби ми могли ним поласувати. Тепер час спробувати себе в ролі дегустаторів. Дослідимо продукт, який добули для нас бджоли.

Дослід  « Який Мед?»

На столі стоїть 3 баночки з медом ( білий – акаційний, жовтий – соняшниковий, темний – гречаний , зацукрований, рідкий ) чайні ложечки.

  • Пропоную визначити колір меду . Висновок: мед може бути світлим або темним.

  • Куштують. Висновок: мед солодкий.

  • На запах. Висновок: мед пахучий.

  • Визначають стан меду: Висновок: мед може бути густим або рідким чи кристалізованим ( дати попробувати )

  • Обстежити мед на дотик. Висновок: він липкий.

Дослід « Чи мед розчиняється у воді?»

На столі стоять прозорі стаканчики з водою. Діти спершу обстежують воду    ( прозора, без запаху, без смаку). Вихователь пропонує добавити у воду ложку меду і розколотити його. Що сталося? ( Відповідь дітей ).

Вихователь: А де використовують мед? ( У медицині, кулінарії ). Діти, а ви відчуваєте який приємний запах у нас. Що так пахне? Так це пахнуть наші медяники які ми з вами приготували. Давайте ними пригостимо наших гостей і самі скоштуємо їх.

Солодкий мед, жахливо солодкий!
Ложку всю оближеш вмить…
Солодше дині і помадок,
Солодше фініків і фіг!
Є в саду бджолиний будиночок —
Вуликом всі його звуть.
— Хто живе в ньому? Солодкий гномик?
— Бджоли, милий, в ньому живуть.
Там візерункові соти,
У клітинах — мед, бджолиний працю…
Тісно, душно… Темрява роботи:
Липнуть лапки, крила тиснуть…
Там бджолина цариця
Яйця білі кладе.
Перед нею завжди юрбиться
Розумних няньок хоровод…
У суєті невтомної
Копошаться тут і там:
Нагодуй її так вимий,
Зроби кашку червякам.
Перед вуликом на дощечці
Вічно варта на годиннику,
Щоб джміль через крилечко
Не забрався похапцем.
А навколо пухнастим килимом
Колихається квіти:
Жовтець, конюшина, кмин сквозистый,
Дощ курячої сліпоти…
Бджоли всі їх облітають —
Ті годяться, ці — ні.
Швидко в чашечки пірнають
І з видобуванням знову на світ…
Буде день — прийде старенька,
Тихо вулик обійде,
Подиміти на бджіл гнилушкой
І прозорий мед сберет…
Вистачить всім — і нам, і бджіл…
Поклади на язик:
Станеш раптом, як чиж, веселим
І здоровим, як бичок!

(Саша Чорний)


***

Так влаштована природа:
Немає без бджіл у природі меду,
Без квіточок немає бджіл —
Це я давно врахував!
Літа чекати вже недовго,
Прилітай скоріше бджілка,
Дай мені з кожної квітки
Кілограма два медка.

(А. Усачов)

***
У рудих смугастих футболках бджоли
Знову веселою командою
Вздовж по річці квіткової
Вранці пливуть без нічого.
І повернуться з видобуванням
У вулик рідної як зазвичай.
Мед принесуть золотий
З річки квіткової додому.

(Л. Слуцька )

***

З квітки на квітку,
Літає бджола.
Готує медок,
Завжди весела.
З зорі до зорі,
В працях і турботах,
Неробою вважатися,
Їй зовсім не хочеться.

(С. Бахрушина)

***

Рано вранці на квітку,
Бджілка прилетіла,
Опустила хоботок,
І пилку поїла.
Повернулася у вулик знову,
Покликала з собою:
«Там дуже багато нектару,
Полетимо зі мною!».
Зажужжали, закружляли,
І вперед, на північ!
Дружним роєм опустилися
На запашний конюшина.
І колишеться лужок,
Бджілки там працюють,
Буде медок солоденький
Зимою холодною!

***

Бджола голодна була,
Накрила стіл собі бджола:
Нектар ромашку налила,
І, забувши про всі справи,
Сіла, звісивши ніжки,
А жало — замість ложки!

(І. Гуріна )

***
Влітку бджілкам цілий день
Збирати нектар не лінь.
Віднесуть його потім.
У вулик — свій чудовий будинок.

Над квіткою бджола дзижчить
І нектар зібрати поспішає.
Весь нектар, що збере,
Перетворює бджілка мед.

(Ст. Зубков)

***
Аромат квітів струменить
В ясний літній теплий день.
Бджіл у вуликах не сидиться,
Не знайома бджолам лінь.
Від квітки до квітки літають,
Стільники заповнюють медом.
Діловите жужжанье
Раздается там і тут.
Від бджолиного старання —
Мед, корисний від застуди.

(Л. Эйза)

***
Справжня тільник,
Смугаста сорочка.
Тільки це не матрос,
І не птах альбатрос,
Це бджілка вбралася,
На роботу снарядилась,
На лужок, та на квітку,
Солодкий медок збирати.

(А. Тесленко)

***
Ти, звичайно, молодець,
Бджілка золота,
Збираєш солодкий мед,
По квіткам літаючи.
Але погладити не можу
Я тебе за це,
Тому що ти жалишь
Навіть добрих діток!

(М. Вержбовская)

***
У бджоли турбот чимало!
Тільки вранці сонце встало,
А бджола вже в працях,
Збирає сік в кольорах!
Два кошики збере,
У будиночок-вулик віднесе,
І знову летить на луг —
Так весь день, за колом коло.
Де тут співати, як бабку,
Танцівниці єгоза!
Треба в соти мед налити,
Так розкласти по полицях!
Так все літо і літає,
Мед бурштиновий запасає.
Щоб взимку і ти дружок
Їм поласувати зміг!

(Н. Лисенко)

***
Деловита і сміла
Золотиста Бджола,
Смугаста трудяга
Багато користі принесла!
Тільки тих, хто любить працю,
Люди «бджілками» звуть,
Їх у приклад всюди ставлять
І в помічники звуть.
Тільки ранок настає —
Вирушають у політ,
У бджолиного народу
Кожен сам собі пілот.
Тут процес не даремно —
Збирає бджілка мед
І квітковий, і гірчичний,
І будь, який знайде.
Тільки липа розквітне,
То з неї цілющий мед
Для лікування застуди
Бджілка миттю збере!
Їх професія — літати.
Медом соти насичувати,
Та ще волохатим черевцем
І рослинки запилювати.
Тих, хто зневажає працю,
Усюди «трутнями» звуть,
Адже вони, як трутні у вулику,
Меду в стільники не несуть.
Чому ж став ревіти
Ображений Ведмідь?
Запустив він лапу у вулик.
Щоб ласощі поїсти!
За подібні справи
Жалить кожного Бджола,
Бо не за цим
Меду в соти принесла!

(Е. Французова)

***
Жу-жу-жу, я чую вухом.
Жу-жу-жу, дзижчить бджола.
Бджілка, це вам не муха,
Бджілка мед вам принесла.
Полетіла по квіточкам,
І зібрала з них пилок,
Покружляв над садочком,
Мед несе тобі хлоп’яті.
Мед корисний, він лікувальний,
Лікує серце та живіт.
Дуже смачний і чарівний,
Навіть мишко любить мед.
Цілий день працювала бджілка,
Все летить, як літак,
І вже стоїть на полиці,
Свіжий самий, травневий мед.

(Д. Полоновский)

***

Бджілок мірне жужжанье,
Їх веселий дружний рій —
Це символ світобудови,
Це радість і спокій!


А ще зимою солодкість,
Золотий тягучий мед,
Ось яку дарує радість
Бджілки маленької політ!

Села на шипшину бджілка —
Вкололася про 
голку,
З несподіванкою прожужжала —
У тебе є теж жжжало?!

(Р. Ряскина)

***
— Бджілка, бджілка,
жу-жу-жу!
За тобою
давно стежу.
Мені сказали,
що у бджілки
В будинку мед
на кожній полиці.
І тому ведмеді
Жити не проти
з тобою в сусідах!

(Ст. Гвоздьов)

***
Це вулик — в ньому живе
Дивовижний «народ».
Він туди
сюди літає,
Сік з квіточок збирає
І пилком їх опыляет,
Нам бережуть природу —
Спасибі, бджілки вам за працю!
Люблять діти їсти мед,
Він їм здоров’я дає!

(Старе Перо)

***
Чому квітка тремтить?
Посередині хто дзижчить?
Я наблизилася злегка,
Бджілка злетіла у хмари!
Зажужжала, покликала
В небо синє бджола.

(Л. Буртан)

***
Бджола каже: — Жу-жу,
Я покажу вам будиночок.
У ньому зараз повно роботи:
Треба зробити до терміну соти,
Щоб потім на цілий рік
Запасти цілющий мед.
І знову: — Жу-жу, жу-жу,
Після всі дорасскажу.
Мені пора продовжити справу —
Я за медом полетіла.

(Ст. Гвоздьов)


***
Є у нас — ось це так! —
Музична гряда.
Тільки сонечко зійде —
Відразу все бринить, співає.
Спостерігаю — не дихаю,
Близько до них не підходжу,
Тому що ті співаки
Жалити теж молодці.

(Фея Місяця)

***
Бджола в мене встромила жало,
Хоч я її не ображала.
Те, що без діла я лежала,
Бджолу жахливо дратувало —
Вона ж працювала, жужжала.
Ну, от себе і не стримала!

(Р. Зайцева)

***
Зібравши всі свої справи,
Дзижчить і бджола кружляє,
Ось важливо сіла на квітку,
Адже вона знає в цьому толк,
Суть її земних турбот —
Солодкий і запашний мед.

(Е. Ерато)

***
Хороша була бджола,
Коли меду нам дала.
А адже раніше, минулого літа,
Так вжалила при цьому!

(А. Мармазов)

***
На Неглинній новий будинок —
В зелені балкони,
Маки зріють на одному,
На іншому — лимони.

У одних балкон навесні
Ніби садок підвісний,
В інших навпаки —
Там не сад, а город.

А на третьому, як не дивно,
Бджіл розводить бджоляр.
У новому будинку — бджоли!
Ось так новосели!

Вранці по Неглинній
Мчить рій бджолиний,
А звідти — на бульвар
Збирати з квітів нектар.

Бджоляр розводить бджіл,
Одного він не врахував,
Що вони в кінці кінців
Пережалят всіх мешканців!

Грушу бабуся несла
Маленькому онуку,
Раптом на сходах бджола
Як вчепилася їй у руку!

А вчора ридала вголос
Галя-комсомолка:
У бідолашної ніс розпух —
Вкусила бджілка!

Всі кричать: — Від ваших бджіл
Немає спокою людям!
Ми складемо протокол,
Скаржитися будемо!

Бджоляр на захист бджіл
Навіть лекцію прочитав.
Він сказав: — Бджолина отрута
Багатьом прописали,
Доктора тепер велять,
Щоб хворих кусали!
І з бджолиною отрутою
Сестри ходять на будинок.

Якщо так, — сказав один
Худорлявий громадянин, —
Якщо їх так хвалять,
Нехай мене вжалять!

Я хворію рідко,-
Каже сусідка, —
Бджіл я боюся як вогню,
Але на всяк випадок
Нехай вжалять і мене,
Так, мабуть, краще!

Всі бабусі кажуть:
— Нас кусайте теж!
Може бути, бджолина отрута
Робить молодше?

В будинку — увлеченье:
Нове лікування!

Про одне твердить весь будинок —
Нехай кусають бджоли!
Навіть ми тепер йдемо
Прямо після школи
До бджіл на уколи.
(А. Барто)


***
Я сьогодні ловив бджіл,
Тільки ось що не врахував-
У бджоли серйозний вигляд,
Жахливо дзижчить.
Є і жало у неї
Її грізне рушницю.
Якщо хто її зачепив,
Неуважно дивився,
Швидко, влучно і легко
Жало вистрілить своє.
Ось тепер моя рука
Перетворилася на товстуна.
Відразу дві бджоли вирішили,
Що їх життям нашкодили,
І мене вжалили
Дивака і простака.
Більше бджіл ловити не буду,
Краще вимию посуд,
А потім піду гуляти
Білих метеликів шукати.

(Ю. Пономарьова)

***

Мабуть, мабуть, —
Жужжала бджола, —
Поправити б жало,
Погнула вчора,
Ведмедя кусала,
Кричала — ура!
Ледве прогнала його з двору.
Баночку меду я вам принесла,
Все, що змогла, від ведмедя врятувала.
Коваль-молодець
І художник, і жнець,
Викував тут же прекрасне жало,
З найміцнішого в світі металу.
Тепер не зігнеться воно ніколи,
І бджілку у двір не увірветься біда.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.