Природоохоронна акція «Балки Придніпров'я»

Опис документу:
План проведення акції І. Збір матеріалів про природоохоронні об’єкти Васильківського району. ІІ. Дослідження рослинного і тваринного світу Саєвої балки: 1. Рослинний світ 2. Тваринний світ 3. Рельєф 4. Гідрологічні умови балок 5. Водні ресурси ІІІ. Операція «Зроби балку чистою». ІV. Пошуково-краєзнавча робота. V. Творчі роботи учнів (твори, легенди, вірші). VI. Виховний захід «Люби і бережи свій рідний край!»

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Природоохоронна акція

«Балки Придніпров'я»

Матеріали підготували

Учні 8 класу

Карась Ілона

Кравець Дар'я

Чаплинської СЗОШ

Васильківського району

Керівник вчитель географії

Олексюк Тамара Леонідівна

План проведення акції

І. Збір матеріалів про природоохоронні об’єкти Васильківського району.

ІІ. Дослідження рослинного і тваринного світу Саєвої балки:

1. Рослинний світ

2. Тваринний світ

3. Рельєф

4. Гідрологічні умови балок

5. Водні ресурси

ІІІ. Операція «Зроби балку чистою»

ІV. Пошуково-краєзнавча робота

V. Творчі роботи учнів (твори, легенди, вірші)

VI. Виховний захід «Люби і бережи свій рідний край!»

VIІ. Фотовернісаж із Саєвої балки (рослинний і тваринний світ)

Предмет та об`єкт вивчення: балка


Мета екологічної акції: прищеплювати учням усвідомлення відповідальності за утримання в належному стані оточуюче природне середовище; роз'яснення підростаючому поколінню необхідності збереження природи рідного краю.

Збір матеріалів про природоохоронні об’єкти

Процес видозмін природних комплексів триває, зміна екосистем набуває дедалі більших масштабів. Вже зараз необхідно вжити заходів щодо збереження унікальних ландшафтів, рідкісних та зникаючих видів рослин і тварин, усього генофонду рослинного і тваринного світу. У природно-заповідний фонд України входять заповідники, регіональні ландшафтні парки, заповідні урочища, ботанічні сади, зоологічні, дендрологічні парки, пам'ятки садово-паркового мистецтва тощо.

Метою даної роботи є збереження у природному стані цінного природного ландшафту цілинного степу, а також всього комплексу рослинного, грибного та тваринного світу, де зустрічаються види, що включені до Червоної книги України, рослинні формації, що є в Зеленій книзі України, багато видів лікарських рослин.

У зв'язку із складною екологічною ситуацією в країні в наші дні, ми маємо багато уваги приділяти навколишньому середовищу.

Матеріали нашої роботи підтверджують, що на території Васильківського району Дніпропетровської області існує 9 заповідних об’єктів різного рівня, їх площа складає 1475, 5 га., це лише 1, 1 % загальній площі при необхідній теоретичній долі заповідності 8%. Ландшафтні заказники загальнодержавного значення: Дебальцівський лиман – 429, 3 га. Преображенівський – 312, 6 га., Бакаї – 690 га, Гришаї — 134,24 га,Чаплино-Васильківський заказник  - 825,58 га, Надвовча́нський зака́зник - 1059,47 га, Новогригорівський заказник - 338,87 га.Ботанічний заказник місцевого значення: Балка – сад – 38, 6 га. Скелі залізних кварцитів – 5 га.

Дослідження рослинного і тваринного світу Саєвої балки

Ми досліджували рослинний і тваринний світ Саєвої балки, яка має неофіційну назву, але входить до Чаплино-Васильківського заказника.

Рослинний світ. До умов жаркого і сухого літа, посух і суховіїв краще пристосовані окремі злаки і трави: ковила, типчак, тонконіг, житняк, полин, пирій. Серед первоцвітів з'являються – гусяча цибулька, пшінка, фіалка звичайна. У межах балки є поодинокі дерева – верба, клен; кущі – лоза, глід, шипшина.

Тваринний світ. Із ссавців для балок характерними є кріт (сліпак), полівка, миші. У місцях, де гризунів дуже багато, земля пронизана лабіринтом ходів. Птахів у балках трохи більше ніж у чистому степу. Ближче до лісосмуги мешкають зайці, лисиці,фазани. Якщо у балці є водойми то там можна зустріти дикі качки, чайки, чаплі, ондатри. Із плазунів зустрічаються: ящірка прудка, вуж, жаби. Світ комах дуже різноманітний.

Рельєф. Ба́лка — флювіальна форма рельєфу, суха або з тимчасовим водотоком долина з плоским дном; кінцева стадія розвитку ярів. Як і яр, балка являє собою результат впливу ерозії ґрунту текучою водою.

Балка — заглиблення значної довжини (більше від яру), яке з боків має задерновані схили, відкрите в бік загального нахилу поверхні, з плоским або слабо увігнутим дном. Балка є негативною незамкненою простою або складною формою рельєфу. Довжина балок — від сотень метрів до 20—30 км, глибина від декількох метрів до десятків метрів, ширина до сотень метрів.

Гідрологічні умови балок. Клімат зони розташування об’єкту теплий помірно-континентальний з порівняно холодною малосніжною зимою та спекотним, посушливим літом. Середня температура січня -80С, липня 200С). Тривалість безморозного періоду 160-170 днів.

Водні ресурси на території об’єкту представлені пересихаючим влітку струмком, що стікає днищем балки. На струмку влаштовано ставки.

Операція «Зроби балку чистою»

Пошуково-краєзнавча робота

Історія походження назви Саєвої балки

Вивчаючи тему «Ландшафти України», ми зацікавились історією походження балок степової зони в нашій місцевості.

Я мешкаю в селі Журавлине, Васильківського району. Деякі балки біля нашого села входять до Чаплино-Васильківського заказника. Одну із них, в народі, називають Саєва балка. Я провела пошукову роботу. Старожили нашого села – Прілоус Катерина Савівна, 1926 р.н., та Пилипенко Володимир Афанасійович, 1928 р. н., розповіли, що у нашій місцевості жив колись пан Саєв. І саме від його прізвища і пішла назва балки – Саєва.

Підготувала

учениця 8 класу

Карась Ілона

Творчі роботи учнів

(твори, легенди, вірші)

Весняна балка

Як чудово спостерігати за балкою навесні! Тількино вилазить із земельки зелена травичка, розцвітають перші весняні квіточки. Просинаються після зимової сплячки комашки та жуки. Чутно. Як кумкають жаби і співають цвіркуни свою одвічну пісню. Промінці сонця ласкаво обіймають ще холодну землю.

А на протилежному березі – лісова – смуга. Звідти лунає дзвінкий щебет пташок і дивно пахне листя васильків.

Все навкруги вабить своєю красою!

Учениця 3 класу

Давиденко Карина

Балка

В краю села є чудова балка. Там росте м'яка, зелена травичка. Дивовижні квітуть квіти. Посеред балки біжить маленький струмок. На галявині стоїть дерево, а під ним в суниці живе їжачок.

Учень 3 класу

Волков Даніїл

У бабусі у селі є ставок. Біля нього утворилася гарна балка. Там живе качечка з каченятами. Ще росте багато очерету, а за ним росте маслина. Над водою росте гарна верба.

Мені подобається приходити і милуватися цією красою.

Учень 3 класу

Фоменко Б

Легенда

Це було у нас в країні,

В нашій славній Україні,

Де здавен панує згода,

Чесність, вірність та свобода,

Де цінують волю й братство.

Де родилося козацтво!

Багатий яр

Було це в ті часи. Коли перші козаки поселилися в долинах та ярах.

Після служби в Запорізькій Січі, сивий козак з родиною поселився в такому яру. На цій землі було дуже бідно, що не садили чи сіяли, то засихало. Сонце випалювало їх посіви, вітри видували вологу. Сухим яром прозвали люди це місце.

Одного разу знайшов козак джерельце. Воно було замулене так, що ледь-ледь вода з нього текла. Вичистив він його, розкопав. І забила джерельна вода. Скуштував чоловік і відчув, що такої зроду не пив! Втомившись, задрімав. І явилась йому у вісні жінка прекрасна і заговорила чарівним голосом:- Дякую, тобі, чоловіче добрий, що очистив мене, повернув живильну джерельну силу.

Тоді махнула вона рукою і побачив чоловік у сні пагорби, покриті зеленню і квітами п’янкими, траву по пояс, зелену, як рута. Прокинувшись, потер чоловік очі і подумав: «Чи привиділось, чи приснилось?»

Вийшов з Сухого яру, пройшовши трішки, він побачив місце, яке бачив у сні. І дотепер люди дивуються, що яр Сухий, все спалюється сонцем, а другий, поряд, Багатий. Тут ростуть цілющі лікарські рослини, трава зеленіє, ростуть чарівні первоцвіти.

Учениця 2 класу

Шабаліна Аліна

Ой по яру глибокому

Колись текла річка.

Текла вона та й висохла.

Тепер тут травичка.

Учениця 2 класу

Плішак Наталя

Підготувала збір матеріалу

учениця 8 класу

Карась Ілона

Виховний захід

Підготувала і провела

вчитель географії

Олексюк Т.Л.

«Люби і бережи свій рідний край!»

Мета: формувати екологічну культуру; розширювати уявлення учнів про цінність та багатогранність природи; учити аналізувати, робити висновки; виховувати любов до рідного краю, дбайливе ставлення до природи.

Обладнання: записи пісень; Червона книга України; плакати «Охорона природи»; ілюстративний матеріал «Рослини України»; фізична карта України.


Гасло:

«Встаньте, люди миром за природу»

Люби природу не як символ
Душі своєї,
Люби природу не для себе,
Люби для неї.
                                     М. Рильський

 

Хід заходу

 

І. Організаційний момент

Вітаємо вас, шановні гості нашого свята.

ІІ. Основна частина

Слово вчителя

- Природа щедро обдарувала нашу земля. Вона — вірний друг й неоціненне багатство, джерело здоров'я й радості. Ми із задоволенням милуємося золотими нивами пшениці, широкими луками, густими лісами, могутнім Дніпром. Дихаємо п'янкими ароматами квітучих садів та квітів.
Людина закохана у природу. А чи справжня то любов?

Хто ж тоді руйнує мурашники, на стовбурах дерев вирізує написи, в лісах розводить вогнища, залишає сміття, забруднюються повітря й водойми, вирубує ліси, губить тварин. Ніхто інший, як сама людина.
Що слід робити, щоб господарська діяльність не тільки не завдавала шкоди природі, а й допомагала відновлювати й примножувати її багатства? Перед людиною та природою постала проблема виживання. Розв'язати її можуть люди.

Гра «Підкажи словечко» 

Ось небо блакитне і сонце в зениті!
Моя Україна — найкраща... (у світі)!
Моя Україна — це ліс і озерця,
Безмежні степи і чарівні... (джерельця).

 

Красиві пейзажі і гори високі,
Маленькі струмочки і ріки... (глибокі).
Міста старовинні і замки прекрасні,
Великі будови і дуже... (сучасні).

 

Сади чарівні, мальовничії села,
Моя Україна — це пісня... (весела).
Це щира, багата, як світ, її мова,
Крилата, така мелодійна... (чудова)!

 

Її обереги — верба і калина.
Найкраща у світі —... (моя Україна).
Бо нам найрідніша Вітчизна і мати!
То як же нам, дітям, її не... (кохати)!
                                                      Н. Красоткіна

Інтерактивна гра «Мікрофон» «Що мені дає природа?»
Людина не може прожити без природи тому, що...
- Все необхідне для життя людина отримує від природи. Тому захищати й оберігати природу — наш обов'язок.

Поради тим, хто йде на природу відпочити
У ч н і (по черзі) 

1. Природа — справжнє багатство для нас.
Будьмо з нею друзями повсякчас! 

2. Друже, не розводь багаття в лісі,
Бо на деревах загориться листя.

3. Якщо вогнище на галявині розвів,
Перевіряй, чи добре загасив. 

4. Ти у ліс прийшов — відпочивай,
Але лісових мешканців — не ображай! 

5. Гучно в лісі музику не вмикай,
Сміття за собою завжди прибирай. 

6. Не збирай ти рідкісні рослини.
Можуть вони зникнуть будь-якої днини.

7. На довго свіжість збереже рослина.
Та, що у садочку виростила людина. 

8. У лісах і луках букетів не збирай.
Навесні першоцвітів не зривай!

9. Залишай неймовірну красу на землі.
Нехай милуються квітами дорослі й малі. 

10. Не ламай гілки дерев й кущів.
Там домівки у пташок та хрущів.

11. Ходи у лісі й по луках стежками,
Щоб не топтати рослини під ногами. 

12. Навколо прислухайся й придивись,
Розуміти природу ти серцем навчись.

13. Пам'ятай! Ти — частина природи,
Тож не заподій їй та собі шкоди!

14. Піклуймося про природу щоднини,
І вона щиро віддячить людині!
                                                    В. Чала

Слово вчителя
- Учені вважають стан навколишнього середовища є критичним, тому що воно дуже забруднене. Це накладає відбиток не тільки на тваринний та рослинний світ й на людину, яка є частиною природи.

Діяльність людини становить серйозну загрозу для існування багатьох видів рослин, тварин і грибів. Тому виникла потреба їх охорони та збереження.
Екологічна ситуація в Україні (розгляд дитячих плакатів)


● Використовується більша частина всього земляного фонду.
● Знижена родючість земель унаслідок інтенсивного використання.
● Вода більшості водойм є забрудненою і брудною.
● Маємо дуже мало лісових насаджень.
● Збільшуються обсяги побутових відходів, тому що мало переробних заводів.
● На здоров'ї населення відклала відбиток аварія на Чорнобильській АЕС.

Прислів'я та приказки про природу та її явища
- Що про природу говорить народна мудрість у прислів'ях та приказках?
● Природа одному мати, другому — мачуха.
● Заступи природу дверима, то вона тобі вікном ввійде.
● Поле бачить, а ліс чує.
● Хто про природу дбає, вона тому повертає.
● Про землю піклуйся — золотим зерном милуйся.
● Бережіть свій край — і зробіть із нього рай!
● Як дбаєш про природу, так і маєш!


Слухання вірша 

Коли де бачу квітки очі,
«Люби!» — вона мені шепоче.
Повз деревце іду зелене,
«Привіт!» — схиляється до мене.
В гніздечку пташку стріну в гаї,
Питає пташка: «Як ся маєш?»
«Спочинь» — з болота жаба просить.
«Всміхнись» — цвіркун сюркоче в просі.
Який же цвіт кругом чудовий!
Додому йду в добрі й любові.
                                            С. Павленко
Слово вчителя. Охорона природи здійснюється за різними напрямами. Як окремі види рослин та тварин, так і їхні угруповання охороняють на територіях заповідників, національних природних парків, заказників. На території нашого району створено 9 заказників. Основа заказників - балковий ландшафт із своїм рослинним та тваринним світом.

Складання схеми - асоціації до слова балка(сонячна,запашна,світла,квітуча, життєдайна)

(Перегляд презентації «Природоохоронні території моєї місцевості».)
Жива природа — це дивовижний, складний, різноманітний світ. Особливе місце в ньому відведено людині. Саме від людей залежить — чи побачать світ майбутні покоління.

Виступ учнів

1.Гартуй свій дух і волю, й тіло,
Берися за роботу сміло.
Уже тепер з маленьких літ
Іди добро творити в світ!  

2.Очистимо Землю від бруду і скверни,
Посіємо скрізь доброти й квітів зерна!
Хай буде планета красива й зелена
Для щастя, добра і для тебе й для мене! 

3.Давайте боротись за чистоту природи.
Планеті не будем наносити шкоди.
Посадимо ліс і гайочки зелені,
Сади і діброви — планети легені!

4.Очистимо струмки і будуть жити ріки,
Бо із малих струмків течуть річки великі.
Вода — де є життя, без неї не прожити.
Вже час прийшов для нас — природі послужити! 

5.Ми посадим довкола берізки і клени.
Хай наш край розцвітає і буде зелений.
Ми очистимо землю свою від сміття
Й буде в нас чарівне і здорове життя! 

5.Назавжди запам'ятай —
Бережи свій рідний край!
Це твоя земля, країна,
Край батьківський — Батьківщина!

6.Про екологію напишемо ми гасла,
Щоб іскра доброти в дущі не згасла.
І щоб людина з самих юних літ
Добро несла в казковий білий світ.
                                                   Н. Красоткіна

Фотовернісаж із Саєвої балки

Рослинний світ

Тваринний світ

Рельєф балки

Підготувала

учениця 8 класу

Кравець Дар'я

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!