Природні зони Північної Америки.

Опис документу:
Сформувати знання про особливості розміщення природних зон Північної Америки; поглибити систему знань учнів про взаємозв’язки природних компонентів у складі природних зон

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема:Природні зони Північної Америки.

Навчальна мета:формувати знання про особливості розміщення природних зон Північної Америки; поглибити систему знань учнів про взаємозв’язки природних компонентів у складі природних зон; продовжувати формувати в учнів уміння складати характеристику природних зон за типовим планом; удосконалювати практичні вміння учнів працювати з картами атласу.

Розвивальна мета:розвивати географічне мислення, вміння застосовувати знання на практиці в нових нестандартних ситуаціях; формувати пізнавальний інтерес у кожного учня та особисту зацікавленість самостійною дослідницькою діяльністю; удосконалювати вміння працювати з додатковою літературою, виділяти головне, узагальнювати матеріал, робити висновки.

Виховна мета: виховувати інтерес до предмету, любов, бережливе ставлення до природи.

Обладнання: фізична карта світу, атласи, ілюстрації, мультимедійна презентація, додаткова література.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

ХІД УРОКУ

І.Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Учитель:

  • Сьогодні ми з вами здійснимо уявну подорож природними зонами Північної Америки. А з чого ж починається будь-яка мандрівка? На мою думку, зі збору рюкзака. Саме від наповнення рюкзака залежатиме успіх нашої мандрівки.

Розпочнемо збір «багажу знань» із географічної розминки. Вона включає в себе прийом «Так-Ні». Я задаватиму вам запитання, а ви відповідатимете лише «так» або «ні».

Географічна розминка. Прийом «Так-Ні».

1.Річки Північної Америки мають дощове, снігове та підземне живлення . (Так)

2.На заході материка розташовані гори Кордильєри. (Так)

3. Велике солоне озеро розташоване в у горах Аппалачі? (Ні)

4.Річка Ніагара з'єднує озера Верхнє та Онтаріо. (Ні, Ері та Онтаріо)

5.Найбільшим у системі Великих озер є озеро Верхнє. (Так)

6.Північну Америку від Євразії відділяє Берингова протока. (Так)

7.Крайньою південною точкою материка є мис Сент-Чарльз. (Ні)

8.Зона вулканізму та землетрусів у Північній Америці знаходиться у горах Аппалачі. (Ні)

- Молодці, із запитаннями впоралися! Наступний прийом – «Картографічна розминка»

Картографічна розминка

1. Гудзонова затока

2. Великі Американські озера

3. Кордильєри

4. Каліфорнійський півострів

5. Великі рівнини

6. Аппалачі

7. Півострів Флорида

8. Півострів Юкатан

Гра «Упізнай річку або Відгадай об’єкт за описом»

Учитель пропонує визначити географічний об'єкт (річку, озеро) за стислим описом.

  1. До басейнів яких океанів несуть свої води річки Північної Америки? (Тихого, Атлантичного та Північного Льодовитого)

  2. Річка протікає Центральними рівнинами та Примексиканською низовиною. Має два великі притоки – Міссурі та Огайо. (Міссісіпі)

  3. Річка, що витікає з Великих озер. (Святого Лаврентія)

  4. Річка, що протікає на півночі Канади, свою назву дістала на честь дослідника цих місць, а індіанці називають її «Великою річкою». (Маккензі.)

  5. Які річки належать до басейну Тихого океану? (Колумбія, Колорадо, Юкон)

  1. Яка річка несе свої води до Беринґового моря. (Юкон.)

Гра «Один зайвий»–учням необхідно визначити, що в переліку є зайвим та спробувати обґрунтувати відповідь.

  1. Міссісіпі, Юкон, Онтаріо, Колорадо.

  2. Кордильєри, Анди, Аппалачі.

  3. Мерчісон, Сент-Чарльз, Мак-Кінлі,Мар'ято.

  4. Ері, Верхнє, Маракайбо, Мічиган, Гурон.

  5. Гудзонова, Каліфорнійська, Гвінейська, Мексиканська

III.Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів – прийом «Дивуй»

(Заслуховується розповідь учителя про)

Північна Америка – батьківщина багатьох культурних рослин.

(соняшник, кукурудза, квасоля, стручковий перець, гарбуз, бавовник, індичка, ондатра, чорнобривці, жоржина.)

вихідцями з материка

(колорадський жук, амброзія, елодея канадська)

«Природні зони Північної Америки».

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Запитання вчителя

Перед вами атласи. За картою географічних поясів та природних зон визначте природні зони Північної Америки та вкажіть зони, що займають найбільшу площу.

На якій частині материка розташовані області висотної поясності?

Деякі з природних зон Північної Америки вже відомі вам, тому що ви вивчали їх під час знайомства з іншими материками. Але окремі природні зони ми з вами ще ніколи не розглядали, крім того, сьогодні ви довідаєтесь, чому особливе місце в розподілі природних комплексів материка належить рельєфу та впливу океану.

1. Закономірності розміщення природних зон у Північній Америці.     Пригадайте
•    Від чого залежить зміна природних зон на рівнинах?
 

   – Розподіл природних зон у Північній Америці, як і на інших материках, відповідає закону широтної зональності, який, як вам відомо, полягає в поступовій зміні природних зон від екватора до полюсів. Зміна природних зон залежить від співвідношення тепла та вологи. 

Розміщення природних зон на рівнинах Північної Америки тісно пов'язане з особливостями зміни клімату.
     На півночі материка спостерігається широтна зональність природних зон: вони простягаються з заходу на схід й змінюють одна одну з півночі та південь.
     Однак в середній і південній частинах природні зони витягуються з півночі на південь. Це пояснюється різницею у зволоженні.

     На нерівномірність зволоження східних, центральних та західних частин материка впливають гори: Аппалачі та Кордильєри. Прибережні частини більш зволожені. Там виникають лісові ландшафти. В центрі материка, де опадів менше – степові. Біля півострова Каліфорнія холодна течія спричиняє опустелювання узбережжя. Цим пояснюється меридіональне простягання природних зон в межах помірного, субтропічного та тропічного поясів.

2.Характеристика природних зон (робота в малих групах)

Учні класу об’єднуються в експедиційні загони, кожний загін отримує маршрутний лист, який необхідно оформити працюючи з підручниками, атласами та ілюстративним матеріалом. В групі є головуючий, він же доповідач.

Учитель:

Я пропоную вам зараз здійснити уявну подорож природними зонами Північної Америки та скласти їх коротку характеристику

План характеристики природної зони

  1. Географічне положення.

2. Особливості клімату.

  1. Переважаючі типи ґрунтів.

  2. Характерні представники рослинного світу.

  3. Типові представники тваринного світу.

На опрацювання матеріалів учням дається 7 хвилин. Після опрацювання підручника йде пояснення вчителя з елементами бесіди, робота з картою «Природні зони Північної Америки». Учні доповнюють розповідь своїми знаннями.

Під час виступів учні заповнюють картку «Характеристика природних зон»

V. Закріплення вивченого матеріалу


   1. Знайдіть відповідність між природною зоною та рослинами, що в ній ростуть(фронтально)

1

Лісостеп, степ

А

Чорниці, лишайники, вереск, карликова береза

2

Пустелі, напівпустелі

Б

Ялина, ялиця, модрина, туя, секвоя

3

Листяні ліси

В

Ковила, тонконіг, бізонова трава

4

Тундра, лісотундра

Г

Каштан, бук, кипарис, магнолія, карликова пальма, ліани

5

Перемінно-вологі ліси

Д

Каштан, тюльпанове дерево, платан, дуб

6

Тайга

Е

Кактус, полин, агава, юка

2. Прийом «Хто? Де? »

Розподіліть по природних зонах тварин, які мешкають в одному з американських зоопарків: вівцебик, койот, пума, тушканчик, лемінг, опосум, бізон, песець, полярний вовк, барибал, скунс, полярна сова.

3. Прийом «Шпаргалка»

Назвіть природні зони, для яких характерні типи ґрунтів (на картках)

Природна зона

Тип ґрунту

1.

2.

3.

4.

5.

  1. Підзолисті

  2. Чорноземи

  3. Бурі лісові

  4. Жовтоземи, червоноземи

  5. Сірі лісові

5 .Прийом «Географічний диктант»

Учитель читає твердження, а учні позначають, яким природним зонам вони відповідають: арктичні пустелі (1), тундри й лісотундри (2), широколисті ліси (3), лісостепи й степи (4).

  1. Із рослинності в цій природній зоні найбільше представлені мохи, лишайники, карликові дерева.

  2. Для цієї зони характерні різні види дуба, бук, клен, липа, в'яз, платан, горіх, каштан, дикі яблуні.

  3. Із тварин у цій природній зоні широко представлені різні гризуни, зараз її територія є розораною.

  4. Ця зона розташована на південь від тайги й на захід від мішаних і широколистих лісів, у районах із недостатньою кількістю опадів (400 — 500 мм).

  5. Рослинність цієї природної зони надзвичайно бідна, деякі тварини живуть у прибережних водах.

  6. У цій природній зоні в минулому переважав трав'яний покрив із невеликими групами дерев і чагарників.

  7. У цій природній зоні живуть лемінги, песець, північний олень — карибу, полярний вовк, вівцебик, росомаха.

  8. Ця природна зона займає більшу частину Ґренландії та Канадського Арктичного архіпелагу.

Відповіді: 2, 3, 4, 4, 1, 4, 2, 1.

VІ. Підсумок уроку, виставлення оцінок

Північна Америка – материк, багатий різними рослинами і тваринами. На метерику присутні такі природні зони: арктичні пустелі, тундра та лісотундра, тайга, мішані та широколисті ліси, перемінновологі ліси, лісостеп, степ, пустелі та напівпустелі, савани та рідколісся. Змінюються вони згідно закону широтної зональності та висотної поясності. Але деякі природні зони розміщені не за законами.

VІІ.Домашнє завдання.

Опрацювати параграф 39 підготувати повідомлення про природоохоронні території материка, екологічні проблеми. Найвідоміші об’єкти.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ГЕОГРАФІЇ залишилося:
0
4
міс.
1
2
дн.
1
4
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!