+ Додати матерiал
і отримати
безкоштовне
свідоцтво
! В а ж л и в о
Предмети »

ПРИРОДНІ ЗОНИ ЄВРАЗІЇ

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок географії у 7 класі

ТЕМА. ПРИРОДНІ ЗОНИ ЄВРАЗІЇ.

Мета:

навчальна: сформувати знання про природні зони Євразії та закономірності їхнього розміщення територією материка; вдосконалювати практичні уміння та навички характеризувати природні зони материка за тематичними картами атласу;

розвивальна: формувати науковий світогляд, розвивати аналітичне мислення, уміння робити висновки й узагальнення, сприяти розвитку інтересу до природи свого материка;

виховна: виховувати любов до природи Землі, її багатств, уміння працювати в колективі.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: фізична карта Євразії, карта природних зон Євразії (світу), карта кліматичних поясів Євразії (світу), підручники, атласи, контурні карти, проектор, ноутбук.

Опорні та базові поняття: природний комплекс, широтна зональність, висотна поясність, природна зона.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, ВМІНЬ ТА НАВИЧОК УЧНІВ

Робота з тестом на тему «Євразія»

Творчі питання

Пригадайте, що таке широтна зональність, висотна поясність.

У межах яких природних зон розташована Північна Америка?

Які чинники порушують широтне простягання природних зон на материках?

Слайд №1

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Подивіться на карту природних зон материка — вона нагадує яскраво-плямистий килим. «Повний набір» кліматичних поясів Північної півкулі Євразії зумовлює наявність усіх природних зон Землі. На жодному з вивчених материків немає такого різноманіття ґрунтів, рослин та тварин, яке спостерігається в Євразії. На жодному з вивчених материків області вертикальної поясності не займають такі великі площі. Досвід зі встановлення особливостей природних зон інших материків Землі допоможе вам з'ясувати складну мозаїку природних зон Євразії.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Особливості розміщення природних зон на материку

У Євразії представлені всі природні зони земної кулі, але тільки зони арктичних пустель, тундри, лісотундри й хвойних лісів утворюють суцільні смуги, які тягнуться із заходу на схід через весь материк.

Порушення широтної зональності в розміщенні природних зон найбільш чітко простежується на заході й сході Євразії. Найбільшу площу на материку займають природні зони помірного поясу.

2. Характеристика природних зон (випереджальний матеріал, який готували учні).

Зона арктичних пустель — на заході охоплює окремі острови в Північному Льодовитому океані, на сході — крім островів, ще й частину узбережжя.

Слайд №2

Тундра й лісотундра — вузькою смугою уздовж північного узбережжя Євразії й на прилеглих островах; під час просування на схід розширюється зі збільшенням суворості клімату. Облямовує тундру з півдня зона лісотундри.

Слайд №3

Ліси помірного поясу.

Зона хвойних лісів, або тайга тягнеться широкою смугою від Атлантичного до Тихого океану. Європейська й азіатська тайга відрізняються. На заході переважає сосна й ялина, за Уралом — ялиця, сибірський кедр, у Східному Сибіру — модрина. Найбільше дерево тайги — сибірський кедр (кедрова сосна, 35-40 м заввишки й 2 м завширшки, близько 500 років). В азіатській частині поширена багаторічна мерзлота. Найстійкіше дерево тайги — модрина.

Слайд №4

Мішані ліси поширені в Європі й Східній Азії. На заході змішані ліси починаються на півдні Скандинавського півострова й тягнуться до передгір'їв Південного Уралу. Крім хвойних, ростуть дуб, липа, ясен, в'яз, граб.

Широколистяні ліси також не утворюють суцільної смуги: на заході Європи вони тягнуться від південних берегів Балтійського й Північного морів, поступово витягуючись на Східноєвропейській рівнині.

Слайд №5

Лісостеп неширокою смугою проходить від Середньодунайської низовини до річки Єнісей. Окремі ділянки лісостепу зустрічаються серед лісів і гір на сході Азії.

Степи — безлісні простори, де панує злакова рослинність. Зона степів тягнеться смугою від низов'їв Дунаю й берегів Чорного й Азовського морів, огинаючи з півдня Уральські гори, до Алтаю, продовжуючись на піднесених рівнинах східної Азії. Під трав'янистим покривом степів утворюються родючі чорноземні ґрунти.

Слайд №6

Слайд №7

Слайд №8

Напівпустелі й пустелі утворилися в посушливих областях центральної, південно-західної, частково південної Азії в трьох кліматичних поясах: помірному, субтропічному й тропічному. Пустелі помірного поясу займають значну частину Центральної Азії. Це пустелі Каракуми, Кизилкум, Гобі, Такла-Макан. Для пустель помірного поясу характерна різка контрастність кліматичних умов: виснажлива спека влітку й сильні морози з вітрами узимку. Зона напівпустель і пустель субтропічного поясу розташована плоскогір'ях і нагір'ях — Малоазіатському, Іранському тощо. Пустелі тропічного поясу займають Аравійський півострів, північні береги Перської затоки, Аравійського моря й область нижньої течії річки Інд. Природні умови тропічних пустель Євразії багато в чому схожі з африканськими.

Слайд №9

Субтропічні ліси — поширені на південному заході і південному сході Євразії.

Слайд №10

Савани та рідколісся поширені на півостровах Індостан, Індокитай та острові Шрі-Ланка. Для них характерне переважання трав'яного покриву, де розкидані зарості чагарників і окремі ділянки рідкостійних лісів, під якими сформувалися червоно-бурі й червоні ґрунти.

Слайд №11

Субекваторіальні ліси — на узбережжях морів і схилах гір півостровів Індостан і Індокитай.

Зона вологих екваторіальних лісів Євразії охоплює південь півострова Індокитай, майже повністю Великі Зондські острови й південний захід острова Шрі-Ланка.

Слайд №12

3. Висотна поясність гір Євразії

У Європі найбільш чітко висотна поясність проявляється в Альпах: п'ять висотних поясів закономірно змінюють одне одного. Найбільша кількість висотних поясів спостерігається на південних схилах Гімалаїв. На північних схилах гір усього два висотні пояси. Це пояснено сусідством із нагір'ям Тибет, якому властиві суворі кліматичні умови.

У Гімалаях склад висотних поясів західної (біля підніжжя більш сухої та прохолодної) та східної (жаркої та вологої) відрізняється. У західній частині до 1000 м зростають рідкостійні посухостійкі ліси та чагарники. У східній: на аналогічних висотах поширені вологі вічнозелені ліси, які поступово заміщуються мішаними та хвойними лісами. Снігова лінія розташована вище, ніж у західній частині.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Робота над тестами

  • Позначте на контурній карті межі помірного поясу та природні зони: тайга, мішані ліси, широколисті ліси, лісостеп, степ.

  • За картами атласу та тестом підручника складіть характеристику природних зон Євразії.

Назва природної зони

Географічне положення

Особливості

клімату

Переважний

тип ґрунтів

Представники

рослинного світу

тваринного світу

  • Порівняйте набір та розташування природних зон Євразії та Північної Америки.

  • Установіть ознаки схожості та відмінності.

  • Робота в контурних картах. Позначте на контурній карті:

1) райони поширення вертикальної поясності в Євразії;

2) природні зони пустель та напівпустель.

  • Запитання

У яких кліматичних поясах Євразії сформувалися пустелі й напівпустелі?

Чому цій природній зоні в Євразії відведено великі площі?

Які природні зони характерні для субтропічного кліматичного поясу Євразії? Чим пояснено формування різних природних зон на заході й сході цього поясу?

Чим пояснити багатство й розмаїтість тваринного й рослинного світу екваторіального поясу Євразії?

Чому вертикальні пояси південних і північних схилів, західної та східної частин Гімалаїв відрізняються між собою?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацюйте § 47-48 підручника.

Розпочніть роботу над дослідженням: «Здійснення уявної подорожі уздовж 50-ї паралелі: складання карти маршруту з позначенням країн, природних об'єктів та природних комплексів» (позначити природні комплекси).

Випереджальне (окремим учням): підготувати повідомлення про найвідоміші природні об'єкти, занесені до списку світової спадщини ЮНЕСКО в Євразії.

Опис документу:
Сформувати знання про природні зони Євразії та закономірності їхнього розміщення територією материка; вдосконалювати практичні уміння та навички характеризувати природні зони материка за тематичними картами атласу

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Інтегрований курс «Мистецтво»: теоретико-прикладний аспект»
Просіна Ольга Володимирівна
36 годин
590 грн
590 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти