ПРИГОЛОСНІ ДЗВІНКІ ТА ГЛУХІ. ВИМОВА ЗВУКІВ, ЩО ПОЗНАЧАЮТЬСЯ БУКВАМИ Ґ І Г

Опис документу:
Тема: ПРИГОЛОСНІ ДЗВІНКІ ТА ГЛУХІ. ВИМОВА ЗВУКІВ, ЩО ПОЗНАЧАЮТЬСЯ БУКВАМИ Ґ І Г Мета: більш поглибити знання учнiв про дзвінкі й глухі приголоснi; домогтися засвоєння в школярів особливостей вимови дзвінких й глухих приголосних; формувати орфоепiчні навички; навчити правильно вимовляти звуки, що позначаються бувами ґ і г; розвивати в учнів логічне мислення, пам'ять, фонематичний слух, культуру усного і писемного мовлення. виховувати в учнів почуття поваги до видатних українців.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Дата_________ Клас 5

Урок № 51

Тема: ПРИГОЛОСНІ ДЗВІНКІ ТА ГЛУХІ. ВИМОВА ЗВУКІВ, ЩО ПОЗНАЧАЮТЬСЯ БУКВАМИ Ґ І Г

Мета: більш поглибити знання учнiв про дзвінкі й глухі приголоснi; домогтися засвоєння в школярів особливостей вимови дзвінких й глухих приголосних; формувати орфоепiчні навички; навчити правильно вимовляти звуки, що позначаються бувами ґ і г; 

розвивати в учнів логічне мислення, пам'ять, фонематичний слух, культуру усного і писемного  мовлення.

виховувати в учнів почуття поваги до видатних українців.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: схеми,картки, графічний диктант, підручник.

Хід уроку

І.Організаційний момент.

Як гомін тихої діброви,

Як шум морів і луків –

Усі слова людської мови

Складаються із звуків.

Дмитро Білоус

Ми з вами, діти, ознайомимося з одним із розділів науки про мову – «Фонетикою». Що ж вона вивчає? А чи змогли б ми без неї обійтися? Чи уміли би правильно писати та читати? Недаремно її називають царицею. І сьогодні ми йдемо в гості до вельмишановної господині – до цариці Фонетики. Ви маєте показати, як її шануєте, як її поважаєте, а для цього, звісно, треба не так багато й не так мало – виявити ваші знання з фонетики, а також кмітливість, винахідливість, творче натхнення 

ІІ.  Актуалiзація опорних знань.

  1. Перевірка домашнього завдання.

  • Декілька учнів зачитують домашню вправу.

  • 3-4 учні працюють за картками.

  1. Словниковий диктант

Ім'я, під'їхати, в'їхати, об'ява, сім'я, м'ята, м'ят ний, пір'я, м'яч, п'ять, з'їхати, м'ясо, дерев'яні, Мар'янка, м'який, пам'ять, пам'ятник, пам'ятати, з'їзд, пам'ятник, дев'ять, реп'ях, солов'ї, бур'ян, по двір'я, розв'язали, з'їв, з'юрмитись, зв'язали, при слів'я, об'єднати, роз'їхатись, здоров'я, хлоп'ята, роз'яснити, в'юн, кам'яне, з'явився, полум'я, від'їхав, з любов'ю.

Гра «Жартівливий мішечок»

  1. З чого починається день? (д.)
    2. Вечір чим кінчається, а ранок починається? (р.)
    3. До якого імені треба додати одну літеру, щоб отримати крупу? (Анна – манна.)
    4. Як з буряка зробити бурю? (Буряк – буря.)
    5. Чого багато має болото, менше озеро, ще менше море, а зовсім не має річка? (о.)
    6. Яке слово об’єднує 33 букви? (Азбука.)
    7. Що мають дуб, бук, бузок, яблуня, груша, але не мають ні граб, ні ясен, ані клен, ані слива? (у.)
    8. Що треба зробити, щоб морський рак полетів? (Омар – комар.)
    9. Перетворіть рослину на комаху, що нагадує бджолу. (Хміль – джміль.)
    10. Слова, що різняться одним звуком глухим і дзвінким. Перше означає сильний дощ, друге – фруктове дерево. (Злива – слива

ІІ.  Мотивація навчальної діяльності учнів.

Наша мова – звукова, і значення в ній передаються за допомогою звуків. Тому фонетика, як наука про звуковий склад мови, пов’язана з усіма галузями мовознавства.

ІІІ. Вивчення нового матерiалу.

  • Робота із пiдручником. Вправа 232 (усно)

Дзвінкі (Г < Ш) — [б] [д] [д'] [з] [з'] [ж] [дж] [дз] [дз'] [г] [ґ].

Глухі — Г — лише шум [ф] [п] [т] [т'] [с] [с'] [ш] [ч] [ц] [ц'] [х] [к].

(пари приголосних –ст.103)

  • Опрацювання теоретичного матеріалу.

ІСТОРІЯ ЛІТЕРИ «Ґ»

З давніх-давен, аж до тридцятих років XX століття, українська абетка мала дві літери для передачі «г» гортанного (гомоніти, гори, доганяти) й зімкненого «ґ», яке вживали в словах переважно іншомовного походження або в діалектних (ґанок, аґрус, інтеліґент, ґелґотати, ґирлиґа, ґвалт). Окремо графічне зображення «ґ» вживали видатні українські культурні діячі й філологи. Літера «ґ» в українському правописі історично виправдана. Без неї не тільки важко пояснити походження того чи іншого слова, а часом неможливо навіть розкрити його зміст. Словник української мови, що його впорядкував Борис Грінченко, фіксує мало не двісті п’ятдесят слів, що починаються цією літерою (За Я. Дзирою).
За допомогою тлумачного словника з’ясувати значення незрозумілих слів і запам’ятати їх.

ПРО ЛІТЕРУ Ґ

Літеру Ґґ, яку було вилучено з українського правопису 1933 року, повернуто третім виданням «Українського правопису». Нинішній правопис (четверте видання — К.,1993) подає такі слова з літерою Ґ ґ:

Аґу, аґукати, аґрус, ґаблище, ґаблі, ґава, ґазда, Ґаздиня, Ґандж, Ґанок, Ґатунок, Ґвалт, Ґвалтувати, Ґеґати, Ґеґекати, Ґедзь, Ґелґотати, Ґерґелі, Ґердан, Ґерґотіти, Ґерлига, (і ґирлиґа), Ґешефт, Ґиґнути, Ґлей (вишневий клей), Ґляґ, Ґніт, Ґоґель-моґель, (і ґоґоль-моґоль), ґоґошитися, ґонт, ґонта, ґорґоля, ґорґотати, ґражда, ґрасувати, ґрати (іменник), ґречний, ґринджоли, ґрунт, ґрунь, ґудзик, ґуля, ґуральня, джерґотати, джерґотіти, джиґнути, джиґун, дзиґа, дзиґарі, дзиґлик, дриґати, зиґзаґ, леґінь, мамалиґа, ремиґати, фіґа, фіґлі-міґлі, хуґа, цуґ (цуґом), шваґер, шварґотіти та похідні від них.

 VI. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи.

  1. Розподільний диктант. (розподілити слова на дві колонки і записати слова
    , що починаються дзвінким приголосним та глухим приголосним звуком)

Кігті, нігті, молотьба, боротьба, ягідка, приказка, легкий, ніжка, кладка, просьба, стежка, важко, редька, загадка, кізка, кіска, зубки, шубка, кігтик, вогко, мигтить, солодко, ліжко, дужка, сад, стежка, доріжка, гарбуз, зубки, вокзал, казка, швидко, жабки, короб ка, трубка, книжка, мережка, ложка, доріжка, смужка, бряжчати, брязкати, верещати, зморшки, мимо хідь, наскрізь, подорож, скибка, скрізь, аналіз, безлад, близький, вершки, ковчег, знахідка, парад, розповідь, стяг, хлібороб.

  1. Творче завдання.

Скласти 3 речення використовуючи слова з літерою ґ

  1. Вправа 236.

  1. Творчий диктант

Замінюючи один звук, утворіть назви:

різних птахів: крок (крук), борона (ворона), мова (сова), балка (галка), осел (орел);

свійських тварин, звірів: коса (коза), кут (кіт, кит), рев (лев);

дерев: клин (клен), бік (бук), дереза (береза), м'яз (в'яз).

  1. Гра «Організуйте звуки»

Зберіть розсипані звуки в слова. Складіть розповідь про свою домівку, використовуючи ці слова.

Зразок. [о], [а], [н], [р], [и], [д] – родина.

1.[а], [а], [м], [м].

2.[т], [т], [о], [а].

3.[н], [и], [с].

4.[а], [о], [ч], [к], [д].

5.[а], [а], [х], [т].

6. [а], [и], [л], [к], [о], [с], [к].

7.[у], [и], [и], [р], [ш], [к], [н].

8.[л], [с], [к], [а], [а].

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

  1. Записані на дошці назви міст переписати за алфавітом.

Ужгород, Бориспіль, Київ, Шацьк, Богуслав, Шепетівка, Прилуки, Чернігів, Суми, Феодосія, Золотоноша, Луцьк, Євпаторія, Черкаси, Житомир, Одеса, Кагарлик, Ялта, Харків, Львів, Тернопіль, Чернівці, Вінниця.

  1. Робота із підручником. 

  2. Графічний диктант.

(на дошці слова записані фонетичною транскрипцією потрібно записати буквами)

Картка №1

Переписати, нa місці крапок вставляючи пропущенi літери.

C..джу я неподалік підвіконня, кoли д..влюся, а у са..ку  нa груші яблука ч..рвоні у..сятьна самому у..ршку. В сaд вд..влявся я п..льнiше, я довго гoлову ламав… I яким чином же так, чому раніше даних яблук я не помічав? Й от підвiвся кіт-гульвіса, на грушу глипнув, яким чином сова. Ч..рвоні яблука знялися й пол..тіли. Ну і д..ва! Bзяв олівець я з п..нала й нап..сав у кал..ндарі: «C..годні вперше прилiтали до нас в гості снігурі».

Картка №2

До поданих  слiв додати приголосний звук (на початку чи у кінці слова). 

Лiд, мак, рай, рак, голос, хід, радник, опис;

Доти, байка, аптека, башта, буря, буква, гра, дія, кома, пожива, кварта.

V. Підбиття  підсумкiв  уроку.

Конкурс «Коректори»
Відтворіть на письмі текст.
Вірш Т. Шевченка
...ч...т...с..., бр...т... м... ...,
д...м...йт..., ч...йт...сь
й св...г... н...ц...р...йт...сь.

 «Мікрофон»

  1. Чим звук відрізняється від букви?

  2. Які голосні є в українській мові?

  3. Що нового дізналися про приголосні звуки?

  4. Назвіть слова, які ви запам’ятали з літерую Г?

  5. Що для себе взяли із сьогоднішнього уроку?

VІ. Домашнє завдання. 

Параграф 24-25,  вправа 239*, 243. Скласти словниковий диктант «Вживання літери г, Г»

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.