Причини деградації Скруджа та його духовне переродження

Зарубіжна література

Для кого: 6 Клас

23.03.2020

2603

13

0

Опис документу:
Конспект уроку із зарубіжної літератури для учнів 6 класу. Матеріал допоможе вчителям-предметникам провести третій урок під час вивчення творчості Ч. Діккенса та його повісті "Різдвяна пісня в прозі", використавши цікаві форми і методи роботи.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. Чарльз Діккенс. Повість «Різдвяна пісня в прозі». Причини деградації Скруджа та його духовне переродження

Мета:

  • навчальна: допомогти учням зрозуміти причини деградації Скруджа та мотиви його переродження;

  • розвивальна: розвивати навички виразного читання, переказу тексту, інсценування окремих епізодів, характеристики літературних героїв, уміння висловлювати свої думки, аргументувати їх;

  • виховна: виховувати гуманізм, прагнення до самовдосконалення, пошану до загальнолюдських моральних цінностей.

Обладнання: мультимедійна дошка, проектор, презентація, роздатковий матеріал («сердечка», новорічні іграшки), різдвяний віночок, штучна ялинка, предмети для інсценування.

Тип уроку: комбінований.

Епіграф: Май душу, май серце – і будеш людиною на всі часи.

Ч. Діккенс

Проблемні питання:

  • Чому добра від народження людина стає злою, безсердечною, байдужою?

  • Чи можливе переродження людини?

Хід уроку

  1. Вступне слово вчителя

2-ий слайд

Зоряне небо

У народі кажуть: «Коли народжується дитина, у небі зявляться ще одна зірочка.» А яким же буде сяйво тієї зірочкияскравим чи ледь помітним? Це вже залежить від самої людини, її вчинків, дій, слів, від того, яким змістом наповнить вона своє життя.

Дитина народжується безгрішною, доброю, чистою. Чому ж впродовж життя вона змінюється, стає злою, байдужою? А чи є зворотній шлях?

Сьогодні ми спробуємо дати відповіді на ці питання, проаналізувавши історію життя головного героя повісті Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня в прозі».

  1. Оголошення теми й мети уроку

3-ий слайд

Словникова робота

  • Діти, відкрийте зошити, запишіть тему нашого уроку.

Зверніть увагу на слова «деградація» та «переродження». Давайте зясуємо їх значення.

Деградація – занепад.

Деградувати – ставати гіршим, йти назад у розвитку, занепадати.

Переродження – зміна, оновлення.

Переродитися – стати зовсім іншою людиною.

Епіграфом та девізом нашого уроку є слова Ч.Діккенса: «Май душу, май серце – і будеш людиною на всі часи».

Зверніть увагу на проблемні питання, над якими ми сьогодні працюємо:

  • Чому добра від народження людина стає злою, безсердечною, байдужою?

  • Чи можливе переродження людини?

  1. Актуалізація опорних знань

  1. Заповнення анкети

  • Діти, пригадайте, що ви знаєте про головного героя повісті? Давайте усно попрацюємо над анкетою, яку ви бачите перед собою.

4-ий слайд

Анкета

  1. Ім’я, прізвище героя – Ебенезер Скрудж

  2. Національність – англієць

  3. Місце проживання – місто Лондон

  4. Вік – людина похилого віку

  5. Сімейний стан – неодружений

  6. Діти – немає

  7. Родичі – племінник Фред

  8. Друзі - немає

  9. Рід занять – власник компанії «Скрудж і Марлей»

2. Робота з текстом

- Яким автор описує Скруджа на початку твору? Знайдіть характеристику героя та опис його зовнішності в тексті повісті. Зачитайте відповідні цитати (стор. 86).

5-ий слайд

Старий грішник

- Про що свідчить вивіска на конторі Скруджа? (Минуло 7 років після смерті Марлі, а він її не змінив; байдужість, жадібність)

- Як Скрудж ставиться до свого писаря Боба Кретчита? (жаліє вугілля, щоб писар не мерзнув у своїй комірчині, дорікає, що мусить дати йому на Різдво вихідний, не зачиняє у свій кабінет двері, щоб постійно контролювати клерка)

- Яка деталь в описі контори Скруджа свідчить про те, що він жадібний навіть по відношенню до себе? (холодно)

  1. Інсценування «Фред запрошує Скруджа на Різдво»

  • А зараз, діти, я прошу вас переглянути інсценівку та зробити висновки про ставлення Скруджа до свого племінника Фреда, а також до свята Різдва.

Інсценування

Фред: Із наступаючим Різдвом, дядечку! Веселих Вам свят!

Скрудж: Дурниці! Нісенітниця!

Фред: Різдво - нісенітниця, дядечку? Невже я правильно Вас зрозумів?

Скрудж: Звісно! Веселого Різдва! А чого тобі веселитися? Які в тебе підстави для веселощів? Може, ти ще недостатньо бідний?

Фред: Тоді чого ви такі похмурі, дядечку? Які у вас підстави бути похмурим? Чи вам здається, що Ви ще недостатньо багаті?

Скрудж: Ет! Дурниці! Нісенітниця!

Фред: Не бурчіть, дядечку!

Скрудж: А що мені робити, якщо я живу серед таких бовдурів, як ти? Веселого Різдва! Та йди ти зі своїм Різдвом! Для таких, як ти, Різдво означає, що настав час сплачувати рахунки, а грошей катма. Якби на це була моя воля, я б кожного дурня, який бігає і кричить: «Веселого Різдва!» - зварив би живцем і в могилу увігнав кілок із гостролисту.

Фред: Дядечку!

Скрудж: Племіннику! Святкуй своє Різдво, як знаєш, а мені дозволь святкувати по-своєму.

Фред: Святкувати! Але ж ви його ніяк не святкуєте!

Скрудж: Тоді не заважай мені про нього забути. Багато путнього було тобі від цього Різдва!

Фред: Я завжди чекав цих днів, як найкращих у році! Це радісний час – час милосердя, доброти, всепрощення. Це єдині дні у всьому календарі, коли люди вільно розкривають один перед одним свої серця. А тому, дядечку, хоча це й правда, що на Різдво у мене ще жодного разу не додалося ні єдиної монетки в кишені, я все одно вірю, що воно приносить мені добро і буде приносити добро. Тож хай живе Різдво!

Боб плеще в долоні.

Скрудж: Якщо я почую від вас ще один звук, ви відсвяткуєте своє Різдво деінде. А ви, сер, як я бачу, вправний балакун. Дивуюся, чому ви не в парламенті.

Фред: Годі Вам гніватись, дядечку! Завітайте до нас завтра на обід.

Скрудж: Дідька лисого!

Фред: Але чому?

Скрудж: А чому ти оженився?

Фред: Закохався, ось чому.

Скрудж: Закохався! То все, до побачення!

Фред: Але ж, дядечку, ви і раніше в гості не приходили, навіщо ж тепер звертати все на моє одруження?

Скрудж: До побачення!

Фред: Та я ж нічого у Вас не прошу, мені нічого від Вас не потрібно. Чому б нам просто не бути друзями?

Скрудж: До побачення!

Фред: Дуже шкода, що Ви такі непохитні. Я ж ніколи не сварився з Вами, і ніяк не збагну, за що Ви на мене сердитися. І все-таки я бажаю вам веселого Різдва, дядечку!

Скрудж: До побачення!

Фред: І щасливого Нового року!

Скрудж: До побачення!

Фред: Веселого Різдва, Бобе!

Боб: Дякую, Фреде! І Вам веселих та щасливих свят!

Скрудж: Ось іще один божевільний! Якийсь жалюгідний переписувач, обтяжений дружиною й дітьми, заробляє всього лише п'ятнадцять шилінгів, а все туди ж – веселого Різдва!

Учитель:

  • Як же Скрудж ставиться до племінника? (грубий, злиться без причини, не хоче з ним родичатися)

  • А як ставиться Скрудж до Різдва? (він його не святкує, для нього це просто кінець року, коли треба підраховувати прибутки чи збитки)

  • Який епізод повісті є доказом того, що Скрудж скупий, байдужий до долі бідних, хворих, калік, безпритульних? (коли відмовляється дати пожертву збирачам коштів, які прийшли до нього в контору напередодні Різдва).

6-ий слайд

Привид Марлей

  • З якою метою зявляється до Скруджа привид його покійного компаньйона Марлея? (щоб повідомити, що до нього прийдуть три духи).

  • Що це за ланцюги, які волочить за собою привид і чому він так страждає? (ланцюги – це гріхи, ганебні вчинки, які робила людина за життя; Марлей страждає, бо вже ніколи не зможе виправити помилок)

  • Які поради дає Марлей Скруджу? ( він повинен змінити своє життя, робити добрі справи, що у нього ще є шанс, бо він живий; людина мусить відповідати за свої вчинки)

7-ий слайд

Подорож у Минуле

  1. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

  1. Бесіда

  • Хто з духів першим з’явився до Скруджа і куди він із ним помандрував? (Дух Минулого Різдва, у дитинство та юність)

  • Які картини зі свого минулого побачив герой? Що змусило його розчулитись? (він побачив сільську школу, де навчався, друзів, яких забрали додому на Різдво, і себе, маленького, самотнього, усіма забутого; він пригадав хлопчика, що колядував у нього під дверима, і якого він прогнав)

  • Чому знітився Скрудж, коли Дух Минулого Різдва показав йому сестричку Фанні? (стало соромно, колись вони були дуже близькими, а після її смерті Скрудж не хоче родичатись зі своїм племінником)

  • Яка сцена з минулого є доказом того, що Скрудж колись любив Різдво, чекав на це свято? (коли він працював у крамниці пана Фецвіга; той постійно влаштовував на честь свята вечірки, щоб порадувати своїх працівників; йому стало соромно за те, що він ніколи не радував свого писаря Боба)

  • Діти, а чи було кохання в житті Скруджа? (так, у нього була дівчина, з якою він познайомився на святі у Фецвіга, вони навіть заручились)

8-ий слайд

Кохання в житті Скруджа

  • А чому ж Скрудж так і не одружився? Давайте подивимось інсценівку та зясуємо причини.

  1. Інсценівка «Скрудж та Бел»

Бел: Усе це так мало значить тепер для тебе. Ти поклоняєшся тепер іншому божеству, і воно витиснуло мене з твого серця.

Скрудж: І що це за божество, яке витиснуло тебе?

Бел: Гроші.

Скрудж: Немає справедливості на землі! Світ найсуворіше ставиться до бідності, але не менш суворо засуджує погоню за багатством.

Бел: Ти занадто переймаєшся думкою світу. Хіба я не бачила, як усі твої шляхетні прагнення гинули одне за одним, і нова всеперемагаюча пристрасть – пристрасть до наживи – помалу заволоділа тобою?

Скрудж: То й що ж? Хіба погано, шо я нарешті порозумнішав? Моє ставлення до тебе не змінилося. Хіба не так?

Бел: Наші заручини – справа минулого. Обоє ми були бідні тоді й задовольнялися тим, що мали, сподіваючись згодом збільшити наш статок терплячою працею. Але відтоді ти змінився. У ті роки ти був зовсім іншим.

Скрудж: Я був хлопчиськом.

Бел: Ти сам знаєш, що ти був не той, що тепер. А я все та ж. І те, що обіцяло нам щастя, тепер провіщає нам тільки горе. Я багато думала і вирішила повернути тобі волю.

Скрудж: Хіба я коли-небудь просив про це?

Бел: На словах – ні. Ніколи.

Скрудж: А як же тоді?

Бел: Усім своїм новим, зміненим єством. У тебе інша душа, інший спосіб життя, інша мета. І вона для тебе найважливіша. Це зробило мою любов непотрібною тобі. Вона не має ціни у твоїх очах.

Скрудж: Це тільки ти так гадаєш.

Бел: Я рада була би думати інакше!. Бог свідок! Але я не можу повірити, що ставши вільним від жодних зобовязань, ти взяв би за дружину дівчину без приданого! Ні, я розумію все. І я звільняю тебе від твого слова. Звільняю по добрій волі – в імя моєї любові до того, ким ти був колись. Я можу побажати тобі тільки щастя в тому житті, яке ти собі обрав!

Учитель:

  • То чому ж Скрудж так і не створив сімї?

(Скрудж дуже змінився: гроші, багатство, прагнення до наживи стали сенсом життя для нього, а дівчина була круглою сиротою, без посагу)

  1. Бесіда. Робота з текстом

  • Яка сцена найбільш вразила Скруджа? Чому йому так захотілося одягнути на Духа Минулого Різдва ковпак? (він побачив свою колишню наречену щасливою, заміжньою жінкою і подумав, що це могла б бути його сім’я; йому стало дуже боляче)

Висновок:

  • Отже, з доброї, чистої, безгрішної людини Скрудж перетворюється на злого, жадібного бізнесмена. Чому? (вказати на проблемне питання)

  • Давайте з’ясуємо, у чому причини деградації Скруджа, чи тільки він винен у тих змінах, які відбулися в його душі? (діти називають можливі причини, а потім учитель доповнює, демонструючи наступний слайд)

9-ий слайд

Причини деградації Скруджа

  • Відсутність батьківської любові.

  • Самотність у дитинстві.

  • Бідність.

  • Бажання за допомогою грошей добитися визнання і поваги від оточуючих.

  • Повне зосередження на матеріальних інтересах та цінностях.

  • Небажання обтяжувати себе родинними обовязками.

10-ий слайд

Подорож з Духом Теперішнього Різдва

  • Наступним до Скруджа зявився Дух Теперішнього Різдва. Чиї сімї відвідав з ним Скрудж? (сімї Боба Кретчита та племінника Фреда)

  • Що вразило Скруджа, коли він спостерігав за сімєю Боба? (сім’я багатодітна, але всі дружні, слухняні, люблять один одного, підтримують, разом святкують Різдво, навіть оголошують тост за здоров’я пана Скруджа)

  • Яка деталь є доказом того, що Скрудж здатний на співчуття? (співчуває калічці Тіму)

  • Як святкувала Різдво сімя племінника Скруджа? (у домі Фреда зібралося багато гостей, усі весело грали у гру, а за столом проголосили тост за здоровя дядечка Скруджа)

Висновок:

  • Що зрозумів Скрудж після подорожі з Духом Теперішнього Різдва? (щастя людини – не в багатстві, а в дружній люблячій сімї; Різдво святкують усі і скрізь, бо головне – не в кількості страв на столі, а в ставленні людини до цього свята)

11-ий слайд

Подорож у Майбутнє

  • Після подорожі з Духом Теперішнього Різдва Скрудж вважав, що він готовий зустрітися з Духом Майбутнього Різдва. Та останній Дух дуже відрізнявся від попередніх.

  • Що незвичайного було в образі Духа? (він був тінню, не говорив, а тільки показував рукою шлях)

  • Куди повів Скруджа Дух Майбутнього Різдва? Кого він побачив, що почув? (на біржу, де бізнесмени обговорювали чиюсь смерть; до боржників, які радіють, що їхній кредитор помер; у лавку на околиці Лондона, куди крадії принесли речі покійника, навіть зняту з нього сорочку; у дім, де лежав покійник)

  • Що найбільше вразило та налякало Скруджа? (його власна могила)

  • Чому Скрудж попросив Духа показати йому якусь іншу смерть? (він побачив, що за ним ніхто не побивається, не тужить, усім байдуже, навіть імя його не вимовляють, тому захотів побачити смерть людини, яку оплакують)

  • Куди ж повів його Дух, чиє горе зворушило Скруджа? (смерть Тіма)

  • Чому Скрудж ніяк не хотів відпускати Духа Майбутнього? (він хотів дізнатися, чи ці картини – неминучість, чи у нього ще є шанс виправити свої помилки)

12-ий слайд

Радість Скруджа

  • А зараз, діти, подивіться невеличкий фрагмент із мультиплікаційного фільму. Чого ж так радіє Скрудж? Яку обіцянку він дає? Знайдіть відповідні рядки в останній строфі повісті.

(радість від того, що він живий, що в нього є шанс виправити свої помилки – стор. 100)

13-ий слайд

Пробудження душі

  • Як же змінився Скрудж після подорожі з Духом Майбутнього Різдва?(дарує індичку Кретчитам на Різдво, привітно ставиться до оточуючих, підвищує платню Бобу, дає гроші, щоб він купив вугілля, щоб за топити у конторі, опікується сім’єю Кретчитів, стає другим батьком Тімові, святкує з племінником Різдво)

  1. Закріплення вивченого матеріалу

14-ий слайд

Переродження Скруджа

1.Робота в парах. Складання порівняльної таблиці

  • Діти, а зараз попрацюйте в парах. Складіть у зошитах порівняльну табличку, у якій зазначте, яким був Скрудж до подорожі з духами і яким він став.

До подорожі з духами

Після подорожі з духами

Скупий, байдужий, злий, ненависний, егоїстичний, корисливий, черствий, безсердечний, невдоволений, замкнутий, жорстокий

Добрий, привітний, люблячий, ввічливий, турботливий, щирий, доброзичливий, щедрий, відкритий

2.Обговорення проблемного питання

- Діти, то чи можливе духовне переродження людини? (вказати на проблемне питання) Який висновок ви можете зробити? (так, можливе, бо Скрудж змінився, він зрозумів свої помилки, усвідомив, що доля дала йому шанс виправити їх, стати зовсім іншою людиною)

  1. Підсумок уроку

1.Слово учителя

- Діти, переродження Скруджа відбувається в різдвяну ніч і це невипадково. Різдво – це свято добра, милосердя, всепрощення, свято, коли небеса відкриваються перед людиною і може статися справжнє диво. Але диво може створити і сама людина, якщо вона дуже цього захоче. Наш світ так потребує добра, справедливості, миру! Не забуваймо про це!

Наближаються новорічні та різдвяні свята. Усі ви готуєтесь до цих свят. Я пропоную вам прикрасити новорічну ялинку, але не звичайними іграшками. Перед вами маленькі сердечка, напишіть на них своє різдвяне побажання і прикріпіть його до іграшки. Хай ваші побажання будуть від щирої душі, від чистого серця, тоді вони обов’язково здійсняться.

А створити вам відповідний настрій допоможе пісня.

15-ий слайд

Відео-кліп «Пісня про добро»

(Звучить «Пісня про добро» у виконанні Тетяни Мухаметшиної. Діти пишуть побажання, прикрашають ялинку)

2.Оцінювання учнів

3.Домашнє завдання: написати твір «Що в житті людини найцінніше?»

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.