Конспект уроку української мови у 11 класі
Тема: Пряма мова. Розділові знаки у реченнях із прямою мовою.
Мета:
- навчальна: сформувати в учнів поняття про пряму мову; розглянути правила постановки розділових знаків при прямій мові; формувати вміння розрізняти пряму мову та слова автора;
- розвивальна: розвивати пізнавальні інтереси учнів; логічне мислення, мовленнєві навички;
- виховна: виховувати інтерес до національних звичаїв, традицій, обрядів і свят.
Внутрішньопредметні зв'язки: пунктуація, орфографія.
Міжпредметні зв'язки : література, українознавство.
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.
Обладнання: картки, підручник, мультимедійна презентація, зображення емоцій людини, епіграф, схема-алгоритм.
Перебіг уроку
І. Організація класу
Епіграф:
Краса – це сила, і посмішка – її меч.
Чарльз Рид
Емоційне налаштування (усно)
У чому виявляється краса людини?
Що для Вас означає посмішка?
Отож, посміхаючись, даруйте людям частинку своєї енергії, посміхайтеся частіше і люди будуть добрішими...
ІІ. Мотивація пізнавальної діяльності. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
Давайте сформулюємо завдання нашого уроку (Дізнатися про… навчитися ставити… навчитися складати…) (усно).
Лінгвістичне спостереження. Порівняйте дві конструкції, зробіть висновок (усно) (слайд 2).
1.Усна народна мудрість каже: «Життя прожити – не поле перейти».
2.Усна народна мудрість каже, що життя прожити – не поле перейти.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Робота з підручником ( с.164) опрацювання теоретичного матеріалу (слайд 3).
Спостереження за мовним матеріалом (письмово на дошці). Запишіть речення. Зверніть увагу на розділові знаки.
О. Гончар писав: «Мова — це доля нашого народу, і вона залежить від того, як ревно ми всі плекатимемо її».Тренувальна вправа. Поясніть розділові знаки (усно) (слайд 4).
1.Покаже батько своєму сину на срібне марево у далині і скаже: «Он земля твого народу! Борись і добувайся Батьківщини». (Леся Українка) 2.Повідають мудрі люди: «Прибудь, розум, щастя буде!» (І. Франко) 3.«Слухай, козаче,— говорить дівчина,— як одно сонце у неба святого, так і ти один у мене». 4.Мене питають: «Ти чого мовчиш? Чого задуманий, зажурений сидиш?» (В. Грінчак)
IV. Закріплення матеріалу
Коментований диктант (письмово в зошит).Записати під диктовку вчителя, пояснити розділові знаки.
«Лягай спати вже, онучку,— дід говорить басом. - Я, як був таким маленьким, лягав з курми разом». А онучок зубки скалить: «Як же ви там спали? Як ви з сідала, дідусю, додолу не впали?».
Вправа 378, с. 167 (усно).
Відновлювальне письмо (письмово) (картка 1). Перепишіть, розставляючи потрібні розділові знаки при прямій мові.
1.Життя в неволі нічого не варте відказав Максим краще смерть! (І. Франко).
2.Роби добро казала мати і чисту совість не віддай за шмати! (Д. Павличко).
3.Ніщо так не красить людину як натхнення подумала Ярослава (О. Гончар).
4. Графічний диктант, робота біля дошки (письмово) (слайд 5), (картка 2). Записати речення схемами (розділові знаки знято).
Може я міг би вам допомогти? довірливо запита незнайомий (О. Гончар).
«Ласкавими словами й гадюк чарують», - каже одна українська приказка, а друга додає: «Слово – не стріла, а глибоко ранить».
Щось воно недобре подумав Тарас, вдивляючись у пітьму (А. Чайковський).
От і принесли нам лебеді на крилах життя говорить до неба і землі мій дід Дем’ян (М. Стельмах).
Робота в групах. Мовна трансформація (усно) (слайд 6).
І група. Замініть подане речення з прямою мовою на речення з непрямою.
1.Мене навчила мати ще колись: «Як виростеш, моя мала дитино, то мудрим будь і мужнім будь в житті».
ІІ група. Замініть подане речення з непрямою мовою на речення з прямою.
1.Народна мудрість говорить, що наука вчить багато, а життя – ще більше.
6. Творча лабораторія (письмово) (слайд 7). Скласти речення за схемою.
«П, - а, - п».
Пунктуаційний практикум (усно) (слайд 8). Розставте розділові знаки, поясніть їхнє використання.
Ти мене любиш? – питає
Люблю
Віддай мені радість свою?
Я віддав.
Гра «Установи відповідність». Установіть відповідність між реченням з прямою мовою і схемою до нього (окремі розділові знаки пропущено) (схема-алгоритм).
1. «Насуплю я брови - говорить зима – і вітер з морозом повіє» (С. Черкасенко). «П, - а, - п».
2. «Ну, я пішов по живицю» - сказав Тимоха, повертаючи в бір (Г. Тютюнник). «П», - а.
3. «Чого ти звідтіля вернувся – пита його голова – Хіба там недобре стало жити» (Панас Мирний). «П? – а. – П?».
4. Полковник відповів «Іван у город подався, ті ж два ще в Петербурзі» (Р. Іваничук). А: «П».
Лінгвістична гра «ТАК-НІ» (усно).
Чужа мова – це мова іншої особи, не автора, не мовця? Так.
Спосіб передачі чужої мови без збереження лексичних, синтаксичних особливостей – це пряма мова? Ні.
Дослівне відтворення чужої мови – це пряма мова? Так.
Непряма мова становить складносурядне речення? Ні (СПР).
Змістове ядро у конструкції з прямою мовою становлять слова автора? Ні (пряма мова).
Різновидом прямої мови є діалог? Так.
Нова репліка діалогу записується з нового рядка? Так.
Репліки діалогу інколи беруться в лапки? Так. (Коли? – коли записуються підряд, не з абзацу, а між ними ставимо тире).
Цитати завжди беруться в лапки? Ні. (Не беруться, якщо цитується віршований текст).
З малої літери пишеться цитата? Так. (Коли? – коли є частиною речення).
Епіграф є різновидом цитати? Так.
Мовний експеримент (усно) (слайд 9). Переробіть епіграф сьогоднішнього уроку на речення з прямою мовою і непрямою мовою.
V. Підсумок уроку. Рефлексія
1. Метод «Незакінчене речення» (усно) (слайд 10).
Я розумію…
Найбільші труднощі відчувалися,
коли…
-Я не вмів(ла), а тепер вмію…
VI. Домашнє завдання (слайд 11).
Параграф 37, вправа 379, с. 167; вивчити правила с. 164-165.
VII. Рефлекція. За допомогою смайликів покажіть свій настрій за урок (слайд 12).
VIII. Оцінювання навчальних досягнень учнів.


