• Всеосвіта
  • Бібліотека
  • Українська література
  • Презентація уроку позакласного читання в 5 класі на тему "Людська доброта і жорстокість, милосердя і справжня турбота про природу в оповіданні Є.Гуцала "Сім`я дикої качки"

Презентація уроку позакласного читання в 5 класі на тему "Людська доброта і жорстокість, милосердя і справжня турбота про природу в оповіданні Є.Гуцала "Сім`я дикої качки"

Опис документу:
На уроці учні вчаться самостійно визначати й аналізувати певні питання морально-етичних проблем, складати словесні малюнки, розуміти психологію персонажів. Учитель використовує різноманітні методи та прийоми навчання: "Мікрофон", "Незакінчене речення", "Сенкан", "Мозкова атака". Учні працюють у парах, групах, виконують випереджувальне завдання, складають власну версію подальшого розвитку подій, використовуючи фото.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код
Опис презентації окремими слайдами:
Тема. Людська доброта і жорстокість, милосердя і справжня турбота про природу в оповіданні Є.Гуцала «Сім’я дикої качки» Мета: Навчальна – вчити учн...
Слайд № 1

Тема. Людська доброта і жорстокість, милосердя і справжня турбота про природу в оповіданні Є.Гуцала «Сім’я дикої качки» Мета: Навчальна – вчити учнів самостійно визначати й аналізувати певні питання морально-етичних проблем; допомагати учням зрозуміти психологію персонажів, визначити основну ідею твору; вчити складати словесні малюнки. Розвивальна – формувати критичне ставлення до власних дій, вчинків, виявів доброти, благородства, честі; розвивати логічне мислення, увагу, уяву, пам’ять, мовлення, навички самостійної роботи, самоконтролю. Виховна мета – сприяти вихованню доброти, милосердя, любові до рідної природи, до всього живого; виховувати почуття прекрасного. Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь. Обладнання: портрет Є.Гуцала; виставка ілюстрацій до твору; виставка збірок Є.Гуцала; підручник. Урок позакласного читання в 5 класі з використанням технології особистісно орієнтованого навчання

Хід уроку I. Етап орієнтації Мотивація навчальної діяльності Вступне слово вчителя Добрий день усім! Діти, з яким настроєм ви прийшли на урок? Визн...
Слайд № 2

Хід уроку I. Етап орієнтації Мотивація навчальної діяльності Вступне слово вчителя Добрий день усім! Діти, з яким настроєм ви прийшли на урок? Визначте його одним прикметником (добрий, гарний, зацікавлений, тривожний…) А тепер подаруйте одне одному усмішку, вона розпогодить наші душі, налаштує на добру роботу. Усмішка кожного з вас – особлива, вона індивідуальна, властива тільки вам, бо кожен із вас неповторний. Чим ви неповторні? Що вирізняє вас з-поміж інших? (я неповторна, бо маю гарний голос, гарно співаю; Я неповторний, бо я вірний товариш. Таких як я більше немає. Я добрий) А чи стосуються ці означення героїв нашого твору? (Так) Опора на особистий досвід Лунає мелодія із записом голосів пташок. Чи вмієте ви слухати птахів? Чи знаєте про що розмовляє зелене листя, говорять тварини, шепоче вітер, кому кивають голівками квіти. Послухайте… Це голос самої природи, яка повсякчас звертається до вас, але чи завжди ми дослухаємося до її мудрого й доброго голосу?

Оголошення теми уроку На минулому уроці ми почали працювати над твором Є. Гуцала «Сім’я дикої качки», звертали увагу на такі морально-етичні ціннос...
Слайд № 3

Оголошення теми уроку На минулому уроці ми почали працювати над твором Є. Гуцала «Сім’я дикої качки», звертали увагу на такі морально-етичні цінності як добро, любов, турбота, милосердя, співчуття. Ці слова і сьогодні будуть ключовими. Запитання до учнів: «Що ви очікуєте від уроку?» (метод «Мікрофон», «Незакінчене речення») на уроці я хочу почути, дізнатися про … мені цікаво було б з’ясувати … сподіваюся відкрити для себе щось нове про … мають намір досягнути успіхів у … Проблематика й актуалізація Літературний диктант. Доповнити речення (взаємоперевірка, робота в парах), підрахувати кількість правильних відповідей У якому лісі добре дихалось Юркові? (дубовому) Звідки приїхав Юрко? (з міста) Кому розповідав побрехеньки Юрко? (Тосі) Де тримав хлопець каченят? (у ящику) Від якої небезпеки захищав птахів Юрко? (кішки) Яку страву давав хлопець малечі? (пшоно, варена картопля) Тося любила слухати Юрка, коли він розповідав про… (місто) З деревини якого полінця Тося робила для себе свистки? (кленового) Які квітки нагадували дикі каченята, коли плавали на воді? (кульбабу) Хто допомагав Тосі підтримувати кволих каченят? (сільські хлопці) Що відчував Юрко від’їжджаючи додому? Яке почуття? (сором)

Випереджувальне завдання Які прислів’я, приказки та висловлювання видатних людей про природу підготували ви? Наприклад: Усяке спілкування з природо...
Слайд № 4

Випереджувальне завдання Які прислів’я, приказки та висловлювання видатних людей про природу підготували ви? Наприклад: Усяке спілкування з природою освітлює людину… М.Реріх У природи чисте серце. Хідео Огума Будь природі другом, будь природі сином. А. Камінчук Як не буде птахів, то і людське серце стане черствим. М. Стельмах.

ІІ. Цілепокладання. Проектування наступної діяльності. Складання плану роботи. Учитель ознайомлює із цілями уроку. Учні доповнюють їх власними. При...
Слайд № 5

ІІ. Цілепокладання. Проектування наступної діяльності. Складання плану роботи. Учитель ознайомлює із цілями уроку. Учні доповнюють їх власними. Прийом «Продовж речення» ІІІ. Організація виконання плану діяльності Робота в групах Перша група. Скласти асоціативний кущ до слова «сім’я»

Учнівський проект
Слайд № 6

Учнівський проект

  Друга група. У тлумачному словнику знайти лексичне значення слова «сім’я» Третя група. Скласти сенкан до слова «сім’я» Наприклад: Сім’я Велика, м...
Слайд № 7

  Друга група. У тлумачному словнику знайти лексичне значення слова «сім’я» Третя група. Скласти сенкан до слова «сім’я» Наприклад: Сім’я Велика, міцна Підтримує, піклується, захищає Група людей, які живуть разом Родина

  2.Робота з таблицею (роздрукована для кожного учня) Чи помітили ви що-небудь спільного між Юрком і собою, Тосею і собою. Що? 3. Робота в групах. ...
Слайд № 8

  2.Робота з таблицею (роздрукована для кожного учня) Чи помітили ви що-небудь спільного між Юрком і собою, Тосею і собою. Що? 3. Робота в групах. Учнівський проект «Абсолютні вічні цінності» На дошці прикріплені слова «Добро», «Зло». Необхідно на аркушах написати слова-відповідники і закріпити на дошці. Перша група працює зі словом «добро» Друга група працює зі словом «Зло» Добро Віра Надія Щастя Чесність Справедливість Турбота Зло Ненависть Зневіра Жорстокість Бездушність Підлість безсердечність Юрко Я Тося

Закріплення вивченого матеріалу Запитання Яка головна думка твору? Над чим спонукує замислитися цей твір? Знайдіть відповідні рядки. Як пов’язані л...
Слайд № 9

Закріплення вивченого матеріалу Запитання Яка головна думка твору? Над чим спонукує замислитися цей твір? Знайдіть відповідні рядки. Як пов’язані людина і природа? Як ви вважаєте, цей твір для дітей чи дорослих? (точніше для дітей і дорослих) «Мозкова атака» Чому природа потребує захисту? Як жити в єдності з природою? Що ти можеш зробити для природи?

Створити власну версію подальшого розвитку подій, використовуючи при цьому фото К.Стародуба «Качки» та інші ілюстрації (із зображенням природи) Зра...
Слайд № 10

Створити власну версію подальшого розвитку подій, використовуючи при цьому фото К.Стародуба «Качки» та інші ілюстрації (із зображенням природи) Зразок. За тиждень Юрко пішов до школи. Дні збігали швидко, але хлопця постійно переслідувала думка про каченят і Тосю. На уроках відповідав не впевнено, навіть батько помітив його неуважність. Одно дня мати, зайшовши в кімнату, віддала йому листа від Тосі. Дівчина писала про…

ІV. Контроль та оцінювання Підсумки уроку Прийом «Незакінчене речення» Оповідання «Сім’я дикої качки» допомогло мені зрозуміти… Я ніколи не буду… Я...
Слайд № 11

ІV. Контроль та оцінювання Підсумки уроку Прийом «Незакінчене речення» Оповідання «Сім’я дикої качки» допомогло мені зрозуміти… Я ніколи не буду… Я буду старатися… Мені хочеться вірити що… На сьогоднішньому уроці мені сподобалося…, а не сподобалося….

Поетична хвилинка Бережіть природу, любі діти Я до цього все життя вас закликаю. Хто байдуже ставиться до неї, той у грудях серденька не має. А якщ...
Слайд № 12

Поетична хвилинка Бережіть природу, любі діти Я до цього все життя вас закликаю. Хто байдуже ставиться до неї, той у грудях серденька не має. А якщо його немає в грудях, До природи він байдужий буде, Пам’ятаймо це і я, і ти. Маймо в серці зерна доброти. Ці зернятка будуть проростати, Спів почуєте душі своєї. Про природу станете ви дбати, Вірним другом будете для неї. Чи зрозуміли ви моє прохання? У чому воно полягає? Який девіз нашого уроку? Треба так жити, щоб нікому зла не чинити! Нехай ці слова стануть девізом вашого життя.

Рефлексія Само - і взаємооцінювання. V. Домашнє завдання. Обов’язкове: написати листа літературному героєві. На вибір: намалювати ілюстрації до тво...
Слайд № 13

Рефлексія Само - і взаємооцінювання. V. Домашнє завдання. Обов’язкове: написати листа літературному героєві. На вибір: намалювати ілюстрації до твору, скласти кросворд або тестові запитання.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»