Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Цивільний захист у закладах освіти: складаємо мобілізаційний план
»
Взяти участь Всі події

Презентація проєкту '' Що там, на горищі?''.

Я досліджую світ

Для кого: 2 Клас

21.02.2020

568

12

0

Опис документу:
Цілі: ознайомити дітей із побутом і заняттями їхніх дідів і прадідів, формувати компетентність аналізувати і оцінювати зміни,що відбулися в нашому житті сьогодні, висловлювати власну думку до почутого і побаченого, вчитись цінувати працю своїх предків, самоорганізовуватись для пошуків джерел інформації, підводити підсумки своїх досліджень; розвивати наскрізні вміння-ефективно спілкуватися, логічно доводити свою думку, керувати своїми емоціями. Виховувати ціннісне ставлення до праці ...
Перегляд
матеріалу
Отримати код

УРОК-ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРОЄКТУ З Я ДОСЛІДЖУ СВІТ

У 2 КЛАСІ

’’ ЩО ТАМ, НА ГОРИЩІ?''

Цілі: ознайомити дітей із побутом і заняттями їхніх дідів і прадідів, формувати компетентність аналізувати і оцінювати зміни,що відбулися в нашому житті сьогодні, висловлювати власну думку до почутого і побаченого, вчитись цінувати працю своїх предків, самоорганізовуватись для пошуків джерел інформації, підводити підсумки своїх досліджень; розвивати наскрізні вміння-ефективно спілкуватися, логічно доводити свою думку, керувати своїми емоціями. Виховувати ціннісне ставлення до праці дідів і прадідів.

Проблема: що може знаходитись на горищі?

Обладнання: старовинні вишиті картини, рушники, сорочка, серветка, килим речі вжитку : кірогас, самовар, кувшин,праска, глечик, горщик, товкач, качалки,чайник, кавоварка, радіоприймач; картина з світлинами роду; предмети ткацтва: потас ,бредла, човник, цівки, тріпачка.

Вид: індивідуальний, короткотривалий , дослідницький.

Освітній продукт: виставка фотоматеріалів в класі, на фліпчаті в коридорі для

ознайомлення з ними учнів молодших класів, експонатів за результатами проєкту.

Форма проведення-урок-презентація.

Консультанти: класовод, батьки, бабусі, дідусі.

Завдання проєкту:

1. Розв'язати поставлену проблему.

2. Формувати компетентність, як можна використовувати горище в сучасних умовах.

3. Ознайомити дітей із побутом, заняттями їхніх дідів і прадідів.

4. Виготовити фотоматеріали для організації фотовиставки.

Планування:

1. Обговорення з дітьми шляхів розв'язання проблеми, тривалості проєкту,

форми проведення, визначення освітнього продукту,об'єднавши попередньо їх у групи.

2. Індивідуальні консультації здобувачів освіти про участь у проєкті,пошук інформації.

3. Співбесіда з батьками про допомогу дітям , про правила безпеки.

4. Допомога хлопчикам і дівчаткам у виготовленні фотоматеріалів.

5. Залучення батьків до участі в оформленні фотовиставки, доставленні експонатів у клас для презентації.

6. Надрукувати стіну слів.

7. Запросити бабусь, гостей на презентацію проєкту.

8. Оформити фотовиставку на фліпчаті в коридорі для учнів молодшої ланки.

Хід уроку

І. Організаційна частина.

-Дзвінок покликав на урок. Приємно бачити вас всіх веселих і здорових. То ж запрошую на ранкову зустріч.

ІІ. Ранкова зустріч.

1. Привітання.

- Треба разом привітатись:

-Добрий день!

Дружно голосно сказати:

-Добрий день!

Вліво,вправо поверніться,

Один одному всміхніться :

-Добрий день!

Усміхніться всім навколо-

Небу,дощику осінньому,людям, які завітали до нас,

І тоді обов'язково день для вас щасливим буде!

2. Гра ''Поділюсь із вами, що я нині хочу!''( Розповіді про мрії, бажання на день).

Вчитель:- Поділюсь із вами,що я нині хочу,щоб всі ваші бажання здійснилися.

І тоді обов'язково день для вас веселим буде.

3. Дитина дня. Гра ''Вітання одним словом''.

( По колу вітають іменинницю Яцук Діану'').

4. Новини дня. Робота в групі. Гра ''Який сьогодні день''.

( На календарях виставляють дату,назву дня тижня,пори року, місяця,стан неба.

температуру і свій настрій. Вчитель підсумовує новини дня і оголошує тему і цілі

уроку).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

- Працюючи над твором Валентини Табур ''Що там, на горищі?'', одні з вас говорили, що теж є такі речі на горищі. Інші казали,що є старовинні речі, але про них нічого не знають. Треті стверджували,що ніколи не були на своєму горищі. Як же дізнатися, що може знаходитись на горищі? Які таємниці заховані там? Так виникла ідея провести індивідуальний проєкт, під час якого ви досліджували протягом осінніх канікул свої горища, готували розповіді, фотографії. Частина цих експонатів є в класі. Тому запрошую вас до слова.

ІY. Презентація учнівських досліджень.

1. Олішкевич Анастасія: ‘’ Я часто

бачила, як моя бабуся Марія піднімалась на горище. Мені теж захотілось туди потрапити. Я побачила багато старовинних речей, які мене зацікавили. Це-ненька, у якій спав мій дід Григорій, горщик, обмотаний дротом для того,щоб при перегріванні не тріскався. В ньому варили дуже смачну кашу. Ще я побачила глечика, у який наливали воду і брали із собою,коли йшли на поле. Поруч із ним стояла праска. Вона була важка. Спочатку в неї насипали жар, розмахували кілька разів ( для кращого розігрівання ) і лише тоді прасували речі.

В наш час люди користуються пральними машинами. А колись прали за допомогою ось таких дощок для прання. Про все це мені розповіла моя бабуся Марія’’, яку я запросила до нас на урок.

2. Корнійчук Андрій:

’’ Ця гармошка мого діда

Віктора. А цього килима

вишивала бабуся Марія.

Різнокольорових ниток не

вистачало.Робили самі

фарбу, фарбували нитки у

різні кольори. Сиділи за

роботою допізна, тому що

хотіли швидко закінчити. У мене є прабабуся Ганна. Їй 92 роки. Ці картини складала і вишивала вона’’.

3. Кравчик Станіслав:

’’ На горищі я побував тільки раз із татом.Тато його називає ’’наша гардеробна’’,тому що там знаходиться одяг і взуття, яке ми змінюємо по сезону. Всі речі складені в

коробках, які стоять на поличках. Окремо стояли коробочки із сушеними травами. Пахло дуже’’.

4. Яцук Діана :

''Моя бабуся Люба піднялась на горище, а я- за нею. Я там побачила глечик, у якому зберігали холодне молоко, чайник для приготування чаю, компоту на плиті соковижималку. У неї накладали овочі, фрукти і робили сік для маленьких діток.Ось радіо. Його брали дідусь Володя і бабуся Люба із собою, коли пасли чередукорів, щоб послухати музику, новини. А цим товкачем товкли капусту з одного боку, а з іншого- зерно, щоб одержати крупу. Про це я дізналась від баби Люби’’.

5. Кух Орест:

’’ Ми переїхали жити у новозбудований будинок. Наше горище пусте. Але у моєї

бабусі Галі є гітара. На ній грав дідусь Василь. Також там стоїть старий чорнобілий телевізор, колиска, в якій ще колихали бабусю Галину. Цікаво було переглядати бабусині зошити, написані чорнилом і ручкою з пером. Чорнило наливали у спеціальну посудину, яку називали ’’ чорнильниця’’. Щодня її носили із собою в школу ’’.

6. Кузьмич Артем (2):

’’ У нас на горищі є багато речей, якими користувалися баба Мотря і дід Микола. Та найбільше мене зацікавила картина, на якій наш рід: бабуся з дідусем, дядько Микола, тітка Людмила і Валентина, прабаба і прадід. Також на горищі лежить багато коробок із одягом сестрички, братика і моїм . Він став для нас уже маленьким’’.

7.Кузьмич Артем (03.11. ):

‘’ Я був здивований, коли потрапив із братиком Назаром і бабусею Тетяною

на горище. Там сушилась цибуля, дуже

багато безсмертнику. Цю лікарську рос лину ми заготовляємо влітку, сушимо

і здаємо заготівельнику. За це одержуємо гроші. Окремо у ящику був складений звіробій, а під самим дахом підвішенопучок інших рослин. А в самому куточку я побачив старовинні речі: тріпачку, берда, потак, цівки, човник для ткацтва, кірогаз для приготування їжі.

8. Бубало Анна :

‘’Одного разу я була у бабусі Надії в гостях. Вона

наводила порядок на горищі. Я захотіла їй допомогти. Що я там тільки я

не побачила! Старовинні речі, одяг, у якому ходила ще моя мама, качалки, колиска. У цій колисці спали мама, тітка Тетяна, дядько Василь і Юрій. У великій коробці лежало багато лікарських рослин. Вона розповіла, що липа – від кашлю, ромашка для миття волосся. У моєї бабусі – золоті руки ! Ще вона ткала доріжки,

вишивала рушники,сорочки. Мені дуже сподобалось на бабусиному горищі!’’

9. Дзюба Анна :

‘’ Ми переїхали жити у новий будинок, який побудували. Тому речей на горищі мало. Це- одяг, взуття, з якого ми повиростали. Але у своєї бабусі Олі я діставала з горища іграшки, якими грались тато із сестричкою, і ми з братиками та сестричками ними грались. В коробках лежали акуратно складені ткані і вишиті на ікони рушники’’.

10. Іванісік Микола:

‘’ Це було дуже давно. Тоді ще не було

пилорам. У мого прадіда Михайла була одна велика пилка. Для її роботи потрібно 3 людей. Один стояв зверху, двоє – на землі тягли пилку і так розрізали колоду на бруски, з яких будували будинки. Ще прадід Міша вмів робити вікна, двері . Тому й досі на горищі лежать різні рубанки. Немає у селі жодної хати, де б він щось не робив. ‘’Майстер на всі руки!’’-так про нього сказав дід Сергій, від якого я почув всю цю розповідь’’.

11. Павлючик Богдан:

‘’ На нашому горищі я бачив багато книг,зошитів мого тата. Він у нас-ветеринар. Тому всі вони пов’язані з його роботою. А зошити від того часу, як тато ще був студентом. Я їх гортав. В куточку стояла стара наша коляска’’.

12. Іванісік Максим:

‘’ У мене на горищі є багато речей. Ці картини вишивала бабуся Ніна. А рубанки – знаряддя праці прадіда Семена. Він був столяром. Бабуся

розповідала, що з веренкою пішки ходили

по ягоди за 5-7 км Насипали повну і повертались додому теж пішки. Це сито беруть на поле із собою, коли висівають в землю зерно,щоб проросло і дало восени врожай. Мене дід брав на поле і давав мені його в руки, щоб першим засіяв. При цьому казав: ‘’ Роди, Боже, на всіх долю ‘’

13. Федорук Ілля:

‘’ Коли я ще жив у хаті діда Андрія,

він мені розповідав про качалки,

які я бачив на горищі. Ними прасу

вали одяг. А зараз ними товчуть

капусту в бочці,коли заготовляють на зиму’’.

14. Павлючик Софія:

‘’ Цій колисці 46 років. Її

виготовив мій прадідусь

Олексій. Це – старовин

ний бутиль. В ньому

носили кіросин для

кірогаса, на якому готували їжу. А з пральною дошкою ходили до річки чи

озера і прали одяг. Так

мені розповіла про речі на горищі бабуся Пелагія, коли я з нею туди піднялася’’.

15. Абрамович Андрій:

‘’ На нашому горищі стоять банки із

сушеними яблуками. Дуже приємний аромат від великих пучків сушеної м’яти. З неї мама готує чай.

Поруч із ними – старовинний самовар для приготування чаю. В куточку стояла ванночка, у якій мене маленьким купала мама. Ще там були мої іграшки.

16. Іванісік Катерина :

‘’ У бабусі Віри на горищі я бачила колиску. Коли внучата приїжджали, то в ній спали. У другої бабусі є дерев’яна діжка, у якій замішували хліб для випікання.

Також є праска, у яку накладали розжарене вугілля, плетений кошик для зберігання цибулі,часнику.Дуже запам’яталась мені набивна доріжка, виготовлена моєю прабабусею Любою’’.’’

-Сьогодні на урок – презентацію ми запросили ваших бабусь. Надамо слово бабусі

Насті Олішкевич.

- Діти, сьогодні ви живете краще,як колись. Багато ручної праці замінено електричними приладами. Колись прасували за допомогою цієї праски. Насипали жару, розгойдували( інколи й солі насипали,щоб краще горіло) і тільки тоді прасували. Тепер діток кладуть спати в коляски. А раніше спали в такій неньці. Цим гачком зачіплювали за гвіздок вгорі і гойдали. Брали й на поле. На трьох кілках підвішували неньку, клали в неї дитя, заколихували, а самі копали картоплю.

Колись підлогу застеляли ходніками, які ткали із нарізаних латок . Розрізали старі

речі, намотували їх у клубки і ткали на ткацькому верстаті.

Їжу варили в горщиках, які виговляли старенькі діди-майстри. Копали глину, робили з неї горщики на спеціальному пристрої, випікали їх і продавали…’’ .

- Подякуємо бабусі Марії і попросимо бабусю Андрійка Корнійчука, теж Марію,

поділитись секретами свого вишивання.

‘’ – На той час, хто мав такого килима, вважався ‘’газдинею ‘’ . Часу не було. Працювала цілий день. А ввечері сиділа довго за вишиванням.

Вам сьогодні добре. Любіть своїх батьків, Україну. А на цій гармошці грав мій дід.

Зараз грає мало, інколи внукам Андрійкові та Оксанці. А колись під цю гармошку

збиралась вся вулиця щедрувати’’.

- Діти, вам, напевно, цікаво послухати думку наших вчителів про вашу роботу.

-Валентино Петрівно, які враження склались у вас про наш проєкт.

'' Сьогодні такий цікавий ,

насиче ний цінними експонатами урок- презентація. Ви щасливі, що маєте бабусь, дідусів, горище, на

якому є такі експонати. Родова

пам'ять дуже важлива у житті

людини. Звідси людина черпає

свою силу і буде щаслива, якщо

пам'ятає свого дідуся і бабусю. Ви сьогодні молодці, що так гарно попрацювали, представили свої проєкти. Ви – розумники! ''

Y. Підсумок проєкту.Крісло автора.

- Давайте ще раз прочитаємо нові слова, які є назвами експонатів, що ви принесли:

качалки,самовар, потак, глечик, цівки, ненька,кірогас, човник, рубанок, товкач…

- Що найбільше запам'яталось вам? Чи розв'язали поставлену проблему?

1. Анна Бубало:

-Цікаво було дізнатись про таємниці горища.

2. Андрій Корнійчук:

- Я побачив і запам'ятав, як гладили

качалками.

3. Олішкевич Анастасія:

- Я багато дізналася про речі в давнину.

Вчитель:

- Дорогі діти! Я пишаюсь вами . Дякую всім за працю. Успіхів вам у нових проєктах.

Виставку фотоматеріалів,яку ми розмістили на класній дошці, зробимо на фліпчаті

і поставимо для ознайомлення учням молодших класів на коридорі.Потім покла-

дете їх до свого портфоліо.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.