Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Урок розвитку писемного мовлення. Написання твору на основі власних спостережень з елементами опису «Калина під моїм вікном.»
Сьогодні урок української мови розпочнемо незвичайно. Про що йтиме мова ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадки. 1. У вінку зеленолистім, У червоному намисті Видивляється у воду На свою чарівну вроду. Які слова допомогли відгадати загадку? Як ти їх розумієш? Чим відрізняється дана загадка від загадки,що записана на листку?
2. Навесні цвіте білим цвітом, А в жнива червоним плодом. 3. У лісі на проліссі висить сукня червона. 4. І не дівка, а червоні стрічки носить.
Вчимося описувати. Твір з елементами опису на основі власних спостережень «Калина під моїм вікном.» Сьогодні на уроці ми будемо складати письмовий твір з елементами опису про калину, а також ви більше дізнаєтесь про цю рослину, як символ українського народу.
Завдання уроку: знати: рослини-символи; рослини-символи України; загадки, прислів’я, вірші, що пов’язані з калиною. вміти: добирати найбільш влучні прикметники під час опису предмета; спостерігати, порівнювати і зіставляти; встановлювати причинно-наслідкові зв’язки; написати твір з елементами опису; правильно виставити самооцінку роботи на уроці; керувати своїми емоціями.
Кожна пора року дарує свою красу. Весна - ніжні білі квіти, осінь - червоні ягоди. Це - калина. Люблять в Україні калину. Калина і Україна нероздільні. Калина полюбила українську землю, а народ України шанує її за пишну вроду, цілющі властивості. Нема, мабуть, такого села на всій Україні, де б за тином не росла, не квітла вона рясним білим цвітом навесні, не рум’яніла червоними ягодами аж до весни. У канадців - клен, у росіян—берізка, а в нас - верба і калина. «Перша квіточка - наша родинонька. Друга квіточка - рідна сторона». Так говориться в пісні про калиновий цвіт. На луках і узліссях можна побачити цілі калинові гаї. Цим і пояснюється те, що в Україні багато населених пунктів з назвами Калинівка, Калинове. Правду каже прислів’я: «Без верби і калини - нема України». Калина є вірною супутницею людини від її народження і до останніх днів. А чому? Не було в народній медицині корисніших ліків від застуди, ніж калиновий чай. Свіжі ягоди з медом та водою вживалися при кашлі, серцевих захворюваннях. Соком калини очищали обличчя, щоб рум’янілося. А як потрібна була калина на весіллі! Коли випікали коровай, неодмінно прикрашали його калиною. Про калину складають пісні, вірші, загадки, легенди, прислів’я, повір’я.
Які ви знаєте прислів’я, легенди про калину?
Розпізнай, обвівши простим олівцем, та запиши рослини – символи України на маршрутному листі.
Словникова робота. Кетяги - пучок ягід або квіток на одній гілці, стеблині. Кетяги ще називають китицями, гронами. Коровай - велика кругла хлібина із солодкого тіста, стрічками, зеленню, яку випікають на весілля. Символ - умовне позначення предмета, явища, поняття. Розглянь гілочку калини і напиши, про що можна так сказати. Червоні, соковиті, круглі, терпкі - Важкі, розкішні, червоні - ягоди. Темно-зелене, смарагдове, багряне - листя. кетяги.
Усне складання твору за планом. Як називають калину в народі? Калина – лісова красуня. Калина – символ українського народу.
Де вона росте? У полі калина, у полі червона Хорошенько цвіте Ой, роду наш красний, Роду прекрасний, Не цураймося, признаваймося, Бо багато нас є. Тече вода з-під явора, Яром на долину, Пишається над водою Зацвіла в долині Червона калина Ніби засміялась Дівчина-дитина. (Росте вона в полі, в лісі, в долинах рік, за тином чи біля колодязя).
А як цвіте калина? А калина біля броду Білі квіти розпускає. На свою червону вроду Задивляться у воду. Калина цвіте білими пишними кітами, які зібрані у суцвіття.
Осінь мрійна, осінь мила Все багрянцем притрусила І сама в багрянім листі, Ще й в калиновім намисті. Відійшла в ранкову пору За високу темну гору. Пізньої осені, нерідко з першими заморозками достигають плоди калини. Коли достигають її плоди?
Ось калина над рікою Віти стелить по воді. Хто це щедрою рукою Їй намистечко надів? Кетяги ягідок. Червонясте, променисте – Розквітає, як вогні. Дай хоч трішечки намиста, Калинонько, і мені. Ягідка яскраво-червона, соковита, кисло-гіркувата. В ягідці заховане велике зернятко. Що являє собою плід калини?
Чи я в лузі не калина була, Чи я в лузі не червона була? Взяли ж мене поламали І в пучечки пов’язали – Така доля моя! Гірка доля моя! Чим корисна калина? Плоди калини ламають і в’яжуть у пучечки, тому що калина має лікувальні властивості. На весіллі ягодами калини прикрашають коровай. З гілок калини роблять сопілки, колиски для немовлят.
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»