і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
! В а ж л и в о
Акція
Вебінарний безліміт
Заощаджуйте понад 5000грн

Замовляйте усі свідоцтва за вебінари (понад 90 вебінарів)

з 12 липня
до 25 липня
199грн
з 26 липня
до 15 серпня
299грн
з 16 серпня
до 31 серпня
399грн
Активуйте «Вебінарний Безліміт» та отримайте
30 днів необмеженого доступу до 90 вебінарів
Предмети »

Правила вживання апострофа. Тренувальні вправи

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

КОНСПЕКТ УРОКУ ІЗ ВИКОРИСТАННЯМ СИТУАТИВНИХ

ЗАВДАНЬ

5 клас мова

Тема. Правила вживання апострофа. Тренувальні вправи.

Мета. Повторити і систематизувати знання учнів про правила вживання апо

строфа; удосконалювати писемну грамотність школярів; розвивати па

м’ять, логічне мислення, зв’язне мовлення школярів; уміння працювати з

таблицями, виділяти головне; навики самостійної роботи.

Тип уроку. Урок узагальнення та систематизації знань з теми.

Міжпредметні зв’язки: українська література.

Обладнання: картки із завданнями, довідники, тлумачні словники, портрет Ліни

Костенко, комп’ютери, мультимедійна дошка.

 

Перебіг уроку

І. Мотиваційний етап.

1. Забезпечення емоційної готовності (обмін побажаннями).

2. Актуалізація суб’єктного досвіду й опорних знань.

Надворі уже давно панує справжня осінь – така непередбачувана і примхлива. До нас у клас вона завітала ось цим букетиком багряно-золотого листя, а в наше село – рясним холодним дощем, від якого стає сумно на душі. Тому я сьогодні хочу вам подарувати трішки тепла.

Прослухайте поетичні рядки прекрасної поетеси, нашої сучасниці – Ліни Костенко.

Учитель читає виразно напам’ять вірш Ліни Костенко “Недумано, негадано…” або співає.

Недумано, негадано

забігла в глухомань,

де сосни пахнуть ладаном

в кадильницях світань.

Де вечір пахне м’ятою,

аж холодно джмелю.

А я тебе,

а я тебе,

а я тебе

люблю!

Запишіть, які слова, сполучення слів допомогли вам поринути в цю атмосферу, створили теплий, гарний настрій. Що ви відчули, почули, побачили?

 

Учні зачитують записані слова та словосполучення.

Одне із словосполучень (духмяно пахне м’ята) учні записують на дошці.

 

 Зверніть увагу, чи правильно записане словосполучення на дошці?

 Яка орфограма у словах?

 

ІІ. Цілевизначення та планування.

 

Запишіть цілі, які ви ставите перед собою на цьому уроці).

1. Повторити правила вживання апострофа.

2. Систематизувати та узагальнити знання з теми “Правила вживання апострофа”.

3. Навчитися правильно писати та вимовляти слова з апострофом, щоб уникнути помилок у майбутньому.

4. Обґрунтовано пояснювати вибір написання.

5. Перевірити рівень знань, умінь і навичок з теми за допомогою тестових завдань.

6. Сприяти особистісному розвитку школярів, розширенню їх світогляду; зацікавити учнів творчістю Ліни Костенко.

 

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

Вправа1

Прочитайте речення з творів Ліни Костенко. Прокоментуйте, як ви їх розумієте. Поясніть правопис виділених слів.

Життя – як вокзал. Хтось приїжджає, хтось від’їжджає.

Все залежить від людських зіниць: в широких відіб’ється вся епоха, у звужених – збіговисько дрібниць.

Ми мовчимо – поезія і я. Ми одна одній дивимось у вічі. Вона не знає, як моє ім’я, – мене немає в нашому сторіччі.

Я, підданка своїх обов’язків, я, васал своєму королю, я люблю тебе тихо, боязко, я прощально тебе люблю.

Поезія – це свято, як любов.

 

Вправа 2

1. Виберіть слова, запишіть їх у відповідні до правила графи таблиці.

(Робота з таблицею у групах: правило 1, 2 – І група; правило 3, 4 – ІІ група; правило 5, 6 – ІІІ група).

2. З’ясуйте лексичне значення підкреслених слів.

 

М’язистий, кон’юнктура, пір’їна, Д’Аламбер, повір’я, матір’ю, зв’язок, Лук’яненко, роз’ятрити, з’їсти, ін’єкція, кон’юнктивіт, бюджет, Лук’янчук,

пустослів’я, рядок, чолов’яга, Лук’янівна, пів’ящика, Д’Артаньян, пан’європейський, Лук’янович, бюджет, транс’європейський, комюніке, багрянець, О’Генрі, кав’ярня, бур’ян, Мар’яна, О’Кейсі, Аліг’єрі, зоряний, рюкзак, Мюнхен, морквяний, порятунок, буря, Лук’янець О’Коннейль, свято, цвях, Звягель, Х’юстон.

ПРАВИЛО

ПРИКЛАДИ

1. Після губних б, п, в, м, ф, що позначають тверді приголосні.

Примітка. Якщо перед губним приголосним звуком є інший приголосний (крім р), що належить до кореня, апостроф не вживається.

М’язистий, зв’язок, пустослів’я, чолов’яга, кав’ярня.

Морквяний, свято, цвях, Звягель

2. Після літери к у слові Лук’ян і похідних від нього

 

Лук’яненко, Лук’янчук, Лук’янівна, Лук’янович, Лук’янець

3. Після префіксів та на межі частин складних слів, що закінчуються на приголосний

Роз’ятрити, з’їсти, пів’ящика, пан’європейський, транс’європейський

4. Після твердого р, що стоїть у кінці складу.

Примітка. Після р на початку складу апостроф не вживається.

Бур’ян, Мар’яна, пір’їна, повір’я, матір’ю.

Порятунок, рядок, буря, багрянець, зоряний

5. В іншомовних власних назвах після часток д- (від де-) та о

Д’Аламбер, Д’Артаньян, О’Генрі, О’Кейсі, О’Коннейль

6. В іншомовних словах після префіксів, словотвірних частин, що закінчуються на приголосний, а також після г, к, х, ґ, ж, ш перед я, ю, є.

Примітка. Після пом’якшених б, п, в, м, ф перед я, ю, є апостроф не вживається

Ін’єкція, кон’юнктивіт, кон’юнктура, Аліг’єрі, Х’юстон.

Мюнхен, рюкзак, бюджет, комюніке.

 

І група

(Слова зв’язок та Звягель записати на дошці, визначити в них значущі частини).

– Ох і складно розібратися з цим апострофом!

– Нічого складного! Апостроф ставиться після губних б, п, в, м, ф, та р перед я, ю, є, ї, що позначають 2 звуки.

– Чому ж слово зв’язок пишемо з апострофом, а Звягель без?

– Спробуй розібратися: якщо перед губним приголосним звуком є інший приголосний (крім р), що належить до кореня, апостроф не вживається.

– Тоді апостроф також ставиться , наприклад: чолов’яга, кав’ярня.

ІІ група

(Слова буря та бур’ян записати фонетичною транскрипцією).

– Поясни мені, чому слова буряк та бур’ян пишуться по-різному.

– Давай правильно промовимо ці слова.

– Бур’ян.

– У цьому слові ми чуємо роздільну вимову, звук р – твердий і буква я позначає 2 звуки, отже, потрібно ставити апостроф.

– Давай тепер спробую я. Буря. У цьому слові звук р – м’який, я – позначає один звук і роздільної вимови немає. Отже, апостроф ставити не потрібно.

– Молодець.

– А як правильно написати слово пів’ящика?

– Усі слова з пів-, напів-, полу- пишуться разом. Якщо після першої частинки пів- букви я, ю, є позначають два звуки, то ще й потрібно поставити апостроф, отже, це слово також потрібно написати з апострофом.

– А як написати пів-Ялти?

 Запам’ятай! Усі власні назви з пів- пишуться через дефіс.

 

ІІІ група

(Слова Д’Аламбер, О’Генрі записати на дошці).

– Скажи, будь ласка, Володю, а в іншомовних словах апостроф ставиться за такими ж правилами, що й в українських?

– Ні. В іншомовних словах апостроф ставиться не тільки після б, п, в, м, ф та р, а й після г, к, х, ґ, ж, ш, якщо я, ю, є позначають два звуки, наприклад: ін’єкція, кон’юнктивіт .

– Я бачу, ти добре розібрався з правописом апострофа в іншомовних словах. Поясни, будь ласка, чому Д’Аламбер, О’Коннейль також пишуться з апострофом?

– Запам’ятай! Скорочена частка д (від де) та ірландська частка о пишуться з власними іменами через апостроф: Д’Артаньян, О’Генрі, О’Кейсі.

 

Вправа 3 (І група)

Запишіть слова у дві колонки: 1) у яких вживається апостроф; 2) у яких не вживається апостроф.

Опам..ятатися, бур..як, дев..ять, р..явкати, нев..язкий, електрозвар..ювання, ад..ютант, атель..є, голуб..ятко, духм..яний, об..їзд, вар..яг, Лук..янівка, інформб..юро, об..єкт, кань..йон, верб..я, р..явкнути, арф..яр, авант..юра, дріб..язок, щупл..явий, оп..яніти, евол..юція.

Підкресливши перші букви, прочитаєте прислів’я.

Ключ. Одна голова – добре, а дві – краще.

 

Об’їзд

Без’язикий

Узгір’я

Стодвадцятип’ятиліття

Транс’європейський

Сузір’я

Ад’ютант

Кам’яний

Ін’єкція

Медвяний

Зміряти

Манікюр

Спрямувати

Ллється

Комюніке

Здійняти

Мавпячий

 

Виконання вправи 209 за підручником О. В. Зоболотного, В. В. Заболотного

Робота в групах

І група

Утворіть від іменникових основ прикметники, напишіть їх; поясніть наявність чи відсутність апострофа.

Мед, соловей, дерево, солома, зоря, трава, морква, олово, камінь, торф, тьма.

(Медвяний, солов’їний, дерев’яний, солом’яний, зоряний, трав’яний, морквяний, олов’яний, кам’яний, торф’яний, тьмяний.)

ІІ група

Утворіть слова за допомогою префіксів або префіксів та суфіксів, поясніть вживання апострофа.

Гора, двір, зірка, язик, їхати, єднати, вечір, ядро, жнива.

(Узгір’я, подвір’я, сузір’я, пів’язика, під’їхати, з’єднати, надвечір’я, без’ядерний, переджнив’я.)

Учні виконують завдання біля дошки у такий спосіб: члени кожної групи по черзі виходять до відведеної їм дошки і виконують завдання (якщо необхідно, звертаються за допомогою до консультанта групи або вчителя).

 

ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.

1. Рефлексія роботи на уроці.

 Чи досягли ви поставлених цілей?

 Які форми роботи сприяли цьому, що заважало?

  1. Окремі учні (за бажанням) можуть перевірити рівень засвоєння знань з теми “Вживання апострофа” за допомогою тестових завдань (див. додаток ).

 

2. Оцінювання й самооцінювання.

Учні заповнюють картки самооцінювання (див. додаток ).

V. Домашнє завдання.

Прочитайте вірш Ліни Костенко “Осінній день, осінній, день, осінній!”.

Осінній день, осінній день, осінній!

О синій день, о синій день, о синій!

Осанна осені, о сум! Осанна.

Невже це осінь, осінь, о! – та сама.

Останні айстри горілиць зайшлися болем.

Ген килим, витканий із птиць, летить над полем.

Багдадський злодій літо вкрав, багдадський злодій.

І плаче коник серед трав – нема мелодій.

Напишіть “Осінній етюд”, використовуючи подані слова:

багрянець, зоряний, сузір’я, безвітряний, надвечір’я, повітря, в’янути, м’яко, медвяно, духмяний, п’янкий, з’явитися, рясний, зів’ялий. Поясніть їх правопис.

 

Додаток

КАРТКА 1

ТЕСТ

1. Визначте, яке з тверджень є неправильним.

А Апостроф ставиться після губних б, п, в, м, ф, що позначають тверді приголосні.

Б Якщо перед губним приголосним звуком є інший приголосний (крім р), що належить до кореня, апостроф не ставиться.

В Якщо перед губним приголосним звуком стоїть р, що належить до кореня, апостроф не ставиться.

Г Апостроф ставиться після літери к у слові Лук’ян і похідних від нього.

Ґ Апостроф ставиться після префіксів та на межі частин складних слів, що закінчуються на приголосний.

2. Визначте, яке з тверджень є правильним.

А Моркв’яний пишеться з апострофом, тому що апостроф завжди ставиться після губних б, п, в, м, ф.

Б Роз’ятрити пишеться з апострофом, тому що на межі префікса і кореня завжди ставиться апостроф.

В Лукяненко пишеться без апострофа, тому що в українській мові апостроф ставиться лише після губних б, п, в, м, ф, що позначають тверді приголосні.

Г Духмяний пишеться без апострофа, тому що перед губним приголосним звуком є інший приголосний (крім р), що належить до кореня.

Ґ Пів’ящика пишеться з апострофом, тому що це виняток.

3. Визначте, яке з тверджень є неправильним.

А Апостроф ставиться для позначення твердої роздільної вимови.

Б Апостроф не ставиться після р, що позначає м’який приголосний на початку чи в середині складу.

В Апостроф ставиться після префіксів, що закінчуються на приголосний.

Г Апостроф ставиться перед буквами я, ю, є, ї, що позначають два звуки.

Ґ Апостроф ставиться перед буквами я, ю, є, ї, якщо вони позначають один звук.

4. Вкажіть, у якому рядку допущено орфографічну помилку.

А Мар’яна, дев’ять, з’явитися, Стеф’юк, Лук’янівка.

Б З’єднаний, рум’яний, дзвякнути, свято, цвях.

В Без’ядерний, надвечір’я, п’явка, міжбрів’я, кров’ю.

Г Зоряний, солов’їний, буря, бур’ян, буряк.

Ґ Вітряк, духмяний, різдв’яний, торф’яний, морквяний.

5. Вкажіть, у якому рядку допущено орфографічну помилку.

А Свято, буряк, міжгір’я, бур’ян, кур’єр.

Б З’єднаний, з’їхати, з’явитися, об’єм, під’їхати.

В Роз’яснити, дит’ясла, пів’яблука, підв’язати, розм’якшити.

Г Рум’яний, дзвякнути, цвях, дев’ятнадцять, торф’яний.

Ґ М’ясо, м’язи, з’їзд, буря, моркв’яний.

6. Вкажіть, у якому рядку допущено орфографічну помилку.

А П’ять, пам’ять, в’язи, верб’я, черв’як.

Б Зв’язок, розм’якшити, бур’ян, міжгір’я, пір’я.

В Матір’ю, з’явитися, з’їхати, без’язикий, тьм’яний.

Г В’ячеслав, торф’яний, краков’як, інтер’єр, бар’єр.

Ґ Кров’ю, солов’їний, кам’яний, пам’ятка, реп’ях.

7. Виберіть рядок, у якому всі слова слід писати з апострофом.

А З…юрмитися, миш…як, верхів…я, п…єдестал, п…юре.

Б Б…єлгород, Захар…їн, Монтеск…є, Руж…є, В…язьма.

В Мавп…ячий, п…яний, з…ясувати, роз…яснити, пів…яблука.

Г Голуб…я, подвір…я, бур…ян, довір…я, дит…ясла.

Ґ Духм…яний, прислів…я, полум…я, зв…язковий, Р…ябко.

8. Виберіть рядок, у якому всі слова слід писати з апострофом.

А Поголів…я, безриб…я, горохв…яний, В…язьма, п…ють.

Б Торф…яний, без…язикий, пів…яблука, дит…ясла, пір…я.

В Об…ява, об…їзд, мор…як, черв…як, бур…як.

Г Об…єкт, ін….єкція, св….ятковий, Св…ятослав, роз…яснити.

Ґ Дзв…якнути, р…яст, арф…яр, сузір…я, подвір…я.

9. Виберіть рядок, у якому всі слова слід писати з апострофом.

А Кар…єра, комп…ютер, б…юро, б…бюджет, куп…юра.

Б Бар…єр, прем…єр, п…єса, інтерв…ю, п…юре.

В Інтер…єр, грав…юра, б…юрократизм, кур…єр, п…єдестал.

Г Ф…юзеляж, Монтеск…є, об…єкт, прем…єра, кап…юшон.

Ґ Об…єктив, ін….єкція, кар…єризм, краков…як.

10. Вкажіть, у якому рядку допущено помилки при переносі слів.

А Роз’-яснити, з’юр-мились, ру-м’яний, зі-в’янути.

Б Здоро-в’я, об’-ява, об’-їзд, під-в’язати.

В Слов’-яни, возз’єд-нати, м’я-со, роз-м’якшити.

Г Від’-їзд, бе-з’язикий, міжгір’-я, соло-в’їний.

11. Вкажіть, у якому рядку в усіх словах апостроф ставиться на межі префікса і кореня.

А Роз’яснити, з’юрмились, рум’яний, роз’їхати.

Б З’явилася, в’ється, від’їхати, під’їзд.

В З’їзд, пів’яблука, дит’ясла, ін’єкція.

Г Без’язикий, від’їзд, з’їсти, об’єднати.

12. Виберіть рядок, у якому всі слова слід писати з апострофом.

А Інтерв…ю, прем…єра, миш…як, грав…юра, кап…юшон.

Б Краков…як, інтер…єр, кур…єр, б…юро, ф…юзеляж.

В П…єдестал, полум…я, ім….я, верхів…я, мавп…ячий.

Г Міжгір…я, підв…язати, Стеф…юк, верф…ю, Лук…ян.

Ґ Дит…ясла, пів…яблука, бур…я, з…їзд, довір…я.

Картка оцінювання роботи учня на уроці

 

Дата _______________________________________________

Прізвище, ім’я учня __________________________________

 

Критерії оцінювання

Самооцінка

Оцінка членів групи

Виконання тестових завдань

Підсумкова оцінка

Виконання індивідуальних завдань

 

 

 

 

Робота у групі, співпраця з іншими членами групи

 

 

 

 

Допомога у виконанні завдань іншим членам групи

 

 

 

 

11

Опис документу:
Конспект уроку з теми "Правила вживання апострофа. Тренувальні вправи" з використанням ситуативних завдань

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Як підготувати успішну особистість: евристичні технології в освітньому процесі»
Ілляхова Марина Володимирівна
36 годин
590 грн
354 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

Переглянути запис
2 академічні години