і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Взяти участь
Поспішайте взяти участь у вебінарі Арт-терапія в педагогічній практиці. Емоційний розвиток особистості засобами арт-терапії
До початку вебінару залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Предмети »

Правила вживання апострофа

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Українська мова (5 клас)

Тема: Правила вживання апострофа

Мета: систематизувати знання учнів про правила вживання апострофа ; розвивати пам'ять, увагу, мислення, уміння пояснювати вибір написання; виховувати естетичні почуття

Обладнання: підручник, картки

Перебіг уроку:

І. Організація класу.

ІІ. Оголошення теми та мети уроку.

Фонетична загадка

  1. Приголосний, дзвінкий, без пари. Знайдіть мене у слові мати ( [м]);

  2. Приголосний, дзвінкий, завжди м’який. Разом з голосним, що є у слові хата, позначається однією буквою. Якою? (я);

  3. Приголосний, глухий. Моя пара – звук [д] ([т]);

  4. Голосний, ненаголошений, в алфавіті позначається першою літерою ([а]).

М’ята

Що з’явиться в слові, коли ми запишемо його буквами? ( Апостроф).

Отже, сьогодні на уроці ми з вами закріплюватимемо правила вживання апострофа, удосконалюватимемо уміння пояснювати вибір написання.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

Перед якими буквами пишеться апостроф?

1. Вставити , де потрібно, апостроф ,пояснити вибір написання

Від…ємний, р…ясно, подвір…я, моркв…яний, торф…яний, сім…я, Лук…янівка.

2. Запишіть транскрипцію слів подвір’я, морквяний.

3.Вправа 1(с.131)

Назвіть слова, у яких апостроф не пишеться, тому що перед літерами б, п, в, м, ф є інший кореневий приголосний.

Чому вживається апостроф у слові з’являються? Назвіть у цьому слові звуки.

ІV. Застосування знань, умінь і навичок.

1.Вибірковий диктант.

Всі квіти зберу у дніпрових гаях, зв’яжу у вінки і букети. Чорнолісся п’янко духмянить доспілою суницею. Як гарно дихається – п’єш повітря, наче тепле молоко. Вела дорога на узгір’я знань. Вірні серця неможливо роз’єднати.

Зв’яжу, п’янко, п’єш, узгір’я, роз’єднати.

Чому у слові зв’яжу ставиться апостроф, адже перед в стоїть інший приголосний?

2. Від поданих слів утворити прикметники.

Весна – весняний

Глина – глиняний

Олово – олов’яний

Полива – полив’яний

Солома – солом’яний

Тьма - тьмяний

Трава – трав’яний

Сурма – сурм’яний

3.Записати слова буквами ( на дошці!!!)

[л у б о в й у], [д у х м а н о], [п р и в й а л о й і], [в й о к н у в],[з й а в и в с а],

[р у м й а н е ц], [с в а т и й].

4. «Знайди помилку»

Розвязати, роз’єднати, мавпячий, духмяний, жеребятко, півяблука.

5. Підібрати 2-3 приклади до правил.

І варіант

Апостроф ставимо :

1.Після букв б, п, в, м, ф –

2.Після літери к –

ІІ варіант

Апостроф ставимо:

1.Після літери р, що позначає твердий звук [р] –

2.Після префіксів та першої частини складних слів, що закінчуються твердим приголосним –

ІІІ варіант

Апостроф не ставимо:

1.Після літер б, п, в, м, ф, якщо перед ними стоїть літера, що позначає кореневий приголосний, крім [р] –

2. Після літери р, що позначає м’який звук [р’] –

6.Розподільний диктант ( на картках).

Медв…яний, п…ятсот, арф..яр, посер…йознішав, дзв…якнути, розв…язано, помор…янин, св….ято, сузір…я, харків…янин, вар…яг, від…їзд, різьб…яр, мавп…яча, роз…ятрити, при…їзд.

З апострофом Без апострофа

П’ятсот медвяний

арф’яр посерйознішав

розв’язано дзвякнути

сузір’я поморянин

харків’янин свято

від’їзд варяг

роз’ятрити різьбяр

мавпяча

приїзд

7. Скласти твір-мініатюру, використовуючи слова м’якенький, о п’ятій, з’їжджати, подвір’я, пам’ятаю.

V. Підсумок уроку. Оцінювання.

VІ. Домашнє завдання.

С.130(вивчити правила), впр. 2 (письм.)

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Мета: систематизувати знання учнів про правила вживання апострофа ; розвивати пам'ять, увагу, мислення, уміння пояснювати вибір написання; виховувати естетичні почуття
  • Додано
    11.08.2018
  • Розділ
    Українська мова
  • Клас
    5 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    171
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    0
  • Номер матеріала
    XG518459
  • Вподобань
    0
Курс:«Розвиток особистості на всіх вікових етапах життя»
Черниш Олена Степанівна
36 години
1400 грн
590 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь