Взяти участь
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень 2.0».
Головний приз 500грн + безкоштовний вебінар.
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Предмети »

Правила вживання апострофа

Курс:«Протидія шкільному насильству»
Черниш Олена Степанівна
72 години
2700 грн
390 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №FZ637900
За публікацію цієї методичної розробки Діденко Людмила Миколаївна отримав(ла) свідоцтво №FZ637900
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. Правила вживання апострофа

Мета. - Систематизувати знання про вживання апострофа;

- розвинути навички правильного написання слів з апострофом;

- удосконалювати навички грамотного письма та зв’язного мовлення.

Тип . Формування умінь і навичок.

Обладнання . Інтерактивна дошка, картки , пам’ятки ,комп’ютер.

Хід уроку:

1 Оголошення теми і мети уроку

- Діти, пригадайте, що ви вивчили на попередньому уроці.

- Гаразд, продовжимо роботу. Отже, тема нашого сьогоднішнього уроку – «Правила вживання апострофа».

Запишіть її в зошити, не забудьте записати число і класну роботу. (слайд 1)

- Діти, на уроці ми повинні досягти наступного: (слайд 2)

- Систематизувати знання про вживання апострофа;

- розвинути навички правильного написання слів з апострофом;

- удосконалювати навички грамотного письма та зв’язного мовлення.

- Яка мета ви познайомилися. Погоджуєтеся працювати?

2 Мотивація навчальної діяльності

- Все, що ми будемо робити під час заняття, сприятиме підвищенню культури вашого письма, а отже – й мовлення. Ви бажаєте грамотно і красиво писати і висловлюватись?

Отже, працюємо для досягнення мети нашого заняття.

З Актуалізація опорних знань

Бесіда

1 Для чого використовується апостроф?

(Для позначення на письмі твердої роздільної вимови приголосних перед буквами я, ю, є, ї)

2 Як вимовляються приголосні звуки у словах перед апострофом?

(Твердо )

3 А в тих словах, в яких його немає?

( Букви я, ю, є вказують на м’якість попереднього приголосного, то він звучить м’яко, звука й немає й вимова є плавною, а не роздільною.)

1 Завдання

Давайте виразно прочитаємо ці слова (слайд 3):

Буря – бур’ян.

Бюро - б’ю.

Зорю - матір’ю.

- Діти, пропоную вам виконати кілька завдань, працюючи над якими, ми повторимо правила вживання апострофа, узагальнимо знання.

Окрім цього, пропоную вам попрацювати у групі мовознавців. Хто із вас бажає? Діти, ваше завдання полягає в наступному: працюючи разом з усіма, готуйте зв’язне висловлювання – підсумок уроку « Вживання апострофа в українській мові.» Щоб ви виконали завдання правильно, я пропоную скористатися вам пам’яткою.

Пам’ятка

1 Що таке апостроф, навіщо використовується?

2 Правила вживання.

3 Висновок: роль апострофа в мовленні.

Отже, працюємо.

Перше завдання буде таким:

1 Відгадайте загадки (слайд 4)

Що з землі легко піднімеш,

та далеко не закинеш ?

Із землі підніме й мале,

а через хату не перекине й велике.

(Пір’їна)

Відповідь дітей

Діти, пригадайте, за яким правилом вживається апостроф в цьому слові. (Після твердого р пишемо апостроф)

Фонетична загадка (слайд 5)

Якщо ми відгадаємо всі звуки, вони утворять слово, в якому вживається апостроф.

а) Приголосний, дзвінкий, не має пари, є у слові мати.

б) Приголосний, дзвінкий, без пари. Разом з голосним, що

є у слові хата, позначається однією буквою.

в) Приголосний, глухий. Його пара — [д].

г) Голосний, ненаголошений. В алфавіті позначається першою

буквою.

Слово легко пізнати за запахом.

Відгадка: м'ята.

Діти, пригадайте, за яким правилом вживається апостроф у даному слові. (Після губних б, п, в, м, ф перед я, ю, є, ї пишеться апостроф)

Гра « Знайди « зайве» слово» (слайд 6)

Сузір..я, р..яст, пір..я. (ряст – після мякого р не пишемо)

Сер..йозний, цв..ях, мавп..ячий. (серйозний – перед буквосполученням йо апостроф не пишеться)

Торф..яний, моркв..яний, верб..я. (морквяний – перед б, п, в, м, ф стоїть буква, що позначає приголосні, крім р, і належить до кореня апостроф не ставиться)

Загадка (слайд 7)

Тож бувають у мові дива!

Це слівце інтригує недаром:

На шість літер – апострофів два,

Означає місцину над яром.

(Над’яр’я)

(Слайд 8)

Відповідь дітей

Діти, пригадайте, за яким правилом вживається 1 апостроф в цьому слові. (після префіксів і 1 частини складних слів, які закінчуються на твердий пригл.)

- Діти, чи всі правила про вживання апострофа ми повторили?

Залишилося одне правило, пригадайте його, наведіть приклади.

(У слові Лук’ян і всіх похідних від нього. Лук’янівка)

4 Виконання вправ

1 Вибірково-розподільний диктант

Записати слова у дві колонки: в першу — з апострофом, у другу — без апострофа.

Рядок, Лук'ян, двох'я­русний, в'їзд, свято, п'ять, без'язикий, обов'язок, торф'яний, ім'я, мавпячий, реп'ях.

(Рядок, Лукян,

свято, двохярусний,

мавпячий. в’їзд,

п’ять,

без’язикий,

обов’язок,

торфяний,

імя,

репях.)

- Діти, пропоную одному з вас бути на уроці творцем: поки ми будемо працювати, написати невелику казку про апостроф.

(1 учень)

А ми продовжуємо роботу.

2 Робота у парах

Знайдіть закінчення прислів’їв та приказок, запишіть їх, ставлячи, де слід, апостроф.

Перший учень – виписати про працю.

Другий учень – про слово.

а зима з..їдає.

від добрих слів.

і в будень св..ято.

а слово пам..ятається.

Ледачому

Удар забувається,

Навіть тверде серце м..якне Літо збирає,

( 1 Ледачому і в будень свято.

Літо збирає, а зима з’їдає.

2 Удар забувається, а слово пам’ятається.

Навіть тверде серце м’якне від добрих слів)

Творче завдання (слайд 9)

А зараз уявіть себе у ролі поетів. Відновіть зміст поезії.

Пригадайте, що таке рима? ( Рима – це співзвучне закінчення рядків у вірші)

Як виросту, збудую хату,

На хаті колесо приб’ю,

А там я поселю кри…

Лелечу клекітну сі…

Д.Павличко

Слова для довідки: крилату, сім’ю.

За яким правилом вживається апостроф у слові сім’ю?

(Після б, п, в, м, ф перед я, ю, є, ї пишемо апостроф)

- А тепер ми надаємо слово творцю. Пропоную одному з вас бути рецензентом (критиком), який дасть оцінку роботі однокласника.(слайд 10) Щоб було легше працювати, даю тобі пам’ятку.

Пам’ятка

1 Чи цікава казка?

2 Чи оповідь логічна, зв’язна?

3 Культура мовлення.

А ось як цікаво сказав про апостроф відомий письменник Д.Білоус. (слайд 11 ) - учень читає:

Я такий же, як знак розділовий,

і відомий шкільній дітворі.

Та в словах української мови

я пишусь не внизу, а вгорі.

Спробуй лиш написати їм’я –

Зразу стану потрібним і я.

- Діти, запишіть у зошити «Звуковий диктант»

(слайд12 )

З народної пісні, яку виконує Ніна Матвієнко, «Ой летіли дикі гуси», виписати слова з апострофом.

- Діти, зачитайте слова, які виписали, а тепер звірте зі слайдом, на якому слова пісні.

Ой, летіли дикі гуси.

Ой, летіли у неділю дощову.

Впало піря на подвіря,

Закотилось, як повіря, у траву. (слайд 13)

Починає складати зв’язне висловлювання група мовознавців.

Два учні працюють з тестами за комп’ютером.

Тестові завдання.

Знайти слово, в корені якого ставиться апостроф:
а)медв..яний; в) моркв..яний;
б)духм..яний; г) рум..яний.

Знайти слово, в корені якого не ставиться апостроф:
а)дерев..яний; в) мавп..ячий;

б) олов..яний; г) круп..яний.

3) Знайти слово, в якому після р ставиться апостроф:
а)р..ясний; в) кучер..явий;
б)бур..ян; г) бур..як.

4) Знайти слово, в якому після р не ставиться апостроф:

а) сузір..я; в) подвір..я;

б ) дір..явий; г) матір...ю.

5) Знайти слово, в якому апостроф після префікса ставиться:

а) з...агітувати; в) з...уміти;

6) без...іменний; г) без..ядерний.

б) Знайти слово, в якому апостроф після префікса не ставиться:

а) з..ясувати; в) з...економити;

б) роз...єднати; г) під...їхати.

Кросворд «Слова з апострофом» (слайд 14)

1

2

3

4

5

6

1 Група близьких родичів, що проживають разом.

2 Елемент вбрання священика.

3 Частина голови.

4 Запашна лікарська рослина.

5 Що не можна вживати у піст?

6 Частина стопи.

Відповідь (слайд 15)

5 Підсумки уроків

Діти, підводимо підсумок уроку. Отже, мовознавці, вам слово

(один учень).

Оголосити оцінки за виконання тестів.

Гра «Мікрофон»

Ми повинні охороняти природу, примножувати її багатства, тому що…

Ні в кого не залишилося питань?

6 Домашнє завдання (слайд 16)

Творче завдання

1 Згадайте назви пташок, що пишуться з апострофом.

(Кропив’янка, в’юрок )

2 Складіть діалог – розмову двох товаришів про прогулянку до лісу, уживаючи слова з апострофом.

3 Вправа 374

Письмо по пам'яті

Прочитати вірш, запам'ятовувати його протягом хвилини, записати, потім перевірити і пояснити вживання апострофа.

І мене в сім'ї великій,

В сім'ї вольній, новій,

Не забудьте пом'янути

Незлим тихим словом.

Т. Шевченко

Казка

Одного разу дві сестри – феї прогулювалися своїми володіннями і зустріли звук й, що сидів на лавці сумний. Поцікавилися у чому справа, звук відповів :

- Я маю багато братів і сестер – звуків – голосних і приголосних. Особливо люблю прогулюватися за руки з голосними а, у, е, и, і. Але як тільки я з ними заходжу в замок Орфографії, то брати мене виганяють і стають самі. Що мені робити? Я й сиджу отут один. Тоді орфографія дістала знак ’ і сказала :

- Цей знак чарівний, зветься апостроф, коли входиш в замок Орфографії із звуками а, у, е, и, і і хочеш стати біля братів приголосних - став попереду цей знак, він вас роз’єднає, Брати близько до тебе не підійдуть, та й не помітять тебе, а заховаєшся в буквах я, ю, є, ї.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Пам’ятка

1 Що таке апостроф, навіщо використовується?

2 Правила вживання.

3 Висновок: роль апострофа в мовленні.

------------------------------------------------------------------------------------------

Пам’ятка

1 Чи цікава казка?

2 Чи оповідь логічна, зв’язна?

3 Культура мовлення.

-----------------------------------------------------------------------------------------

10

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Конспект уроку
  • Додано
    28.02.2018
  • Розділ
    Українська мова
  • Клас
    5 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    638
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    2
  • Номер матеріала
    FZ637900
  • Вподобань
    0
Курс:«Інтернет-ресурси для опитування і тестування»
Левченко Ірина Михайлівна
24 години
1000 грн
249 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №FZ637900
За публікацію цієї методичної розробки Діденко Людмила Миколаївна отримав(ла) свідоцтво №FZ637900
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Шкільна міжнародна дистанційна олімпіада «Всеосвiта Зима – 2018-2019»

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти