Практичне заняття "Розвиток у дітей дошкільного віку здібностей до образотворчого мистецтва"

Опис документу:
Чи потрібно навчати дітей техніці малювання? Ні! Так вважали А.Бакушинський та його прихильників, які думали, що творчість дітей досконала і їм немає чому навчатися від дорослих. Так! Стверджували К.Лєпіков, Є.Разиграєв, В.Бєйєр, а також закордонні дослідники К.Річчі (Італія) та Л. Тедд (США), які підкреслювали особливу важливість навчання, без якого дитяча творчість не розвивається, але залишається на одному й тому ж рівні.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Розвиток у дітей дошкільного віку здібностей до образотворчого мистецтва

(практичне заняття).

Чи потрібно навчати дітей техніці малювання? Ні! Так вважали А.Бакушинський та його прихильників, які думали, що творчість дітей досконала і їм немає чому навчатися від дорослих. Так! Стверджували К.Лєпіков, Є.Разиграєв, В.Бєйєр, а також закордонні дослідники К.Річчі (Італія) та Л. Тедд (США), які підкреслювали особливу важливість навчання, без якого дитяча творчість не розвивається, але залишається на одному й тому ж рівні. Дискусія на цю тему особливо гострою була в 20-ті роки. Пізніше друга точка зору була підтримана російськими педагогами О.Фльоріною та Н.Сакуліною. В наш час особливу увагу цієї проблемі приділяє Т.Комарова, яка не лише підкреслює необхідність формування у дітей навичок малювання, але й говорить про доцільність залучення дошкільників до нетрадиційної техніці малювання.
1. Пальчикова палітра.
Під рукою немає пензля? Це байдуже! Один палець вмочити в червону фарбу, в іншій -синю, третій - в жовту... Хіба це не палітра ?..
Тематика занять для малювання пальцями:
• Розсипалось матусине намисто (Посипався веселий горох)
Падають горошинки, підстрибують.. Ось так, високо й весело! І залишаються на альбомних аркушах. (Знайомимо дітей з кольором, формою, ритмом та положенням в просторі).
• Хто тут пройшов? Надінемо на тильну сторону долоні мордочку
зайця, ведмедя, кошеня, а два пальці "підуть" вперед. На дорозі - кольорова калюжа (фарба в розетках або на поролоні). Пройдуть пальці по калюжі, а потім по доріжці... Що за сліди залишилися на ній..
(Продовжувати знайомити з кольором, вчимо малювати одночасно двома пальцями).
• Різнокольоровий дощ. Один "кольоровий" палець малює свою хмару і свій дощ, іншій - свою... Вибирайте, пальці, будь-яку фарбу! Від кольорового дощу на душі стає веселіше. (Надаємо можливість радіти різним кольорам та їх сполученням, не боятися фарби)
• Подаруємо матусі тканину на сукню. Вибирай розетку з будь-якою фарбою і малюй, що бажаєш: ягоди, горошини, намистинки... Матусі обов'язково сподобається!
• Падає пухнастий сніг. "Білий" палець малює сніг на рожевому папері (ранок), блакитний (яскравий сонячний день), фіолетовий (темна ніч).
• Прикрасимо ялинку до Нового року. Подивіться, яка ялинка (нa великому аркуші намальована ялинка). Давайте всі разом прикрасимо її до свята: повісимо намисто, кулі...
• Сонячний зайчик або Розцвіли кульбабки. (У кожної дитини аркуш паперу, на якому намальований зелений моріжок). А тепер уявіть, що по моріжку стрибають веселі сонячні зайчики, а назустріч сонцю тягнуть свої золоті голівки кульбабки. (Даємо можливість дітям відчути тепло жовтого кольору помилуватися яскравими і радісними кольоровими плямами).
• Зберемо ягоди. (У кожної дитини аркуш паперу з намальованими на ньому великою і маленькою банкою). Ось одна ягода впала в банку, друга... А ось ці збираємо в маленьку банку. Зберемо та пригостимо матусю та татуся.
• Веселі курчата. У курки з'явилося багато пухнастих, веселих, бешкетних курчат. Прикладемо великий палець - це тулуб, а тепер вказівний - це голова. Фломастером домалюємо очі, дзьобики, лапки... Ось і побігли один за одним непосидючі малюки...
2. Друк від руки.
Вмочимо усю долоню або її частину у фарбу і залишимо на папері відбиток. А можна "розфарбувати" долоню в різні кольори. Що вийде? Фарбу не лише бачимо, але й відчуваємо! До відбитку долоні можна додати відбиток одного або двох пальців в різних комбінаціях. Спочатку несміливо, а потім все сміливіше й сміливіше...
Запропонуйте дітям уявити: "Загубили кошенятка на дорозі рукавички... Прикладемо руку до аркуша паперу - одна рукавичка знайшлася! А тепер розфарбуємо ліву руку (вчимося малювати і лівою) і прикладемо її поруч з відбитком правої. Ось і обидві рукавички знайшлися.
А відбиток від однієї долоні (без пальців) схожій на чиєсь обличчя. Хто це? Візьмемо пензлик або фломастери і домалюємо необхідні деталі. І ще. Відбиток руки може перетворитися на качку (чотири пальці і долоня - тулуб; відставлений догори великий палець - шия), поважного індика, задиристого півня, гидке каченя, яке перетворюється на чудового лебедя...
Фантазуй, твори! Вгадай, щоб це могло бути: кактус у квітковому горщику злий вовк? Індіанець з розфарбуваним обличчям? Правда, це цікаво!
3. Штамп, штемпель.
Ця техніка дозволяє зображати один і той же предмет багато разів, складаючи з його відбитків композиції, прикрашаючи ними запрошення, листівки, серветки, сукні тощо.
"Штампи, штемпелі" нескладно виготовити: потрібно взяти гумку, намалювати на торці задуманий малюнок і зрізати все зайве. "Штамп" готовий! Тепер прикладемо її до подушки із фарбою, потім до аркуша паперу. Вийшов рівний і чіткій відбиток. Складай будь-яку композицію. Замість гумки можна використати цупкий поролон або картон (картон наклеюють декілька шарів) або звичайну картоплю.
Молодшім дітям можна запропонувати намалювати квіти для бджілки, метеликів на моріжку, грибну галявину. В середніх групах можна використовувати "штампи" з геометричними формами (круг, квадрат, трикутник) і мінятися ними.
Старші дошкільники здатні складати більш складні композиції, домальовуючи до відбитків необхідні деталі ("Закладки до книжок", "Святкова хустка для бабусі").
4. Плямографія.
(за визначенням О.Білобрикіної)
Ігри з плямами допомагають розвивати окомір, координацію і силу руху, фантазію і уяву. Поставимо велику яскраву пляму. Візьмемо трубочку для коктейлю і обережно подмухаємо на краплину... Побігла вона вгору, залишаючи за собою слід. Повернемо аркуш і знову подмухаємо. А можна зробити ще одну пляму, але іншого кольору. Нехай зустрінуться. А на що ще схожі їх сліди? Думайте!
5. Кольорові ниточки.
Візьміть нитки довжиною 25-30 см, пофарбуйте їх в різні кольори, викладіть - за бажанням - на однієї стороні складеного навпіл аркуша. Кінці ниток виведіть назовні. Складіть половинки аркуша, притисніть їх один до одного, розгладьте. Потім, не знімаючи долоні з аркуша, правою рукою обережно витягуйте одну нитку за іншою. Розгорніть аркуш... А ниточки незвичайні! Давайте спробуємо.
• Морозні візерунки. Пофарбуємо нитки в білий колір і викладемо їх на
папір різних кольорів.
• Країна кольорових снів або Мереживні комірці.
6. Тампонування.
Захоплююче заняття! Зробимо тампон з марлі (його можна замінити шматочком поролону).Штемпельна подушка буде за палітру. Наберемо фарби і легким дотиком до паперу будемо малювати щось пухнасте, легке, прозоре.
В молодших групах - хмаринки, сонячні зайченята, снігові замети, кульбабки. Не хвилюйтеся, коли кольоровими стануть не тільки ваші герої, але й руки: вони легко відмиються!
В середній групі великим тампоном дуже приємно малювати пухнастих курчат, веселих зайців, доброго сніговита, яскравих світлячків (домальовуючи необхідні деталі).
А старші дошкільники можуть на інтегрованих заняттях (аплікація +малювання) сполучати цю техніку з технікою "трафарет".
Спочатку виріжмо трафарет. Хто який бажає! Потім, притиснувши його пальцем до аркуша паперу, обведемо за контуром рясними і легкими дотиками тампона.
Обережно підіймаємо трафарет... Чудо! Чіткий і ясний, він залишився на папері! Все теж саме можна повторити іншим кольором і в іншому місці.
А ось завдання трохи складніше. Виріжмо в центрі аркуша силует, прикладемо аркуш до другого аркуша паперу і за допомогою тампону "зафарбуємо" силует.
Цікаво! Багато художників працюють цією технікою.
7. Набризк.
Незвичайна техніка. її сутність - у розбризкуванні краплин за допомогою спеціального пристосування, яке в дитячому садку нам замінює зубна щітка та стека (дерев'яна паличка з розширеними у вигляді лопатки кінцями). Зубною щіткою у лівій руці наберемо трохи фарби, а стекою будемо проводити по поверхні щітки - швидкими рухами, по направленню до себе. Бризки полетять на папір, не лише на нього... Ось і усе.
З часом краплини стануть дрібніше, стануть лягати рівніше і туди, куди потрібно. Але це з часом, тому краще починати засвоювати цю техніку влітку на прогулянці. А тепер за роботу.
• Серветка для мами. Зробимо набризк різними фарбами і помилуємося одержаним ефектом.
• Снігопад. По різному кольоровому тлі білий набризк. Кружляють у таночку білі сніжинки, як у хороводі.
• Закружляла осінь золота. Золотою фарбою набризкати листочки, які кружляють. Пензликом промалювати стовбури.
8. Малювання по зім'ятому паперу.
Ця техніка цікава тим, що в місцях згинів папір (там, де порушується його структура) фарба під час зафарбовування робиться більш інтенсивною, темною -це називається ефектом мозаїки.
Малювати по зім'ятому паперу дуже просто, і починати це можна в будь якому віці. В старших групах діти самі можуть підготувати "полотно", охайно зім'явши аркуш паперу. А після закінчення роботи помістіть малюнок в паспарту. Зовсім інша справа.
9. Монотипія.
Потрібна гуаш різних кольорів і зігнутий навпіл аркуш паперу. Намалюємо половину круга на правій від згину стороні аркуша, ліву сторону притиснемо до правої і розгладимо. Відкриємо аркуш... Що вийшло? М'яч? А може сонце? Тоді домалюємо промені.
Спочатку цю техніку можна використовувати як вправу для розвитку фантазії, уяви, почуття кольору і форми. Нанесемо яскраві плями на одну половину аркуша, притиснемо до неї другу половину, ретельно розгладимо в різні сторони і розгорнемо... Вгадай, що вийшло? (зайченя, квіти, метелики тощо). Пропонуємо дітям такі завдання.
• У Країні Двійників. Це незвичайна країна. В ній нічого не буває по одному. Подивіться, я намалюю щось, складу аркуш навпіл, розгорну - і ось вже таких двоє. А що ще є у вашій Країні Двійників?
• Яких я бачив метеликів. Чи знаєте ви, що папір можна згинати у різних напрямках і в різних місцях? Тоді помилуйтеся ошатними метеликами!
• Осінній парк. Дорогу та небо намалюємо в техніці монотипії, складемо аркуш по горизонталі зверху та знизу. А потім по небу попливуть хмаринки різної форми, а на дорозі - калюжі і листя, що попадали.
• Я і мій портрет, або Близнюки. Намалюємо себе і всі разом посміємося.
• Місто на річці. Намалюємо місто, зігнемо папір по горизонталі - місто відобразиться у воді.
10.Малювання по вологому паперу.
Для малювання в цієї техніці знадобляться волога серветка і ємність з водою. Намочимо папір і розмістимо його на вологій серветці (щоб папір не висихав). Візьмемо акварельну крейду і намалюємо все, що забажаємо. Починати засвоювати цю техніку можна вже в молодшій групі. А дітям середньої і старшої груп можна запропонувати такі теми:
• І попливли по небу хмаринки. Провести плавну лінію - і вона перетвориться у... наприклад, пухнасту тваринку. А на що ще схожі хмаринки?
• Акваріумні рибки. Зустрілися дві дуги... а вийшла рибка. Домалюємо око, рот, лусочку. А тепер проведемо вертикальні лінії - у воді заколихалися водорості.
• Зайці на галявині. Проведи лінію і побачиш сіреньку пухнасту шубку зайчика.
• Літній дощик. Мокрі доріжки, блискучі від краплин дерева, миготіть чиясь парасолька. І я побіг би під дощем так, щоб бризки полетіли в різні сторони.
• Горобчики взимку. Холодно пташкам взимку, наїжачилися вони, розпушили пір'ячка. Та нічого, незабаром весна!
• Коли мене ображають. Яким тоді мені здається світ? Все розпливається від сліз, стає сірим. Намалюй так, щоб ми посумували разом. І тоді стане не так одиноко.
• Мій добрий маленький друг. Ти любиш його. Він розуміє все і радіє, коли ти з ним граєшся. А як приємно притискатися до його пухнастої мордочки!
• На шорському дні. Покажи, як змінюється море в залежності від погоди.
• Останній лист. Пізня осінь. Пронизливий вітер жене по землі зів'ялі листя, хитає стовбури дерев. І лише один лист ще тріпочеться на гілці. Але знову дме вітер. І летить вниз останній листочок.
• Завірюха. Порив вітру, ще один, ще... сніг коле обличчя. Сніг то в'ється змійкою, то здіймається віялом, то несеться у стрімкому хороводі.
• У батискафі. Що ти бачиш крізь товщу води? Водорості, сонячні промені, зграйки різнокольорових рибок... Дивовижно гарно!
• Веселка — дуга. Щойно пройшов дощ, по небу ще пливуть хмари, але вже виглянуло сонце, і з'явилася веселка. Кольори розташовані на ній строго в певному порядку. Дивися не переплутай!
11. Граттаж.
Сутність цієї техніки - у видряпуванні. Отже, за справу!
Нанесемо кольорове тло аквареллю і підсушимо папір. Все тло повністю затремо воском, парафіном або звичайною свічкою. Візьмемо пензлик, вмочимо його в туш і разом з тушшю поводимо пензликом по шматку мила, яке лежить на кришці. Цією сумішшю покриваємо парафіновий аркуш. Або жовток від яйця розвести тушшю (до консистенції сметани), і цю суміш нанести на блискучій картон.
А тепер візьмемо загострену паличку (цвях) і почнемо видряпувати малюнок. Чим не гравюра?
Майте на увазі, що цю техніку можна засвоювати лише тоді, коли у дитини достатньо добре розвинутий окомір і координація рухів.
• У різдвяну ніч. Трохи подряпали - і на небі засвітилися яскраві зірки, тоненькій місяць визирнув із хмари.
• Що за зірочки ажурні на пальто і на хустці! Жодна сніжинка не схожа на іншу.
• Нічний метелик. Яскравий ліхтарик для метелика схожій на сонце. Але це лише ліхтарик.
• Серветка для матусі. Вона може бути круглою, квадратною, трикутною. А візерунок придумай який бажаєш.
• Незвичайна галявина. Хто заховався на нічній галявині? Ось ошатний метелик, а ось квітка підняла голівку...
• Палац для принцеси. Намалюй палац, в якому живе принцеса.
• Космічна подорож. Космонавтів вітають холодні зірки, незнайомі планети, зоряні кораблі.
• Вечірнє місто. Яке воно гарне, коли загоряються вуличні ліхтарі і вогні у вікнах будинків. Лише не забудь, що будинки на тій стороні вулиці менші тих, що стоять на цієї стороні.
• Вітер по морю гуляє... летить кораблик на всіх вітрилах по морській гладі.
12. Малювання восковими крейдочками або свічкою.
Такий спосіб здавна використовувався народними майстрами для розпису яєць. Сутність його в тому, що фарба скочується з поверхні, по якій провели восковою крейдою або свічкою. Беремо флейцовий пензлик або великий тампон з фарбою, проводимо по паперу - на кольоровому тлі з'являється малюнок. Знадобляться розетки з різною фарбою, флейцові пензлики або тампони, воскова крейда або тоненькі свічки.

 

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

До ЗНО з АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
3
міс.
0
6
дн.
2
0
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!