Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Виховні заходи з теми прав дитини. Практичні кейси
»
Взяти участь Всі події

Практичне заняття. Данило Романович - будівничий Галицько-Волинської держави»

Історія України

Для кого: 7 Клас

30.10.2019

3229

115

0

Опис документу:
ТЕМА. Практичне заняття. Данило Романович - будівничий Галицько-Волинської держави» Мета: розкрити основні напрямки внутрішньої та зовнішньої політики Данила Романовича та їх головні досягнення, ознайомити учнів з політикою наступників князя; сприяти формуванню навичок самостійної роботи та розвиткові критичного мислення учнів, визначати роль особистості в історичному процесі, виховувати повагу до історичного минулого. Обладнання: В.С. Власов «Історія України»; атлас «Історія України. 7 клас»
Перегляд
матеріалу
Отримати код

ТЕМА. Практичне заняття. Данило Романович - будівничий Галицько-Волинської держави»

Мета: розкрити основні напрямки внутрішньої та зовнішньої політики Данила Романовича та їх головні досягнення, ознайомити учнів з політикою наступників князя; сприяти формуванню навичок самостійної роботи та розвиткові критичного мислення учнів, визначати роль особистості в історичному процесі, виховувати повагу до історичного минулого.

Обладнання: В.С. Власов «Історія України»; атлас «Історія України. 7 клас», ілюстрації до теми, тексти джерел, заготовки схеми, проектор, вправи learningapps

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Епіграф уроку:

Цей же Данило був другим після Соломона.

З Іпатіївського літопису

II. Актуалізація опорних знань

Запитання

Коли утворилася Галицько –Волинська держава?

Хто став її першим правителем? Розкажіть про нього.

ІІІ. Повідомлення теми та очікуваних результатів уроку.

Завдання на встановлення історичної постаті

Народився близько 1201 р. Після смерті батька в 1205 р. був проголошений князем у Галичині, але під час міжусобної війни змушений разом із матір’ю та братом Васильком перебувати в Польщі та Угорщині. Близько 1213 р. знову на короткий час був визнаний боярами князем галицьким. Із загоном дружинників брав участь у поході проти боярина-узурпатора Володислава Кормильчича. Прагнув зосередити у своїх руках усі Волинські землі, що йому вдалося зробити в 1234 р. Спільно з іншими руськими князями брав участь у битві на Калці, під час якої був поранений. Вів тривалу боротьбу за Галицьке князівство. У 1239 р. поширив свою владу на Київ, де залишив воєводою Дмитра, який очолив оборону міста від орд хана Батия в 1240 р. (Данило Галицький)

 

Сьогодні на уроці нам потрібно відшукати відповідь на надзвичайно важливе питання: яке ж місце посідає ця людина в історії нашої держави? Перш ніж ми ближче розпочнемо знайомство з головним героєм уроку, пропоную намалювати в зошиті стрічку часу, де ви будете позначати головні дати життя і діяльності Данила Галицького.

Учні працюють над цим завданням протягом всього уроку.

Стрічка часу

1201 р. - народження.

1205 р. - загибель батька Романа Мстиславича.

1223 р. - битва на річці Калка.

1238 р. - розгром хрестоносців під Дорогочином, утвердження його влади в Галичині.

1245 р. - перемога під Ярославлем, остаточне утвердження при владі, відвідування Золотої Орди.

1253 р. - коронація в Дорогочині.

1264 р. - смерть першого українського короля.

Запис числа та класної  роботи. Розгляд плану

План вивчення нового матеріалу

1.   Правління Данила Галицького. Ярославська битва.

2.   Коронація Данила.

3.   Боротьба за незалежність від Золотої Орди.

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Міні-лекція «Правління Данила Галицького» або перегляд відео «Галицько –Волинська держава»

Учні, слухаючи лекцію, мають заповнити таблицю «Внутрішня та зовнішня політика Данила Галицького».

Внутрішня політика

Зовнішня політика

 

 

 

 

 

 

Видео YouTube

Могутність Русі була підкошена роками роздробленості, нападами сусідів-загарбників. Наприкінці 12 ст. Київ ще залишався найбільшим містом земель руських, та вже не шанувався як загальнодержавна столиця, став втрачати свої позиції. Князі інші бажали, щоб їхні міста ні в чому не поступалися Києву. Наймогутнішими стали князі Галичини і Волині.  Року  1199 Роман Мстиславович, князь Волині, захопив Галич і об'єднав в одне князівство галицькі землі та Волинь. Роман, як свідченням сучасника, за короткий час став настільки могутнім, що правив майже усіма землями Київської Русі. Колишня слава Русі перейшла до одного князівства.

Але смерть Романа Мстиславовича все змінила: настав і досить довго тривав період заколотів бояр. Припинив тяжкий період син князя Романа Галицького - Данило. Його князювання було періодом розквіту для Галицько-Волинської держави.

Данило I Романович (1201—1264 рр.) — руський князь із династії Романовичів, правитель Галицько-Волинського князівства. Син князя Романа II Великого з династії Рюриковичів. Після тривалої та напруженої боротьби відновив і розбудував Галицько-Волинську державу, створену його батьком. 1238 р. — розбив рицарів Добжинського ордену в битві під Дорогичином і повернув собі прикордонні з Мазовією землі Берестейщини. Того самого року підкорив Турово-Пінське князівство.

17 серпня 1245 р. у битві під Ярославом війська Данила та його брата Василька розбили полки чернігівського князя Ростислава, галицьких бояр, угорців і поляків, що завершило майже 40-річну боротьбу за владу над Галицько-Волинським князівством. Ця битва була однією з найбільших в історії Русі ХІІІ ст.

Зі змінним успіхом чинив упертий опір монгольській експансії (робота з підручником)

Наслідки золотоординського панування:

Великі демографічні та матеріальні втрати (із 74 міст 49 розорені).

Занепад ремесла, втрата цілих ремісничих спеціальностей (виробництво емалі, черні, різьблення на камені), оскільки ремісників уводили в рабство.

Втрата військової, культурної, релігійної верхівки, що негативно позначилося на розвитку суспільства.

Консервація та поглиблення феодальної роздробленості.

Запровадження системи підданства у відносинах між князем і знаттю, що ґрунтувалася на абсолютній покірності підданих та безмежній владі правителя.

Втрата державної незалежності Русі, призупинення державотворчих традицій.

Послаблення Русі, яким скористалися західні держави (Польща, Литва, Угорщина) і поділ українських земель між ними.

Відставання Русі від Західної Європи.

Проблемне завдання

Археологи підрахували, що із 74 міста періоду домонгольської навали 49 були зруйновані Батиєм; 14 із них так і не піднялися з попелу. Ще 15 міст не змогли відновити свого колишнього значення, перетворившись на села.

1)  Проаналізуйте наведений статистичний матеріал та зробіть висновок про масштаби руйнацій та збитків для давньоруських князівств.

2)  Яку роль в історії Київської Русі відігравали міста? Якими були наслідки їх знищення та руйнування?

Творче завдання

Складіть вірш або оповідання під назвою «Плач Русі», у якому покажіть суть та наслідки ординського ярма для руських земель. (Можна дати як домашнє завдання.)

Крім того зупиняв віськові спроби західних сусідів втручатися у внутрішні справи його держави. Вів боротьбу з феодальними уособицями, викликаними прагненнями галицької боярської верхівки та Чернігово-Сіверського й київського князів не допустити зміцнення влади Данила та його брата Василька в Галицько-Волинському князівстві. Опирався на підтримку дрібних і середніх служивих феодалів та міщан, зацікавлених у зміцненні княжої влади.

Винятково здібний правитель Данило Галицький об’єднав на певний час західноукраїнські землі. Реформував військо, створивши важкоозброєну піхоту із селян, приборкав боярство. Проводив активну прозахідну політику. Під його владою поширювалися західноєвропейські культурні впливи, прищеплювалися відповідні державні адміністративні форми, зокрема в житті міст. Побудував ряд нових міст (Холм, Львів тощо), переніс столицю з Галича — міста боярських заколотів — до Холма. Для зміцнення міжнародного авторитету держави 1246 р. заснував у Галичі церковну митрополію, що перебрала на себе функції загальноруської. Митрополитом було призначено одного з подвижників князя — печатника Кирила. У 1264 р. Данило Галицький занедужав і помер у Холмі, де й похований у церкві святої Богородиці, яку сам і збудував. Літописець, оплакуючи його смерть, назвав Данила «другим по Соломоні».

Данило активно боровся з феодальною міжусобицею. Галицька боярська верхівка і чернігово-сіверський та київський князь виступали проти влади Данила і брата його, Василька в Галицько-волинській державі.

Зміцнення влади великого князя у Волинсько-галицькому князівстві при Данилі носило тимчасовий характер. При правлінні його наступників поновилася феодальна роздробленість, яку пророчила боярська верхівка.

Галицько-Волинське королівство розпалося на частини. Сини Данила прагнули об′єднати князівство, але не змогли цього досягти. Лише Юрію І Львовичу, онуку Данила, вдалося довести цю справу до кінця. За його правління був спокій на Галицько-Волинських землях, встановилися дружні відносини з сусідніми державами. Юрій І Львович, як і Данило Галицький, прийняв почесний титул короля усієї Русі. Навіть мав печатку як підтвердження. Князь тримав владу з 1301 до 1308 року,  після його правління становище держави стало гіршим. Галицько-Волинське князівство потрапило у 1340 р. під владу Польщі і Литви.

2. Робота в парах з рубрикою «Біографічна довідка»

Біографічна довідка

Данило Романович (1201-1264) - великий князь київський і галицько-волинський, перший король Русі родом з династії Рюриковичів. Свідоцтвом визнання Європою князівства стало вручення Данилу папської корони в польському містечку Дорогочин. Саме тут в 1253 році він перший і єдиний з руських державних діячів був коронований. На жаль, ці факти маловідомі, хоча ніхто з істориків під сумнів їх не ставить.

Данило Галицький отримав корону з рук легата Папи Римського Інокентія ІV у Дорогочині. Дискусійними залишаються точна дата і передумови коронації. Час князювання Данило Романовича був часом значного піднесення і політичного зміцнення Галицько-волинського князівства. Були збудовані нові міста: Львів, Холм, Угровськ, Данилів, також було відновлене місто Дорогочин. У 1240 вторглися монголо-татарські завойовники у Південно-західну Русь, була встановлена залежність від татар, тоді Данило енергійно запобігав новим вторгненням. Незважаючи на свої сили, він був вимушений поїхати в Сарай, визнати повну залежність перед ханом, це був єдиний шлях зберегти державу. Хоча його прийняли там досить милостиво, але перенесені приниження змусили літописця завершити розповідь свій словами: "зліше зла честь татарська". У XIII столітті російський князь Данило Галицький, якщо не врятував, то значно зменшив ординські руйнування в Європі.

Запитання

1. Чому, на ваш розсуд, Данило Галицький вирішив прийняти корону від Папи Іннокентія IV?

2. З якою метою здійснив коронацію Данила Галицького Папа Інокентій IV?

3. Яке значення мала коронація Данила Галицького для Галицько-Волинської держави.

Робота з картою

Користуючись картою атласа «Галицько-Волинська держава — безпосередня спадкоємиця традицій Київської держави», виконайте завдання.

1. Назвіть столицю Галицько-Волинської держави за часів Данила
Галицького.

2. Яке місто було засновано Данилом Галицьким 1256 р.?

3. Назвіть князівства, які були включені до складу Галицько-Волинської держави.

4. Назвіть країни, з якими довелося воювати Данилу Галицького.

5. Коли відбулися походи монголів проти Галицько-Волинської держави під керівництвом Куремси і Бурундая?

4.Роботах в групах

Клас розподіляється на 2 групи, які опрацьовують відповідний матеріал підручника, додаткову інформацію, отриману під час розповіді вчителя, учні мають підготувати й презентувати питання.

1-а група. Данило Галицький — військовий діяч.

2-а група. Данило Галицький — державний діяч.

Виступи груп.

5.Вправа «Три речення»

Прочитати текст підручника  і передати трьома реченнями суть політики Володимира Васильовича, а також Лева Даниловича.

V.Закріплення вивченого матеріалу

Бліц-опитування або веб-квест Данило Галицький» http://LearningApps.org/3138654 

1.Коли сталися події?

а) Завдання князем Данилом нищівної поразки хрестоносцям,
що загарбали Дорогочин (1238).

б) Ярославська битва (1245).

в) Візит Данила Галицького до Золотої Орди (1245).

г) Роки життя Данила Галицького (1201-1264).

д) Коронація Данила Галицького (1253).

2. Назвіть характерні ознаки правління наступників Данила Галицького. Чи згодні ви з думкою, що саме в цей час розпочався поступовий занепад Галицько-Волинської держави? Свою відповідь обґрунтуйте.

VІ. Домашнє завдання

1. Опрацювати тест підручника , відповісти на запитання.

2. Скласти кросворд «Галицько-Волинська держава».

3. Виконати завдання контурної карти.

6

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.