Позакласний захід з біології "Царство рослин"

Біологія

Для кого: 6 Клас

25.04.2018

5607

172

0

Опис документу:
Учасниками є дві команди, які будуть отримувати завдання (всього 5 блоків) про різноманіття рослинного світу.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Навчальна мета: зацікавити учнів до вивчення біології, як науки; продовжити формування уявлень про різноманіття рослинного світу; повторити вивчений матеріал; застосувати на практиці теоретичні знання; узагальнити та поглибити знання учнів про будову рослинного організму; сприяти формуванню пізнавального інтересу до вивчення і дослідження різноманітності рослин.

Виховна мета:

формування наукового світогляду учнів: показати, що рослина - цілісний організм; привернути увагу учнів до взаємозв’язку рослин з навколишнім середовищем; з’ясувати як від умов зростання залежать видозміни органів рослин; показати тісний зв'язок теоретичних знань з практикою;

патріотичне: ознайомити учнів з рослинами в Запорізькому регіоні, повідомити про природоохоронні заходи щодо збереження рідких рослин;

етичне: виховувати бережливе ставлення до живої природи; прищеплювати любов до рідного краю; навчитися бачити красу «непривабливих» рослин;

екологічне: переконати учнів у тому, що рослини є невід’ємним компонентом природи, без якого неможливе життя на Землі;

Розвивальна мета: розвивати пам’ять, увагу, кмітливість та винахідливість учнів, уміння самостійно використовувати різноманітні інформаційні джерела, працювати у колективі; розвивати творчу активність; здатності логічно мислити, аналізувати, порівнювати, узагальнювати, класифікувати, робити висновки, виділяти головну думку.

Обладнання: картки з фото листків, картки з описом листків, роздатковий матеріал з зображенням рослин, аркуші паперу, кольорові олівці, та фломастери, грамота нагородження переможця, грамота-подяка, грамота кращому вболівальнику.

Методичні прийоми: ігрова ситуація, змагання, бесіда.

Привітання

Добрий день, шановні учасники гри, вболівальники, журі. Доброю традицією в нашій школі стало проведення пізнавально-інтелектуальних марафонів. І сьогодні ми зібралися для того, щоб провести ще один марафон з біології. Питання, які я запропоную, допоможуть вам з’ясувати свої сили, дізнатись нове та цікаве. Учасники зможуть продемонструвати рівень своїх знань.

А оцінюватиме наші змагання буде шановне журі у складі : (представлення членів журі).

Хід заходу

I БЛОК «Домашнє завдання»

Виходять 2 команди

Вашим домашнім завданням було придумати назву команди та емблему.

Шановні капітани команд, представте назву та емблему вашої команди. Що символізує емблема команди?

Представлення команд

Максимальна кількість балів – 5

II БЛОК Розминка

Блок складається з 10 питань, кожна правильна відповідь розцінюється в 1 бал. Тому максимальна кількість балів - 10. Питання задається одночасно 2 командам. Відповідає той учасник, який перший підняв руку і, відповідно, за правильну відповідь 1 бал отримує та команда, учасником якої є даний учень.

1. З якої рослини, що вирощується в Україні, одержують цукор? (Буряк).

2. Який овоч українських полів багатий на вітамін С, котрого в ньому міститься стільки, як і в лимонах та помаранчах? (Капуста).

3. Яка сучасна назва овочевої культури, що в перекладі з італійської означала «золоте яблуко». (Помідор).

4. За назвою якого дерева названо місяць року? (Липа – липень).

5. Які рослини - «прибульці» з американського континенту – за дуже короткий час повсюдно засмітили поля та городи в Україні? (Амброзія).

6. Яка рослина нашої країни має найбільший плід? (Гарбуз).

7. Яка рослина, що поширена в Україні «лікує від 99 хвороб»? (Звіробій).

8. Сік якого дерева є одним з найпопулярніших напоїв українців? (Береза).

9. Якого кольору квітка папороті? (Вона не цвіте).

10. Яку рослину й сліпі узнають? (Кропива).

III БЛОК Конкурси

Конкурс 1 Різноманітність та будова листків

Листки рослин дуже різноманітні за будовою, формою листкової пластинки, забарвленням, кріпленням до стебла . Спробуйте за описом на картці віднайти у скринці потрібний листок. Знайдені лиски покладіть на відповідну картку. Максимальна кількість балів за правильно виконане завдання та швидкість команди - 5

Командам роздають скриньки з фотографіями листків (Додаток 1) і картки з описами листків.(Додаток 2 ) Карток – 5, листків 11.На кожну картку потрібно покласти відповідний листок. За вірне виконання – 5 балів.

Відповідь: Картка 1- 1(клен), картка 2- 2 (кукуруза), картка 3- 3 (каштан), картка 4 – 4(конюшина), картка 5- 5 (акація).

Конкурс 2

Стебло. Скелет. Кістяк. Основа.

Уверх спрямовуюча вісь.

Проспект, де поруч висхідного

Проліг потік, що йде униз.

А яке воно у запропонованих вам рослин? Опишіть стебло рослини за одержаним гербарним зразком (або зразком, який зображений на малюнку), застосувавши якомога більше визначень. За правильно названі визначення команда отримує 5 балів , на обдумування-3 хв.

Вчитель роздає гербарні зразки (або роздатковий матеріал з малюнками) рослин.(Додаток 3)

Відповіді учів:

1. Пшениця

Коренева система: добре розвинена , розгалужена , мичкуватого типу. Стебло соломина, довге, тонке, складається з вузлів. Пагін часто з кореневищем, складається з вузлів та міжвузлів. Листки лінійні, з паралельним жилкуванням, сидячі, у місці переходу листкової пластинки в піхву є язичок.

2. Суниця

Коротке кореневище; горизонтальне з численними тонкими коренями, які відходять від кореневища.

Від верхньої частини кореневища відходять численні листя, що володіють дуже довгими черешками. З пазух листя виходять надземні пагони. Вони двох типів: генеративні і вегетатівние.Генератівние пагони висотою від 8 до 25 см. Кожен такий пагін закінчується малоквіткових щитковидним суцвіттям, біля основи якого розташована колотівка невеликих приквіткових лістьев.Вегетатівние пагони (їх звуть «вусами») довгі, повзучі, з нитковидних стеблом . Вони здатні вкорінюватися.

Листя трійчасті, складні. Листочки овально-ромбічні, зверху темно-зелені, знизу шовковисто опушені, тому сизувато-зелені, середній листочок з коротким черешочком, бічні сідячі.

3. Горох

Стебло - висхідне або лежаче, чіпке, , чотиригранне, тонке, галузиться звичайно внизу. Стебло гороху посівного трав'янисте, заввишки від 40 см до 2,5 м, як правило, вилягає Листки - чергові, сидячі, парноперисті, складаються з лінійних або еліптичних листочків на коротких черешках, з нижнього боку опушені. Мають вусики, вони розгалужені, ними горошок прикріплюється до інших рослин. Прилистки дрібні, напівстріловидні, зубчасті. Коренева система гороху стрижнева, досить глибоко проникає в ґрунт. На головному корені і бічних корінцях утворюються нарости — бульбочки.

4. Берізка польова

Стебла довжиною 1-1,5 м, численні, тонкі, в'юнкі, спірально скручені, обплітають сусідні рослини. Корінь стрижневий, розгалужений, йде в ґрунт на глибину до 2 м. Листки чергові, яйцеподібно-еліптичні або довгасті, розташовані на черешках. У даного виду є довгий корінь, що проникає до трьох метрів углиб грунту. Голі та сланкі стебла. Стебла всі відходять від кореневої шийки, утворюючи густі розетки. Листя також вьюнкі розташовуються на черешках великої довжини.

Конкурс 3 «Дивна квітка»

Природодослідники повинні не лише знати будову та основні процеси життя рослин а й розбиратися у великому різноманітті рослин. Тому ви отримуєте таке завдання: уявіть, що ви потрапили у ліси Амазонки і знайшли невідомий світу екземпляр рослини. Намалюйте та дайте їй свою наукову назву. Продумайте, як зовнішній вигляд рослини відповідає її місцевості існування; розкажіть як рослина адаптувалася до них. На виконання роботи – 10 хв. Оцінюється оригінальність і винахідливість. Оцінка конкурсу – 5 балів.

Кожній команді надається аркуш паперу, кольорові олівці, та фломастери.

Поки команди виконують завдання, проводиться конкурси для вболівальників

Конкурс для вболівальників

Конкурс1

Продовжіть українські прислів’я та приказки про природу. Кожен з вас може показати свої знання та отримати титул «Найактивнішого вболівальника»

1. З природою живи в дружбі, то й буде вона …….. (тобі в службі).

2. Рослина – землі… (окраса).

3. Немає ліпшої краси, ніж … та… (гаї та ліси).

4. Зрубав одне дерево - … (посади троє).

5. Ліс і вода - … (брат і сестра).

6. Де дуби, там і …(гриби)

7. Сади деревину – будеш їсти … (садовину).

8. До природи не неси… (шкоди)

Конкурс 2

А зараз наступне завдання: продовжіть речення.

1. Основна найнижча одиниця класифікації є …(вид)
2. Здатність рослин самостійно утворювати органічні речовини з неорганічних, використовуючи для цього енергію сонця називається…(фотосинтез)
3. Найменша жива система,яка може здійснювати життєві функції це …(клітина)
4. Органела, де відбувається процес фотосинтезу називається …(хлоропласти)
5. Основна найбільша одиниця класифікації є …(царство)
6. Сукупність клітин, подібні за будовою, об’єднані спільним походженням та виконують однакові функції називаються ...(таканиною)
7. Підземний вегетативний орган, пристосований до життя у грунті –це …(корінь)
8. Кореневі системи бувають …( стрижнева і мичкувата)
9. Процес, протилежний фотосинтезу називається…(дихання)

10. З яких органів складається пагін? (Стебло, листки, бруньки, квіти, плоди, насіння).

А зараз шановне журі оголосить нам найактивнішого вболівальника сьогоднішнього біологічного марафону.

Визначення і нагородження грамотою найактивнішого вболівальника.

А зараз члени журі оголосять командам підсумки за пройдені етапи конкурсів .

Оголошення членами журі загальної кількості балів за 3 БЛОКИ.

А тепер я пропоную повернутися до завдання, яке було поставлено учасникам і дізнатися, яку «дивну квітку» відкрили нам наші природодослідники.

Капітани по черзі виходять та демонструють намальовану рослину та читають характеристику.

Поки журі підводить підсумки, враховуючи вашу винахідливість та фантазію, ми проведемо наступний, останній конкурс - конкурс капітанів.

IV БЛОК Конкурс капітанів

Конкурс 1 «Зайвий»

Я називаю три рослини, а ви, в свою чергу, повинні назвати ту, яка виявиться зайвою серед інших. Відповідь потрібно обґрунтувати. Першим відповідає той, хто першим підніме руку. Одна правильна, обґрунтована відповідь коштує 2 бали. Якщо один учасник не правильно відповідає на питання, то автоматично відповідає інший. Якщо капітан не зміг правильно визначити зайву рослину, то з його команди знімається один бал. Якщо обидва капітани не можуть відповісти на запитання, то вони можуть скористатися допомогою вболівальників і заробити 1 бал.

Готові? Почали!

1. Картопля, помідор, кукурудза;(картопля та помідор родина пасльонові,кукурудза-злакові)
2. Айстра, соняшник, тюльпан;(айстра та соняшник родина складноцвіті, тюльпан-лілійні)
3. Пшениця, овес, соняшник; (пшениця та овес родина злакові, соняшник-айстрові)
4. Яблуня, вишня, виноград.(яблуня та вишня родина розові, виноград-виноградові)

5. Троянда, шипшина, лілія;(троянда та шипшина родина розові, лілія-лілійні)
6. Редис, капуста, помідори; (редис та капуста родина капустяні, помідори- пасльонові)
7. Картопля, баклажан, пшениця; (картопля та баклажан родина пасльонові, пшениця-злакові)
8. Рис, просо, буряк (рис та просо родина злакові, баряк – лободові)

Наші капітани чудово впорались з завданням! Тепер давайте підведемо підсумок.

Підраховуємо кількість правильних відповідей кожного капітана команди та загальну кількість балів за отриманих за конкурс капітанів.

Журі оголосіть нам будь-ласка результати останнього конкурсу.

Журі оголошує результати

V БЛОК Оголошення переможців

На мою думку, наші команди провели час весело та з користю, але їм не менш цікаво, яка ж команда виборола статус переможця. Тому, шановне журі, оголосіть «вирок»!

Журі згадує пройдені конкурси; відмічає позитивні сторони кожної команди та називає кількісні результати.

Привітання команди- переможця та нагородження грамотою. Учасників другої команди нагороджують грамотою за участь у марафоні.

Наш біологічний марафон дійшов до завершення. Всі учасники виявились справжніми слідопитами. Команди показали чудовий багаж знань і зуміли примінити їх на практиці.

Заключне слово вчителя:

Команді переможців

Від нас аплодисменти!

А ось і нагороди –

Щасливі гри моменти.

Команда друга також

Сьогодні добре грала.

Бажаєм, щоб реваншу

Наступний раз дістала.

Приходьте ж на уроки,

Беріть підручник в руки.

Нехай завжди вам будуть

Цікавими науки!

Дякуємо Всім за участь і чекаємо від Вас нових знань!!!

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.