і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
! В а ж л и в о
Акція
Вебінарний безліміт
Заощаджуйте понад 5000грн

Замовляйте усі свідоцтва за вебінари (понад 90 вебінарів)

з 12 липня
до 25 липня
199грн
з 26 липня
до 15 серпня
299грн
з 16 серпня
до 31 серпня
399грн
Замовляйте «Вебінарний Безліміт» та отримуйте
місяць необмеженого доступу до 90 вебінарів
Предмети »

Позакласний захід " УПА - сторінки боротьби"

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

ПІСНЯ « ДЕСЬ ДАЛЕКО НА ВОЛИНІ»

Вчитель. Історія Повстанської Армії золотими літерами вписана в історію України. Вона вела справедливу визвольну боротьбу проти трьох жорстоких тиранічних режимів світу. Пролита кров членів УПА, не кане в забуття. Сини України! Українські повстанці!.. Вони вмирали як герої, а останніми їхніми словами були: «За тебе, свята Україно!» СЛАЙД 1.

Вони вмирали ще зовсім юними, навіть не ставши на весільний рушник. Своєю кров’ю вони зросили святу землю. Їх живими спалювали на вогнищі. І тому українська земля є особливою, земля ,полита кров’ю і посипана юнацьким попелом. Родина, з якої син чи брат пішли в УПА, була вирізана або розстріляна, не давали поховати тіло повстанця. Дітей кидали в криниці. Плач янголят доносився з них від Волині до Донбасу. Пекло здригалося від звірств, які чинили окупанти над українцями. Скільки їх полягло? Не злічити повстанців. В чому був їх гріх? В тому, що вони любили українську землю, материнську землю, що не розмовляли пошепки рідною мовою, а вголос, що співали українські пісні, колядки . Невже то гріх ? СЛАЙД 2.

Учень1. 14 жовтня – свято Покрови. ( Розповідь про свято) У середині жовтня, коли починаються перші заморозки, Православна Церква відзначає велике свято - Покрову Божої Матері. Його історія бере початок у 910 році. У Візантійській імперії тоді правив імператор Лев VI Філософ. У той час на імперію нападали сарацини. Люди були дуже налякані, але надіялися на Божу допомогу. СЛАЙД 3.

У Константинополі був храм, де Службу Божу служив святий Андрій Юродивий та його учень Єпіфаній. У цьому храмі зберігалися ризи Божої Матері та її головний покров, а також частина пояса. На всенічній недільній службі, числа чотирнадцятого, місяця жовтня св. Андрій побачив у небі дивне з'явлення Пресвятої Діви Богородиці в оточенні пророків, апостолів і ангелів. Зігнувши коліна, Богоматір стала молитися, а потім, підійшовши до престолу, зняла з голівоньки покривало та й простягнула його над людьми, що молилися отоді у храмі, - як свій захисток від видимих і невидимих ворогів. Сіяла Богородиця великою небесною славою, а покров у її руках виблискував яскравіше за сонячне проміння.

- Царю Небесний, - казала у молитві Діва Марія, - прийми кожного, хто молився до Тебе, закликаючи ім'я моє у поміч, най не відійде від лику мого нечутий Тобою... З'явлення було прославлене спочатку тими, хто молився у храмі, а згодом в усьому Константинополі. Мешканці міста почули про це з'явлення і зраділи, що Бог молитвами Заступниці визволить усіх від біди, яку заподіяли їм вороги. І справді, невдовзі після з'явлення Божої Матері в церкві, ворогів було. Свято Покрови Пресвятої Богородиці засноване на Русі князем Андрієм Боголюбським у 1164 році. Встановлене воно на честь Божої Матері, яка зняла зі своєї голови білу хустину - покрову і розкинула її над людьми, що знаходились у церкві, одночасно молячись за їхнє спасіння і врятування від біди.

Ось ця її довга біла покрова (омофор) і стала своєрідним оберегом України, символом її споконвічного прагнення до встановлення злагоди і миру між своїми і чужими землями. Відзначають свято завжди 14 жовтня. Покров Божої Матері для Православної Церкви засвідчують спогади про різні випадки благодатної допомоги Матері Божої віруючим, які були в нашому краї. Відомий приклад заступництва Божої Матері під час турецької облоги Почаєва, що оспівано у відомій пісні про Почаївську Божу Матір. Особливо шанували Покрову запорозькі козаки. Вона була їхньою заступницею у далеких походах. Свою відмову від шлюбу запорожці порівнювали з високим божим призначенням Діви Марії. її зображення завжди було на хрестах, які носили козаки. Священною для кожного козацького лицаря на Січі була Покровська церква, від порога якої січовики вирушали на захист рідної землі і куди з подякою за порятунок поверталися після походів. Після зруйнування Січі запорожці захопили з собою за Дунай і образ Пресвятої Покрови.

Учень 2. СЛАЙД 4. Саме у цей день 14 жовтня 1942 р. Сергієм Качинським (псевдонім – Остап) було сформовано перший відділ УПА, а в грудні у Львові на нараді лідерів ОУН (б) було офіційно проголошено про створення власної військової сили. У світовій історії це було унікальне явище – діюча самостійна армія без незалежної держави. Більшість повстанців складали молоді люди віком до 30 років, здебільшого бідні. З самого початку молодих воїнів привчали до дисципліни та відповідальності за свої дії. Порушників ж суворо карали. З початку назва УПА належала збройному формуванню «Поліська Січ» під проводом Тараса Бульби-Боровця, що діяла на Поліссі та Волині з початку війни. СЛАЙД 5.

Проводився набір молодих людей у танкові, авіаційні частини, старшинські і підстаршинські школи. На курсах вивчалися основи ведення партизанської війни, тактика, наука про зброю, санітарна служба, маскування, протитанкова оборона, історія визвольного руху в Україні, основи служби безпеки. Усі ці та інші факти свідчать, що Українська Повстанська Армія була добре налагодженою військовою організацією. СЛАЙД 6.

У 1942 році УПА розпочинає двофронтову національно-визвольну війну проти нацистів та комуністичного терору московської влади: нападали на німецькі залоги і звільняли полонених, відбивали українських «остарбайтерів» - людей, яких везли на примусові роботи до Німеччини; часто врятовані хлопці приєднувались до УПА. Так із пролитої крові, зусиль і страждань виростала бойова слава воїнів УПА, що лунала теренами України і вселяла у людей віру в краще життя. Як правило, усі воїни УПА мали свої псевдоніми, розкривати які можна було лише після смерті. Так і гинули вони часто невідомими. Девідом для українських повстанців були слова: «Ліс – наш батько, а нічка – наша мати». УПА боронила Україну, український народ на українській землі.

Учень 3. Іншого виходу у неї не було, бо знала, що окупант, чужинець не несе добра на нашу землю. Перші підпільні угрупування були вже в 1941 році. А вже в 1942 році – УПА нараховувала 20 тисяч повстанців, а в 1943 році – 40 тисяч. Два мільйони українців були солідарні з УПА. Підтримували вояки Польщі, Литви, Латвії, Естонії. В УПА було 12 національностей. В 1943році з Волині угрупування УПА ширилися на Київщину, Житомирщину, Донбас, Суми і т.д. Жертви були щоденні, було в загонах, сотнях багато зрадників. Але на місце одного повстанця приходило два і т.д.

В жовтні 1942 року УПА створила і прийняла свою пісню-гімн, в яку було вкладено душу повстанця, його правду, його віру, надію, любов до святої України, народу.

ЗВУЧИТЬ ЗАПИС ПІСНІ « ЗРОДИЛИСЬ МИ ВЕЛИКОЇ РОДИНИ»

Учень 4.

Українське військо, мов з могили встало.

Загриміло в бубни, в сурмоньки заграло,

Розгорнуло прапор соняшно-блакитний,

Прапор України! Гідний, заповітний!

Вільну Україну не скують кайдани,

В обороні волі наше військо стане,

Заревуть гармати, закричать шаблі, –

Не дадуть в наругу рідної землі.

Від дощу, від грому оживе руїна,

Зацвіте квітками рідна Україна,

Творчий дух народу із могили встане,

І здивують всесвіт лицарі-титани. (О.Олесь)

Учень 5. У своєму підпорядкуванні повстанці мали 5 шпиталів, млини, їдальні, в кравецьких і швейних майстернях шили однострій для повстанців. Службу божу правили українською мовою. Був свій будинок «Просвіта», школа, в якій навчали з власного букваря, передмовою до якого були такі слова

«Українська дитино! Будь вірна свойому народові в Україні. Люби свою Україну понад усе в світі. Вчись правильно писати і читати по-українськи. Читай багато книжок про Україну, а вони тобі розкажуть, як твої предки були колись вільні. Співай пісні собі рідні: такі, як співають українські повстанці. Зі своїми друзями вітайся українським привітом: Слава Україні – героям слава! Рости на потіху своїм батькам і на славу українському народові. Хай живе українська самостійна соборна держава.» СЛАЙД 7.

Представникам УПА в селах були станичні, які переправляли в ліс людей, харчі, одяг, ліки. Зв’язкові (здебільшого дівчата) передавали повстанцям потрібну інформацію, підпільну пресу, попереджували про переміщення каральних загонів.

Учень 6. Перші донесення про діяльність українських повстанських формувань на Волині поступили до Москви наприкінці 1942 року. Сталін, переконавшись у тому, що національні з’єднання ведуть боротьбу з німецькими та більшовицькими окупантами, вирішив завдати по УПА удару руками радянських партизанів під командуванням С.Ковпака. СЛАЙД 8.

Згадаймо, що рейд з’єднання С.Ковпака називався сталінським, а мета рейду трималася в таємниці. Ковпак ледве втік з Карпат, а його комісара Руднєва при невідомих обставинах застрелила радистка, завербована КДБ.

По невдалім рейді партизанське з’єднання Ковпака було розформовано на спеціальні малі групи для боротьби з повстанцями на території Західної України. Ці групи були створені з провокаційною метою: через вбивства та грабежі мирного населення під виглядом ОУН-УПА компрометувати національно-визвольну боротьбу українського народу, проникати у керівництво ОУН-УПА, сіяти ворожнечу між Західною і Східною Україною.

Після реорганізації восени 1943 року УПА стала армією високої дисципліни. Вживання алкоголю було заборонене. Рідкісним явищем було куріння. Серйозні аморальні вчинки, мародерство каралися смертю. Зброю ця армія здобувала у сутичках з ворогом

Протягом 1943 року УПА контролює усю Волинь і Поділля. Сила впливу була настільки великою, що німецьке керівництво задумує широкомасштабні операції проти українських вояків. У кінці 1943 року УПА нараховувала вже близько 15 тисяч осіб.

Учень 7. СЛАЙД 9. СТЕПАН БАНДЕРА. Виріс у сім’ї священика, де панувала атмосфера українського патріотизму й національно-культурних традицій, навчався на агрономічному факультеті Львівської вищої політехнічної школи. Після створення ОУН відразу ж вступив до неї, а в 1933 році його призначили крайовим провідником ОУН (тобто керівником ОУН на території Західної України). С.Бандера дійшов висновку, що вибороти незалежну України мирними способами неможливо, бо жодна імперія добровільно не захоче повернути українські землі українському народу. Тому необхідно покладатися лише на військову силу. Він почав створювати партизанські загони ОУН для боротьби проти чужинців. Разом з німцями він увійшов у Львів і 30 червня 1941 р. ним було проголошено Акт відновлення української держави.

Ми знаємо, що фашистам це не сподобалось і 5 липня 1941 р. вони заарештували С. Бандеру. Його вивезли до Берліна, а потім кинули до концтабору Заксенхаузен, де він перебував аж до грудня 1944 р.

По закінченні війни він, голова проводу ОУН із центром у Німеччині, Степан Бандера – автор багатьох праць із питань політики та ідеології.

15 жовтня 1959 р. по вказівці Кремля його було вбито у Мюнхені Богданом Сташинським. Про цей тяжкий злочин дізнався увесь світ. Отже, С. Бандера був символом боротьби за вільну й незалежну Україну. Раніше в Радянському Союзі про Бандеру писали тільки негативне, а зараз існує інший підхід до тих подій.

Учень 8. СЛАЙД 10. РОМАН ШУХЕВИЧ. Роман Шухевич народився 30 червня 1907 року в селищі Краковець Яворівського району Львівської області в родині відомого громадського діяча Осипа Шухевича.

Після закінчення середньої школи вступив до Львівської політехніки. 16-річним юнаком поповнив ряди підпільної української військової організації. Протягом 1925-1929 років в рамках цієї організації керував бойовими акціями проти польських окупантів. У 1938-39 рр. організовував збройні сили молодої української держави у Закарпатській Україні – «Карпатську Січ».

1940 року ввійшов до Революційного Проводу ОУН, потім організував та очолив Український Легіон. У серпні 1943 року Р.Шухевич обраний Головою Бюро Проводу ОУН, а з осені того ж року став Головним Командиром УПА.

У липні 1944 року, обрано Р.Шухевича Головою Генерального Секретаріату , Генеральним Секретарем Військових Справ Української Головної Визвольної Ради та затвердив Головним Командиром УПА. З того часу і аж до смерті(1950р.) Роман Шухевич керував національно-визвольною боротьбою багатотисячної УПА, збройного підпілля проти гітлерівських та більшовицьких окупантів.

5 березня 1950 року енкаведисти оточили будинок у селі Білогорща коло Львова, в якому знаходився генерал Тарас Чупринка. Тут у нерівному бою загинув визначний діяч національно-визвольних змагань українського народу Роман Шухевич. 27 років із прожитих 43 віддав він визволенню українського народу від окупантів.

ФРАГМЕНТ ФІЛЬМУ « НЕСКОРЕНИЙ»

Учень 9. Бувають ночі темні, наче нетрі,

Коли сказати серцю треба — цить!

Бо ж видно із Говерли та з Ай-Петрі,

Що в центрі України щось горить.

То над Збручем стоїть несамовитий

Вогонь, як дух, прип’ятий до стовпа.

Вогонь! Горить бензиною облитий

Роман Шухевич, командир УПА.

Учень 10. Під час проведення наступальних операцій відділи УПА всіляко намагалися уникнути боїв із Червоною армією (адже там було багато мобілізованих українців), атакуючи переважно війська НКВС.

Учень 11. У результаті літньої кампанії 1944 року Червона армія просунула фронт на Захід, і основні сили УПА опинилися в тилу, на території, де знову запроваджувався сталінсько-беріївський режим. Це була конфронтація непримиренних, але нерівних сил. Про повстання не могло бути й мови, бо це спричинило б загибель населення Західної України. Щоб уникнути ударів, велика частина повстанців перейшла в Карпати. Активна тактика в боротьбі з німцями змінилася оборонною і зводилася до захисту від переслідувань військ НКВД – особливої каральної структури головорізів.

Фашисти хотіли стимулювати боротьбу УПА проти більшовиків: друкували похвальні статті у пресі, пропонували повстанцям зброю. Але Роман Шухевич цю пропозицію відхилив, заявивши, що УПА і далі знаходиться у стані війни з фашистською Німеччиною.

Після вигнання гітлерівців з України і відновлення радянської влади УПА перейшла до політико-пропагандистських рейдів теренами України. Загалом за роки існування УПА в її лавах побувало до 400 тисяч осіб.

Після війни радянська влада ще більш жорстоко розправлялася з воїнами УПА: полонений розстрілювали відразу або ж прилюдно вішали, під час допитів застосовувались нелюдські тортури, закатованих навіть не дозволяли ховати, а для дезінформації населення формувалися спецбатальйони енкаведистів, що з’являлися в одностроях УПА, несучи усім зустрічним страх і смерть.

Учень 12. Після смерті Романа Шухевича УПА поступово втрачає значення як бойова одиниця. Останнім її командиром аж до 1955 року був полковник Василь Кук-Коваль (псевдонім Юрій Леміш). СЛАЙД 11.

Окремі частини УПА зберігали боєздатність аж до кінця 50-х років, а останній повстанець Ілько Оберишин погодився вийти з лісу тільки у 1991 році, після проголошення незалежності України. СЛАЙД 12.

Велика частина сил УПА перейшла через Угорщину, Чехословаччину на Захід, повстанці зазнали великих втрат. Декотрі дісталися до Канади, США, Великобританії. Тільки невеликі відділи УПА залишилися в підпіллі, в Карпатах і глибоких лісах Волині. Пропагандистські рейди відділів УПА восени 1945 р. мали особливе значення з огляду на те, що на 10 лютого 1946 р. було призначено вибори до Верховної Ради СРСР. Зважаючи на те, що в Радянському Союзі вибори не були власне виборами, а радше – масштабною пропагандистською акцією, що навіювала населенню міфи про “зорієнтований виключно на потреби простої людини комуністичний лад” та “найдосконаліше у світі радянське законодавство”, українські націоналісти вирішили вступити з більшовиками у своєрідну “дискусію”. На своїх мітингах, влаштованих по селах, відділи УПА викривали справжню людиноненависницьку і антиукраїнську сутність комуністичного тоталітаризму та декларативність і пустопорожність начебто “справедливої” радянської конституції.

Учень 13. СЛАЙД 13. Ця активізація українських повстанців спонукала Москву ввести на західноукраїнські землі додаткові сили НКВС та розквартирувати їх по населених пунктах. Так, лише у Жидачівському, Стрийському та Перемишлянському районах теперішньої Львівської області сукупно було розміщено 9053 енкаведисти , які терором заганяли людей на виборчі дільниці. Та це було якраз ілюстрацією того, як більшовики глумляться з основоположних принципів свободи і таким чином підкріплювало аргументи, що їх застосовувала УПА у своїй роз’яснювальній кампанії. А безліч сутичок відділів УПА з підрозділами НКВС у день виборів нагадували всім, що на західноукраїнських землях триває жорстока боротьба поневоленого народу проти радянських окупантів. Вибори у Західній Україні, якщо оцінювати їх за критерієм добровільності, фактично провалилися. За даними проводу українського націоналістичного підпілля, “російсько-більшовицькі окупанти не могли зібрати навіть 10% добровільних голосів.

Учень 14. СЛАЙД 14. Проти знищення ОУН-УПА об’єднались Радянський Союз, Польща та Чехословаччина, а проти непокірної України застосовувались усі найбрутальніші методи: облави, терор, шантаж, отруєння продуктів харчування та медикаментів.

Після вигнання гітлерівців з України і відновлення радянської влади УПА перейшла до політико-пропагандистських рейдів теренами України. Загалом за роки існування УПА в її лавах побувало до 400 тисяч осіб.

Після війни радянська влада ще більш жорстоко розправлялася з воїнами УПА: полонений розстрілювали відразу або ж прилюдно вішали, під час допитів застосовувались нелюдські тортури.

Методи одержання інформації у енкаведистів були відпрацьовані до тонкощів, місяцями і роками вели слідство, застосовуючи незбагненні засоби, заставляючи людину підписувати на себе те, чого зовсім не було. Крім того, всім добре відомо про спеціально вишколені підготовлені провокаційні групи, закинені на Західну Україну, що полювали на недосвідчених патріотично вихованих запальних юнаків і дівчат.

Учень 15. Згідно з останньою інформацією, у Києві від 1944 р. до 1950 р. була "Сербія". Так звали якусь слідчу тюрму чи окреме відділення тієї тюрми. В "Сербію" потрапляли люди, про яких думали, що вони багато знають цінних секретних матеріалів і до нічого не зізнаються. Там застосовували особливі методи. Як-от, китайські тортури. Людину прив`язували так, що вона зовсім не рухалася, а на її голову краплями падала вода. Спочатку людина болю не відчуває, а через деякий час та крапля б`є як молотом. Людина божеволіє і підписує, що захочуть.

Спецкамера. В цій камері був великий металевий бак, наповнений водою з льодом. Сюди приводили двох чоловіків. Одного роздягали і кидали в цю холодну воду, а другого змушували дивитися. Продержавши людину кілька годин в холодній воді, починають під баком палити вогонь і нагрівають до кипіння.

До дівчат застосували інший метод. У камері була яма, в якій спеціально тримали багато голодних щурів. Приводили двох дівчат і одну з них роздягали і зв`язану опускали в цю яму. Голодні щурі хмарою кидалися на дівчину і шматували її тіло. За кілька хвилин залишалася купка кісточок. Її супутниця, побачивши таку сцену, непритомніла, і важко сказати, чим закінчувалося слідство.

Боротьба за незалежну Україну, пережиті муки і страждання повстанців, мирного населення, яке їх підтримувало, описано в романі Івана Багряного «Сад Гетсиманський», Романа Іваничука «Вогненні стовпи», Оксани Забужко «Музей покинутих секретів», інших творах, закатованих навіть не дозволяли ховати, а для дезінформації населення формувалися спецбатальйони енкаведистів, що з’являлися в одностроях УПА, несучи усім зустрічним страх і смерть.

Учень 16. СЛАЙД 15. Так Польща провела у 1947 році операцію « ВІСЛА» - масове переселення українського населення Лемківщини, Холмщини та Підляшшя , яке допомагала загонам УПА в її західні райони. Це сталося 65 років тому.

СЛАЙД 16. 28 березня 1947 р. один з відділів УПА під командуванням Степана Хріна влаштував засідку і вбив чільного польського генерала і заступника міністра оборони Кароля Сверчевського. Ця одна з найуспішніших операцій УПА на території Польщі спричинила радикальні та жорстокі дії у відповідь.

Роздратована замахом на свого представника польська влада у квітні 1947 р. з санкції Кремля та у тісній координації з ним провела акцію під кодовою назвою “Вісла”, що мала як військовий, так і цивільний виміри. Польські військові з’єднання, спираючись на численну радянську та чехословацьку підтримку, оточили українських повстанців і в кривавих зіткненнях завдали їм відчутних втрат. Результат був закономірним. Адже до операції проти кількатисячного угруповання українських повстанців були залучені 120 тис. чоловік . При цьому СРСР кинув на проведення цієї акції танкову дивізію та спеціальні протипартизанські загони, а також заблокував радянсько-польський кордон. Залежний від Москви чехо-словацький уряд вислав гірську бригаду, декілька піхотних дивізій, а також особовий склад старшинської школи з Праги. Трагічна доля спіткала місцевих українців, що симпатизували підпільникам: майже всіх українців (понад 140 тис.) без попередження вивезли з рідної землі і, відповідно до ухвали керівних органів польської компартії, розселили на півночі Польщі “не утворюючи груп і не ближче, ніж за 100 км від кордону” . Під час цієї депортації спалили українські села, вбивали українців, що опиралися виселенню, ув’язнили 4 тис. українців (також жінок, дітей та людей похилого віку) в концентраційному таборі в Явожні.

Звучить запис пісні « Ой верше, мій верше «

Учень 17. Більшовицька червона імперія, що збиралася загарбати весь світ, виявилася неспроможною примусити до капітуляції хоча б один відділ УПА, яка героїчно боролася з загарбниками на 2 фронти: проти фашистів та каральних загонів НКВД ( і майже ніколи не вступала в бої з частинами Червоної армії). І видається фантастичним, що така нечисленна (щодо своїх противників) військова асоціація змогла встояти сам на сам з поневолювачами біля 10 років (1942-1952, а окремі групи трималися до 60-х років) у той час. як німецький вермахт, що мав під собою майже всю розвинену Європу, протримався у війні неповних 4 роки!

Підсумкове слово вчителя: Сьогодні ми з вами, перегорнули яскраві та водночас трагічні сторінки історії УПА. Багато із тих, які боролись за єдину і соборну Українську державу, загинули. У кожного з них були особисті мрії, але найважливішою залишалася одна: щоб рідна земля була вільною, щасливою, незалежною. Не судилось! Не судилось побачити синьо-жовтий прапор - як державний, тризуб - як герб, а «Ще не вмерла України…» - як державний гімн. Помирали у тюрмах від ворожих куль, горіли у вогні від нестерпного болю, гинули далеко від рідної землі, як вигнанці, помирали і пізніше від незагоєних ран і гірких спогадів, що ятрили душу. Вони вмирали, щоб Україна жила, була вільною:

Учень Коли ви вмирали, вам дзвони не грали,

Ніхто не заплакав за вами.

Лиш в чистому полі ревіли гармати

І зорі вмивались сльозами.

Як вас хоронили у темну могилу,

Від крові земля червоніла.

Під хмарами круки зграями літали,

І бурею битва гриміла.

На ваших могилах хрести похилилась,

Калина зігнулась додолу. Спіть, хлопці – соколи!

Ми пам’ятаєм ваш подвиг.

Учениця. Від предків ми здобули мужність,

Ми землю любимо свою.

Катам покажем нашу віру

І силу нашу у бою.

Готуймось у бойові лави,

Козацьке плем’я молоде,

До перемоги і до слави

УПА в боях нас поведе.

За нікого битися не будемо,

За нікого в найми не підем,

Для Вкраїни ми усі живемо

І за неї голови кладем.

Линь, пісне, попід небесами,

До вкраїнських промовляй сердець.

Хай же буде наша воля з нами,

А ворожим замірам кінець.

Встає Соборна вільна Україна,

Не чути більше згарищ, ні руїн,

І прославляє пам`ять про героїв,

Відважних воїнів УПА.

Пісня « За Україну.»

10

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Створення та ведення власного блогу на платформі Blogger»
Левченко Ірина Михайлівна
36 годин
590 грн
354 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти