Позакласне заняття. Виникнення слів, походження топонімів і антропонімів.

Опис документу:
На цьому занятті діти ознайомляться з поняттями «етимологія», «антропоніми»,«топоніми», з етимологічним словником, словниками імен та географічних назв ; продовжать навчатися правильно формувати свої думки, висловлювати їх в логічній послідовності ; збагатять активний запас слів ; буде розвиватися зв’язне мовлення, мислення, спостережливість.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

1

Позакласне заняття з української мови

Підготувала вчитель початкових класів

Баранник Л.О.

Тема Виникнення слів, походження топонімів і антропонімів.

Мета: ознайомити дітей з поняттями «етимологія», «антропоніми»,

«топоніми», з етимологічним словником, словниками імен та

географічних назв ; вчити дітей правильно формувати свої

думки, висловлювати їх в логічній послідовності ; збагачувати

активний запас слів ; розвивати зв’язне мовлення, мислення,

спостережливість.

Обладнання: етимологічний, тлумачний словники, словники імен та геог-

рафічних назв, предметні малюнки.

Хід заняття

1. Організаційна частина.

2. Мовна розминка.

Загадка Хто гнізда свого не має,

Яйця іншим підкидає

Та у лісі в холодку

Все кує: «Ку-ку! Ку-ку!» ?

3. Виникнення слів.

- Як ви здогадалися, що це зозуля ?

- Чи можете ви сказати, як з’явилося, виникло слово «кукушка» в російсь-

кій мові? Чому так назвали птаха? (Птаха назвали за співзвуччям звуків,

які він видає.)

- Як ви думаєте, чому рябчика так назвали ? (Цей птах названий уже не

за звуками, які видає, а за забарвленням, оперенням.)

- Тобто, в основу назв птахів, розглянутих нами, було покладено 2 озна-

ки: спів, голос і оперення.

- А тепер визначте, які ознаки були покладені в основу назв музичних

інструментів : скрипка, балалайка, сопілка (за особливостями звучання),

гармоніка-однорядка (з одним рядом клавіш), гармоніка-двурядка (з дво-

ма рядами кнопок), триструнка(балалайка з трьома струнами),

2

семиструнка (гітара з сьома струнами) ( за будовою інструмента.)

- А за якими ознаками названі гриби : підберезник, опеньок ? (За місцем,

в якому вони виросли.)

- А за якими ознаками названо дні тижня ? (Неділя-день, коли відпочи-

вають, російською «ничего не делают» ;понеділок- день після неділі…)

4. Ознайомлення з поняттям «етимологія».

- А тепер скажіть, чому «стіл» так названий ?

- Виявляється, не завжди ми можемо сказати, чому так названий той або

інший предмет. Це відбувається тому, що ознака, покладена в основу

найменування, забувається, стирається. І треба провести ціле наукове

дослідження, щоб відповісти на запитання про виникнення слова.

Наука, що займається питаннями походження слів, називається

«етимологія». З цією метою навіть складаються етимологічні словники.

Заглянемо в такий словник і дізнаємося, як виникло слово «стіл». Так,

слово «стіл» утворилося від стьляти , тобто стелити. Первісне значен-

ня слова – «підстилка», на якій приймали їжу.

- Знайдіть в етимологічному словнику слова та поясніть їх походження.

Бутерброд (з німецької мови, «бутер»-масло, «брот»-хліб)

Велосипед (з французької мови, «велокс»-швидкий, «педіс»-нога)

Газета (з італійської мови, «газетта» спочатку мало значення «дрібна

монета,за яку можна було спочатку прочитати, а потім і ку-

пити газету)

Козак (з тюркської мови, «козак»-вільна людина)

Колобок(східно-слов’янське,«колоб»-круглий невеликий хліб+суфікс -ок)

Префікс (з латині, «прае»-попереду)

5. Ознайомлення з поняттям «антропоніми».

- Виникнення імен власних для нас теж загадка. Власні імена мають

наукову назву - антропоніми (від грецьких слів «антропос» і «оні-

ма» - ім’я). Імена наші запозичені переважно з грецької мови. Власне

слов’янських імен мало: Любов, Віра, Надія, Людмила, Володимир. Во-

ни нам зрозумілі. А запозичені імена неясні. Наука досліджує, вивчає

імена і дає тлумачення, з якої мови це ім’я прийшло, яке це ім’я мало

3

значення. Для цього складають словники.

- Хто знає про походження свого імені ? (Діти розказують, вчитель до-

помагає, дає довідки про походження імен дітей)

6. Ознайомлення з поняттям «топоніми».

- Однак не тільки імена людей належать до власних імен. Згадайте, що

ще відноситься до власних імен ? (Географічні назви: назви держав,

рік, гір, міст, вулиць і т.ін.)

- Це великий шар слів. Усі географічні назви називаються топонімами

( від грецьких слів «топос»-місце, «оніма»-ім’я).

- Пригадайте, що ви знаєте про походження назв деяких міст, річок…..

(Про походження назв дивись у додатку)

7. Підсумок заняття.

- Що вивчає етимологія?

- Що таке антропоніми, топоніми ?

- Чи дізналися ви щось нове про значення та походження слів ?

- Ми сьогодні познайомились з процесом виникнення слів, дізналися про

науку етимологію. Ця наука дуже цікава. Як цікаво дізнатися, чому

предмет названий саме так, а не інакше! Проте для цього треба багато

вчитися.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
4
міс.
0
0
дн.
0
2
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!