Позакласне читання. "Заходь у гості, щедра осінь".

Опис документу:
Тема. Позакласне читання. "Заходь у гості, щедра осінь". Мета: вчити учнів бачити й розуміти прекрасне в природі, в житті, в музиці, поезії; розвивати вміння ділитися своїми враженнями про прочитане, працювати над художніми творами, робити аналіз прочитаного; розширювати світогляд дітей; виховувати почуття любові до рідної природи, прагнення оберігати її.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. "Заходь у гості, щедра осінь".

Мета: вчити учнів бачити й розуміти прекрасне в природі, в житті, в музиці, поезії; розвивати вміння ділитися своїми враженнями про прочитане, працювати над художніми творами, робити аналіз прочитаного; розширювати світогляд дітей; виховувати почуття любові до рідної природи, прагнення оберігати її.

Обладнання: книжкова виставка на тему «Осінь», запис твору П.І.Чайковського «Пори року», репродукція картини І. Левітана «Золота осінь», малюнки, карта України.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

I Організаційний момент.

Сонце в небі усміхається,

А наш клас із гостями вітається.

II. Повідомлення теми та завдань уроку, мотивація навчальної діяльності учнів.

  1. Розповідь дітей про осінь. В супроводі музики.

Різні пори року несуть різний настрій. Хтось захоплюється білим снігом, хтось мріє про квітучі дерева навесні, хтось бажає дочекатися жаркого літа з купанням в річці. А я люблю осінь.

Це така красива пора року! Клени одягнулися в рум'янець. Вони стоять, задумавшись, на галявині, немов сумують про те, що прийшов жовтень. Іноді тихенько скидають своє різьблене листя. Раптовий порив вітру безжально зриває осінню красу з сумних кленів.

Як ніжно виглядають золоті берізки серед зелених сосен. Вони опустили вітки і засмучуються, що скоро прийдуть холоди. Схожі на величезних велетнів, розкинувши вітки, стоять жовто-зелені дуби.

Високо в небі дзвінко курликають журавлі. Вони збираються у зграї і летять на південь. Десь високо вгорі перекликаються дикі гуси. У рідних краях дуже холодно, і вони вимушені летіти туди, де тепло. Тільки горобці літають навколо і дзвінко цвірінчать, тому що їм нікуди поспішати.

Пісня про осінь

2. Бесіда.

- Про що ми будемо говорити на уроці? (Про осінь)

- А що таке осінь?

- Після якої пори року вона наступає?

- На які періоди поділяється осінь?

- Чи можете сказати, що зараз осінь? Доведіть свої міркування.

–Яка наша осінь?

Отже, тема нашого позакласного читання "Заходь у гості, щедра осінь".

  1. Вправа « Очікування».

  • Діти, а що ви очікуєте від уроку?

  • Який у вас зараз настрій ?

Візьміть синю краплинку і прикріпіть до тієї хмарки, яка відображає ваш настрій на початку уроку?

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

По землі йде гарна дівчина. На ній золотом шитий наряд. На голові віночок із золотих колосків та осінніх листків. В одній руці вона несе букет з осінніх квітів. А у другій руці - чарівна паличка. Тільки доторкнеться красуня до дерев, відразу й одягне їх у святковий одяг. Коли махне цією паличкою - уся земля золотим килимом покривається. Різними кольорами переливається цей килим на сонці.

Я – старша дочка Сонця, я останньою залишила батьківський дім і стала на Землі четвертою порою року. Посилаючи мене на Землю, батько сказав мені: « Забирай все моє багатство, віддаю тобі все моє золото. Будь щедрою, і люди полюблять тебе». І я, як ви бачите, виконую наказ Сонця і щороку дарую вам щедрі дарунки полів і садів, чарую вас своїм осіннім золотом.

І сьогодні я прийшла не з пустими руками. Я хочу подарувати вам букет осінніх квітів. Ці квіти зацвіли на Україні

Коли одягнеться у позолоту ліс,

На квіти осені - чарівні подивись.

Вони мов ніжність, мов сама любов,

Дарують серцю радість знов і знов.

Ці квіти прийшли до нас з побажаннями для нашої України. Тож давайте познайомимося з ними ближче

1.Прийом « Перевтілення».

Жоржина:

Я – пізня жоржина,

Червона чи біла.

Прокинулась нині

В саду край стежини.

- Я бажаю щоб над Україною було мирне небо.

Майори:

А ми – майори, стоїмо рівно в ряд,

Ніби зібралися йти на парад!

Я бажаю Україні добробуту та процвітання.

Мальви:                      

Ми –мальви, помилися чисто в росі,

Личенька круглі, рожеві усі.

- Я бажаю щоб Україна жила в мирі та злагоді.

Чорнобривці:            

Ми – чорнобривці чорноброві,

Квітнем в тиші вечоровій.

Ми – чорнобривці чарівні,

Так і просимось в пісні.

- Я бажаю щоб Україна була щасливою державою.

Гладіолус:                   

Я – веселий гладіолус

У багряному цвіту.

В мене дуже ніжний колос

Всім на радість я цвіту.

  • Я бажаю щоб Україна була Незалежною державою.

Троянда:                      

Іще наш букет не зовсім готовий,

Я – ніжна троянда , скажу своє слово.

Я – квіточка ніжна і завжди розкішна

Росою умита, милую всіх цвітом.

  • Я бажаю щоб Україна була розвинетою державою.

Хризантема:

Я – весела хризантема

Шепочу я восени.

Хоч і холод ,ми цвітемо

І весняні бачим сни!

  • Я бажаю, щоб Україна була єдиною державою.

2. Інтерактивна вправа «Гронування».

Осінь. Скільки поезії в цьому золотаво – сонячному слові. Давайте доберемо прикметники до слова «осінь».

Осінь (яка?) чудова, загадкова, замріяна, чарівна, різнокольорова, багряна, щедра, багата і т.д.

ІV. Робота над виставкою книг.

Розгляньте виставку книжок.

  • Прочитайте їх назви.

  • Чи відповідає виставка темі уроку?

  • Хто читав ці книжки?

  • Що вас зацікавило в них?

Осінь часто звуть чудовою, замріяною, загадковою, золотою. Щоразу осінь неповторна у своїй красі. Саме тому її не оминають своєю  увагою художники, композитори, письменники і поети. Одні за допомогою фарб, а інші – слова зображують неповторну красу осінньої природи, а композитори за допомогою музики.

V. Робота над картиною І.І.Левітана «Осінь» і симфонією Петра Ілліча Чайковського

« Пори року».

В історію російського живопису Ісаак Ілліч Левітан увійшов насамперед як пейзажист, тобто художник, який малює природу. Він вмів дуже тонко передати розмаїття стану природи, дати відчути всю красу навколишнього світу. Народився відомий художник у Литві, згодом сім'я переїхала до Москви

  • Як ви думаєте, про що ця картина?

  • Яка трава восени? /Пожовкла, висохла/

  • Чи всі дерева одягають золоте вбрання?/Ні, ялини та сосни стоять зелені/

  • Яке небо на картині? /Синє, високе, на ньому ніжні, пухкі хмари/

  • Якою здається вода в річці? /Потемнілою, холодною/

  • Яке восени сонце? /Художник показав, що сонце освітлює верхівки дерев/

  • Що видно на високому березі вдалині? /Широкі лани/

  • Що найбільше сподобалося вам у цій картині? /Стрункий хоровод берізок/

  • Чому осінь називають золотою, багатою, щедрою? Який заголовок можна дати цій картині? /»Осінь», «Чарівна осінь», «Золота осінь»/

  • Чому говорять «золота осінь»?

  • Чи можна назвати золотою всю осінь?

  • У якому місяці буває пора, котру називають золотою?

  • Як звучить музика? (жалібно, самотньо)

  • А які почуття вона викликає? (смуток)

VІ. Перевірка домашнього завдання.

  • Які з прочитаних творів описують ранню осінь?

Надія Красоткіна

Осінь

А надворі уже не жарко,

Ходить вересень по дворі.

Плаче дощиком сива хмарка,

Рідко сонечко угорі.

А як хмарки усі проллються,

В небі сонечко засія,

То до сонечка усміхнуться

Пізні квіти і вся земля.

Валентин Бичко

Непомітно з’явилася осінь

Коротшим день стає щодоби,

Глянь, берізки уже - златокосі,

І в дубів багряніють чуби.

Вже у теплі краї відлетіли

Сонцелюби - дзвінкі журавлі,

Не страшні їм тепер заметілі

На далекій південній землі.

  • До якого оповідання підійдуть ці слова

« Вічне те, що продовжує себе в житті. Вічне - доколи є продовження роду».

Микола Магера « Братики».

Фізкульхвилинка

  • До якого твору підійде цей малюнок.

Валентина Невська « Чому клен змінює свої барви».

  • Хто із авторів, тексти , які ви прочитали розповідає про зміни в тваринному світі?

Олександр Копиленко « Осінь».

« Сойчин гай» Степан Мацюцький

« Осінні листочки» Степан Мацюцький

  • Про яку лікарську рослину ви прочитали?

Василь Чухліб « Калинові пломінці».

Фізкультхвилинка

А чи хочете ви, почути розповідь про те, як гарбуз вибирав собі пару.

Розігрування п’єси « Як гарбуз собі пару вибирав».

Гарбуз:

Жовтопузий я Гарбуз,

Підкрутив зелений вус.

По городу походжаю

Собі пару вибираю.

Ведуча:

Морква косу розчесала,

Гарбузові так сказала. ( Під музику виходить Морква ).

Морква:

Ой, Гарбузе-Гарбузоньку, візьми мене дівчиноньку!

Я струнка і кучерява, буду тобі для забави.

Гарбуз:

Ні, Морквице, не годиться, бо худа і жовтолиця.

Та ще й хвалиться собою і пишається красою.

Морква:

Не худа я, а струнка! Йду за пана Буряка!

( Звучить музика. Виходить Буряк.)

Буряк:

Я – червоний Буряк, Гарбузові – свояк.

Ходи до мене, Морквице, пошануймося, сестрице.

( Під музику разом виходять.)

Ведуча:

Картоплина підхопилась, Гарбузові поклонилась.

( Під музику виходить картопля.)

Картопля:

Ой, Гарбузе-Гарбузоньку, візьми мене дівчиноньку!

Я хазяйка працьовита, у роботі дуже спритна.

Гарбуз:

Подивись на себе, мила, личко ти давно не мила.

Ходиш и завжди в брудному. Не потрібна ти нікому!

Картопля:

Як тобі я не така, то піду до Часника!

( Під музику виходить Часник.)

Часник:

Я картоплю полюбляю і в таночку покружляю.

Я хоч пекучий і гіркий, зате гарний і стрункий.

( Під музику разом виходять.)

Ведуча:

Капустина застидалась, тихо з грядочки озвалась.

( Під музику заходить Капуста.)

Капуста:

Ой, Гарбузе-Гарбузоньку, візьми мене дівчиноньку!

Я заможня господиня – хусток маю повну скриню!

Гарбуз:

Не візьму тебе до хати, бо не любиш працювати.

Лиш одну роботу знаєш – кожен день хустки міняєш.

Ведуча:

А капусточка сміється:

Капуста:

Пан Горох круг мене в’ється.

( Під музику заходить Горох.)

Горох:

Ходи до мене, Капустино,буде в нас своя родина.

(Виходять разом.)

Ведуча:

Цибулина золотиста одягла нове намисто.

( Під музику виходить Цибуля.)

Цибуля:

Ой, Гарбузе-Гарбузоньку, візьми мене дівчиноньку!

Буду тебе лікувати, всю родину доглядати.

Гарбуз:

Не візьму я Цибулину навіть на одну хвилину.

Бо ти зла і язиката, будеш мені допікати.

Цибулина:

Як тобі я не така, то піду до Огірка.

(Під музику виходить Огірок.)

Огірок:

Огірок я зелененький і смачний і молоденький.

Із Цибулею дам лад, дуже добрий з нас салат.

( Виходять разом.)

Ведуча:

Жовта Диня на осонні потягнулася спросоння .

(Під музику виходить Диня.)

Диня:

Ой, Гарбузе-Гарбузоньку, візьми мене дівчиноньку!

Золотисті ми і гожі, і на тебе трішки схожі.

Гарбуз:

Обійшов город не марно – подругу знайшов я гарну.

Буде в мене господиня – золотиста кругла Диня.

(Під музику виходять всі герої – овочі.)

Пісня овочів

V.Розвиток читацьких навичок учнів.

1. Скоромовки.

2. Робота в парах.

Чим вересень тепліший і сухіший, тим пізніше прийде зима.

Жовтень ходить по краю та й виганяє птахів із гаю.

Листопад — жовтню син, а зимі рідний брат.

3. Вправляння у римуванні.

Осінь приходить у край не помітно.

Тиха у неї (хода).

Небо високе сміється блакитно,

В річці синіє (вода).

Я нагадаю прикмети охоче:

Зменшились дні і подовшали (ночі).

Запам’тайте прикмети народні:

Дні ще гарячі, а ночі (холодні).

Уся дітвора тепла ще бажає,

Та листя пожовкле з дерев (облітає).

Скоро від голоду згинуть комашки,

Нічого їсти буде для (пташки).

Осіннє листячко летить

І під ногами (шарудить).

VІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

Опрацювання казки Т. Криштаповича « Казка про осінь».

1. Бесіда.

- Який жанр тексту будемо опрацьовувати?

- Що таке казка?

Але перш, ніж познайомитися з цим твором – підготуємось до читання.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА для очей

  1. Щільно заплющте очі і постарайтеся розслабитися

  2. Зробіть кругові рухи відкритими очима: спочатку за годинниковою стрілкою, потім – проти.

  3. Інтенсивно посувайте очима по горизонталі: направо-наліво, і вертикалі: вгору-вниз.

  4. Подивіться як би на ліве плече і зосередьте погляд на цій точці. Після трьох моргань повторіть в праву сторону. 

  5. Блимання. 

  6. Погляньте вдалечінь.

2.Словникова робота.

Лицар - воїн з важким озброєнням

Перли- дорогоцінний камінь, який утворюється в середині черепашки.

Гаптувати – вишивати.

Вершник- людина, що їде верхи на коні.

Чаклун – чарівник , маг,відьмак.

Гарцюючи- хвастливо їхати верхи на коні.

Парча – вид тканини.

Корали –це тварини , які селяться разом, а вмираючи, залишають міцні колективні скелети. схожі на гілочку дерева. 

Підступний – хитрий.

Паморозь- це  відкладення кристалів льоду на гілках деревстінахстовпах

Принади - те, що вабить.

Читання хором

Причитайте з низу до гори.

Виберіть іменники

3. Читання вчителем.

4.Аудіювання

  1. Хто правив країною?

А. цар

Б. граф

В. президент

2. Як звали царівну?

А. літо

Б. зима

В. осінь

3. Хто сватався до царівни?

А. листопад

Б. вересень

В. січень

4. Хто зачарував принцесу?

А. Вересень

Б. Листопад

В. Жовтень

5. До кого звернулася принцеса по допомогу?

А. до батька

Б. до мудрого Листопада

В. до гостей свята

6. За чим тужить Осінь?

А. за втраченим коханням

Б. за дарунками жовтня

В. за приходом зими.

5. Читання ланцюжком по 2 речення.

6.Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

- Прочитайте опис царівни.

- Хто посватався до Осені?

- Яке бажання висловила принцеса?

- Хто зачарував Осінь?

- Що допомогло розчарувати принцесу?

- Прочитайте, яку пораду дав мудрий Листопад?

- Чи зустрілася принцеса зі своїм нареченим?

6. Метод помилок

- Яку помилку зробила осінь?

Що б було, якщо Осінь не забажала подарунків?

7. Робота в групах.

1 група - реклама тексту

2 група – переказ за дієсловами

Правив

Росла

Посватався

Скаче

Чарує

Повернувся

Згадала

Пішла

Вкривається

Чаклує

Втішає

3 група –охарактеризуйте вересень і жовтень.

 VІII. Підсумок уроку.

Чи здійснилися ваші очікування?

  • Що нового дізнались на уроці?

  • Який висновок зробили для себе?

  • Якою стала осінь у вашій уяві?

  • Як змінився ваш настрій візьміть голубі краплинки і прикріпіть до хмари.

ІХ. Домашнє завдання

Підготуватися до теми « Зустріч з дитячими журналами».

Пісня

Осінь

Всіх гостей вітаємо,

Пирогами пригощаємо.

В них і яблука і сливи,

Щоб були ви всі щасливі.

Зі святом Золотої Осені!

11

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Всеосвіті 3 роки!

Святкуємо гучно та з подарунками!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

до розіграшу подарунків залишилось
00
00
00
00