ПОЗАКЛАСНЕ ЧИТАННЯ. ЗАГАДКОВІСТЬ ЛЮДСЬКОГО ХАРАКТЕРУ. (ЗОБРАЖЕННЯ ЛЮДИНИ ТА ЇЇ ВЧИНКІВ В ОПОВІДАННІ А. КОНАН ДОЙЛЯ «ПІСТРЯВА СТРІЧКА». ПСИХОЛОГІЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ)

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Світова література, 7 клас

_________

УРОК № ______

ТЕМА: ПОЗАКЛАСНЕ ЧИТАННЯ. ЗАГАДКОВІСТЬ ЛЮДСЬКОГО ХАРАКТЕРУ. (ЗОБРАЖЕННЯ ЛЮДИНИ ТА ЇЇ ВЧИНКІВ В ОПОВІДАННІ А. КОНАН ДОЙЛЯ «ПІСТРЯВА СТРІЧКА». ПСИХОЛОГІЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ)

Мета: активізувати читацьку активність школярів, викликати інтерес до творчості А. Конан Дойля; розвивати усне зв’язне мовлення, вміння відповідати на по­ставленні питання, навички аналізу; виховувати моральні якості учнів, любов до художнього слова.

Людина — обличчя людства.

Ч. Діккенс

Хід уроку

I. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Слово вчителя

На нашому уроці ми знову завітаємо до Англії. З допомогою гідів здійснимо невеличку екскурсію вулицями англійської столиці, щоб відвідати музей-квартиру відомого детектива Шерлока Холмса.

Повідомлення підготовлених учнів. «Заочна екскурсія Лондоном»

Гра «Вгадай речі і розкажи про них»

На столі в кабінеті Холмса лежать речі: фарби й пензлик, скрипка, кепка, футболь­ний м’яч, книги, фонендоскоп, лупа. Учні мають розповісти, як ці речі пов’язані з ім’ям Шерлока Холмса.

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Слово вчителя

Шерлок Холмс прославився тим, що розслідував злочини, які скоювали люди різного віку. Разом із тим він намагався зрозуміти, що штовхає людину на злочин. Відомо, що всі злочини проходять через людську свідомість. Наш урок — урок психологічного до­слідження. Мета — розгадати загадку людини, проаналізувавши вчинки героїв. Адже саме завдяки їм можна зрозуміти психологію особистості. А допоможуть нам у цьому герої оповідання А. Конан Дойля «Пістрява стрічка», в якому Шерлок Холмс розслідує ще одну заплутану справу.

Бесіда з учнями за змістом прочитаного

1. Якими принципами керувався Шерлок Холмс у своїй роботі? (Він працював з любові до мистецтва, а не заради грошей, ніколи не брався за розслідування, якщо справа не обіцяла чогось надзвичайного.)

2. Хто звернувся до детектива і чому? (Молода жінка Хелен Стоунер, яка вся тремтіла від страху.)

3. Знайдіть портрет героїні. Про що він може розповісти уваж­ному читачеві? («Змарніла, аж сіра, неспокійні очі злякано бігають, немов у зацькованої тваринки. Риси обличчя, фі­гура — усе засвідчувало, що їй не більше тридцяти років, але у волоссі вже з’явилася передчасна сивина, і виглядала вона стомленою і виснаженою». Видно, що героїня пережила якусь страшну подію, що так вплинула на неї.)

4. Чому жінка прийшла саме до Холмса? (Тому що він був відо­мим детективом і майстром розслідувати різні таємничі справи.)

5. Як він її прийняв? (Доброзичливо.)

Переказ тексту

Розкажіть історію, яку оповіла детективу Хелен Стоунер.

Виразне читання

Прочитайте розмову Холмса з лікарем Ройлоттом.

Творча робота. Спостереження за поведінкою героїв

1. Як поводяться герої у цій сцені? (Ройлотт поводився дуже нечемно, нахабно, погрожував Холмсу. А детектив зали­шався спокійним.)

2. Чи звернули ви увагу на епізод, який свідчить про фізичну силу Холмса? (Він одним зусиллям вирівняв кочергу, яку зі­гнув Ройлотт.)

3. Яке враження на вас справив Шерлок Холмс у цьому епізоді? (Він людина емоційна, але разом із тим і стримана.)

4. Які речі бере з собою детектив, коли від’їздить розслідувати нову справу? Про що це свідчить? (Револьвер і зубну щітку. Це свідчить про мужність і акуратність людини, що сте­жить за своїм здоров’ям.)

Виразне читання

1. Зачитайте опис природи напередодні розслідування. Що він допомагає зрозуміти? (Зображено весняний день, природа про­буджується від сну. Вона чиста, бо здатна відроджуватися кожного року. А людина?)

2. Зачитайте опис будинку Ройлотта. Якого він кольору? Поміркуйте, чому він такий. (Будинок надто похмурий. Він підкреслює темну вдачу героя.)

Бесіда з учнями

1. Як поводиться Шерлок Холмс під час розслідування? (Помірковано, не поспішає, шукає переконливі докази, ло­гічно мислить.)

2. Хто допомагає детективу? (Доктор Вотсон.)

3. Які риси вдачі Вотсона ви можете визначити? (Розумний, спостережливий, але недооцінює свої можливості, скромний.)

Виразне читання

Прочитайте опис пейзажу, який передує ночі розслідування. До чого він готує читача? (Напруга зростає, читач відчуває щось незвичайне. Він заінтригований.)

Переказ тексту

Розкажіть, як Шерлок Холмс розкрив злочин.

Бесіда з учнями

1. Хто виявився злочинцем? (Грімсбі Ройлотт.)

2. Які художні засоби допомогли авторові у розкритті образів твору? (Діалоги, монологи, увага до деталей.)

3. На які деталі звернув увагу Холмс? Як вони допомогли йому під час розслідування? (Блюдечко з молоком, ліжко, міцно пригвинчене до підлоги, вентиляційний отвір, який веде 231

в іншу кімнату, шнур, яким не користувалися, залізна шафа у кімнаті Ройлотта, батіг із зав’язаним на кінці вузлом.

4. Які висновки зробив Холмс, розкривши цей злочин? («Воістину, насильство обертається проти насильника, а той, хто копає комусь яму, сам у неї й потрапляє».)

5. Поміркуйте, до кого з героїв можна віднести ці слова? (До Ройлотта.)

Проблемна ситуація

Яким повинно бути обличчя в нормальної людини й у зло­чинця?

Творче завдання (На дошці два зображення людського обличчя: добре і зле.)

Демонстрація доброго обличчя

1. Яке це обличчя? Хто з героїв оповідання має таке обличчя? Чому? (Хелен, Шерлок Холмс, Вотсон, Джулія.)

Демонстрація злого обличчя

2. А яке це обличчя? Хто з героїв твору має таке обличчя? (Ройлотт.)

Бесіда з учнями

1. Згадайте, чи завжди Ройлотт був злочинцем? (Ні, раніше він був звичайною людиною.)

2. Визначте позитивні і негативні риси цього героя. (Позитивні: навчався, був лікарем, одружився із вдовою, яка мала двох сиріт. Негативні: став злим, сердитим, жадібним, нестри­маним.)

3. Подумайте, чому герой так змінився? (Він хотів мати гроші. І жадібність зробила його злочинцем.)

4. Подумайте, чи може у людини бути два обличчя? (Може, якщо вона нечесна, нещира, зла, підступна.)

5. Поміркуйте, чи зустрічаються такі люди у реальному житті?

Слово вчителя

Людина буває різною. А якщо згадати слова Ч. Діккенса, що виступають епіграфом до уроку про те, що людина — обличчя людства, то страшно іноді уявити, яким є це обличчя. А що ж ро­бити? Бути людиною з доброю душею. Хотілося б, щоб ви навчи­лися розбиратися у людях. А для цього треба багато придивлятися, розмірковувати над учинками.232

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Підсумкова бесіда

1. Які висновки ви зробили для себе?

2. Що корисного ви дізналися на уроці?

3. Які уроки Шерлока Холмса слід запам’ятати?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуйтеся до уроку зв’язного мовлення; подумайте над написанням власної детективної історії.

Світова література,7 клас

______

УРОК № _________

ТЕМА: РОЗВИТОК ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. НАПИСАННЯ ВЛАСНОЇ ДЕТЕКТИВНОЇ ІСТОРІЇ

Мета: розвивати усне та писемне мовлення учнів, уміння висловлювати свої думки, формувати написане за законами певного жанру; виховувати любов до слова.

Хід уроку

I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

II. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Бесіда на повторення теоретичного матеріалу

1. Що таке детектив?

2. Які особливості детективного жанру?

3. Що лежить в основі детективу?

4. Скільки обов’язкових персонажів має бути у творі?

5. Якою має бути мова персонажів?

6. Який метод застосовував Шерлок Холмс у своїй практиці?

Робота в чернетках

Прослуховування учнівських робіт (2—3 роботи)

Робота в зошитах

III. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуйтеся до оцінювання з теми «Пригоди і фантас­тика. Творчість Дж. Свіфта й А. Конан Дойля».

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ІСПАНСЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
4
міс.
1
2
дн.
0
9
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!