Позакласне читання. Тема: Гармонійне єднання людини з природою в поезії Лесі Українки "Давня весна"

Опис документу:
В роботі подано матеріал про епоху, в якій жила і творила поетеса. Досліджено поезію "Давня весна", де використано ідейно-художній аналіз поезії, художні засоби у творі. Значення весни в житті самої поетеси.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Українська література

Позакласне читання: 10 клас

Тема гармонійного єднання людини з природою в поезії
Лесі Українки "Давня весна"

Мета: продовжити знайомити школярів із поетичною творчістю Лесі Українки, зосереджуючи увагу на вірші «Давня весна»; з’ясувати його ідейно-художню цінність; розвивати культуру зв’язного мовлення, логічного мислення, вміння виразно читати художні твори, аналізувати їх зміст, формувати естетичні смаки; на прикладі життя і творчості Лесі Українки виховувати в учні працелюбність, відчуття краси художнього слова.

Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь.

Обладнання: портрет Лесі Українки, її програмовий текст, учнівські малюнки до поезії «Давня весна», дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).

Хід УРОКУ

I.Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1.Літературний диктант

Епоха, в яку жила і творила Леся Українка.(к.XX ст.)

2.Назвіть кількох патріотів України, навколо яких виховувалась майбутня письменниця.(М.Костомаров, М.Лисенко, М.Драгоманов,О. Пчілка)

3.Кого з дітей Косачів називали спільним іменем Мишолосіє?(Лесю і Михайла)

4. Кому поетеса присвятила свій перший вірш «Надія»? (Олені-батьковій сестрі-революціонерці).

5.Що було джерелом знань для майбутньої письменниці, коли вона навчалась вдома? (Книги і саме життя).

6.Назва підручника, який написала Леся Українка для своєї меншої сестри. («Стародавня історія середніх народів»)

7.Авторами найулюбленіших книжок Лариси були… (Т.Шевченко, Г.Андерсен, М.Гоголь, П.Чубинський, М.Вовчок, Л.Глібов, М.Салтиков-Щедрін)

8.Гурток, одним із керівників якого була поетеса. (Плеяда)

9. За допомогою якого письменника у 1893 році у Львові вийшла перша збірка віршів Лесі Українки - «На крилах пісень». ( Іван Франко).

10.Кому із видатних письменників належить фраза,що стосується поетеси: «…Україна не мала такого гарячого та поетичного слова, як із уст сеї слабосилої, хворої дівчини… Україна, на наш погляд, нині не має поета, щоб міг силою та різносторонністю свого таланту зрівнятися з Лесею? (Іван Франко).

11.Третя збірка поетеси має назву…(«Відгуки»)

12.Визначте міста, де споруджено пам’ятники Лесі Українки.(Сурамі, Києві, Луцьку, Ялті, Батумі)

Примітка. За кожну правильну відповідь установлюється один бал.

2.Питання для міні-дискусії

  • Дослідіть, яким шляхом намагається боротися Леся Українка з невиліковною хворобою?

  • Про що свідчить всебічна обдарованість поетеси?

  • Вмотивуйте, чому слово в поезіях Лесі Українки – це зброя.

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку

Мотивація навчальної діяльності школярів.

ІV. Основний зміст уроку

1.Вступне слово вчителя про весняну пору року.

Весна – найжаданіша пора в житті людини, її завжди зустрічали радісно й урочисто. Після довгої зимової холоднечі та негоди всім кортить поспілкуватися з живою природою-власними очима побачити, як прилітають птахи та лунають їх гучні співи.

Весна для Лесі – це час, коли їй не болить, це відчуття приливу, енергії, прагнення насолоджуватися, радіти від тих змін, які відбуваються в природі.

2. Ідейно-художній аналіз поезії Лесі Українки «Давня весна»

3. Виразне читання твору.

4.Тема: відтворення впливу приходу весни на хворобливий стан поетеси.

5. Ідея:возвеличення краси весняної природи, за сприянням якої людина забуває про свою хворобу, самотність.

6. Основна думка: Моя душа ніколи не забуде, того дарунку, що весна дала.

7. Жанр: пейзажна лірика.

8. Композиція.

Експозиція: « …була весна».

Зав’язка: хворобливість і самотність поетеси під час буяння весни.

Кульмінація: радість ліричної героїні з приводу того, що її «не забула» весна.

Розв’язка: вдячність поетеси весні за її дарунок,

9. Обговорення ідейно-художнього змісту твору. Бесіда за питаннями:

  • Як у ваш свідомості асоціюється прихід весни?

  • Що відбувається в природі навесні?

  • Які зміни відбуваються в природі навесні? (Все ожило, усе загомоніло-Зелений шум, веселая луна! Співало все, сміялось і буяло, А я лежала хвора й самотня).

  • Дослідіть, яким чином самотність і хворобливість ліричної героїні поезії констатує з яскравістю і шумом весняної пори?

  • Чому поетеса висловлює обурення весні? («Для мене тільки дару не придбала, забула мене радісна весна») Чим вони виправдані?

  • У зв’язку з чим лірична героїня змінила своє ставлення до красуні-весни?

  • За допомогою яких художніх засобів Леся Українка відтворила весну як живу істоту?

  • Чи полюбляєте ви подарунки? Які саме? Чим весна обдарувала героїню твору?

  • Як ця поезія пов’язана з життям її авторки?

  • Чому поетеса згадує про давню весну?

Яким пафосом пройнятий давній твір ?

  • За що героїня поезії вдячна весні?

10.Завдання.Скласти інформативне гроно до образу весни.

Весна:

  1. Весела, щедра,мила,

  2. Промінням грала сипала квітки,

  3. Дарунки всім несе вона, ясна

  4. Прилинули пісні пташині

  5. Любий гай свій відгук прислав

  6. Співало все сміялось і бриніло

  7. Все ожило і все загомоніло

  8. За вікном цвіла

11.Художні засоби у творі.

Метафори: «весна промінням грала,сипала квітки»; летіла хутко, весна дарунки всім несе; заглянули під яблуні гілки, и т.д.

Порівняння: «летіла хутко, мов стокрила»

Риторичні оклики: «За нею вслід співучії пташки!», «Зелений шум, веселая луна!», «Ні, не забула».

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. До якого ліричного жанру належить поезія?

а) Пейзажного, б) інтимного, в) філософського.

2.Ознака, за якою поетеса не характеризує весну. Красуня-весна:

а) весела, б) щедра, в) пахуча.

3. Весна «літала хутко як,»:

а) стріла, б) куля, в) стокрила.

4. Під час свого руху красуня розсипала:

а) квіти, б) пісні, в) сонячне повітря.

5. Вслід за весною можна було побачити:

а) приліт птахів, б) радість на обличчях людей, в)як тане крига.

6.З приходом весни все довкола:

а) загуділо, б) задзвеніло, в) загомоніло.

7.Для всіх весна – це…:

а) сільськогосподарські роботи, б) нові клопоти, в) дарунки.

8.Через що героїня обурена на весну? Бо ця пора… .

а) дратує її, б) завдає болю і страждань, в) забула про неї

9) З якого дерева посипались квіти у вікно до героїні:

а) вишні, б) сливи, в) каштану, г) яблуні.

10.Листячко зелене на дереві:

а) заблищало,б) замайоріло, в) затріпотіло, г) замиготіло.

11.Гай Леся називає: а) замріяним, б) щирим, в) любим.

12.Хатинка, в якій мешкала героїня поезії:

а)знаходиться неподалік від річки, б) була широкою і простою, в)названа піснею.

2.Робота з картками.

Картка №1

1.Як ви вважаєте, чому весну поетеса називає давньою?

2.Чому, на ваш погляд героїня поезії спочатку не сприймає красу весни, а потім із захопленням милується нею?Свою думку вмотивуйте.

3.Про весняну волю у хатині заспівав:а)вітер,б)невідомий птах, в)сонячний промінь.

Картка №2

1.Доведіть, що весна полегшила страждання героїні. Відповідь умотивуйте.

3.За допомогою поезії « Давня весна» Лесі Українки відтворіть картину краси весняної природи.

3.Весна за вікном хати: а) квітнула, б) прикрашала дерева, в) творила дива.

Картка№3

1.Дослідіть, як змінюється настрій героїні впродовж твору з приходом весни?

2.Яким чином, на ваш погляд, Леся Українка відтворила весну як живу істоту?

3. Чого не забуде душа героїні? а) Співу пташок,б)тепла,в)дарунку весни.

VII. Підсумок уроку.

Відтворити асоціативне гроно до образу весни, зважаючи на те, як її сприймає Леся Українка.

VIII. Оголошення результатів роботи на уроці.

IX. Домашнє завдання.

Написати твір на тему «Весна у рідному краї», опрацювати ідейно-художній зміст твору Л. Українки. «Хотіла б я піснею стати».

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
3
міс.
0
9
дн.
0
6
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!