Позакласне читання. Рідний край- Україна.В.Сосюра "Любіть Україну".В.Василашко "Барвінок", Калинонька". Українська народна легенда "Калина"

Опис документу:
Урок позакласного читання у 4 класі. Метою якого є ознайомити учнів з доступним колом дитячого читання, поглибити знанн про рідний край; розвивати навички виразного читання та аналізу творів; виховувати почуття патріотизму, любов до Батьківщини. використовуються інтерактивні форми навчання: робота в парі та групі, мікрофон; технології : ромашка Блума, фіщбоун, мозковий штурм, гронування.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. Позакласне читання. Рідний край – Україна (Розділ 13). В. Сосюра «Любіть Україну». В. Василашко «Барвінок», «Калинонька». Українська народна легенда «Калина».

Мета. Ознайомити учнів з доступним колом дитячого читання, поглибити знання учнів про рідний край, його історію, культуру своєї Батьківщини; розвивати навички виразного читання та аналізу віршованих і прозових творів, зв’язне мовлення, логічне мислення, увагу та уяву;

виховувати кваліфікованого читача, здатного вбирати в себе інтелектуальний, морально-етичний, естетичний досвіди людства у творах дитячої літератури;  почуття патріотизму, любов до Батьківщини, до рідної мови.

Обладнання. Тематична виставка книжок; галерея малюнків; збірник творів «Найкраще» (розділ 13);індивідуальні картки з завданнями; ромашка Блума; мультимедійна презентація.

Тип уроку: Урок позакласного читання за визначеною темою

Хід уроку

  1. Організаційний момент (слайд 1)

Лиш дзвінок на урок продзвенить –

Стане кожен серйозним умить,

Бо роботи багато у нас,

І активно працює весь клас.

Аутотренінг (слайд 2)

Які ми будемо на уроці?

У- уважні

Р – розумні

О – оперативні

К - кмітливі

  1. Повідомлення теми і мети уроку

Декламування віршів (слайд 3)

Що то, діти за країна –
Неба синього блакить,
На ланах у серпні жито
Стиглим золотом блищить?

У якій, скажіть, країні
Клімат лагідний, м’який?
Бог відводить буревії,
Негаразди всіх стихій?

Люди мудрі, працьовиті
У країні тій живуть.
На чуже не зазіхають
І свого не віддадуть.

У якій іще країні
Так земля родить охоча?
Наче пісня солов’їна –
Мова ніжна і співоча?

Гори є і полонини,
Є моря, річки, ліси…
Загалом, то є країна
Невимовної краси!

Гордо, голосно, дитино,
Ти назви ім’я країни,
У якій, хвалити Бога,
Народився і живеш.

Їй дочкою є чи сином
І, коли ти підростеш,
Будеш їй творити славу,
Розбудовувать державу.


Отже, зветься ця країна,
Незалежна і єдина –
Наша ненька – Україна! (слайд 4)

      • Кожна людина любить той край, де народилась і живе. Вона пишається рідною землею. Сьогодні на уроці ми будемо говорити і читати твори про наш край – Україну, про місце, де ви народилися, зростали і живете зараз. Україна – це держава, яка має свою історію, культуру, свою мову. (демонстрація на мапі, слайд 5)

  1. Активізація читацького досвіду школярів

  1. Підготовча робота

    1. Гра «Віднови текст» (слайд 6)

Доберіть з довідки відповідні прикметники:

Буду я навчатись мови …

У трави-веснянки, у гори…

В потічка…, що стане річкою,

В пагінця …, що стане смерічкою.

Довідка: веселого, зеленого, золотої, крутої.

  1. Робота з виставкою книг за темою уроку (слайд 7)

У цих книгах вміщено твори про нашу рідну Україну, її їсторичне минуле, символи.

Розгляд представлених на виставці книг

  1. Розгляд та аналіз виставки дитячих малюнків до прочитаних творів (слайд 8)

  2. Складання сенкану. Робота у групах (за варіантами) (слайд9)

Опишіть поетично побачене. Складіть сенкан на задану тему за варіантами.

І варіант. Сенкан «Україна»;

ІІ варіант. Сенкан «Барвінок»;

ІІІ варіант. Сенкан «Калина».

Правила складання сенкану (слайд 10)

  1. Активізація читацького мислення школярів

  1. Мотивація навчальної діяльності.

Технологія «Гронування» (слайд 11)

Доберіть синонімічний ряд до слова Україна (віночок)

  1. Життєвий і творчий шлях Володимира Сосюри

Технологія «Інтерв’ю» (слайд 12)

Сьогодні до нас завітав поет, який у своїй творчості оспівував красу рідного краю та був справжнім патріотом України. Кореспондент газети «Роксолана» підготував інтерв’ю ним.

1) Володимире Миколайовичу, де і коли ви народилися?

Я народився 6 січня 1898 року на станції Дебальцево на Донеччині у родині вчителя та робітниці.

2) Як ви отримували освіту?

Початкову освіту я здобував під наглядом батька, а у 13 років вступив до двокласного училища. Пізніше – до сільськогосподарського училища.

3) Коли Ви почали друкуватися?

Я почав друкуватися з 19 років, у цей же період потрапив на війну.

4) Де і коли вийшла Ваша перша збірка?

Коли мені виповнилося 23 роки у місті Харкові вийшла перша збірка під назвою «Поезії».

5) Скільки збірок поезій було надруковано за Ваше життя?

За моє життя вийшло близько 60 поетичних збірок.

Дякую Вам за цікаву бесіду.

Звичайно, ви впізнали Володимира Миколайовича Сосюру, з чиєю поезією ми сьогодні знайомимося. (слайд 13)

  1. Робота над поезією В. Сосюри «Любіть Україну» (с. 417):

  1. Виразне читання вірша підготовленим учнем;

  2. Бесіда за змістом:

        1. З яким закликом звертається автор до нас?

        2. Які почуття наповнюють серце поета?

        3. Які у вас почуття викликав вірш?

4.Робота над поезією В. Василашка «Барвінок» (слайд 14)

  1. Виразне читання вірша підготовленим учнем;

  2. Визначення основної думки вірша;

  3. Робота з образними засобами: порівняння, епітети

  1. Робота над поезією В.Василашка «Калинонька»:

  1. Виразне читання твору підготовленим учнем;

  2. Визначення основної думки вірша;

  3. Робота з образними засобами:

        1. Знаходження рими;

        2. Порівняння, епітети.

  1. Фізкультхвилинка (слайд 15)

  2. Робота з деформованим текстом. Робота у парах (слайд 16)

Упорядкуйте рядки з віршів (за варіантами)

І варіант: В.Сосюра «Любіть Україну»

ІІ варіант: В.Василашко «Барвінок»

ІІІ варіант: В.Василашко «Калинонька»

  1. Опрацювання народної легенди «Калина» ( с. 424-425) (слайд 17)

  1. Технологія «Мозковий штурм»

      • Які рослини – символи України ви знаєте? (слайд 18)

  1. Словникова робота (слайд 19,20);

  2. Читання тексту комбінованим способом;

  3. Технологія «Ромашка Блума» (робота у групах) (слайд 21);

Дайте відповіді на запитання до тексту

  1. Технологія «Фішбоун» (слайд 22).

У цій легенді як і у казці постає питання боротьби добра та зла. Спробуємо проаналізувати вчинки позитивного та негативного персонажів легенди та визначити, хто ж переміг.

      • Чи добро переможе зло?

Висновок: Добро перемогло зло.

  1. Узагальнення читацького досвіду

Тестові завдання (слайд 23)

  1. Де народився Володимир Сосюра?

а) Сумщині б) Полтавщині в) Донеччині

  1. Скільки поетичних збірок налічує спадщина В. Сосюри?

а) близько 40 б) близько 60 в) близько 50

  1. У своєму вірші «Любіть Україну» В.Сосюра закликає любити Україну

а) як матір б) як Батьківщину в) як сонце

  1. Автором вірша «Барвінок» є:

а) В. Сосюра б) В. Василашко в) І. Драч

  1. Як називалося зілля, яким Пелагея лікувала ватажка завойовників?

а) мати-й-мачухою б) іван-чаєм в) кипарисним молочаєм

  1. Який птах прославляє красу калини, коли вона цвіте?

а) зозуля б) соловейко в) шпак

Взаємоперевірка (слайд 24)

Оцінка роботи учнів на уроці

  1. Підсумкова бесіда

Рефлексія. Технологія «Мікрофон» (слайд 25)

Сьогодні на уроці я дізнався…

Сьогодні на уроці мені сподобалося…

Сьогодні на уроці я упевнився…

  1. Завдання на наступний урок (слайд 26)

Тема наступного уроку позакласного читання – Дружити треба вміти (розділ 7). Завдання І варіанту: Опрацювати біографічну довідку про Всеволода Нестайка та ознайомтеся з його твором «Шурка і Шурко»;,Завдання ІІ варіанту: Опрацювати оповідання Євгена Гуцала «Чорнобильська дівчина Калина»

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!