Тема. Позакласне читання. Михайло Чабанівський. Оповідання «Вірний»
Мета. Допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст прочитаного твору; розвивати навички самостійної роботи з книгою, вміння проводити спостереження над художнім текстом, висловлювати свою думку з приводу прочитаного; виховувати доброту й милосердя, вірність у дружбі, любов до всього живого.
У 1949р. видав першу збірку оповідань «Свіжа скиба». Потім виходять збірки: «Казковий край» (1951), «Перші сходи» (1952), «Алмаз» (1953), «Срібні ключі» (1953), «Степовий цвіт» (1956), повісті «Кам'яне небо» (1958), «Стоїть явір над водою» (1958), роман «Балканська весна» (1954 — 60).
Словникова робота ВІРНИЙ, а, е. 1. Який викликає повне довір'я, постійний у своїх відносинах, почуттях і поглядах; відданий. Вірний друг. 2. Який надійно служить комусь. Вірна зброя.
ДОБРИЙ, а, е, 1. Який робить людям добро, прихильно до них ставиться; доброзичливий. 2. Який приносить добро, радість, задоволення і т. ін. 3. Близький, щирий, сповнений дружби.
Асоціативний диктант 1 - Не подобається все це мені, Ігорю... Невже ти думаєш, що я візьму твого Вірного в місто? Так що відвикай або віддай комусь.
2 - Молодець, ану ще раз. Вірний, на! — Вірний і на цей раз не підвів. — Ну що ж, наче нічого собака, зір має чудовий.— А чи хоробре у нього серце?
3 - Він , він! Дивіться!
Вікторина «Найуважніший читач» 1) Руде. 2) Мисливської. 3) Пістолет, телефон і м'яч. 4) Лелеки. 5) Бо він зруйнував їхнє гніздо. 6) Ігореві. 7) Нагодував його молоком. 8) Змайстрував цуценяті будку. 9) Напав на великого собаку. 10) Тарзан. 11) Толик, «рюмса». 12) На п'ятому. Результати : 1 правильна відповідь – 1 бал
Гра «Ланцюжок» Назвіть спільне в образах Ігоря і Тимка (на роздуми 1- 2 секунди)
Укажіть, про кого з героїв твору ці крилаті вислови. • «Як часто люди використовують свій розум для коєння дурниць». (Ф. Ларошфуко.) • «Поведінка — це дзеркало, у якому кожен показує своє обличчя». (Й. В. Ґете.) • «Тільки тоді станеш людиною, коли навчишся бачити людину в іншому». (О. Радищев.) • «Якщо ти байдужий до страждань інших, ти не заслуговуєш називатися людиною». (Сааді.) • «Байдужість — це параліч душі, передчасна смерть». (А. Чехов.) • «Хто сам не любить нікого, того теж ніхто не любить». (Демокріт.)
Кросворд
Невеликий прозовий твір, в якому зображується одна подія з життя головного героя, називається оповіданням. Ознаки оповідання Зображення одної події з життя головного героя. Невелика кількість дійових осіб. Нетривалий час дії. Невеликий обсяг. Прозова форма.
Знайдіть «зайвий» художній засіб Припало до серця;ласий шматочок; губи розквасив; скиглило, наче скаржилося на когось; розбиратися в людях; не тямлячи себе ; перебирати в думках.
Знайдіть закінчення прислів’я Часок у добрі побудеш — *** Добро не пропадає, *** Довідка: все горе забудеш, а зло умирає.
Часок у добрі побудеш — все горе забудеш. Добро не пропадає, а зло умирає.
Незакінчене речення Закінчіть речення. — На сьогоднішньому уроці для мене найбільшим відкриттям було .... _ Чабанівський замислювався над … — Інформація, отримана на уроці, дозволяє зробити висновок .... — Сьогодні я дізнався ...; навчився ...; зрозумів ...; змінив погляд на ...; не вмів, а тепер.... — На уроці мені було ....
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Складіть оповідання «Вірний у місті». Намалювати малюнок до твору.
Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу