Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Ефективність навчального процесу. «Живі» уроки
»
Взяти участь Всі події

Повторення та узагальнення вивченого з теми «Дієслово»

docx
Вміст матеріалу:

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення зі змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документа.

Опис методичного матеріалу:

Тема уроку: Повторення та узагальнення вивченого з теми «Дієслово»

Мета уроку: узагальнити і систематизувати знання учнів про дієслово як частину мови, його граматичні категорії, способи творення та правопис, розвивати вміння аналізувати лексичні та граматичні відмінності між різними способами дієслова, мовну та орфографічну грамотність учнів, збагачувати словниковий запас, виховувати прагнення цінувати здоров’я, дотримуватись здорового способу життя.

Обладнання: ілюстрації, картки.

Тип уроку: повторення та узагальнення вивченого, формування умінь і навичок.

Хід уроку.

І. Організація учнів до роботи.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Вправа 113.

1.Немає що робити, то пішов воду гасити. 2. Немає зла без добра.3. Немає казок кращих за ті, які створив сам народ. 4. Без солі, без хліба немає обіду. 5. Немає бджоли без жала, а троянди без колючок. 6. Коли немає риб, то добре і гриб. 7. І соловей не співає, коли чого їсти не має. 8. Гарно тому жити, хто не має за чим тужити.

Записати правильність виконання у вигляді двох чисел :

Ключ: немає 123456, не має 78.

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку, мотивація навчальної діяльності.

  • Яку частину мови вивчаємо?

  • Готуючись до підсумкової атестації, повторимо основні відомості про дієслово.

Доброго здоров’я, діти, доброго вам дня!

Хай вам ясно сонце світить у вікно щодня.

Хай сміється мирне небо і дивує світ,

А земля хай вам дарує барвінковий цвіт.

Бо здоров’я, любі діти, в світі головне,

А здорових і веселих щастя не мине!

На прикладі матеріалу теми «Дієслово» поведемо розмову про здоров’я і здоровий спосіб життя.

ІV. Актуалізація опорних знань. Лінгвістичний ланцюжок.

Три учні отримують завдання сформулювати задані правила.

Три учні записують до цих правил приклади на дошці.

  1. Що таке дієслово?

  • рухатися, бігти.

  1. Яку дію називають дієслова доконаного і недоконаного виду?

  • Док. перемогти, присісти.

  • Недок. танцювати, веселитися.

  1. Яку дію називають дієслова минулого, теперішнього і майбутнього часу?

  • Мин. досяг, примчав

  • Теп. граю, сміюся

  • Майб. стрибну, досягну.

4.Як визначити дієвідміну дієслова?

- Ід. не сидять, не сваряться

- ІІд. загартовують, оберігають

5.Яку дію називають дієслова різних способів?

- Дійсн. пам’ятатиму, виконуватиму

- Умов. не курив би, не хворів би

- Наказ. бережи, дотримуйся

6. Як пишуться дієслова з не-

- Окрем. Не лежу, не лінуюся

- Разом нестямитися, недоїдати.

V. Повторення та узагальнення вивченого, виконання вправ.

1. Робота за сюжетними ілюстраціями в групах.

Дібрати дієслова за поданими ілюстраціями, утворити від них потрібні форми.

І група. Складену форму майбутнього часу дієслів.

ІІ група. Дієслова умовного способу.

ІІІ група. Дієслова наказового способу.

2. Робота з підручником.

Вправа 101.

  • За схемою утворити всі можливі дієслова, визначити спосіб творення.

  • З одним із дієслів скласти речення.

    3. Фізкультхвилинка.

Встаньте, діти, посміхніться,

Вліво, вправо поверніться,

Нахиліться, розігніться,

Руки вгору піднімайте,

Піднімайте, опускайте.

Дуже добре, всі сідайте.

4.Робота над розбором дієслова як частини мови.

У якому способі стоять всі дієслова вірша? (наказовому)

Виписати одне дієслово із тих, які запам’яталися з фізкульхвилинки, а з другим скласти і записати речення, щоб дієслово змінило форму.

Нахиліться –

Тренер посміхнувся, і команда впевнено пішла вперед.

Посміхнувся –

5.«Редактор»

Поставте дієслова у правильну форму.

Ніхто (не заперечувати), що потрібно більше (рухатися), (загартовуватися), проте багато хто (вести) малорухливий спосіб життя. Неправильне харчування (призводити) до збільшення кількості людей із надмірною масою тіла. Складнощі сучасного життя (залишати) мало місця для позитивних емоцій. Тож важливо, щоб знання людей про здоровий спосіб життя (стати) їхніми переконаннями, щоб (з’явитися) бажання (дбати) про своє здоров’я.

6.Робота над складанням зв’язного висловлювання.

Учні, попередньо отримавши завдання, попрацювали в групах над темою «Що сприяє і що заважає здоров’ю людини». Презентація результатів у вигляді гри.

Двоє учнів по черзі називають чинники, які сприяють чи шкодять здоров’ю.

Клас реагує сигнальними картками.

Щоб бути здоровим, треба

  1. Дотримуватись режиму дня.

  2. Загартовувати свій організм.

  3. Вживати багато цукру, тістечок, жуйок.

  4. Цілий день лежати на дивані.

  5. Їсти овочі, фрукти, рибу.

  6. Цілий день лежати на дивані.

  7. Мати гарний настрій.

  8. Сваритися, ображати менших і слабших.

  9. Курити цигарки.

  10. Займатися спортом.

  11. Оберігати природу.

  12. Вживати алкоголь.

  13. Заздрити чужим успіхам.

  14. Любити людей і світ.

На основі почутого складаємо твір-мініатюру «Здоровим будеш - все здобудеш».

Зразок.

Здоровим будеш - все здобудеш

Кожен із нас прагне стати успішною особистістю. А якщо подумати, що це значить? Успіх у професійній діяльності, хороша сім’я, справи на благо нації і держави. Чи можливе це, якщо людина не має здоров’я – фізичного, духовного, емоційного? Думаю, що ні. Тільки той, хто живе в гармонії з собою, з природою, іншими людьми, є здоровим і може досягти життєвих вершин.

Учні зачитують зразки складених творів.

VI. Домашнє завдання.

Виписати 5 прислів’їв про здоров’я, його чинники, розібрати як частину мови 5 дієслів.

VIІ. Підсумок уроку.

Узагальнююча бесіда.

  • Що таке дієслово?

  • Які морфологічні ознаки має дієслово?

  • Як пишеться дієслово з не-?

Хто здоровий, той сміється,

Все йому житті вдається,

Він долає всі вершини –

Це ж чудово для людини!

Хто здоровий, той не плаче,

Жде його житті удача

Він уміє працювати,

Вчитись і відпочивати.

Хто здоровий – не сумує,

Над загадками мудрує,

Він сміливо в світ іде

Й за собою всіх веде.

Бо здоров’я – це прекрасно

Здорово, чудово, ясно!

І доступні для людини

Всі дороги і стежини.