і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Взяти участь
Поспішайте взяти участь у вебінарі Арт-терапія в роботі з підлітками і старшокласниками. Шлях до мети
До початку вебінару залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Предмети »

Повторення про складне речення, пряму мову та діалог (5 клас)

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: Повторення про складне речення, пряму мову та діалог.

Мета: закріпити здобуті на попередніх уроках знання учнів, удосконалии пунктуаційні навички: розвивати творчі вміння моделювати складні речення, речення з прямою мовою та діалог; виховувати патріотичні

почуття.

Типе уроку: урок систематизації й узагальнення знань

Вид уроку: урок-мовознавчий турнір

Україно! Ти для мене – диво!

О. Гончар

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Ознайомлення з темою, метою і завданнями уроку. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Слово вчителя

Ми завершили вивчати цікаву тему (вона записана на дошці). Сьогодні урок-підсумковий. Пропоную провести його у формі турніру між командами «Диво калинове» і «Слово барвінкове»

Спостерігати за турніром будуть гості (запрошені гості, батьки)

Кожне змагання, як правило, оцінює журі. Є воно і в нас (представляються члени журі)

Дорогі учасники команд. Чим ви хочете здивувати гостей, журі?

  1. Представники від кожної команди визначають ті завдання, які ставлять перед собою ( визначають мету уроку)

І команда

– показати рівень знань про складне речення, пряму мову та діалог

– будувати речення з прямою мовою, складати діалог;

– виявити кмітливість, любов до України

ІІ команда

– вміти правильно вживати розділові знаки;

– інтонувати речення з прямою мовою;

– показати вихованість, прагнення бути справжнім українцем

  1. Капітани команд розказують підібрані уривки про Україну

І команда

Якось Господь Бог вирішив наділити дітей світу талантами. Французи вибрали елегантність i красу, угорці — любов до господарювання, німці — дисципліну i порядок, росіяни — владність, поляки — здатність до торгівлі, італійці одержали хист до музики...

Обдарувавши всіх, підвівся Господь Бог зі святого трону i раптом побачив у куточку дівчину. Вона була боса, одягнута у вишиванку, руса коса переплетена синьою стрічкою, на голові мала вінок із червоної калини.

Запитав Господь у юнки, чому вона плаче.

— Я — Україна, а плачу, бо стогне моя земля від пролитої крові й пожеж. Сини мої на чужині, на чужій роботі, вороги знущаються з удів та сиріт, у своїй хаті немає правди й волі.

— Чого ж ти не підійшла до мене раніше? Я всі таланти роздав. Як же допомогти тобі?

Дівчина хотіла вже йти, та Господь Бог, піднявши правицю, зупинив її.

— Є у мене неоціненний дар, який уславить тебе на цілий світ. Це — пісня.

Узяла дівчина — Україна дарунок i міцно притиснула його до серця. Поклонилася низенько Всевишньому i з ясним обличчям i вірою понесла пісню в народ.

З тих пір і дивує весь світ українська народна пісня

ІІ команда

Давно – давно жила колись собі жінка. І було в неї три сини. Росли вони чесними, сміливими, дуже любили свою матусю, готові були віддати за неї своє життя. Попідростали і вирішили піти у світ.

  1. - Мамо, піду-но я межи люди, подивлюся світ.

  2. - Ну що ж, сину, йди, та пам'ятай рідну домівку, а на згадку візьми із собою золоту корону з трьома промінцями, хай в далекім краю зігріває вона тебе.

Минув час, і завдяки своєму розуму став старший син великим князем, бо трьохпроменева корона, яка зігрівала людей і вела вперед, показувала шлях до кращого життя. Дали першому синові ім'я Тризуб, а знак, що дала йому мати, назвали гербом.

Настала черга середнього сина.

– Пустіть мене, мамо, світ подивитися.

Дала йому мати в дорогу жовто-блакитний одяг. Своїми звитяжними ділами прославляв свою матір, одержав середній син імення Прапор.

А там, де був наймолодший син, завжди лунала дзвінкоголоса пісня. Адже мама своєму наймолодшому синові подарувала соловейків голос. І одержав син за свій джерельний голос, величний спів на ім'я Гімн.

З того часу ідуть поруч три брати - Тризуб, Прапор, Гімн і прославляють рідну неньку.

Вчитель. У шкатулці-скарбничці завдання для команд. Починаємо.

ІІІ. Основна частина уроку.

І етап. «Розминка» (4 бали)

Запитання для команди «Диво калинове»

  • В якому розділі вивчається складне речення, пряма мова, діалог?

  • Що таке пряма мова?

  • Скільки граматичних основ може бути в складному реченні?

  • В якому стилі найчастіше вживається діалог?

  • Чи є складні речення у розказаному художньому стилі? Зачитати.

Запитання для команди «Слово барвінкове»

  • Що означає пунктуація?

  • Яке речення називається складним?

  • Що таке діалог?

  • Коли пряма мова не береться в лапки?

  • Чи є діалог у прочитаному вами уривку? Наведіть приклади.

ІІ етап. «Хто найкмітливіший» (2бали)

Чому в першому реченні перед сполучником і ставиться кома, а в другому – ні?

У граді стольному Кий скінчив своє життя, і два брати його та сестра тут скончалися.

Вдалині виднілася гора Щековиця і Хоривиця височіла над Дніпром.

ІІІ етап. Домашнє завдання (2бали)

Прочитати напамять вірш, в якому є пряма мова або діалог.

ІV етап. «Поєдинок капітанів» (4 бали)

Капітани команд складають діалог з одним із учасників команди на одну із тем:

  1. «Наша мова – калинова»

  2. «Улюблений історичний герой»

  3. «Патріоти України»

Цікава перерва

Учасники команд розповідають цікаві епізоди про славетних князів та звитяги (показуючи слайди про них). Наприклад, 1 команда – про князя Ігоря; 2 команда – княгиню Ольгу.

V етап. «Знайди зайве»

Кожній команді по черзі показуються три картки. Серед них треба вибрати ту, на якій записане складне речення.

І команда

Пісня з давніх-давен здатна єднати людей у любові один до одного, у любові до Батьківщини

Українська пісня лікує тих, хто опинився у незавидному становищі безбатченка.

Українська народна пісня дивує весь світ.

ІІ команда

Поезія Тараса Шевченка живить нас простотою і красою форми та високим ідейним змістом.

Без Кобзаря ми не уявляємо України, бо вона надихала його творчість.

Шевченко – велетень, філософ, сіяч розумного, доброго, вічного.

VІ етап. «Захистіть Іванка»

Петрик записав на дошці строфу відомого дитячого віршика (записано на дошці)

Ми спитали журавля:

  • Де найкращая земля?

Журавель відповідає:

  • Краще рідної немає!

Марійка сказала: «Іванко припустився помилки, бо не взяв пряму мову в лапки».

Хлопчик закліпав розгублено. Він був переконаний, що написав усе правильно.

А як думаєте ви? Захистіть Іванка.

VІІ етап. «Редактор»

Використовуючи рядки з вивчених творів, правильно записати речення з прямою мовою.

  1. Але, діти, пам’ятайте

Мою заповідь одну. (О. Олесь «Княжа гора»)

  1. Отже князь хотів би знати,

Чи підеш ти на двобій? (О. Олесь «Микита Кожумяка»)

ІV Підсумок уроку. Результати турніру визначає журі. Капітани команд оцінюють кожного учасника.

Домашнє завдання. Виконати тестові завдання за підручником.

Горнусь до тебе, Україно.

Як син до матері горнусь

За тебе, рідна і єдина

Щодня я Богові молюсь.

Молюсь за тебе, Україно,

І свої сили віддаю,

Щоб відродити із руїни

Наш дух і славу бойову.

Очистимо усі джерела,

Дніпро-Славутич оживе,

І заспіваєм: „Ще не вмерла

Україна наша і не вмре”

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

  • Додано
    15.08.2018
  • Розділ
    Українська мова
  • Клас
    5 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    188
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    1
  • Номер матеріала
    XK250457
  • Вподобань
    0
Курс:«Інтегрований курс «Мистецтво»: теоретико-прикладний аспект»
Просіна Ольга Володимирівна
36 години
1400 грн
590 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь