Матеріал:

Повсякденне життя населення Західної Європи

pptx
30.09.2024
9 0
Завантажити файл у хорошій якості

Усі придбані матеріали можна знайти в розділі мої придбані матеріали

Опис методичного матеріалу:

Текст конспекту уроку до презентації нижче або за посиланням: https://vseosvita.ua/library/povsiakdenne-zhyttia-naselennia-zakhidnoi-yevropy-854597.html?__at__=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJvYmpLZXkiOiIyLTg1NDU5Ny0wIiwidXNlcktleSI6IjMwQDIzNDkzMDYiLCJhY2Nlc3MiOjAsInVwIjowLCJleHAiOjE3Mjc3MTcwMTF9.Sh5EI4jf1g7wRGU5clv8JWtq3-7SANC_SMomUbKxDtQ

Пахолівецького В.Ю.

Конспект уроку 8 клас. Всесвітня історія

5. Повсякденне життя населення Західної Європи

Мета:

вивчати: господарське та суспільне життя населення Європи в період початку Нового часу; зміни в житті людей; особливості моди, типи жител і їх начиння, харчові продукти, усвідомлення навколишнього світу, організацію дозвілля;

розвивати: вміння працювати з візуальними джерелами, складати конспект; аналітичні навики;

виховувати: ціннісне ставлення до здобутків культури європейської цивілізації, її досягнень.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: підручник, робочий зошит, презентація.

Основні терміни та поняття: гобелен, іспанський стиль, мода.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Привітання. Перевірка присутності та готовності до уроку.

II. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання.

Тест

  1. Дохід від власності, який орендарі сплачують власникам землі за право користуватися нею протягом певного періоду.

А) оренда; Б) рента; В) капітал; Г) біржа;

  1. Збільшення попиту населення Європи й колоній на різноманітні вироби стало поштовхом до появи нових великих підприємств

А) мануфактур; Б) фабрик; В) трестів; Г) монополій.

  1. Наслідком появи мануфактур стало

А) зниження продуктивності праці; Б) екстенсивність господарства; В) зростання продуктивності праці; Г) зменшення кількості товару.

  1. суспільноекономічний лад, за якого основні засоби виробництва перебували у приватній власності підприємців, що використовували найману робочу силу

А) буржуазія; Б) капіталізм; В) наймані працівники; Г) біржа.

  1. Чи вірне твердження, що для зручності в розрахунках почали використовувати цінні папери, платіжні доручення, розписки тощо. Купці й банкіри поступово перетворилися на одну з найвпливовіших сил суспільства.

А) так; Б) ні.

  1. Коли в Європі активізувався технічний прогрес — з’явилася велика кількість різноманітних винаходів і технічних удосконалень

А) в Х ст.; Б) ХІІІ ст.; В) XIV ст.; Г) XVI ст.

ІІІ. Повідомлення теми уроку

1 слайд. Тема сьогоднішнього заняття: "Повсякденне життя населення Західної Європи".

ІV. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Проблемне питання

Нам добре відомо як влаштоване наше життя. Та чи скрізь воно є таким як у нас? Можливо відрізняється? А як воно змінювалося протягом часу? Яким було 500 років тому в країнах Західної Європи? У що вдягалися? Що їли? Як розважалися та як уявляли світ? Про це все ви дізнаєтеся на сьогоднішньому занятті.

V. Вивчення нового матеріалу

Робота з підручником

Розпочнімо вивчення з того, якою була чисельність населення та які демографічні зміни відбувалися?

Підручник ст. 20 (перший абзац).

Внаслідок відкриття Нового світу поширилися міграції населення. Що таке міграція?

Прочитайте визначення поняття "міграція населення" ст. 20.

Які наслідки мала міграція для Нового світу? Прочитайте останній абзац ст. 20 та дайте відповідь на це питання.

Робота з презентацією. Розповідь вчителя. Складання опорного конспекту (записувати виділене жирним)

1. Житло й хатнє начиння

2 слайд. В епоху раннього Нового часу почали будувати більше житла, передусім у містах. Залежно від природно-географічних умов і місцевих традицій будинки зводили з дерева чи каменю. У Середземномор’ї основним будівельним матеріалом стали цегла й камінь. Натомість на півночі Європи переважало дерев’яне будівництво. Проте й у цих країнах у будівництві дедалі активніше почали застосовувати камінь і цеглу.

Дахи вкривали переважно черепицею та ґонтом (покрівельний матеріал із дощечок). Щоправда, траплялися хати, укриті соломою, особливо в селах. Земля в місті коштувала дорого, тому будинки зводили в кілька поверхів.

Сільські будинки були простіші й не такі вишукані, як міські. Дім складався з одного житлового приміщення, що водночас виконувало роль світлиці, спальні й кухні. Приміщення для худоби й різних господарських потреб знаходилися переважно під одним дахом із житловим.

3 слайд. Уважно розгляньте слайд. Які враження у вас викликає палац ХVI ст.?

4 слайд. Роздивіться уважно 4 слайд та встановіть, які були основні види меблів?

Меблі, як і раніше, розставляли вздовж стін. Головним предметом інтер’єру було ліжко. У будинках заможних людей ліжка були високими, вишуканими. Їх прикрашали скульптурою, різьбленням, над головою розміщували живописні полотна, зокрема образ Богородиці. Важливим елементом інтер’єру була скриня. Часто вона використовувалася не тільки для зберігання речей, а й для сидіння.

2. Комфорт і санітарія

Оскільки міські вулички були вузькими, звивистими, старі квартали зносили, і влада розширювала місце для подальшої забудови.

Види виробництва, пов’язані з брудними чи шкідливими відходами, ринки, кузні, фарбувальні майстерні тощо розташовували на околиці міста. На центральних вулицях і площах забороняли їздити на возах і торгувати окремими видами товарів. У деяких містах організовували перші громадські сади й парки.

Заможні городяни почали ще більше дбати про комфорт у своїх оселях. Якщо раніше підлога на першому поверсі була глиняною, то тепер її покривали кам’яними або керамічними плитами, а на другому поверсі — дошками. У будинках дуже багатих людей викладали паркет.

5 слайд. Прикрашали також стіни, зокрема їх розмальовували за античними зразками. Ще в XV ст. з’явилися шпалери з тканини — оксамиту, шовку, атласу, навіть шкіри, подеколи з позолотою. Однак справжньою сенсацією стала поява паперових шпалер.

Тоді ж увійшли в моду й гобелени, на яких зображали сюжети з античної міфології чи історії, іноді — сцени з життя селян і сеньйорів. Комфорт створювали також дзеркала, годинники, свічники, канделябри, декоративні вази тощо.

6 слайд. Господарі обтирали обличчя й руки вологим рушником. Попитом користувалися лазні. Із збільшенням населення, зростали обсяги виробництва мила. Гігієна була на достатньо високому рівні. А "немите середньовіччя" є лише одним із міфів.

3. Зміни в харчуванні

У ранній Новий час раціон харчування суттєво не змінився, хоча внаслідок великих географічних відкриттів у ньому з’явилися нові страви. Харчування знаті й простолюду, селян і городян суттєво відрізнялося.

Найчастіше споживали пшеницю, жито, просо, овес, ячмінь, згодом — гречку і кукурудзу. З них випікали хліб і коржі, готували супи й каші.

Важливим доповненням до зернових були бобові: боби, горох і сочевиця. З гороху навіть випікали хліб. Перелік овочів і фруктів, які вирощували європейці, практично не змінився. Однак з арабських країн до європейців завозили апельсини й лимони, з Єгипту — мигдаль, зі Сходу — абрикоси, з Америки — дині, кабачки, мексиканський огірок, солодку картоплю (батат), квасолю, томати, перець, какао, картоплю.

Рослинну їжу урізноманітнювали рибою. Найчастіше споживали оселедця, тріску, тунця й сардину. Риба була одним з основних продуктів харчування під час посту, тому міська влада, керівництво шкіл і шпиталів задовго до Великого посту робили значні запаси різних видів риби, яку засолювали, коптили, в’ялили тощо. Крім того, люди постували в середу та п’ятницю, перед Різдвом та Великоднем.

З другої половини XVI ст. в Європі стають популярними гарячий шоколад, кава та чай.

Столовий посуд поповнився новими предметами й став вишуканішим. Почесне місце на столах займали спеціальні підставки для різних страв — триніжки, а також салатниці, сільниці та цукерниці. Цікаво, що їх також оздоблювали дорогоцінними металами, коштовним камінням, кришталем, склом, фаянсом тощо.

4. Усвідомлення світу

7 слайд. Що зображено на слайд?

Усі стани жили побожно, намагалися слідувати високим стандартам християнської віри та моралі. Життя регулювалося Божими заповідями, які забороняли робити зло ближнім. Усі верстви настелення зустрічалися щонеділі в храмі на Богослужіннях. Це була головна подія тижня, до якої відповідно готувалися, вдягали найкращі вбрання. Тут дізнавалися головні новини, часом навіть з усього світу. Необхідним було слідування церковним святам. Найважливішими були Великдень та Різдво.

8 слайд. Всі сфери життя були просякнуті вірою та набожністю. Сівба та жнива, виготовлення ремісничих виробів, початок чи кінець військових дій – усе починалося з молитви чи Богослужіння та здійснювалося на славу Божу. Тому, все робили якісно та старанно.

9 слайд. Розгляньте слайд.

  • Пригадайте, яка була роль Церкви у середньовічному суспільстві?

Вона була моральним орієнтиром, а також центром освіти, науки, писемності. Тут надавали допомогу бідним, лікували хворих. Католицька Церква часто була покровителем для художників, майстрів, архітекторів,філософів тощо.

  • Чи можна вважати Церкву рушієм прогресу та розвитку?

Тобто Католицька Церква відігравала колосальну роль на розвиток суспільства, науки та техніки.

5. Одяг і мода

10 слайд. На початку XVI ст. суттєво змінився одяг. Покращання якості життя, зростання добробуту населення сприяли пожвавленню інтересу до моди.

Одяг чоловіків і жінок складався з нижнього та верхнього вбрання, плаща, головного убору, взуття. Основою нижнього одягу була сорочка найрізноманітніших фасонів. Шили її як з грубої тканини, так і з льону, шовку, тонкої шерсті. Могли бути розшиті золотом, бісером і перлами.

Змінився й верхній чоловічий одяг: серед багатіїв увійшов у моду чорний сукняний костюм, який запровадили іспанці. Поширилася підкреслено аристократична іспанська мода — строгий камзол, що тісно облягає стан; штани з пуфами; короткий плащ-накидка; комір, обрамлений жабо; черевики з розрізами.

Краї камзола обшивали хутром. Поверх камзола накидали плащ, що сягав до колін

Жіночий одяг. Верхня частина сукні була закритою й завершувалася, прямим коміром, але рукави на зап’ясті вони звужувалися. Колір суконь був, як правило, білим, чорним, сірим, бузковим і малиновим. Широкі спідниці натягували на жорсткий каркас без жодної складки. На ноги взували спеціальні дерев’яні котурни.

З-поміж прикрас особливо цінувалися масивні нагрудні золоті ланцюги, які носили не тільки чоловіки, а й жінки. Обов’язковими аксесуарами стали віяло, рукавички й ароматизована хустинка. З головних уборів перевагу надавали беретам. Однак жінки полюбляли ходити простоволосими й прикрашати зачіски квітами, віночками, діадемами, сіточками тощо.

6. Дозвілля

Кожний із суспільних станів по-своєму проводив дозвілля. Особливо різноманітним було життя при дворах правителів. Улюбленими розвагами знаті були полювання, гра в гольф і неквапливі прогулянки в добре впорядкованих парках.

У придворному суспільстві раннього Нового часу помітну роль відігравали жінки. Статус жінки при дворі означав дуже багато, нерідко від нього залежало й становище чоловіка в суспільстві. Придворне життя потребувало вишуканих манер.

Світські дами змагалися між собою, приймаючи впливових гостей. Вони прагнули вразити їх вишуканою їжею, танцями, співами, музикою й театралізованими сценами. Поступово стали модними балет і музичні вистави, провісники опери. Знать і багаті городяни відкривали мистецькі салони.

З епохи Середньовіччя в ранній Новий час перейшли й різноманітні ігри. Серед них чи не найпопулярнішою була гра з м’ячем. Узимку люд розважався катанням на санках, лижах і ковзанах.

VI. Закріплення вивченого матеріалу

Опитування

1. Які будинки споруджували в містах?

2. Як захоплення модою вплинуло на розвиток промисловості?

3. Які зміни в харчуванні відбулися в Новий час?

4. Що нового (посуд, страви) з’явилося в XV-XVI ст. порівняно з епохою Середньовіччя?

VII. Підведення підсумків. Оцінювання

Рефлексія

  1. Чи було вам цікаво?

  2. Що сподобалося найбільше?

  3. Що вразило?

  4. Чи є бажання дослідити якусь тему детальніше?

VIII. Домашнє завдання

Опрацювати параграф 4. Питання 4 ст. 20 письмово.

Використані джерела

  1. Ліхтей І. Всесвітня історія. Підручник для закл. заг. сер. освіти 8 клас. 2016 р. URL: https://uahistory.co/pidruchniki/world-history-8-class-2016-lihtei/4.php Режим доступу: 30.09.2024 р.

  2. Гісем О. Всесвітня історія. Підручник для закл. заг. сер. освіти 8 клас. Вид-во «Ранок». 2021 р.

Вміст матеріалу:

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення зі змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документа.

Доступ до плеєра. Вбудувати плеєр:

Завантажити файл у хорошій якості

Усі придбані матеріали можна знайти в розділі мої придбані матеріали

Рекомендуємо

Повсякденне життя населення Західної Європи.

pptx
Повсякденне життя населення Західної Європи.

126

Аватар профіля Коростильов Владислав Васильович
Всесвітня історія
8 клас

41 грн

Презентація " Повсякденне життя населення Західної Європи"

ppt
Презентація " Повсякденне життя населення Західної Європи"

765

Аватар профіля Тарасов Володимир Вячеславович
Всесвітня історія
8 клас

19 грн

Презентація "Повсякденне життя населення Західної Європи"

pdf
Презентація "Повсякденне життя населення Західної Європи"

579

Аватар профіля Шатний Микола Андрійович
Всесвітня історія
8 клас

50 грн

Презентація до уроку "Повсякденне життя населення Західної та Центральної Європи"

pdf
Презентація до уроку "Повсякденне життя населення  Західної та Центральної Європи"

157

Аватар профіля Рубежанська Юлія Ігорівна
Всесвітня історія
9 клас

66 грн

Повсякденне життя в країнах Західної Європи

pptx
Повсякденне життя в країнах Західної Європи

2262

Аватар профіля Карнаух Артем Олексійович
Всесвітня історія
8 клас

19 грн

Повсякденне життя населення Західної Європи Презентація НУШ 8 клас

pdf
Повсякденне життя населення Західної Європи Презентація НУШ 8 клас

746

Аватар профіля Лавроненко Марина Олександрівна
Всесвітня історія
8 клас

25 грн
