Саївський НВК Фізика Повне внутрішнє відбивання Підготував: учитель фізики Дрозденко С. І.
* Очікувані результати уроку Під час уроку ви дізнаєтеся: про повне внутрішнє відбивання; про умови виникнення повного внутрішнього відбивання; про застосування повного внутрішнього відбивання.
* Парадоксальна задача Промінь світла падає з води на межу розділу вода-повітря під кутом 500. Знайти кут заломлення променя в повітрі.
* Парадоксальна задача Промінь світла падає з води на межу розділу вода-повітря під кутом 500. Знайти кут заломлення променя в повітрі. Розв'язання. Вважаючи, що , обчислюємо кут заломлення: звідки Але синус більший за одиницю не буває, отже, у нас виник парадокс.
* Експеримент – критерій теорії Від джерела світла спрямуємо вузький світловий пучок на скляну поверхню. При певному куті падіння все світло падаючого пучка відбивається усередину оптично більш густого середовища.
* Повне внутрішнє відбивання
* Повне внутрішнє відбивання Для всіх кутів падіння, більших за кут а0 , який називається граничним, заломлення пучка не станеться й світло повністю відбивається від межі розділу як від ідеального дзеркала. Це явище називається повним внутрішнім відбиванням.
* Повне внутрішнє відбивання Повне внутрішнє відбивання – явище відбивання світла від оптично менш густого середовища, за якого заломлення відсутнє, а інтенсивність відбитого світла практично дорівнює інтенсивності падаючого.
* Повне внутрішнє відбивання Граничний кут а0 – мінімальний кут падіння, починаючи з якого виникає явище повного внутрішнього відбивання. За дістаємо Виходячи з цієї рівності, можна знайти значення граничного кута повного відбивання а0 .
* Повне внутрішнє відбивання Для води граничний кут повного відбивання дорівнює 48035’, для скла приймає значення 41051’, а для алмазу становить 24040’. В усіх наведених випадках другим середовищем є повітря.
* Застосування повного відбивання світла Повне внутрішнє відбивання застосовується у волоконній оптиці для передачі світла та зображення по пучках прозорих гнучких волокон – світловодів. За рахунок багаторазового повного відбивання світло може бути спрямоване по будь-якому (прямому чи вигнутому) шляху. Волоконно-оптичні прилади застосовуються в медицині як ендоскопи – зонди, які вводяться в різні внутрішні органи для безпосереднього візуального спостереження.
* Застосування повного відбивання світла Поширення світла у волоконному світловоді. При сильному перегинанні волокна закон повного внутрішнього відбивання частково порушується і світло виходить назовні.
* Застосування повного відбивання світла. Світловод
* Застосування повного відбивання світла У наш час волоконна оптика витісняє металеві провідники в системах передачі інформації. Повне внутрішнє відбивання використовується в призматичних біноклях, перископах, дзеркальних фотоапаратах, а також у світлообертачах (катафотах), які забезпечують безпечну стоянку і рух транспортних засобів.
* Кабель для кабельного телебачення
* Заломлення і повне внутрішнє відбивання світла
* Застосування повного відбивання світла. Просвітлення оптики
* Хід променів крізь плоскопаралельну пластинку Під час проходження променя крізь плоскопаралельну пластинку напрям променя не змінюється, а відбувається його паралельний зсув. Бічний зсув променя пропорційний товщині пластинки. Трикутна призма при проходженні променя через неї відхиляє промінь до основи.
* Очікувані результати уроку Під час уроку ви дізналися: про повне внутрішнє відбивання; про умови виникнення повного внутрішнього відбивання; про застосування повного внутрішнього відбивання.
* Дякую за активну роботу на уроці !!! До побачення!!!
Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу