Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Урок 107. Повість. Рідний край — земний рай. Михайло Стельмах «Гуси-лебеді летять»
Мета: ознайомити учнів з новим літературним жанром — повістю; розширювати знання учнів про творчість Михайла Стельмаха; вдосконалювати навички свідомого виразного читання прозових творів; вчити аналізувати прочитане, узагальнювати, осмислювати набуті знання; виховувати почуття любові до прекрасного, до природи.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Мовленнєва розминка
На маленьку дітвору.
У торбинці тій щодня
Носить він кенгуреня.
Прочитати скоромовку повільно, у нормальному темпі, пришвидшено, швидко.
— Читайте слова у стовпчиках, уявляючи на місці риски вказані букви. Удруге читайте слова рядочками.
Ю
ка-та
т-льпан
кр-чок
мал-нок
л-бити
Л-да
-рта
весно-
р-сно
с-йво
ма-к
по-с
ба-н
т-гне
-блуко
пісн-
при-мно
за-ць
літа-
співа-
раді-
-вген
гра-
ранн-
по-зд
по-хали
кра-на
Укра-на
Ки-в
-жак
по-здка
Микола-в
III. Перевірка домашнього завдання
Учні в парі повертаються одне до одного обличчям і переказують оповідання від імені Юлі і від імені Сергійка.
IV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
— Відгадайте загадку.
Білосніжні, гарні птиці
Дім будують на водиці,
Дуже схожі на гусей,
Цікаво знати!
Назва цього птаха означає «білий», що відповідає його символіці, як білого денного світла (сонячний птах). У багатьох народів лебідь — Божественний птах, символ богів; незаплямованої білизни; повноти задоволення бажань; відродження; краси, вірного кохання; вродливої дівчини; щасливого дитинства.
Лебідь у давніх русів — символ вірності, любові до рідної землі.
Стародавній слов’янський фольклор знає прекрасні образи дів-лебедів. Поширеними мотивами було перетворення лебідки-королівни у дівчину-красуню і навпаки.
Давньоруський переказ знає могутню Білу лебідь, що володіла живою водою, молодильними яблуками. Проукраїнська легенда про заснування Києва, окрім Кия, Щека та Хорива, називає ще й сестру їхню, Либідь.
Сьогодні ми почнемо читати уривки з автобіографічної повісті Михайла Стельмаха «Гуси-лебеді летять».
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Ознайомлення учнів з новим літературним жанром — повістю
2. Біографічна довідка
— Михайло Панасович Стельмах народився 24 травня 1912 р. у селі Дяківці Літинського району на Вінниччині в родині незаможного хлібороба.
Перша збірка поезій «Добрий ранок» виходить під редакцією А. Малишка 1941 р.
Перебуваючи у лавах Радянської Армії, М. Стельмах зустрів Велику Вітчизняну війну. У 1941 р. отримав важке поранення в голову і спину. Після тривалого лікування — знову на фронті. Списаний медкомісією зі служби в артилерійській частині, працює спеціальним кореспондентом газети «За честь Батьківщини» (Перший Український фронт). Залікувавши друге важке поранення (липень 1944 р.), він повертається до лав захисників Вітчизни і закінчує війну на німецькій землі.
Фізкультхвилинка
3. Опрацювання уривка з повісті Михайла Стельмаха «Гуси-лебеді летять» (с. 158–159)
1) Гра «Передбачення».
— Прочитайте заголовок.
— Як ви вважаєте, про що цей твір?
— Щоб перевірити, хто найбільш точно передбачив зміст, самостійно прочитайте весь текст.
2) Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання тексту учнями.
— Назвіть дійових осіб твору.
— Чи сподобалися вам дід з онуком? Чому?
3) Словникова робота.
Брама — великі ворота.
Катрага — легка будівля, сторожка.
Читання слів «буксиром» за вчителем
Розмерзнеться, відімкне, одгетькує, розчиняється, страхаюсь, майструвати, наближається.
— Що спільне в усіх цих словах? (Це дієслова.)
— Серед поданих слів найдіть синонім до слова лякаюсь. (Страхаюсь)
4) Робота в парах.
Учні в парах ще раз перечитують текст, відшукують слова діда Дем’яна, онука, автора. Переконуються, що внук — це автор, який пише про своє дитинство, відшукують у тексті слова, які визначають стан героїв (онук придивляється, прислухається, дивується, уважно слухає, перебирає дідові слова; дід говорить до неба і землі, пересміявшись і споважнівши, урочисто каже, йде майструвати). Учаться голосом передавати подив, страх хлопчика, розсудливість, мудрість дідуся.
5) Читання оповідання за особами.
— Чому дід сказав, що лебеді принесли весну і життя?
— Як ви зрозуміли вислови: сонце своїми ключами відімкне землю; місяць кивне головою, а сонце посміхнеться?
— Які образні вислови використовує письменник у тексті? (Хмари розпатлані, обвислі; прокинеться грім у хмарах, а сонце своїми ключами відімкне землю; лебеді принесли нам весну.)
VІ. Підсумок уроку
— Який твір читали на сьогоднішньому уроці?
— Хто його автор?
— Чого вчить нас автор? До чого закликає?
Переказувати текст (с.158–159).
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»