• Всеосвіта
  • Бібліотека
  • Виховна робота
  • Пошукова робота "Їх голос долинає з глибин землі" в межах Всеукраїнської експедиції «Моя Батьківщина - Україна». Напрямок: «З попелу забуття»

Пошукова робота "Їх голос долинає з глибин землі" в межах Всеукраїнської експедиції «Моя Батьківщина - Україна». Напрямок: «З попелу забуття»

Опис документу:
У процесі пізнання історії рідного краю, витоків національної культури, вивчення свого родоводу, історичних і культурних надбань предків в учнів виховується почуття дбайливого ставлення та поваги до історії краю, формується світогляд , удосконалюються навички дослідницької роботи, з’являється досвід роботи над проектами .

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

ВІДДІЛ З ПИТАНЬ ОСВІТИ, МОЛОДІ І СПОРТУ

ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ №2 м. ЗАЛІЩИКИ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

48600 вул. Ольжича, 3а, м.Заліщики, тел. (03554) 2-21-03, 2-24-55

е-mail: zalscool2@ukr.net, код ЄДРПОУ 24625124

На конкурс: обласного етапу конкурсу пошукових та науково-дослідницьких робіт Всеукраїнської експедиції учнівської молоді «Моя Батьківщина - Україна»

Напрямок: «З попелу забуття»

«Їх голос долинає з глибин землі»

Виконали: експедиційний загін

вихованців національно-патріотичного

гуртка “Патріот”

ЗОШ І-ІІІ ст. №2 м.Заліщики

Керівник:

Свищ Мирослава Володимирівна -

педагог-організатор

ЗОШ І-ІІІ ст. №2 м.Заліщики

2018 рік

Список учасників

з/п

Прізвище, імя, по батькові

Клас

1.

Свищ Мирослава Володимирівна

Педагог-організатор

2.

Бейко Валентина Володимирівна

5-А

3.

Копачинський Вадим Віталійович

5-А

4.

Мазур Тетяна Віталіївна

5-А

5.

Пеприк Люція Олегівна

5-А

6.

Продан Арсен Дмитрович

5-А

7.

Саврук Віта Анатоліївна

5-А

8.

Вітюк Олександр Віталійович

7

9.

Дабика Дмитро Русланович

7

10.

Чабан Анастасія Ігорівна

7

11.

Мандзюк Софія Вікторівна

7

12.

Осадчук Єлизавета Володимирівна

7

13.

Родинюк Тетяна Любомирівна

7

  1. Вступ

“Ті, хто не пам’ятають минуле,

приречені проживати його заново”

Джордж Сантаяна,

американський філософ і письменник.

У процесі пізнання історії рідного краю, витоків національної культури, вивчення свого родоводу, історичних і культурних надбань предків в учнів виховується почуття дбайливого ставлення та поваги до історії краю, формується світогляд , удосконалюються навички дослідницької роботи, з’являється  досвід  роботи над проектами . Сьогодні, коли перед педагогами стоїть завдання виховання інноваційної творчої особистості, яка  зуміє пристосуватися до соціальних умов, які постійно змінюються, яка буде зорієнтована на соціальну активність та відповідальність, на національну свідомість, патріотизм, на любов  та дбайливе ставлення до природи, активне залучення учнів до  науково-практичної роботи актуальне ,бо  сприяє ефективній реалізації   основних сучасних  орієнтирів  виховання.     

Краєзнавча   робота  учнів — важлива частина шкільної освіти. Вивчаючи історію рідного краю,вони  починають  пишатися своєю маленькою батьківщиною, прагнуть дізнатися більше про її історію, глибше розуміють значення  бойових і трудових справ, беруть приклад з видатних земляків. І, звичайно,  діти, для яких небайдужа історія  предків, виростуть патріотами, відповідальними не тільки за своє  життя, а й за рідну землю, за те, яка вона дістанеться у спадок майбутнім поколінням.                    

Краєзнавчо-пошукова робота також допоможе дітям глибше розуміти  події  сучасного життя. Якщо ми дамо можливість дітям бачити, то вони будуть знати і розуміти. 

Тому, щоб поглибити знання учнів про історичне минуле рідного краю, працю і боротьбу наших предків за незалежність України, було проведено пошукову роботу під назвою «Їх голос долинає з глибин землі».

Мета цього дослідження – формування вміння самостійно шукати, аналізувати та відбирати необхідну інформацію; вивчення подій, пов’язаних з періодом боротьби воїнів УПА у нашому краї та зібрання матеріалів про долі наших земляків; всебічно розвивати світогляд та самовизначення учнів в ситуаціях навчальної й іншої діяльності, прищепити їм навички дивитися на світ очима дослідника; формування в учнів соціальної активності, відповідального члена суспільства; виховувати любов до рідної землі, бажання охороняти та оберігати її для наступних поколінь.

Час віддаляє від нас добу національно-визвольних змагань українського народу. Багато воїнів УПА полягло у двобої з більшовицькими ордами та нацистськими військами. Боротьба між ними була жорстокою і запеклою. Понад 1300 мешканців краю зазнали жахливих мук і поневірянь у тюрмах і концтаборах СРСР за участь у визвольному русі ОУН, УПА. Безперебійний конвеєр арештів, допитів, розстрілів, контроль за примусовою працею в’язнів забезпечувала мільйонна армія працівників карального НКВС, НКДБ. Арештантів спочатку кидали до льохів Заліщицького слідчого карцеру НКВС,НКДБ, а якщо не вистачало місця, то перевозили далі. У Заліщицькій слідчій тюрмі кати замордували близько 50 людей, трупи яких таємно закопували на подвірї, кидали у криниці. Біля штабу РВ МВС знаходилась церква, церковний сад і город. У ньому завжди була свіжовикопана земля, загромаджена граблями, куди закопували закатованих повстанців. А під кущами можна побачити шматки людських трупів, що їх розтягали собаки. Коли копали фундамент під будинок дитячого садка, то знаходили безліч людських кісток.

Після відродження української державності у березні 1992 р. в місті організовано розкопки, під час яких виявлено останки десятків людей, які належали жертвам більшовицьких тортур 1944-1953 рр.

  1. Відкриття памятного знака борцям за волю України, закатованих у підвалах слідчого карцеру Заліщицького НКВС-МБД в 1939-1953рр.

Чимало трагічних сторінок вписано в памяті українського народу. Читаєш і подумки здригаєшся від жаху. У вересні 2016 р. відкрили памятний знак борцям за волю України, закатованих у підвалах слідчого карцеру Заліщицького НКВС-МБД в 1939-1953рр. Мабуть, жодне покоління не зазнало стільки невимовних страждань, як покоління, народжене у 20-х роках ХХ століття. Усі кола пекла пройшло воно, витримавши на собі і сатанинські експерименти більшовизму, захистивши світ від коричневої чуми фашизму. В Заліщицькому районі лише за сім місяців 1945 року більшовиками було вбито 316 людей, заарештовано 213 осіб і вивезено 53 сім’ї. Заарештованих утримували і катували у підвалах слідчого карцеру Заліщицького РВ НКВС-НКДБ-МГБ. Через катівню у Заліщиках пройшли тисячі людей. Про масштаби репресій свідчать матеріали повстанських звітів. Історик Нестор Мизак наводить страшні цифри про кількість загиблих та репресованих борців за волю України: загинуло – 1053, виселені в Сибір – 1708, ув’язнені – 1033 особи.

У лютому 1946 року у Заліщицькій в’язниці мордували учнів Заліщицької середньої школи в числі яких були: Андрій Клепак, Мирон Андрусяк, Іван Мисевич, Ольга Чепіль, Ганна Монич, Ольга Бортник. Після допитів молодих людей засудили до 5-10 років за статтею «Зрада Батьківщини». Старожили розповідали про неодноразові наруги над заарештованими та про масові вбивства і захоронення, найчастіше в саду неподалік церкви. Так на Великдень 1946 року на подвіря більшовики привезли 10 загиблих повстанців. Усі були в яскравих вишиванках. Кати вигнали людей з церкви на оглядини, щоб залякати їх. Ті кого обминула кара смерті, були засуджені військовим трибуналом на строк від 5 до 25 років, з конфіскацією майна та позбавленням громадянських прав. Ось така гірка, сумна і страшна правда про знущання над українськими дівчатами і юнаками, які хотіли одного – жити в своїй українській державі. Пам’ять про загиблих патріотів не втрачена. Відродження правди про ті події почалося ще в кінці 80 років.12 січня 1992 року відбувалися панахиди за загиблими і закатованими у стінах НКВС-МДБ, а 23 лютого 1992 року відбулася посвята пам’ятного хреста на протилежному боці будівлі колишнього НКВС, де зараз стоїть пам’ятний знак.

Бережімо в своїх серцях спогади про ті події, і тих, кому Господь дав можливість пережити ті страшні часи. Почесне право відкрити пам’ятний знак борцям за волю України було надано громадській активістці, учасниці національно-визвольного руху О.К.Плеш та міському голові А.В.Квач. Парох церкви Покрови Пресвятої Богородиці о.Іван Сендзюк підкреслив, що це святе місце буде для нинішніх і наступних поколінь нашого міста нагадуванням про ті трагічні , історичні події, які свідчать про незламність духу, патріотизм, який проявляли не тільки наші попередники, але і тепер борються і віддають життя наші захисники за наше щасливе майбутнє.

У 2008 році за пропозицією директора школи Ігнатюка І.А., вчителів, учнівського колективу замість дерев’яного хреста на подвір’ї загальноосвітньої школи I-III ступенів №2 м.Заліщики Тернопільської області був відкритий ще один пам’ятник воякам УПА, ОУН, які вели боротьбу з 1942 по 1950 роки проти фашистської і більшовицької чуми, а також жертвам сталінського терору, які замучені в підвалах Заліщицького КДБ.

Пам'ять про воїна - оборонця і визволителя рідної землі - має залишатися священною, вічною і непорушною!

Посвячення Хреста. ДОДАТОК 1.

Меморіал “Пам’яті і Прощення” ДОДАТОК 2.

Колишній НКВС ДОДАТОК 3.

Це колишній НКВС. В підвальних камерах багато місяців знаходились українські вояки УПА, яких потім вбитих виставляли на острах мешканцям. Ще в ньому був дитячий садок. Потім бібліотека, яка діє і до сьогодні. Оті стилізовані пальмові гілки на вершку балкона говорять про те, що дана будівля належала єврейській громаді.

Зустрічі із сучасними захисниками країни. ДОДАТОК 4.

Вшанування памяті загиблих воїнів УПА, АТО. ДОДАТОК 5.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»