Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Світова література, 8 клас
________
УРОК № ___
Тема. Пошуки втраченого шляху (Данте. «Божественна комедія». Частина перша. «Пекло»).
Мета: ознайомити учнів зі змістом поеми Данте; розкрити різні аспекти сприйняття твору; розвивати навички аналізу тексту, переказу, виразного читання, логічного мислення, зв’язного мовлення; виховувати інтерес до культурної спадщини людства.
ХІД УРОКУ
А я чого піду? Хто пустить в мирі?
Ніякий не Еней, не Павел я,
На цю я честь не варт ні в якій мірі.
Данте. «Божественна комедія»
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Бесіда на повторення.
— Подумайте, у чому полягає трагізм особистого життя Данте?
— Яку роль у його житті відіграла зустріч з Беатріче?
— Які риси нового світогляду виявилися у творчості Данте?
— Що таке терцина?
— Хто був першим біографом Данте? Яка його роль у творчій історії поеми «Божественна комедія»?
— Чому твір Данте називається комедією?
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЕПІГРАФА УРОКУ
III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Слово вчителя.
Уявна подорож ліричного героя загробним світомЛіричний герой твору вже з першої частини починає свою уявну подорож загробним світом. Перед читачем постає не реальна людина, а дух, котрий летить у потойбічний світ. Протягом своєї подорожі він зустрічає інших духів людей, які жили колись. Причому серед них є як історичні постаті, так і вигадані. Але це не середньовічне «видіння» у традиційному розумінні. Данте, використовуючи досить популярний жанр, вкладає в нього зовсім інший зміст. Поет зображає мандри душі, маючи на меті показати моральний стан окремої людини і людства взагалі.
Головний герой твору проходить пекло, чистилище і рай. Така тричленність поеми має свій глибокий смисл. Пекло — це час гріха й минулого, чистилище — час каяття і вибору, рай — час праведності та вічного майбутнього.
2. Виразне читання учнями або вчителем першої пісні поеми.
Переклад Є. Дроб’язка.
3. Бесіда за прочитаним.
— Як ви розумієте перші рядки твору? (Тривалість людського існування за часів Данте вимірювалась сімдесятьма роками. Отже, півшляху — це 35 років. Тобто події відбуваються у 1300 році, адже поет народився у травні 1265-го. Саме цього року Данте поринув у політичну боротьбу, що весь час точилася у Флоренції. Він був обраний у числі десяти пріорів, котрі стояли на чолі уряду. На цій посаді поет виявив неабиякі дипломатичні здібності, беручи активну участь у діяльності посольств Флорентійської республіки до сусідніх правителів, зокрема до папи Боніфація VIII.
— Знаючи те, що Данте давав чотири тлумачення своєї поеми, спробуйте розкрити зміст першої пісні — вступу. (Буквальний зміст такий: автор заблукав у темному лісі, де шлях йому заступили страшні звірі, але на порятунок з’явився його улюблений великий римський поет Верґілій, котрий обіцяв показати правильну дорогу. Алегоричне тлумачення: автор розгубився серед партійних чвар у Флоренції, які винесли його на вершину політичного життя, а незабаром примусять тікати з рідного міста. Шлях йому перепинають лютий і підступний леопард (політичні супротивники), жорстокий лев (король Франції), зажерлива худа вовчиця (римське папство). На порятунок приходить оспівувач слави Римської імперії, проголошувач єдиної всесвітньої держави. В третьому, моральному тлумаченні, дія відбувається в людській душі, оточеній гріхами й поганими пристрастями. Їй протистоїть Верґілій як уособлення ідеалу громадянських чеснот. Філософський зміст: пошук духовних ідеалів, прагнення морального очищення людства.)
— На вашу думку, що означає образ похмурого густого лісу? (Це символ папського Риму.)
— Як слід розуміти слова: «Бо сонність так оволоділа мною, що з певної дорогои я зійшов»? (Під сонністю слід розуміти втрату моральних орієнтирів, які призводять до того, що людина збивається з істинного шляху.)
— Які людські вади й спокуси уособлюють собою хижаки? (Гордість (лев), користолюбство (вовчиця), любострастя (леопард).)
— Що уособлює пагорб? («Я опинивсь під пагорба стіною…» Пагорб, котрий піднісся над лісом гріхів і помилок, є уособленням доброчесності, через яку можна піднестися до Бога. Це моральна мета кожної людини. Пагорб недаремно осяяний соняч ним промінням, «що надає людині свіжих сил». Сонце є втіленням Істини.)
— Чому дія починається вночі? («Всю ніч, коли блукав між страховиння…» Ніч, морок є уособленням темних сил, вад, гріхів, що в них поринули як окремі люди, так і людство взагалі. Окрім того, морок є ще й символом незнання.)
— Коли відбувається дія твору? («Пора буяла навкруги квітнева…»)
4. Робота з ілюстрацією Г. Доре «Данте у темному лісі».
— Знайдіть у тексті слова, які відповідають зображеному на малюнку. («Я трапив у похмурий ліс густий…», «Ліс листатий…, суворий, дикий».)
— Як художник підкреслює втрату ліричним героєм істинного шляху? (Покручені коріння дерев, чагарі, пітьма, морок, який оповив усе. Ледь видніється маленька сте жина, але герой не бачить її. Це теж символічно, адже він втратив вірний шлях.)
— Яким є вираз обличчя поета? (Поет охоплений жахом, сторожко озирається навкруги.)
5. Інсценізація «Зустріч поета з Верґілієм».
6. Бесіда за питаннями.
— З якими словами поет звернувся до духа, що зустрівся на його шляху? («Врятуй! — була мольба моя єдина,— Байдуже, чи людина ти чи дух!» Слід зазначити, що в епоху Середньовіччя Верґілій мав легендарну славу мудрого чародія і передвісника християнства. До речі, латиною «діва» — «virgo». Чи не звідси походить середньовічна форма написання імені славетного поета «Вірґілій» замість античного «Верґілій».)
— Як герой здогадався, що перед ним Верґілій? (Зачитати уривок від слів «Не людина; був людина…» до слів «А Іліон упав в огні та димі».)
— Як поет виразив свою пошану до давньоримського поета? («О світло й честь усіх співців земних, Ти зваж на захват мій, на шанування Твоїх безсмертних творів видатних. Ти вчитель мій, моє уґрунтування, У тебе я знайшов на все життя Той гарний стиль, що дав мені визнання.»)
— Як можна розтлумачити такі слова з поеми: «Надія на Хорта є…»? (Данте натякає на майбутнього рятівника Італії від зажерливого папства Кангреде делла Скала (cane — італійською мовою «пес», «собака»), при дворі якого жив сам поет і в особі якого він хотів бачити свого рятівника.)
— А як можна розтлумачити такі слова Верґілія: «Хай буде інший шлях тобі прикметний…»? (Тобто перед тим, як подолати вовчицю і зійти на пагорб спасіння, Данте мусить пройти три царства мертвих.)
— Згадайте, у якому творі Верґілій описав пекло. (У VI книзі «Енеїди».)
— Як слід розуміти слова: «Хай браму бачу я з Петром святим…»? (Герої підійшли до чистилища, браму якого охороняв ангел, намісник апостола Петра.)
7. Проблемне запитання.
— Подумайте, яке символічне значення має образ Верґілія у творі? (Образ Верґілія символізує не просто мудрість, а й велич мистецтва, його духовну силу та вплив на людей. Окрім того, Верґілій, як відомо, оспівував в «Енеїді» велич і міць Риму, ідею національного єднання, про яке мріяв і Данте. Митець, ідучи за Божественною мудрістю, втіленням котрої є давньогрецький поет, має очиститися, усвідомити, які перешкоди стоять на шляху до неї і здолати їх.)
8. Робота з епіграфом.
— Виразно прочитайте епіграф.
— Як слід розуміти слова епіграфа? (Герой розуміє, що він не герой, не святий, а звичайна грішна людина. Тому й виникають його сумніви.)
9. Бесіда за прочитаним.
— Чим пояснити появу духу Беатріче в другій пісні? (Як відомо, ім’я Беатріче перекладається «та, що дарує благодать». Беатріче дарує поетові любов, що є найвищою благодаттю. І саме любов має очистити душу ліричного героя.)
— Як автор зображує пекло? (Це величезна кругла прірва, що звужується до цен тру землі. На її колах розташовані грішники, засуджені на вічні муки.)
— Скільки кіл має пекло? (Дев’ять.)
— Схарактеризуйте кожне з кіл. (У першому колі пребувають нехрещені немовлята і доброчесні християни, у другому — порушники шлюбної вірності, у третьому — ненажери, у четвертому — скнари і марнотратники, у п’ятому — нудні та гнівні, у шостому — єретики, у сьомому — насильники різних видів (над собою, над майном, над ближнім тощо), у восьмому — ошуканці, лицеміри, хабарники, злодії, спокусники, фальшивомонетники, у дев’ятому — зрадники.)
Який гріх, на думку Данте, найстрашніший? (Зрада.)
— Як ви вважаєте, чи може поет звернути з цього страшного шляху? (Ні, адже раз ступивши на нього, він мусить пройти все до кінця, тобто пізнати всю глибину гріха. Без цього не можна осягнути Істину.)
— Кого зустрічає Данте на своєму шляху? (І сучасників, і літературних героїв, й історичних персонажів. Серед них прекрасна Єлена, Франческа де Раміні, її коханий Паоло, поет Бертран де Борн, Дідона, Семіраміда, граф Уголіно, Брут, Іуда, Кассій та інші.)
— Про що згадують усі грішники? (Про земне життя. Причому ставлення самого поета до нього не є негативним. Це свідчить про зародження на сторінках поеми нового гуманістичного світогляду.)
10. Переказ тексту.
— Розкажіть історію життя одного з тих героїв, яких Данте зустрів у пеклі.
11. Творче завдання.
— Визначте композицію першої частини. (Експозиція — блукання героя в густому, темному лісі. Зав’язка — зустріч героя з хижаками. Розвиток дії — Верґілій приходить на допомогу поетові і пропонує йому пройти свій шлях. Кульмінація — готовність головного героя пройти всі випробування. Розв’язка — подорож у загробний світ.)
12. Коментар учителя.
Подорож Данте Після пекла Данте потрапляє до Чистилища, яке знаходиться у Південній півкулі й оточене з усіх боків океаном. Чистилище має Передчистилище і Земний Рай (вони становлять два кола). Саме Чистилище поет уявляє у вигляді гори з сімома терасами. На них знаходяться грішники, що спокутують свою провину і сподіваються на прощення.
У Передчистилищі чекають свого очищення душі померлих, які не примирилися із церквою, а також ті, що померли не своєю смертю. У першому колі Чистилища чекають своєї участі пихаті, у другому — заздрісні, у третьому — гнівливі, у четвертому — ледачі, у п’ятому — скнари, у шостому — зажерливі, у сьомому — перелюбники.
На сторінках другої частини Данте різко засуджує у своїх оцінках усіх тих, хто, користуючись високим саном і становищем, жив недостойним життям. Політичні діячі, правителі міст, навіть римські папи носять на своєму чолі літеру «Г» (гріх). Невідступно переслідують поета думки про його нещасну батьківщину. У VI пісні читаємо: Рабо Італіє! Скорбот житло, Судно без стерника під хуртовину! Не владарка земель — блудниць кубло!
***
А в тебе колотнеча здійнялась
Між городянами над всяку міру,
І вкруг стіна за ровом зіп’ялась.
Поглянь по берегах морського ширу,
Злощасна, і на себе зір зведи,
— Чи є куток, який радів би миру?
(Переклад Є. Дроб’язка)
У Земному Раю Данте знову з’являється видіння Беатріче, яке тут буде його супроводжувати. Поява Беатріче символізувала очищення героя від усіх земних гріхів.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
— У чому полягає особливість жанру «видіння» в поемі Данте?
— Чому поет вирішив здійснити таку незвичну мандрівку?
— Що символізували Рай, Чистилище, Пекло у творі?
— З якою метою автор вводить у поему образ Верґілія?
— Чому душі людей мають пройти Чистилище?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти план першої частини поеми. Прочитати третю частину поеми «Божественної комедії» («Рай»).
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»