і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Предмети »

Пошук головним героєм свого місця в світі. Петро та Евеліна

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Дата____________Клас___6____ № уроку____43_____

Тема: Пошук головним героєм свого місця в світі. Петро та Евеліна. Мета: розкрити образ головного героя повісті, удосконалювати навички аналізу прозового твору, усне мовлення;розвивати навички виразно читати, переказувати; уміння висловлювати власні думки та враження, виділяти головне у творі, уміння давати свою оцінку діям та вчинкам героїв, робити висновки; виховувати кращі моральні людські якості: милосердя, чуйність, співчуття до ближніх, толерантне ставлення, терпимість до людей з обмеженими можливостями.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань,

Слово вчителя.

Продовжуємо знайомство із творчістю письменника, якому вдалося проникнути у глибини людської душі

1.Бесіда

  • Одними з ключових слів пов'язаних з фактами життя, творчості письменника є Україна, "Сліпий музикант". Що в творі вказує на українську тематику?

  • Як тема України розкривається у повісті "Сліпий музикант"?

(Орієнт. відповіді: події, описані у творі відбуваються в Україні, історія — героїчне минуле козаків, звичаї, природа, українська пісня, побут.)

2.Запитання на первинне сприйняття тексту (реакцію читача)

  • Які ваші враження (відчуття, емоції) від прочитаної повісті?

  • Що вас "зачепило" при читанні твору? (Історія життя Петра.)
    Отже, головний герой твору — Петро Попельський.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Оголошення теми і мети уроку.

Слово вчителя.

Пропоную на уроці провести своєрідне психологічне дослідження.

Пройдемо (умовно) шляхом головного героя, "доторкнемося" до непростої історії його життя, постараємося усвідомити біль, відчуття безвиході, внутрішню боротьбу Петра Попельського. Також в процесі роботи на уроці будемо шукати відповіді на проблемні запитання, які дамо в кінці уроку.

"Чи знайшов Петро Попельський себе у житті, своє місце у світі?"

"Чи може людина з обмеженими можливостями бути потрібною і навіть щасливою?"

1.Практичне завдання: досліджувати текст (етапи життя головного героя) з допомогою виготовленого макета музичного інструмента - фортепіано: на білих клавішах вписуємо добрі, світлі моменти життя Петра (відчуття, події, обставини), а на чорних клавішах (білим маркером) важкі, сумні, трагічні. .

2.Еврістична бесіда («мозковий штурм»)

  • Коли автор вперше знайомить нас з головним героєм? (в момент народження)

  • Як про це сказано в творі? ("Дитина народилося сліпою")

Безжальний вирок долі...

  • Яке запитання напрошується? Чому так сталося?

  • Хто винен у нещасті дитини?

3.Завдання: провести паралель з біблійною історією про сліпонародженого

Перебуваючи з нагоди одного свята в Єрусалимському храмі, Спаситель після Своєї проповіді вийшов з храму і, проходячи по вулиці, побачив людину, сліпу від народження.

Юдеї думали, що будь-яке нещастя, яке трапляється з людиною, є покаранням за її гріхи. Якщо ж нещастя спіткало немовля, то вони вважали це покаранням за гріхи батьків.

Тому ученики Ісусові запитали Його: "Учителю, хто згрішив, він чи батьки його, що сліпим народився?"

Ісус Христос відповів: "Ні він не згрішив, ні батьки його, а це для того, щоб відкрилися на ньому діла Божі".

Сказавши це, Він плюнув на землю, зробив суміш і помазав нею очі сліпому.

Потім Спаситель сказав сліпому: "Іди, вмийся у купальні Силоам.

Щоб зцілити сліпого, Спаситель міг би сказати тільки слово, і сліпий прозрів би. Тому, якщо Він помазав цього разу сліпому очі, то зробив це не тому, що ця мазь мала цілющу силу, а для того, щоб, доторкнувшись до його очей, викликати в ньому віру і показати людям, що сліпий з вірою сприймає слова Спасителя.

Сліпий пішов до Силоамського джерела, вмився і прозрів; і повернувся зрячим.

  • Що відповідає Христос, коли учні запитують Його, хто винен у каліцтві сліпого?

  • Яку відповідь дає автор ? (Ніхто)

4.Звернення до тексту.

  • Хто першим зауважив сліпоту дитини? (Мама)

  • Чому? (Мама — найрідніша, тільки вона може відчувати своє дитя серцем.)

Запис на клавішах. Як ми зафіксуємо подію народження дитини? На якій клавіші? (на жаль, на чорній).

Дитина підростала і по-своєму пізнавала світ.

5. Запитання до учнів:

  • Чи пам'ятаєте ви своє дитинство? З чим воно у вас асоціюється?

(можна використати інтерактивну вправу "Сонечко")

радість цікавість

пісочниця Дитинство ігри

солодощі безтурботність

6. Робота з текстом.

Розкажіть про дитинство Петра.

  • Як хлопчик реагував на світ навколо нього, як пізнавав його? (Він "вдивлявся" кінчиками пальців, обмацував всіх і все).

Спочатку хлопчик ріс жвавим, рухливим, але з часом сліпота наклала свій відпечаток на темперамент. Природна жвавість зникала, ставав вразливим, все більше усамітнювався, годинами сидів "застиглий".

  • Хто і що входило до його маленького світу?(мама, дядько Максим, батько, садиба, природа).

  • Як ставилися до Петруся рідні? (мама з великою ніжністю, відчуттям провини, дядько Максим побачив подібність долі племінника до своєї).

  • В чому була небезпека у вихованні сліпої дитини? (міг вирости "тепличною квіткою", тираном, егоїстом; надмірне піклування матері, задовольняли всі примхи).

  • Хто відіграв велику роль у вихованні Петра? (дядько Максим, він мудро направив племінника на вірний шлях, дбав про його розвиток, і це дало свої результати. Хлопець сам проявляв зусилля, прибирав кімнату, тримав у порядку речі; займався фізичними вправами, згодом виявив здібності до навчання.)

Велику роль у житті Петра відігравала природа. Він любив її, знайомився з новими явищами невидимого світу, поринав у царство пахощів і звуків. Для нього кожен звук мав значення.

7. Творче завдання (випереджувальне).

Переказ уривку зустріч хлопчика Петруся і дівчинки Евеліни (інсценізація)

  • Які почуття зародилися між дітьми? (Почуття дружби, це був дар долі)
    Діти відчувають все гостріше, чуттєвіше, вони щирі, їхні почуття справжні, не фальшиві.

8. Бесіда

1. Яка, на вашу думку, головна риса вдачі Евеліни?

2. Що, на вашу думку, зближувало. Петра й Евеліну? (Вони обоє були оточені надзвичайною любов'ю своїх близьких. Обоє вони не знали життя, жили в замкненому світі своїх маєтків.)

3. Який момент у житті був переломним для Евеліни? (Зустріч із братами Ставрученками. Вона вперше відчула, що існує якийсь інший світ, невідомий і тривожний.)

4. Яка проблема виникла перед героїнею після зустрічі з братами Ставрученками? (Поринути в новий світ, у якому не було місця Петрові, або залишитися разом з коханим.) Який вибір зробила Евеліна? (Вона вибрала Петра.)

5. Як на вашу думку, чи було жертовним рішення Евеліни залишитися з Петром? (З боку Евеліни це був вияв щирої і дуже самовідданої любові.)

9. Робота з текстом.

Розкажіть, коли і як відбулося перше знайомство хлопця з музикою? (коротка розповідь про знайомство з дудкою конюха Йохима).

  • Чим стає музика для Петра Попельського? (діти приводять приклади)

Музика стала сенсом його життя. Свій внутрішній стан Петро передав через звуки музики. Він виявляє неабиякі музичні здібності.

10. Робота з асоціаціями (провести паралелі).

Сліпота Музика

вада мистецтво

потворність прекрасне

хвороба талант

темнота гармонія

З ваших записів випливає, що сліпота і музика - речі несумісні, у випадку з історією нашого героя вони поєднані. Музикою займається людина з тонкою душею, відчуттям прекрасного; вона його не бачить, відчуває (додаток)

  • Яка музика"лилася" у виконанні Петра?

  • Що він передавав( емоції, відчуття) через музику? ( відповіді учнів)

Через твори мистецтва можна передавати внутрішні переживання; відкривати свій духовний світ.

  • Коли настав переломний момент у житті Петра Попельського? Хто посприяв цьому? (дядько Максим витягнув племінника зі звичної домашньої обстановки і "кинув" у вир справжнього життя, бо вважав, що життя - це боротьба)

11. Завдання учням

1. Висловте свою думку про рішення Максима щодо мандрівки Петра із знедоленими сліпими співцями. Подумайте, чи мав Максим право так чинити зі своїм сліпим племінником.

12. Завдання пошуково-дослідницького характеру

  • Хто і що, які події, причини вивели Петра з кризи, допомогли знайти себе?(Максим Яценко, мама, Евеліна, зустріч з сліпими дзвонарями; слова дядька: "Ти занадто егоїстично носишся з своїм горем", зустріч і подорож з сліпими співцями-жебраками; усвідомлення, що є люди, яким живеться набагато важче та вони не нарікають на долю; народження здорової дитини; дебют музиканта на сцені)

13. Робота з підручником ______________________________________________
ІІІ. Усвідомлення змісту уроку(узагальнення).

  1. Відповіді на проблемні запитання

  • Чи знайшов головний герой своє місце у світі?(Так)

  • Чи може обділена людина бути потрібною, навіть щасливою? (Може, Петро знайшов своє покликання, він усвідомив, що його талант потрібний людям, він приносить їм радість, викликає сльози, пробуджує душі, робить людей щасливими.)

Сліпий музикант зумів пробудити "єство"людей (так, ситих і багатих.) Значить, є надія, що суспільство не бездуховне, і музика (мистецтво) є потужною "зброєю" в руках митця.

Через музику, працю, талант, через переосмислення свого життя Петро знайшов своє щастя і істинне покликання — в служінні людям...

  1. а) Творчий момент. («Вільне письмо»)

Міркування учнів письмово Перевірте свої враження (відчуття, емоції) від твору «Сліпий музикант», від осмислення долі головного героя.

б) Хвилина роздумів.

  • Як живеться сліпим людям, людям з обмеженими можливостями у наш час? Що ви знаєте про таких людей? Чи ви звертаєте свою увагу на них?

ІV. Повідомлення домашнього завдання (на вибір)

  • «Дослідити» роль персонажів повісті у становленні особистості Петра Попельського;

  • Подумати над висловом «сліпа душа». Які це люди «сліпі душею»?

  • Знайти матеріал про людей з обмеженими можливостями, які є прикладом сильної духом людини;

  • Зробити діло милосердя.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

  • Додано
    11.08.2018
  • Розділ
    Зарубіжна література
  • Клас
    5 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    67
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    0
  • Номер матеріала
    QH157134
  • Вподобань
    0
Курс:«Створення та ведення власного блогу на платформі WordPress»
Левченко Ірина Михайлівна
24 години
1000 грн
490 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь