і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Предмети »

«Посадка дерев »

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Вступ

Саджанці мають бути здоровими, без зовнішніх ознак пошкоджень ‒ механічних чи хворобами, а також мати цілком визрілі бруньки і здерев'янілі пагони.

Коренева система рослин має бути розвинутою, особливо її мичкувата частина з усмоктувальними корінчиками. Стандартами для листяних дерев повинні бути такі параметри саджанців: висота і діаметр штамба; діаметр штамба на висоті 1,3 м; кількість скелетних гілок; діаметр і довжина кореневої системи.

Саджанці залежно від розмірів і віку можуть бути з оголеною кореневою системою, із глибою ґрунту різної величини, які також регламентує стандарт. Для саджанців хвойних порід регламентується: висота; діаметр крони; розмір глиби ґрунту. Обов'язковою вимогою є одновершинність і симетричність крони саджанців. Для саджанців кущів, які переважно висаджують у віці 3-5 років, стандартом визначаються такі параметри: - висота; - кількість скелетних гілок; - довжина кореневої системи; - симетричність крони; - симетричний штамб. Кущі мають бути здорові, без видимих пошкоджень і захворювань. Посадковий матеріал дерев та чагарників, який висаджується на озеленювальних територіях населених пунктів, повинен відповідати державним стандартам. Викопування посадкового матеріалу. Викопування саджанців у розсаднику проводять восени і навесні. Великорозмірні дерева, а також усі хвойні для літньої і зимової посадки потрібно викопувати з глибою ґрунту. Розміри і форми глиби ґрунту визначаються віком дерева, його виглядом і наявністю пакувального матеріалу. Найпоширеніші розміри глиби ґрунту: кругла, діаметром 0,6 або 0,8 м, глибина (висота) 0,4…0,5 м; квадратна, розміром 0,8х0,8 м; 1х1 м або 1,2х1,2 м, глибина (висота) 0,6…0,8 м. Приймання посадкового матеріалу. Саджанці дерев і чагарників після викопування приймає відділ технічного контролю підприємства, яке їх вирощує. Спеціалісти відділу встановлюють групу і вид (сорт) рослин. Саджанці приймають партіями.

Партія ‒ це будь-яка кількість дерев і кущів одного ботанічного виду і сорту, оформлену одним приймально-здавальним документом, в якому мають бути зазначені: - найменування, місцезнаходження і підпорядкованість підприємства- постачальника; - найменування саджанців, їх кількість за товарним сортом; - назва стандарту, вимогам якого вони мають відповідати.

Приймання саджанців покупцем відбувається у розсаднику постачальника. Одержувач має право провести контрольну перевірку відповідності якості саджанців вимогам стандарту, яким і визначаються методи контролю (метод випадкового відбору 1-10% саджанців, їх огляду, замірів). У разі виявлення розбіжностей між постачальником і покупцем проводять повне розбирання партії та заміри саджанців. Пакування і транспортування саджанців. Глиби ґрунту із саджанцями упаковують у мішковину, рогожу чи поліетиленову плівку і обв'язують мотузками. В окремих випадках використовують спеціальні ящики-контейнери. Транспортування саджанців з глибою ґрунту у замороженому стані допускається без упаковки. У разі транспортування залізницею чи водним транспортом коріння саджанців з оголеною кореневою системою упаковують в тюки з мішковини, рогож чи іншого матеріалу з попереднім обмочуванням у глиняній чи земляній "бовтанці" та перекладають коріння вологим мохом або соломою. Без упаковки саджанці перевозять на автомобілях з додержанням відповідних вимог.

Найкраще перевозити і висаджувати посадковий матеріал у холодну, похмуру і вологу погоду. Збереження посадкового матеріалу. Збереження саджанців до їх посадки буває короткотривалим і тривалим. Короткотривале зберігання застосовують відразу після викопування або перевезення. Саджанці прикопують в нахиленому стані так, щоб їх коренева шийка була нижче рівня поверхні ґрунту на 5…10 см. ґрунт систематично поливають. Тривале (5…6-місячне) зберігання практикують у зимовий період. Саджанці прикопують у незатоплених і захищених від вітру місцях із забезпеченням вільного розташування кореневої системи. За умови прикопування саджанців у траншеї їх необхідно вкладати так, щоб етикетки з видовими назвами були зверху. Строки і норми садіння. Садіння деревних рослин, як листяних, так і хвойних, здійснюють навесні й восени. Вибір пори року залежить від: - організаційних можливостей; - біологічних особливостей виду; - типу ґрунтів.

Сучасна агротехніка дає змогу проводити садіння як взимку, так і влітку. Листяні деревні рослини найкраще висаджувати весною, особливо теплолюбні дерева і чагарники. Холодостійкі рослини добре переносять і осінню посадку. Періодом садіння хвойних слід вважати час появи нових приростів, тобто від половини квітня до половини травня. Осіння посадка хвойних, крім модрини, триває від серпня до початку жовтня. Більшість вічнозелених дерев і кущів висаджують у той самий період, що й хвойні. Хвойні та вічнозелені листяні є більш уразливі до пересаджування від листопадних. Види з поверхневою кореневою системою краще переносять пересаджування. Осіннє садіння розпочинають, щойно припиняється ріст рослин і розпочинається листопад. Завершують садивні роботи з першими заморозками. Строки пересаджування хвойних рослин ‒ або дуже рання весна, або середина літа та зима. Весною дерева висаджують після появи в бруньок конуса, що свідчить про завершення періоду спокою. У регіонах з тривалим теплим осіннім періодом дерева краще садити восени. На легких ґрунтах висаджують дерева восени, а на важких ‒ весною. Навесні слід висаджувати рослини, чутливі до морозів. Хвойні, а також вічнозелені дерева і кущі слід садити тільки з грудкою землі. Розташування посадкових місць і віддалі між ними та різними об'єктами регламентуються будівельними нормами і правилами ‒ ДБН 360-92.

Підготовка до посадки дерев і чагарників

Технологія посадки дерев і чагарників є найбільш складною в циклі агротехнічних озеленювальних робіт. Перш ніж здійснити посадку, рослини зазвичай готують до цього процесу ще в розпліднику або на місцях, звідки їх беруть. Спочатку рослини необхідно викопати, перевезти з розплідника на об'єкти озеленення, а потім вже посадити на постійні місця. Тому всі посадкові роботи можна підрозділити на підготовчі, пов'язані з підготовкою рослин до пересадки, і основні, безпосередньо пов'язані з самою посадкою на постійне місце.

Всі саджанці повинні відповідати стандартам і бути здоровими. Викопані рослини сортують за породами, тимчасово прикопують коріння пухкою землею (щоб уникнути їх підсихання) в зручному для під'їзду місці. Потім їх вантажать на автомашини для перевезення на об'єкти озеленення. Розташовувати саджанці слід залежно від їх розмірів вертикально або похило, корінням у напрямку руху автомобіля. Стандартні чагарники вантажать горизонтально. Після завантаження саджанці ретельно вкривають брезентом і зверху брезент стягують міцною мотузкою.

Рис. 1. Упаковка саджанців дерев і чагарників для транспортування а - упаковка дрібних саджанців чагарників; б - те саме. деревних саджанців

При перевезенні по залізниці або водним транспортом саджанці упаковують »спеціальні тюки окремо по породах і сортам. До тюків необхідно прикріпити етикетки, на яких вказуються: порода, сорт, кількість.

При упаковці рослин в тюки Корпі умочують в глиняну бовтанку і перекладають мохом пли соломою, а потім упаковують в мішковину або рогожу і щільно зашивають шпагатом так, щоб коріння були повністю закриті; штамби і крони саджанців щільно обв'язують м'якою мотузкою (рис. 1). Вага тюка не повинен перевищувати 50 кг. Саджанці, доставлені на об'єкт, необхідно відразу ж вивантажити з автомобіля і прикопати на попередньо підготовленому місці. Прикопувати рослини слід окремо по породах, з тим щоб рослини можна було легко знайти і брати для посадки.

Восени частина посадкового матеріалу прикопують на зимове зберігання для проведення весняних посадок (рис. 2). Ділянка для зимової прикопки повинен бути рівним, із зручним під'їздом, які мають тверде покриття. Бажано, щоб ділянка перебувала у високім сидінні своїм, добре захищеному від пануючих вітрів. Кожну породу і сорт прикопують окремо по рядах і до крайнього рослині кожного ряду прикріплюють етикетку, де вказуються порода або сорт, кількість і час викопкп в розпліднику. Рослини поміщають в спеціально підготовлені траншеї, між якими залишають відстані для проходу (2, 2,5 м).

Рис. 2. Прікоп пересаджуваних деревних і чагарникових рослин а - укладання рослин в траншеї; б - рослини в прикопа

Рослини прикопують, укладаючи корінням па північ, а кронами на південь, щоб північні вітри не висушує крони в зимовий час. Південну сторону траншеї роблять похилою під кутом 45 °. Траншеї викопують, погодившись з розмірами кореневої системи. Глибина траншеї для деревних саджанців повинна бути 50-60 см, для чагарникових - 40-45 см, ширина траншеі- 0,8-1,5 м. Рослини укладають щільно в один ряд, коріння засипають пухкою землею і пошарово ущільнюють. Прикопані рослини необхідно рясно полити водою; після поливу і освіти вимоїн та просідань в траншеї додають землю.

Для розширення термінів весняних посадок влаштовують спеціальний зимовий прикопа - штучний «холодильник». Для цієї рослини прикопують майже в лежачому положенні і протягом лютого - березня їх цілком засипають снігом шаром приблизно 25-30 см. Після цього поверх снігу насипають тирсу шаром 30 см. Під таким укриттям рослини знаходяться в стадії спокою. У день посадки протягом травня, червня та липня рослини виймають з прикопа і висаджують на об'єктах озеленення. Після посадки вони швидко приживаються і ростуть, як би «наздоганяючи» згаяний час; зимують рослини також досить добре, не підмерзають. Такий метод набув поширення в Москві (СУ-80, трест Мосзеленстрой-1) при масових посадках саджанців-чагарників таких видів, як бузок, жимолость татарська, акація жовта і ін.

Підготовка до пересадки дерев великого розміру і чагарників. Листяні дерева від 12 років і вище, від 6 береза ​​років і вище, плодові і модрина від б років і вище і, нарешті, хвойні та вічнозелені породи викопують з прикореневим грудкою землі. Форма прикореневого кома залежить від типу застосовуваної упаковки. В даний час в садово-парковому будівництві застосовуються в основному два типи упаковок: м'яка - зазвичай з мішковини і жорстка, яка робиться або з ящиків, збитих з дерев'яних щитів, або зі спеціальних металевих вазонів. Найбільш поширена упаковка кома в мішковину і в ящики. Жорстка тара оберігає коріння від струсів, обветривания і осушення при навантаженнях дерев, їх перевезеннях і посадках, що сприятливо відбивається на приживлюваності рослин.

Дерева у віці 12-16 років, а також середньовікові плодові, хвойні та вічнозелені породи викопують з округлим грудкою (рис. 3, б), який упаковують зазвичай в м'яку тару з мішковини. Більші але віком дерева (17-20 років і вище) викопують з прикореневим грудкою землі у вигляді паралелепіпеда (рис 3, а.); практикою встановлено, що кому повинен мати певні розміри. Так, розмір кома для пересаджуваної дерева визначають шляхом вимірювання діаметра стовбура дерева на висоті 1,3 м і збільшення отриманого значення в 10-15 разів.

Рис. 3. Схема обкопування дерев (поперечний розріз) а - великі дерева (17-20 років і вище); 6 - середні дерева (12-16 років)

Нижче наводяться розміри прикореневого кома в залежності від діаметра стовбура на висоті 1,3 м від поверхні грунту:

діаметр стовбура на висоті 1,3 м, см ............ ..5-7 8-10 11-15

розміри сторін кома, м 1,0 × 1,0 × 1,3 1,3 1,5 × 1,5

висота кома, м ......... .0,6 0,6 0.65

глибина обкопування, м ......... 0,85 1,0 0,85

У виняткових випадках (при пересадках великих і унікальних дерев) розміри сторін кома можуть бути збільшені до 2 м.

Підготовка великих дерев до пересадки полягає в наступному. Спочатку гострої лопатою розмічають розміри кома з урахуванням ширини траншеї навколо дерева. Потім робітники починають обкопувати дерево. Ширина траншеї при обкопуванні повинна бути не менше 45 см, щоб робочим було зручно працювати. Траншеї копають глибиною, рівній висоті кома плюс 40-50 см. Стінки траншеї робляться строго прямовисними; зустрічаються при обкопуванні коріння перерубують гострою сокирою із зовнішнього боку траншеї, а з боку кома відпилюють ножівкою. Бічні поверхні кома для щільного прилягання упаковки ретельно зачищають. Зрізи коренів рекомендується присипати товченим деревним вугіллям, а краю кома до проведення пакувальних робіт необхідно змочувати і вкривати мішковиною.

Ящики для упаковки прикореневого комів виготовляють з дощатих щитів розмірами 0,6X1,3; 0,6X1,0 і 0.65 × 1,5 м (в залежності від величини кома). Як матеріал беруться дошки товщиною 40 мм. До двох протилежних стінок кома приставляють щити точно врівень з верхом і краями стінок кома; у дерев старше 20 років щити притискають до бічних стінок кома дерев'яними розпірками. Потім два інших щита приставляють до протилежних стінок, притискають розпірками і міцно прибивають цвяхами до торців перших щитів. Розпірки не знімають, щоб кому утримувався на місці нерухомо.

Верх кома обшивають дошками, приколачивая їх цвяхами до верхніх кромок щитів. Потім з чотирьох сторін робочі підкопують кому, встановлюють в кутах кома підпірки і підводять під його дно по дві дошки, які прибивають до нижніх крайках щитів. На глинистих ґрунтах досить підвести і зміцнити по дві дошки з обох сторін низу ящика. На легких ґрунтах дно роблять суцільним з дощок. Підшивка дна кома - дуже відповідальна і трудомістка операція. Дно підкопують поступово і в міру підкопування підводять по одній дошці, міцно приколачивая її цвяхами до крайок щитів (рис. 4).

Рис. 4. Схема підготовки крупномерного дерева до пересадки а, б -окапиваніе дерева і формування кома; в - обшивка стін кома щитами і установка підпор; г - звільнення дна кома, підведення дощок, підготовка до навантаження.

Рис.5. Схема стропування прикореневого кома при підйомі дерева і навантаження його в автомашину

Дерева на автомашини вантажать за допомогою автокрана. Автокран встановлюють на рівну площадку ближче до дерева, боком або заднім бортом поруч розташовується автомашина.

Роботи здійснюються в наступному порядку. Ком зачалюють тросом з петлями на обох кінцях; для стійкості трос підводять під боку ящика так, щоб дерево переносилося в похилому положенні, зручному для укладання його в кузов автомашини (рис. 5). За стовбур чіпляють мотузку для регулювання напрямку крони при навантаженні. Зачаленное дерево обережно піднімають, переносять до автомашини і вантажать в кузов.

Рис. 6. Підготовка дерев до транспортування а - навантаження дерева в кузов автомашини; б - прикріплення штамба до борту з допомогою мотузки і прокладки з мішковини.

Рис. 7. Схема навантаження дерева з грудкою, упакованим в м'яку тару

а - навантаження; б - установка в кузові автомашини.

Рис. 8. Підготовка до перевезення особливо цінних у декоративному відношенні рослині а - обгортання хвойних екзотів мішковиною і обв'язування шпагатом; 6 - установка дерев'яних підпор для захисту при перевезенні вічнозелених рослині.

Рис. 9. Роботи по викопуванні дерев (до 20 років) за допомогою спеціальної гідравлічної машини на базі трактора ДТ-75 (Київ, Сільськогосподарська академія).

Місця посадок дерев забезпечуються обладнанням для поливу, матеріалом для закріплення рослин після посадки. Посадки крупномерних рослин з грудкою здійснюють в жорсткій або м'якій упаковці.

Рис. 10. Види і способи пакування грудок дерев великого розміру: а - обкопування та формування кома дерева; б - підрізування кома і підготовка дерева до навантаження; в - жорстка тара для кома дерева з щитів; г - спосіб підйому і вантаження дерева в автотранспорт.

Рис. 11. Викопка дерев і упаковка прикореневого кома: а - обкопування та формування кома; б - м'яка упаковка кома (в мішковину, тканину).

Рис. 12. Схема посадки і установки дерев великого розміру з грудкою в жорсткій упаковці (розміри вказані в м): а - листяного дерева; б - хвойного дерева; 1,3 - рослинна земля; 2 - грудка землі; 4 - посадкова яма

Жорстка упаковка - це ящики, збиті з дощок, або знімні контейнери сферичної форми з металу або пластику (рис 9.11.).

М'яка упаковка - це щільна (джутова) тканину, обертаємося навколо кома; для стабілізації кома тканину обертають жорсткої дротяної опліткою (дріт товщиною 0,8 ... 2,5 мм).

Посадочні місця - це ями встановлених розмірів, підготовлені за допомогою екскаваторів. Стінки ям зачищають лопатами вручну і роблять стрімкими. Дно ям розпушують на глибину до 15 ... 20 см. За Поверхні ДНА насипають пухкої Шар грунту товщиною 25 см (так звана подушка). «Подушка» вирівнюється, трамбується, центр ями відзначається невеликим кілочком для центрування рослини при посадці. При несприятливих грунтових умовах на дно ями укладають дренажний шар (товщиною не менше 10 см) з піску і дрібного щебеню.

Після підготовки посадочних місць складають акти на приховані роботи, проводять контрольні заміри розмірів ям з урахуванням висоти кореневої шийки рослини над проектною поверхнею ділянки в межах 3 ... 4 см з розрахунком на подальшу усадку після посадки.

Операції по посадці проводяться з дотриманням суворої послідовності і встановлених вимог, які полягають в наступному:

• установка дерева з грудкою за допомогою автокрана в посадочне місце. У цьому процесі беруть участь двоє досвідчених робітників з посвідченнями такелажників (спеціально пройшли навчання з навантаження і розвантаження важких вантажів); один з робітників регулює напрямок підйому і опускання дерева, інший робочий варто в посадковій ямі і приймає дерево, стежить за встановленням і центрування кома дерева;

• щоб уникнути заглиблення посадки після установки дерева і його центрування необхідно переконатися, що земляний кому і коренева шийка стовбура знаходяться на 3 ... 4 см вище поверхні ділянки;

• засипка ями рослинною землею шарами (по 30 см) з пошаровим ущільненням землі навколо кома до його верхньої частини; кому ретельно, знизу і з усіх боків, підбивають рослинною землею, щоб уникнути утворення пустот, що ведуть до осіданням і нахилу рослини;

• пристрій поливальної лунки площею, яка дорівнює площі перетину посадкової ями: по краях лунки влаштовують земляний валик висотою 10 ... 20 см з метою усунення розтікання води при поливі; поливальна лунка навколо дерева повинна зберігатися не менше двох років після посадки;

• полив посадженого рослини по поливальним нормам до повного насичення посадкового місця вологою (до 200 л води на дерево, в залежності від розміру посадкової ями); усунення «вимоїн» після поливу підсипанням землі і легкої трамбуванням і мульчування поверхні лунки мульчують матеріалом (торфокомпост, торфо-піщана суміш, подрібнена кора з піском шаром товщиною 4 см);

• оправлення і зміцнення посаджених рослин за допомогою спеціальних розтяжок з регуляторами (за допомогою кілків) або спеціальних анкерних кріплень всередині ями, з тим щоб дати кореневій системі безперешкодно розвиватися;

• щоб уникнути пошкодження дерев з високим штамбом в алейних і рядових посадках стовбури обертають обв'язкою з легкого матеріалу (наприклад, нетканий матеріал, очерет); така обв'язування забезпечує ізоляцію від теплових навантажень на стовбур в літню пору і від морозів в зимовий час.

При підготовці посадкових місць застосовують механізацію виробничих процесів (рис. 13.)

Рис. 13. Механізація виробничих процесів при підготовці посадкових місць: а - підготовка ями для посадки саджанців за допомогою Ямокопач: 1 - базовий трактор; 2 - система підйому; 3 - регулювальна тяга; 4 - бур; 5 - редуктор; 6 - рама; 7 - вал приводу бура; б - викопування дерева при пересадці з допомогою барової машини; в - викопування дерева при пересадці з допомогою лопатевого навісного пристрою на тракторі.

Жорстку знімну упаковку (щити, стінки контейнера) після установки дерева в яму видаляють. Видаляти м'яку упаковку з опліткою після установки дерева в яму не рекомендується. Обшивка підвищує стійкість дерева після посадки і, крім того, полегшує утворення бічних коренів. Тканина і обплетення з часом розкладаються в грунті.

При посадках рослин з грудкою в період вегетації необхідно дотримуватися спеціальні заходи, що запобігають надмірне висушування рослинного організму, які полягають в частковому видаленні вегетуючих пагонів з листової поверхнею. Транспортування рослин з розплідника повинна здійснюватися з особливою обережністю. Крони рослин акуратно стягують м'яким шпагатом, рослини ретельно зміцнюють. Рекомендується перевозити рослини в закритому автотранспорті (критий кузов-фургон).

При посадках на вулицях в літній час слід вкривати надземну частину рослин: стовбури - стрічками з тканини; крону - полотном з мелкосетчатой ​​тканини (типу марлі) з метою зменшення иссушающего впливу повітряного середовища і прискорення процесу адаптації. При посадці хвойних видів рослин рекомендується, як вже зазначалося раніше, використовувати укривние чохли з тканини «Лутросіл».

Полив рослин після посадки здійснюють щотижня, навіть якщо йдуть дощі. Норма поливу - до 200 л на велике дерево, в залежності від обсягу посадкового місця. Пересадки дерев і чагарників в період вегетації рекомендується проводити в похмуру погоду, в ранкові або вечірні години, якщо погода суха і дуже тепла. Посадки при температурі повітря вище 25 ° С слід припиняти.

У зимовий час посадки здійснюють на заздалегідь підготовлених і спланованих ділянках об'єкта. Ями для дерев готують заздалегідь, з осені, і засипають їх наполовину рослинною землею, шаром торфу і листя. Максимально повинні бути скорочені терміни між викопкой і посадкою дерев. Викопують рослини після промерзання грунту до 20 ... 30 см, відкопуючи траншеї навколо дерева і формуючи ком. Після обмерзання кома на повну його висоту і освіти на поверхні крижаної скориночки здійснюють під різання кома сталевим тросом знизу і навантаження дерева на автотранспорт.

При перевезенні кому і крону дерева слід ретельно вкрити щільною тканиною (джут, брезент, мішковина). Посадку дерева виробляють в заздалегідь підготовлену яму. Засипають яму і кому тільки талим грунтом поверх кореневої шийки рослин на 4 ... 6 см. Посадочне місце утеплюють шаром торфу і снігу (товщина покриву - до 6 ... 8 см). У весняний період після відтавання грунту торф і грунт розгрібають від кореневої шийки, влаштовують лунку, рослини поливають і зміцнюють розтяжками (рис. 14). Рясний полив (до 200 л на велике дерево, в залежності від обсягу посадкового місця) рекомендуєте поєднувати з використанням стимуляторів росту.

Рис. 15. Зміцнення посадженого дерену за допомогою двох колів («хрест на хрест»).

Дерева у віці 12-16 ліг підв'язують до дерев'яних кілків, що доходить до нижніх гілок крони (рис. 20), а у віці 17-20 років і старше --тремя чотирма розтяжками з дроту, натягиваемой від штамба до міцним коротким кілочків, вбитих в землю похило відразу за межами посадкової ями. Дріт до штамбу прикріплюють по прокладкам з мішковини і дерев'яних брусків. Для відтяжки великих дерев використовують механічні регулятори (рис. 16).

Рис. 16. Схема зміцнення великого дерева за допомогою дротяних расгяжек з механічними регуляторами

Після поливу грунт може просісти, а рослина - нахилитися. Для виправлення нахиленого після поливу рослини яму розкопують, не зачіпаючи при цьому кому, п обережно, плавно, без ривків відтягують дерево в бік, протилежний нахилу, а потім підсипають рослинну землю. Всі інші операції проробляють так само, як і після установки рослини на місце.

При посадці бажано в грунт по межі кома внести стимулятор росту, такий, як гетероауксин, який сприяє відновленню кореневих систем, збільшення коренів і прискоренню їх зростання.

Рис. 17. Способи зміцнення розтяжками дерев після посадки: а, б - зміцнення дерев розтяжками різних типів (кілки, дріт); в - зміцнення дерева в посадковій ямі: / - шар мульчі; 2 - шар ґрунту; 3 - трос з гальванізованою дроту (7 ниток); 4 - брус (шпала) 125x2000 мм з просоченої деревини; 5 - місце кріплення троса за допомогою зворотного стяжки; 6 - рама з дощок, що укладається по поверхні кома (по підбирається величиною кома).

Технологія посадочних робіт

Висока приживлюваність деревних і чагарникових рослин на об'єктах озеленення досягається дотриманням всіх вимог і правил агротехніки, а також скороченням проміжку часу між викопкой і посадкою на постійне місце.

Для посадки деревних саджанців з оголеними коренями викопують ями квадратної або круглої форми. Після викопкп дно ям розпушують па глибину 10-12 см. Садити можна в свіжовикопану ями, а краще їх викопати за 5-7 днів до посадки рослин. За цей час відбувається «провітрювання», збагачення нижніх горизонтів грунту киснем.

В середньому для саджанців дерев розмір ями повинен становити:

глибина, м ..................... 0,7-0,8

діаметр, м, не менше ................ 1

Викопують такі ями за допомогою навісного ямобура на тракторі «Білорусь». У центр ями кувалдою на глибину 15-20 см міцно забивають спеціальний кріпильний кол, який в подальшому буде служити для підтримки посадженого рослини. К вибирають висотою 2 м, діаметром у верхньому зрізі 3 см. Він повинен бути очищений від кори, акуратно і гладко оструган. Кращі кілки соснові і ялинові. Перед посадкою ями па "AU засипають родючим грунтом, яку злегка ущільнюють ногами. Грунт не повинна містити великих грудок.

При разноске рослин до місць посадки в сонячні дні коріння не можна залишати відкритими більше 15 хв. Перед установкою в яму кореневу систему рекомендується вмочити в заздалегідь підготовлену рідку водну суміш (бовтанку) із землі, торфу пли глини: обволікання корінців таким розчином сприятливо відбивається на кореневій системі і створює умови швидкого контакту коренів з грунтом. У таку суміш рекомендується додати водний розчин калієвої солі гетеро-ауксину в концентрації 0.001% і ретельно перемішати; попередньо перед посадкою можна замочувати кореневу систему рослин протягом доби. Досвід показує, що такий спосіб стимулює зростання нових коренів і підвищує приживлюваність рослин в цілому. Перед посадкою рослини ретельно оглядають, при цьому видаляють всі пошкоджені пагони і коріння. Потім рослину встановлюють в посадкову яму.

Рис. 18. Роботи по викопуванні посадочних їм за допомогою ямобура на тракторі «Білорусь»

При посадці коріння рослин ретельно розправляють і розподіляють в ямі, щоб не було жодного корінця, підверненого або загнутого догори. Потім коріння рослини починають засипати пошарово землею, обережно ущільнюючи її навколо рослини по колу ями від країв до центру. Після того як коріння будуть засипані до верху ями, а грунт ущільнена, рослини підв'язують до кілка шпагатом. Завершенням роботи є пристрій лунки з земляним валом з грунту з боків і рясний полив рослин водою до повного насичення ями (приблизно 20-30 л па одні дерево). Такий негайний полив необхідний як для постачання рослини водою, так і для того, щоб змочена грунт, осідаючи, увійшла в тісне зіткнення з усіма розгалуженнями коренів, заповнивши всі порожнечі між ними. Осів після першого поливу землю підсипають і вдруге поливають рослини.

Рис. 19. Схема посадки деревного саджанця.

Рис. 20. Схема посадки чагарників а - посадка саджанця; б - те ж, великих рослин в котлован

Коренева шийка саджанця при посадці повинна бути на 3 5 см вище поверхні землі. Це робиться з розрахунком на подальшу усадку ґрунту разом з рослиною.

Чагарники в групи садять в вириті за допомогою екскаватора «Білорусь» і заповнені рослинною землею котловани. Посадки здійснюють вручну в окремо підготовлені ямки, заповнені рослинною землею, тим же способом і в тій же послідовності, що і дерева, але без підв'язки (рис. 20). Посаджені чагарники рясно поливають водою (не менше 20 л на одну рослину). Для поливу рослин, посаджених в групах, роблять загальну лунку, насипаючи по контуру котловану валик із землі для утримання води.

Чагарники в живопліт висаджують в заздалегідь підготовлені засипані рослинної землею траншеї, садять в два ряди в шаховому порядку при нормі чотири-п'ять рослин, а в один ряд - три рослини на 1 м. При дворядною посадці зовнішній ряд саджають строго по шнуру, відстань між осями рядів має бути не менше 40 см, а між осио і краєм траншеї - 20-25 см. Після влаштування лунок по контуру живоплоту норма поливу складає 15- 20 л на одну рослину. Після поливу, вбирання води і опади грунту нахилені рослини виправляють, підсипають землю до кореневому шеікі і вздовж всієї довжини огорожі (по контуру), облямовують земляні валпкн. Схема посадки чагарників в живопліт приведена на ( рис. 21).

Рис. 21. Схема посадки чагарників в живопліт а - в одні ряд; б - в два ряди.

Посадка крупномірних дерев і чагарників. Підготовка посадкових місць здійснюється відповідно до робочого кресленням, розмір викопаної ями залежить від величини і форми кома. Для викопування ям використовуються екскаватори (153-Е). Неродючий підгрунтовий грунт, виймаємо при викопуванні, частково може бути розподілений на місці, а частково - вивезений з об'єкта будівництва. Стінки ями повинні бути строго вертикальними. Дно ями розпушують па глибину 15-20 см, а потім засипають на 20-25 см рослинною землею, т. с. влаштовується так звана «подушка», па яку «ставиться» рослина

Рис. 22. Розплідник. Вибираємо дерева разом із замовником.

Рис. 23. Викопка дерев в ручну. Здійснюють працівники розплідника і робочі компанії

Рис. 24.Викопка дерев спеціальною технікою. Розмір і форма крона визначаються параметрами рослини.

Рис. 25, Так виглядає ялина з грудкою готова до транспортування: кому оформлений в мішковину і надійно укріплений.

Рис. 26, Так виглядає сосна з комом. В зимовий період допускається транспортування саджанців з замороженим земляною грудкою без пакування.

Рис. 27. Підготовка дерева з грудкою до транспортування на автомобільному або залізничному транспортному засобі.

Рис. 28. Підйом дерева за допомогою спеціальної техніки.

Рис. 29. Погрузка дерева на машину с прицепом.

Рис. 30. Зміцнення дерева для перевезення

Рис. 31. Викопка ями під посадку дерева проводиться згідно  ГОСТу

Рис.32. Посадка дерев великого розміру ціна проводиться фахівцями компанії відповідно до Держстандарту.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

 • Додано
  28.02.2018
 • Розділ
  Біологія
 • Клас
  8 Клас
 • Тип
  Робоча програма
 • Переглядів
  2358
 • Коментарів
  0
 • Завантажень
  0
 • Номер матеріала
  SW196679
 • Вподобань
  0
Курс:«Інтегрований курс «Мистецтво»: теоретико-прикладний аспект»
Просіна Ольга Володимирівна
36 годин
1400 грн
590 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь