Порівняння звичайних дробів

Опис документу:
Розробка сценарію уроку

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема уроку: Порівняння звичайних дробів.

Мета уроку: Ознайомити учнів із способами порівняння звичайних дробів. Формувати вміння використовувати ці способи на практиці.

Розвивати увагу, логічне мислення.

Виховувати охайність, працьовитість.

Тип уроку: Урок формування знань, умінь і навичок.

Епіграф до уроку: Математику не можна вивчати спостерігаючи, як це робить сусід! (А. Нівен)

Очікувані результати: Після цього уроку учні зможуть порівнювати дроби з:

  • однаковими знаменниками;

  • одиницею;

  • однаковими чисельниками;

  • половиною.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності з використанням технології “мікрофон”.

На дошці записано тему уроку. Учитель пропонує прочитати її і сказати, використовуючи мікрофон, чим важлива ця тема.

  • Що ви знаєте з цієї теми?

Учні відповідають “перед мікрофоном”, а вчитель робить стислий запис на дошці. Вчитель зауважує, що про порівняння звичайних дробів сказано не все та й відомості подано безсистемно.

ІІ. Оголошення теми та очікуваних результатів.

- Сьогодні на уроці ми навчимося порівнювати звичайні дроби, а саме порівнювати дроби з однаковими знаменниками, з однаковими чисельниками, з одиницею, з половиною.

ІІІ. Надання необхідної інформації.

  • Прочитайте в підручнику та сформулюйте правила порівняння звичайних дробів з однаковими знаменниками, з однаковими чисельниками, правильних і неправильних дробів з одиницею.

ІV. Інтерактивна частина уроку.

1. Інструктування (вчитель розповідає про мету кожної вправи перед її виконанням, послідовність дій, кількість часу на виконання).

2. Поділ на чотири групи за кольоровими прямокутниками, розподіл ролей у групі ( голова, секретар, доповідач).

3. Виконання завдань групами.

Завдання для групової роботи на картках

І група (червоні прямокутники)

Порівняйте .

(Знаменники цих двох дробів однакові, чисельник першого дробу більший за чисельник другого дробу, тому > ).

ІІ група (жовті прямокутники)

Порівняйте .

(Чисельники цих двох дробів однакові, чисельник першого дробу більший за чисельник другого дробу, тому > ).

ІІІ група (зелені прямокутники)

Порівняйте .

(

ІV група (cині прямокутники)

Порівняйте .

Учні по групах доповідають про виконані завдання, результати перевіряються всім класом.

V. Хвилинка відпочинку.

  • А зараз ми хвилинку відпочинемо і послухаємо казку (“Казка про правильні і неправильні дроби” г. “Математика” №45, 2001р.)

Було це в місті Дроб’янську, де жили звичайні дроби, а серед них - дріб , або Половина ( таке ім’я Одній другій більше подобалося). А не подобалося їй коли про неї говорили „Звичайний дріб”. Половина вважала себе аж ніяк не звичайним дробом, а навпаки, зовсім особливим.

„Хіба я звичайний дріб ? – говорила вона - зовсім ні ! У мене навіть ім’я особливе – Половина ! У звичайних дробів другого імені не буває, а в мене є!”

А коли якось несміливо заперечила, що і в неї є друге ім’я – Третина, то Половина заявила, що це зовсім інша річ. Одна третя і Третина - це майже одне й теж саме, а Одна друга і Половина – це абсолютно різні імена. „Так, що це ви звичайні, а особлива лише я !” – хизувалася вона.

Проте такої „особливості” виявилося для неї недостатньо. Половина чомусь вирішила, що вона більша за всі інші дроби і зібралася довести їм це.

Покликавши до себе в гості дроби , вона поставила перед ними на стіл однакового розміру торти, порізані на 2, 4, 5 і 8 частин та взяла з кожного торта по 1 частині ( тобто від торта ).

“Самі бачите, що я , , більша за всіх вас і взагалі за всі інші дроби. А тому всі мене повинні слухатись. Я – наймудріша і найголовніша!”

Іншим дробам це дуже не сподобалося .

Одна п’ята подумала - подумала, і показала туди, де залишилася решта торта, поділеного на 5 частин після того, як забрали одну частину.

“Дивись, там залишилося торта. Порівняймо, це ж більше ніж ! Тож Чотири п’ятих більше за тебе, Половино”.

Половина змушена була погодитись, але все одно знайшла що відповісти:

„ Ну й що, але ж я найбільша з усіх дробів, які мають чисельником Одиницю!”

Тут уже ніхто не зміг заперечити. Мовчки інші дроби попили чай із тортом і розійшлися по домівках.

Половина виявилася невгамовною. Вона продовжувала хизуватися і своїм “подвійним” іменем і тим, що більша за всі інші дроби з чисельником 1. А коли до неї підійшов дріб і сказав, що він більший за неї, то з пихатістю відповіла: “А це ще нічого не означає. Ти взагалі не справжній дріб, оскільки - це все одно, що Одиниця. Ти дріб – неправильний !”

“Як це - неправильний ?”

“А ось так! Слово “дріб” – походить від “дрібний”, тобто маленький. Усі дроби, менші від 1 – це правильні, хороші, справжні дроби. А інші – несправжні, неправильні. З ними, несправжніми, і дружити не слід”.

Ця розмова дала дробам інформацію для роздумів. І справді, дріб нібито не повинен бути великим числом. У всякому випадку дробам меншим за 1, сподобалося, що вони “правильніші” від інших, і вони почали зневажати “неправильні” дроби. Ті спочатку ображалися, а згодом вирішили: “Ну то що ж із того, що ми “неправильні”? Зате ми більші !”

Так відбулося розмежування між Правильними і Неправильними дробами. Згодом Правильні дроби побудували собі будинки на Числовому промені між Нулем і Одиницею. Половина пишалася тим, що її будинок був посередині

“Я мешкаю в самому центрі ! Тепер ви бачите, що я - зовсім особливий дріб !” – вигукнула вона. Але незабаром це перестало бути предметом її гордощів, оскільки Неправильні дроби теж побудували собі гарненькі будинки праворуч від Одиниці. Та ще й як побудували! Дроби, які могли перетворюватися в Натуральне число, через те, що їх чисельник ділився на знаменник, побудували двоповерхові будинки на однакових відстанях один від одного , пронумерували їх натуральними числами в порядку зростання, а інші Неправильні дроби оселилися в одноповерхових будиночках між ними . Більші числа оселилися праворуч, менші – ліворуч, а щоб легше було знайти свої місця, Неправильні дроби перетворились у Мішані числа. Місця на числовому промені було достатньо ( а знаєте чому? Адже промінь не має кінця ) і всім вистачило.

Однак числам було незручно відвідувати своїх далеких родичів, а тому вони побудували вздовж променя залізницю та шосе, і згодом усі Неправильні дроби стали завзятими туристами. За правилами числового туризму Числа з однаковими цілими частинами ходили одне до одного в гості пішки, а Числа з різними цілими частинами користувалися транспортом.

Дуже полюбляли відвідувати одне одного Числа з однаковими дробовими частинами ( наприклад 3 і 5 ).

Як бачите, життя Неправильних дробів виявилося досить цікавим, набагато цікавішим ніж у Правильних дробів. Ті вже почали потроху заздрити і вести розмови про те, що не варто було відмежовуватися і краще б усім жити в злагоді ...

Їм уже набрид обмежений світ Одиничного відрізка між Нулем і Одиницею , хотілося подорожувати, знайти нових друзів, але Одиниця не пропускала їх на територію Неправильних дробів, оскільки пам’ятала, як її ображали ...

Минув час, образи потроху забулися, і всі Дроби знову почали дружити та спілкуватися. Ось тоді найдопитливіших почало турбувати питання : цікаво, а що там, лівіше від нуля ? Чому праворуч можна рухатися скільки завгодно, а ліворуч - лише до Нуля ?

Але це вже інша проблема та інша казка.

VІ. Підсумок уроку.

Підводячи підсумки уроку, ставиться проблема (порівняйте ), яку окремі учні розв’яжуть самі, а решта займуться цим на наступному уроці.

  • Сьогодні ми дізналися з вами багато нового і цікавого про дроби. Нас ще раз переконали слова римського оратора Цицерона “Без знання дробів ніхто не може визнавати, що знає математику”.

А щоб продовжити тему сьогоднішнього уроку, я пропоную вам виконати таке домашнє завдання:

Вивчити правила порівняння звичайних дробів.

Розв’язати : №562, 563 (середній рівень),

№569, 570(достатній рівень),

творче завдання (високий рівень):

  1. Що більше: четвертина четвертини 256 чи половина половини 64 ?

  2. Порівняйте .

Відомий російський письменник і педагог Лев Толстой вважав, що людина схожа з дробом, знаменник якого є те, що вона думає про себе сама, а чисельник те, що про неї думають інші.

Я бажаю всім вам, щоб чисельник у вашому житті завжди був більшим від знаменника.

VІІ. Оцінювання.

  • Дякую всім учням, які взяли активну участь в роботі на уроці, всім, хто відповідав біля дошки. (Учитель висловлює загальне враження про роботу учнів на уроці, оцінює її).

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з МАТЕМАТИКИ залишилося:
0
4
міс.
0
2
дн.
2
3
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!