Поняття про займенник як частину мови. Спостереження за роллю різних займенників у тексті

Опис документу:
Урок розроблений з метою показати ,як можна створити і вирішити проблемну ситуацію на уроці і вирішити її за допомогою дослідницької роботи. На уроці ефективно використані певні інтерактивні вправи, робота в групах

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. Поняття про займенник як частину мови. Спостереження за роллю різних

займенників у тексті.

Мета. Розширити уявлення дітей про частини мови, познайомити із займенни-

ком, з його особливостями, вчити розпізнавати займенники в реченнях.

Розвивати аналітичні вміння, вміння спостерігати й робити висновки.

Виховувати інтерес до вивчення мови, будувати дружні стосунки в клас-

ному колективі.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.

Обладнання. Слова-займенники, назви частин мови, картки із завданнями для

роботи в групах, рибячий скелет, картки із завданнями для роботи в

парах, мікрофон, макет дерева, яблучка із настроєм.

Хід уроку

I.Мотивація навчання.

1.Вступне слово вчителя.

-Діти, українська мова- це наша гордість, наше національне багатство. Ми не зможемо стати справжніми патріотами своєї України, не знаючи досконало української мови. Тому ми повинні бути на уроці працьовитими, старанними, активними, уважними. Хочеться, щоб настрій у всіх був бадьорий, веселий, тому пропоную розпочати урок таким гарним віршем.

Я до тебе усміхнусь

І з тобою подружусь

Усміхнися ти в одвіт-

Ми з тобою – цілий світ.

Він, вона, воно, вони-

Всі сміються навкруги,

Бо усмішка всіх єднає,

Жити в дружбі помагає.

  • Надіюсь, що цей вірш допоміг нам створити гарний настрій і ми готові

працювати.

-А ще, діти, я хочу виділити із цього вірша дуже важливі для сьогоднішнього уроку слова.

Я, ти, ми, він, вона, воно, вони, всі.

II. Актуалізація опорних знань учнів.

1.Вправа «Кластер».

-Пригадайте, які частини мови ми вже вивчили.

- А тепер спробуйте поставити питання до слів, які ми виділили у вірші.

-До якої частини мови можна віднести ці слова?

-Всі думають, що це іменники?

-Що називає іменник?

- А чи називають ці слова предмети?

-То, чи можемо ми їх назвати іменниками?

III.Оголошення теми і мети уроку.

-Сьогодні ми з вами ознайомимось з новою частиною мови – займенником.

-Хто спробує пояснити, як утворилось слово займенник?

- Отже ці слова є займенниками. Вони замінюють іменники.

IV.Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.

1.Читання правила(Ст. 119)

-Що ви дізнались про займенник?

-Давайте будемо досліджувати цю цікаву частину мови.

2. Дослідницька робота в групах.

1-а група.

Зєднайте слова правого і лівого стовпчика. Зробіть висновок: яку частину мови може замінювати займенник.

Трава вони

Каченя він

Люди вона

Вітер воно

2-а група

Запишіть слова у два стовпчики: у першому прикметники, у другому займенники.

Зробіть висновок: яку частину мови може замінювати займенник.

Сміливий, деякий, такий, правдива, чарівна, якась, кумедне, всяке.

3-я група.

Запишіть слова у два стовпчики: у першому числівники, у другому займенники.

Одинадцять, стільки, п’ятнадцятий, ніскільки, скільки, тисяча.

Зробіть висновок: яку частину мови може замінювати займенник.

3. Вправа «Фішбоун»(Рибячий скелет)

-А тепер давайте розсекретимо цю загадкову незвичайну частину мови, яка називається займенник.

-Які частини мови може заміняти займенник?

- На які питання може відповідати займенник?

- Який висновок можна зробити стосовно дослідженого? Чому ця частина мови, яка відповідає на питання інших частин мови є самостійною?

(Висновок: вона вказує на предмети, ознаки, кількість, але не називає їх)

4. Фізхвилинка.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1.Робота в парах.

-Кожна пара повинна опрацювати два слова: поставити до них запитання і визначити, до якої частини мови вони належать і чому, а також скласти два речення з цими словами.

Щасливий, такий. Діти, ми. Чотири, стільки. Співуча, така. Праця, моя.

2. Самостійна робота.

- Прочитайте прислівя, поясніть, як ви їх розумієте.

-Спишіть прислівя. Підкресліть займенники (3 варіанти по реченню).

Скажи мені, хто твій друг, і я скажу тобі, хто ти. Як будемо ми в дружбі жити – нас нікому не зломити. В нашій дружбі – наша сила.

3. Складання розповіді про сімю займенників за текстом вправи 232, ст.120

VI.Підсумок уроку.

1.Систематизація і узагальнення засвоєного.

Вправа «Мікрофон».

-Яку частину мови ми вивчили сьогодні на уроці?

-Чому вона так називається?

-Які частини мови може заміняти займенник?

-Чим займенник відрізняється від інших частин мови?

-На які питання може відповідати займенник?

-Скільки всього займенників у нашій мові?

-Як часто ми їх використовуємо в своєму мовленні?

2. Рефлексія. Вправа « Яблунька».

Яблучка: нічого не зрозумів, було важко, все вийшло.

Аналіз дитячих відчуттів, планування роботи на наступний урок.3. Оцінювання дітей. VII.Домашнє завдання. Ст. 121, впр.234, ст.119 – вивч. правило.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Акція «Методичне літо»
Призовий фонд 50 000 грн!
Взяти участь

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ХІМІЇ залишилося:
0
1
міс.
1
1
дн.
1
7
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!