Поле чудес «Старий Заповіт і європейське образотворче мистецтво»

Опис документу:
Біблія справила величезний вплив на духовний розвиток людства, культуру нашої цивілізації. Знання головних біблійних сюжетів необхідно кожній культурній особистості, адже без нього неможливо зрозуміти та осмислити зміст всесвітньо відомих творів літератури та образотворчого мистецтва. Позакласний захід розширює естетичні та світоглядні обрії учнів, їхні можливості у сприйнятті мистецьких творів.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Оберіть документ з архіву для перегляду:
Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Поле чудес «Старий Заповіт і європейське образотворче мистецтво»

Мета: показати, як біблійні образи і сюжети знайшли відображення у творах європейського мистецтва, з’ясувати роль Біблії в житті людства та розвитку культури європейської цивілізації, зацікавити історичним минулим, розширити світоглядні орієнтири учнів та можливості учнів у сприйнятті творів мистецтва, виховувати естетичні смаки, загальнолюдські моральні цінності, патріотичні почуття.

Обладнання: презентація на тему «Старий Заповіт і європейське образотворче мистецтво», репродукції картин на біблійні сюжети, планшет “Поле чудес”, круг для гри в “Поле чудес”.

Перебіг гри

A). Оголошення цілей.

Б). Гра “Поле чудес”

І. 1 трійка.

ІІ. 2 трійка.

III. З трійка.

IV. Гра з глядачами.

V. Фінал.

VI. Гра з глядачами.

VII. Суперфінал.

B). Підсумки.

Ведучий Біблія як релігійна та культурна пам’ятка відома всьому людству. За останніми даними вона повністю або частково перекладена 1800 мовами світу. Біблія справила величезний вплив на духовний розвиток людства, культуру нашої цивілізації. Мораль, право, побут, мистецтво, наука і світогляд людей зазнали неоціненного життєдайного впливу Книги книг. Але, напевно, найбільший вплив вона має на розвиток світової художньої культури. Біблійні сюжети та образи надихали поетів, художників, музикантів різних епох та народів. Загальнолюдські ідеали, що були взяті ними з Книги книг, знайшли відображення в багатьох сюжетах літератури та мистецтва. Протягом тисячоліть митці різних країн намагалися проникнути в глибини змісту історичних, пророчих, повчальних і поетичних книг Біблії, осягнути їхню велич і мудрість, показати своє бачення біблійних сюжетів.

Знання головних біблійних сюжетів необхідно кожній культурній особистості: без нього неможливо зрозуміти та осмислити зміст всесвітньо відомих творів літератури та образотворчого мистецтва.

Тож перегорнемо деякі сторінки Біблії та спробуємо осягнути зміст геніальних шедеврів європейського мистецтва, зрозуміти значення та ідеї вершинних досягнень людського генія.

І трійка Подивіться навколо. Над нами простягається синє безкрає небо, на ньому сяє сонце, даючи нам тепло і світло. Уночі замість сонця з’являється місяць, а біля нього, як діти біля матері, багато-багато зірочок. На землі ростуть ліси і садки, трави і квіти, живуть тварини, пташки, комахи... А яка кількість води міститься в річках та морях... А був час, коли нічого цього не було. Жив тоді один Господь Бог, тому що він вічний, тобто не має ні початку, ні кінця свого земного буття, проте завжди був є і буде. І ось він за шість днів створив усе, чим ми милуємося. Створивши світ, Господь облаштував на землі прекрасний сад і назвав його раєм. Проте нікому було милуватися його красою, тоді він узяв шматок землі і повелів йому стати людиною. Так з’явився на світ перший чоловік. Він був дуже красивим, та не міг ні ходити, ні говорити, ні думати, був наче нежива статуя. Ось це місце з книги Буття: “І сотворив Бог людину на свій образ; на божий образ сотворив її... Тоді Господь Бог утворив чоловіка з земного пороху та вдихнув йому в ніздрі віддих життя, і чоловік став живою істотою”.

Ось фрагмент розпису стелі Сікстинської капели, домашньої церкви римських пап у Ватикані. Це фреска Мікеланджело Сворення Адама”. З безмежного космосу летить, наближаючись до землі, могутній і всеблагий Бог-Отець, сивобородий, натхненний і оточений ангелами. За ним розвивається великий, наповнений повітрям, наче вітрило, плащ, що дозволило охопити всі фігури замкнутою силуетною лінією. Плавний політ творця підкреслюється спокійно схрещеними ногами. На краю землі лежить Адам. В образі Адама художник утілив свій ідеал чоловічого тіла, добре розвинутого, сильного, гнучкого. Розташувавши фігуру Адама на покатій поверхні, художник ніби створює у глядача ілюзію того, що фігура розміщена на самому краю землі, за яким починається безкінечний світовий простір. Це сильної статури молодий мужчина. Він тільки пробуджується до життя. У його позі - слабкість, безпомічність, покірність. Але ми відчуваємо, що в ньому закладена грандіозна сила. Ніби спроквола простягає він ліву руку назустріч творцеві, благально, з надією дивиться на бога. Бог-Отець владно спрямував свою життєдайну правицю до Адама, ось-ось торкнеться його руками, ще мить - і станеться чудо: животворна божа сила одухотворить першу людину, пружною енергією наповнить її тіло... Ці дві руки, між якими ніби пробігає електричний струмінь, лишають незабутнє враження. Ці руки символізують світ земний та астральний. В очах Адама той самий поклик, те ж чекання, що і в руці. І тут художник майстерно використовує просвіт між фігурами, без якого не було б відчуття безмежного простору. Роздивляючись фреску, ми ніби стаємо свідками того першопоштовху, Божого акту творіння, що дав початок духовному розвитку людства.

* Не голова - щоб не була зарозумілою, не очі - щоб не була цікавою, не вухо - щоб не підслуховувала, не вуста - щоб не була базікалом, не серце - щоб не була заздрісною, не руки - щоб не була користолюбною, не ноги - щоб без діла не вешталася. А що, згідно з Пятикнижжям Мойсеєвим було обрано?

р

е

б

р

о

АБО

* Ви знаєте, що Господь створив усіх ангелів добрими і слухняними. Але один з них повстав, виступив проти Бога, зробився гордовитим, перестав слухати та шанувати Бога. Інших ангелів налаштував проти Господа. Бог вигнав їх із раю, скинувши на Землю.

* Як звали повсталого ангела?

л

ю

ц

и

ф

е

р

АБО

*Перекладіть давньоєврейською мовою слово супротивник.

с

а

т

а

н

а

II трійка

Завжди привертала увагу митців велична постать вождя ізраїльського народу пророка Мойсея, що ціною великих зусиль і страждань вивів свій люд з єгипетської неволі.

У 1515-1516 роках Мікеланджело виконує для гробниці папи Юлія II скульптуру «Мойсей», яка сприймається як окремий твір вражаючої художньої сили й виразності. Геніальний митець зобразив пророка в останній період його життя. На хвилину присів спочити Мойсей, але все тіло його в напрузі: рвучко повернута голова, розкуйовджена борода, правою рукою притискає до себе дві кам’яні дошки, на яких записані закони Божі, у набухлих жилах лівої руки пульсує гаряча кров. Скорботний погляд мудрого пророка висловлює волю й непохитність, бажання довести справу, що розпочав, до кінця. Мойсей постає перед нами як справжній вождь народу - мудрий і мужній, повний титанічних сил і незламної віри в доконечність жертв і страждань. Адже його мета - виконати Божу волю, вивести рідний народ з єгипетської неволі на вільні землі, обіцяні Богом. Саме про такого Мойсея Іван Франко писав в однойменній поемі:

Все, що мав у житті, він віддав

Для одної ідеї.

І горів, і яснів, і страждав,

І трудився для неї.

Промовисті слова громадянина-патріота вкладає великий український поет в уста Мойсея:

«О Ізраїлю! Якби ти знав,

Чого в серці тім повно!

Якби знав, як люблю я тебе!

Як люблю невимовно!

Ти мій рід, ти дитина моя,

Ти вся честь моя й слава,

В тобі дух мій, будуще моє,

І краса, і держава...»

Образ Мойсея, що постає перед нами зі сторінок Старого Заповіту, зі скульптури Мікеланджело, з поеми І.Франка, має виразні трагічні риси.

Духовний наставник народу, проводир нації був зневаженим, вигнаним, побитим камінням власним народом, хоч усе життя поклав на його спасіння. Через півтори тисячі років прозвучать скорботні і мужні слова Ісуса Христа “Нема пророка у своїй вітчизні”. Тільки після смерті Мойсея народ Ізраїлю віддасть йому належне як найславетнішому пророкові й вождеві, духовному провіднику нації.

Минають тисячоліття, а ми й досі захоплюємося трагічною величчю саможертовного подвигу титана-пророка Мойсея в ім’я народу, співчуваємо йому як людині, котра на довгому життєвому шляху зазнала також гіркоти невдач, зневіру і розпач, маючи, за словами Франка, “щось людське, м’яке в старім серці пророка...”

* Поема Франка Мойсейбула перекладена російською мовою. Назвіть прізвище поета, який зробив переклад.

П

а

с

т

е

р

н

а

к

АБО

*Як називаються камяні дошки, на яких записані закони, отримані Мойсеєм від Бога на горі Синай?

с

к

р

и

ж

а

л

і

АБО

* Мойсеєві приписують створення перших пяти розділів Старого Заповіту, де йдеться про створення світу і людей та про найдавнішу історію єврейського народу, відомих під назвою Пятикнижжя Мойсеєве. Як ще називають ці розділи?

т

о

р

а

III трійка

Увагу митців Європи завжди привертав образ ізраїльського царя Давида. У Старому Заповіті детально змальоване його життя, сорок років царювання. Шлях Давида від простого пастушка до славетного й могутнього царя Ізраїлю був сповнений небезпек і героїзму, суворих випробувань і державницьких діянь. Образ Давида, що постає зі сторінок Біблії, надзвичайно складний і багатогранний, яскравий і неоднозначний. Неможливо навіть перелічити твори мистецтва, які змальовують Давида в різні періоди його життя. Але найбільш відома його перемога над ворогом, сильним, надзвичайно високим, закутим в залізні лати, з довгим списом та величезним мечем.

Філістимляни зібрали свої війська й рушили на Ізраїль, щоб скорити його. Стали вони табором на одній горі, а ізраїльтяни - на другій. З табору ворогів вийшов велетень і почав викликати когось із синів Ізраїлю на двобій за умови: народ, представник якого буде переможений, піде в рабство до переможців. Сорок днів ніхто з ізраїльтян не наважувався вийти на поєдинок. І лише юний пастух Давид, що прийшов на поле бою провідати своїх старших братів, почувши виклик ворога, пішов на смертельну битву. З погордою зустрів супротивника філістимлянин. Давид же, звернувшись за підтримкою до Господа, ухопив пращу, уложив до неї камінь і влучив ворогові в самісіньке чоло, так що й камінь застряг у того в лобі. Велет упав на землю, а Давид підійшов, витяг його меча та відрубав ним супротивникові голову. Жах охопив філістимлян, кинулись вони втікати з поля бою... А ізраїльтяни славили свого героя-визволителя. Вони казали: “Саул переміг тисячі, а Давид десятки тисяч”. Цар Саул позаздрив Давиду і хотів його вбити, Давид пішов від нього, але ніколи не робив цареві зла.

«Давид» Мікеланджело - це не хлопчик чи підліток, а величний і прекрасний юнак у повному розквіті сил, і не після битви, з головою велетня біля ніг, а перед поєдинком, у момент найбільшого напруження фізичних і духовних сил. Благородство, могутню енергію та силу випромінює мужня і водночас по-юнацьки струнка постать Давида. Грізно зсунуті брови, в очах рішучість і відвага, прекрасне лице суворе й горде, повне стриманого гніву й презирства до ворога, що зазіхнув на свободу його народу. Скульптор досконало передає нездоланну волю юнака, його громадянську мужність, упевненість у перемозі, бажання віддати всі сили боротьбі за щастя і волю свого народу. Давид сповнений почуття власної гідності. Це справжній громадянин, палкий патріот своєї землі. Образ Давида, створений великим генієм Мікеланджело, завжди сприймається як натхненне втілення образу людини-патріота, мужнього героя, борця за волю, захисника добра і правди, як узагальнений ідеал людини - найдосконалішого творіння Бога на Землі.

* Назвіть імя велетня, якого переміг Давид.

Г

о

л

і

я

т

АБО

* Після смерті царя Саула Давид стає царем Ізраїлю. Він був дуже розумним і створив цілу книгу священних пісень, які часто читаються в церкві. Як називається ця книга?

п

с

а

л

т

и

р

І гра з глядачами

Давид також здійснив великий гріх, за що був покараний Богом. Невдовзі у Давида померли всі його діти, а син Авесалом захотів відібрати у нього царство, зібрав солдатів і пішов воювати проти батька. В Авесалома було довге гарне волосся, і коли він швидко їхав лісом, волосся зачепилося за сук, кінь утік, а Авесалом залишився висіти на дереві. Його вбив списом один із солдатів царя Давида. Тепер у Давида лишився лише один син. Коли Давид зовсім зістарився, Господь поставив його царем над євреями. Хто він?

с

о

л

о

м

о

н

Фінальна гра

Соломон почав своє царювання з молитви до Бога. І ось Господь з’явився перед ним і сказав: “Прохай у мене, чого хочеш, і я все тобі дам”. Але Соломон відповідав. “Господи, ти поставив мене царем, дай же мені світлий розум, щоб я міг чесно судити людей та добре правити ними”. Тоді Господь сказав: “Оскільки ти скромний і не просиш у мене нічого, крім розуму, то за твою скромність Я дам тобі і розум, і багатство, і славу, а якщо ти завжди будеш мене слухати, я дам тобі і довге життя”.

Невдовзі Соломонові випала нагода показати свою мудрість. До нього прийшли дві жінки, щоб цар вирішив, кому з них належить дитина. У них обох було по маленькій дитині, коли вони разом спали, то одна з жінок уві сні випадково придавила свою дитинку і мертву підклала до іншої, а живу забрала собі. А інша жінка говорила, що це її подруга удушила своє дитя, а її дитина жива. Соломон подумав і наказав воїнам, щоб вони розрубили мечем дитину навпіл і віддали жінкам по половині. Коли цар промовив ці слова, то перша жінка заплакала і попросила, щоб дитину віддали суперниці, аби тільки вона лишилася живою, а іншій жінці було байдуже, вона казала, нехай дитину розрублять, щоб вона не дісталася нікому. Тоді Соломон наказав віддати дитя першій, бо вона його жаліє та любить, і вона дійсно його мати. Усі дивувалися мудрості царя.

На щойно почутий сюжет художник Луї Булонь молодший створив картину Суд Соломона”. На високому троні сидить Соломон, він якраз віддав наказ воїнові розрубити немовля. Солдат з готовністю намагається виконати вирок Соломона. Майже в центрі картини перед нами обличчя матері. Ми бачимо розпач, страждання, вона вхопилася однією рукою за руку воїна, щоб не допустити виконання Соломонового присуду. Іншою рукою жінка вказує на суперницю, вона благає віддати сина іншій. Аби тільки він жив. Стан психологічної напруги, пристрасті зумів передати художник.

*У Старому Заповіті можна прочитати приповідки царя Соломона, перекази про його надзвичайну мудрість, пісні весільного обряду іудейського народу. Також Старий Заповіт містить так звану Високу піснючи Пісню над піснями”, створення якої приписують цареві Соломону. Уважається, що Пісню над піснямиСоломон написав під впливом кохання до простої єврейської селянської дівчини. Як її звали?

С

у

л

а

м

і

ф

АБО

* За заповітом батька, Соломон побудував в місті Єрусалимі величний храм. Ніде у світі не було такої краси і багатства, як у цьому храмі. Він увесь сяяв дорогоцінним камінням, коштовними матеріями, золотом. Усі сусідні царі дивувалися мудрості та багатству царя Соломона, а одна цариця прийшла з далекої землі, яка на ту пору була однією з найбагатших країн світу і називалася Сабейським царством. Зараз це Ємен. Вона подарувала Соломонові триста п’ятдесят пудів золота в злитках, кубках та різних дорогоцінних речах. Цариця увійшла в історію під іменем цариці Савської, її мудрість дорівнювалася мудрості царя Соломона. А як звали царицю?

Б

а

л

к

і

с

II гра з глядачами

Господь дуже любив доброго та благочестивого Авраама, часто з’являвся до нього і розмовляв з ним. Одного разу під час такої бесіди Авраам сказав Богу: “Господь, немає у мене дітей, кому я залишу своє майно, хто буде піклуватися про мене на старість?”. На що Господь відповів: “Подивися, скільки зірок на небі, стільки буде у тебе дітей та внуків”. Через рік у дружини Авраама народився син, якого назвали Ісааком. Авраам дякував Богові і влаштував велике свято. Авраам та його дружина дуже любили свого сина, вони боялися, щоб він не захворів та не помер. І ось, коли Ісаак вже підріс, Господь сказав Аврааму: “Візьми свого єдиного сина Ісаака, піди на гору, яку я тобі вкажу і там принеси його в жертву”. Авраам завжди слухав Бога, тепер він узяв дрова та Ісаака і пішов на вказану Богом гору. По дорозі Ісаак спитав у батька: “Батьку, у нас є дрова та вогонь, а де ж ягня для жертви?”. Авраам відповів: “Любий сину, Господь укаже нам жертву”. Коли прийшли на гору, Авраам склав дрова, зв’язав Ісаака і вже підняв ножа, але тут з’явився ангел, щоб скасувати наказ Бога. Господь не хотів, щоб Авраам позбавляв життя улюбленого сина, він хотів перевірити, кого Авраам більше любить, сина свого Ісаака чи його, Бога. За те, що Авраам послухав Бога, не пошкодував для нього навіть свого сина, Господь дав йому багато землі та багатств та багато онуків.

Ця біблійна оповідь знайшла відображення у творчості багатьох митців. Найвидатнішою серед творів на цей сюжет стала картина Жертвоприношення Авраама”, яка належить пензлю видатного голландського живописця.

Від тіла Ісаака, що розміщено на першому плані і виражає повну безпомічність жертви, погляд наш звертається вглиб до фігури старця Авраама та посланця Бога - ангела, що виривається з-за хмар. У картині митець досліджує душевний стан Авраама, який після несподіваної появи ангела не встиг відчути ані радощів позбавлення від страшної жертви, ані подяки. Він відчуває лише розгубленість, нерозуміння, утому.

* Назвіть прізвище видатного голландського живописця, який створив картину «Жертвоприношення Авраама».

Р

е

м

б

р

а

н

д

т

Супергра

І сьогодні, мов захоплива героїчна повість, сприймається біблійна книга Юдити, що прославляє мужню жінку-патріотку, яка, ризикуючи власним життям, врятувала рідне місто Ветулію, свій народ від загибелі. Нещадно руйнуючи все на своєму шляху, ассирійський полководець переможно ступив на землю Ізраїлю й оточив місто Ветулію. Народ гинув від голоду й спраги. Побожна вдовиця Юдита, багата і незвичайної вроди жінка, що вела скромне покутне життя, молитвами підтримувала дух свого народу, щоб не піддався він ворогові. У неї виник план, як зарадити народній біді. Гарно одягнувшись, вона вночі потайки пішла з міста і разом із служницею проникла до табору ворога. Юдита пообіцяла ассирійському полководцеві допомогти в оволодінні Юдеєю. Зачарований красою ізраїльтянки, нічого не підозрюючи, він дозволив Юдиті зі служницею щоночі виходити у байрак на обрядове очищення перед молитвою. Коли ж на четверту ніч, запросивши до себе Юдиту, ассирійський воєначальник напився вина і заснув, Юдита його ж мечем відтяла йому голову і віддала її служниці, і вони повернулися до своїх. Зранку юдеї виступили проти ассирійців, ті ж побачивши свого вождя мертвим, без голови, розгубились і кинулися тікати. Довго народ Ізраїлю славив Юдиту, богобоязку, розумну, чисту й мужню жінку, сповнену любові до свого народу.

Образ Юдити хвилював уяву митців. Сандро Боттічеллі створив картину “Повернення Юдити”. Його Юдита - зовсім юна жінка з ніжним, трохи сумним обличчям, обрамленим золотим волоссям. У ранішній тиші вона йде до рідного міста з почуттям виконаного обов’язку. У правій руці - короткий гострий меч, у лівій - зелена гілка, мов запорука щасливого життя народу. За Юдитою стрімко прямує служниця. На голові вона тримає бронзовий таріль із головою переможеного ворога. Робота Боттічеллі - поетичне відображення біблійного переказу, живописне уславлення жінок, готових на самозречення і самопожертву в ім’я свого народу.

Джорджоне Юдита”. Зображена юна жінка, з ніжним милим обличчям, обрамленим волоссям. Удалині видно рідне місто Ветулію, правою рукою тримає меча, лівою ногою наступила на голову ворога ізраїльського народу.

* Як звали вбитого Юдитою полководця?

О

л

о

ф

е

р

н

АБО

* Історія Юдити є однією з тем, до котрих найчастіше зверталися митці європейського мистецтва. Вона знайшла відображення не тільки в образотворчому мистецтві та літературі, а й у музиці. Назвіть прізвище видатного російського оперного співака, який грав роль Олоферна в постановці опери О. Сєрова «Юдита».

Ш

а

л

я

п

і

н

АБО

Існують три історичні назви першої частини Біблії. Зараз ми називаємо першу частину Біблії Старим Заповітом. Ця назва виникла на початку нашої ери, коли у Європі поширилося християнство.

Самі юдеї називали свою священну книгу Танах. У II столітті до н.е. Танах було перекладено на міжнародну тоді грецьку мову сімдесятьма перекладачами, книга отримала нову назву, під якою стала відомою усьому культурному світові Середземномор’я.

* Назвіть грецьку назву першої частини Біблії.

с

е

п

т

у

а

ґ

і

н

т

а

Підсумки.

9

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися
Опис презентації окремими слайдами:
Старий Заповіт в європейському образотворчому мистецтві
Слайд № 1

Старий Заповіт в європейському образотворчому мистецтві

І трійка Мікеланджело. Створення Адама
Слайд № 2

І трійка Мікеланджело. Створення Адама

Слайд № 3

Не голова - щоб не була зарозумілою, не очі - щоб не була цікавою, не вухо - щоб не підслуховувала, не вуста - щоб не була базікалом, не серце - що...
Слайд № 4

Не голова - щоб не була зарозумілою, не очі - щоб не була цікавою, не вухо - щоб не підслуховувала, не вуста - щоб не була базікалом, не серце - щоб не була заздрісною, не руки - щоб не була користолюбною, не ноги - щоб без діла не вешталася. А що, згідно з П’ятикнижжям Мойсеєвим було обрано? І трійка АБО *Перекладіть давньоєврейською мовою слово супротивник. АБО * Ви знаєте, що Господь створив усіх ангелів добрими і слухняними. Але один з них повстав, виступив проти Бога, зробився гордовитим, перестав слухати та шанувати Бога. Інших ангелів налаштував проти Господа. Бог вигнав їх із раю, скинувши на Землю. * Як звали повсталого ангела?

II трійка Г. Доре. Мойсей
Слайд № 5

II трійка Г. Доре. Мойсей

Слайд № 6

Мікеланджело. Мойсей
Слайд № 7

Мікеланджело. Мойсей

Поема Франка “Мойсей” була перекладена російською мовою. Назвіть прізвище поета, який зробив переклад. АБО *Як називаються кам’яні дошки, на яких з...
Слайд № 8

Поема Франка “Мойсей” була перекладена російською мовою. Назвіть прізвище поета, який зробив переклад. АБО *Як називаються кам’яні дошки, на яких записані закони, отримані Мойсеєм від Бога на горі Синай? II трійка АБО * Мойсеєві приписують створення перших п’яти розділів Старого Заповіту, де йдеться про створення світу і людей та про найдавнішу історію єврейського народу, відомих під назвою П’ятикнижжя Мойсеєве. Як ще називають ці розділи?

Л. Берніні. Давид IІI трійка
Слайд № 9

Л. Берніні. Давид IІI трійка

Г. Доре.
Слайд № 10

Г. Доре.

Мікеланджело. Давид
Слайд № 11

Мікеланджело. Давид

* Назвіть ім’я велетня, якого переміг Давид. АБО *Після смерті царя Саула Давид стає царем Ізраїлю. Він був дуже розумним і створив цілу книгу свящ...
Слайд № 12

* Назвіть ім’я велетня, якого переміг Давид. АБО *Після смерті царя Саула Давид стає царем Ізраїлю. Він був дуже розумним і створив цілу книгу священних пісень, які часто читаються в церкві. Як називається ця книга? IІI трійка

І гра з глядачами * Коли Давид зовсім зістарився, Господь поставив царем над євреями його єдиного сина, що лишився в живих. Назвіть його ім'я. Заги...
Слайд № 13

І гра з глядачами * Коли Давид зовсім зістарився, Господь поставив царем над євреями його єдиного сина, що лишився в живих. Назвіть його ім'я. Загибель Авесалома

Г. Доре. Суд царя Соломона Фінальна гра
Слайд № 14

Г. Доре. Суд царя Соломона Фінальна гра

Рафаель. Суд Соломона
Слайд № 15

Рафаель. Суд Соломона

Суд царя Соломона. (1854 г.). Автор : Николай Ге Источник: https://kulturologia.ru/blogs/010518/38775/ М. Ге. Суд Соломона
Слайд № 16

Суд царя Соломона. (1854 г.). Автор : Николай Ге Источник: https://kulturologia.ru/blogs/010518/38775/ М. Ге. Суд Соломона

Луї Булонь молодший. Суд Соломона. (1710)
Слайд № 17

Луї Булонь молодший. Суд Соломона. (1710)

* Уважається, що “Пісню над піснями” Соломон написав під впливом кохання до простої єврейської селянської дівчини. Як її звали? Фінальна гра
Слайд № 18

* Уважається, що “Пісню над піснями” Соломон написав під впливом кохання до простої єврейської селянської дівчини. Як її звали? Фінальна гра

Ця цариця ввійшла в історію під іменем цариці Савської, її мудрість дорівнювалася мудрості царя Соломона. Як її звали? Фінальна гра Або
Слайд № 19

Ця цариця ввійшла в історію під іменем цариці Савської, її мудрість дорівнювалася мудрості царя Соломона. Як її звали? Фінальна гра Або

ІІ гра з глядачами Жертвоприношення Авраама * Назвіть прізвище видатного голландського живописця, який створив картину «Жертвоприношення Авраама».
Слайд № 20

ІІ гра з глядачами Жертвоприношення Авраама * Назвіть прізвище видатного голландського живописця, який створив картину «Жертвоприношення Авраама».

Сандро Боттічеллі. Юдит виходить із шатра з відрубаною головою Сандро Боттічеллі. Повернення Юдити Супергра
Слайд № 21

Сандро Боттічеллі. Юдит виходить із шатра з відрубаною головою Сандро Боттічеллі. Повернення Юдити Супергра

Караваджо. Юдита. * Як звали вбитого Юдитою полководця? Супергра
Слайд № 22

Караваджо. Юдита. * Як звали вбитого Юдитою полководця? Супергра

АБО * Історія Юдити є однією з тем, до котрих найчастіше зверталися митці європейського мистецтва. Вона знайшла відображення не тільки в образотвор...
Слайд № 23

АБО * Історія Юдити є однією з тем, до котрих найчастіше зверталися митці європейського мистецтва. Вона знайшла відображення не тільки в образотворчому мистецтві та літературі, а й у музиці. Назвіть прізвище видатного російського оперного співака, який грав роль Олоферна в постановці опери О. Сєрова «Юдита».

АБО Існують три історичні назви першої частини Біблії. Зараз ми називаємо першу частину Біблії Старим Заповітом. Ця назва виникла на початку нашої ...
Слайд № 24

АБО Існують три історичні назви першої частини Біблії. Зараз ми називаємо першу частину Біблії Старим Заповітом. Ця назва виникла на початку нашої ери, коли у Європі поширилося християнство. Самі юдеї називали свою священну книгу Танах. У II столітті до н.е. Танах було перекладено на міжнародну тоді грецьку мову сімдесятьма перекладачами, книга отримала нову назву, під якою стала відомою усьому культурному світові Середземномор’я. * Назвіть грецьку назву першої частини Біблії.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Соціальне партнерство закладу позашкільної освіти та сім’ї»
Просіна Ольга Володимирівна
36 годин
590 грн
395 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Схожі матеріали