Тема. Навчальний проект (груповий, за вибором учителя, учнів): «Подорожуємо Україною». Сім чудес України.
Мета: ознайомити учнів із розташуванням України на мапі світу; вчити визначати місце розташування нашої держави серед інших країн; ознайомити із визначними пам’ятками історії та культури; пробуджувати в учнів прагнення стати достойними громадянами своєї держави.
Обладнання: демонстраційна карта України; підручник; кросворд; мультимедійна презентація; кінопроектор, мікрофон.
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина.
1. Читання вчителем вірша.
Ось і дзвоник продзвенів
І за парти всіх привів!
Тож рівненько вже сідаєм
І в мандрівку вирушаєм!
2. Виявлення емоційного настрою дітей.
Наше коло, мов сім’я, друзі ми і ти, і я.
Посміхнись сусіду зліва, посміхнись сусіду справа –
Ми одна сім’я.
Цей урок нехай принесе вам задоволення і чудовий настрій.
3. Повторення правил роботи на уроці.
– Говорити за темою.
– Брати учать у всіх завданнях.
– Працювати із задоволенням.
– Звертатись один до одного на «ти» або на ім’я .
– Допомогти товаришу.
– Один говорить, всі слухають.
– Всі мають право висловитись.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
– Діти, вочевидь, кожен із вас, не замислюючись, дасть відповіді на такі запитання:
– Як називається країна, в якій ми живемо?
– Яку назву має народ нашої держави?
– Яке місто є столицею України?
– Хто з вас був у Києві? Що запам’яталося вам у цьому місті?
– В яких іще містах, селах ви побували? Які інші географічні об’єкти (ріки, озера, моря, гори) ви бачили під час своїх подорожей?
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
ДО УКРАЇНИ
Моя Україно! Як я тебе любив!
Твої луги, твої степи розлогі,
Дніпра ревучого славетні пороги
І хвилі золоті твоїх шовкових нив! Михайло Старицький
– Багато поетів, письменників присвятили свої твори вічно юній, щедрій і багатій українській землі. Наша держава велична і прекрасна. Сьогодні, через багато століть поневолення, Україна знову встає з колін, відроджується наша мова, наші традиції, звичаї, відроджується українська школа. Ви, дорогі діти, – майбутнє України. Від вашої старанності та наполегливості залежить, якою буде наша держава. Отже, щоб ви збагатились новими знаннями, сьогодні ми проведемо подорож Україною. На уроці ми побуваємо у багатьох містах та різних куточках України, дізнаємось багато нового і цікавого про життя та працю людей, про історичні перекази нашої Батьківщини.
ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
– Оскільки в нас урок-подорож. Хто мені скаже, що ж таке подорож?
(Відповіді дітей).
– Діти, щоб подорожувати, потрібно вибрати вид транспорту. Часу у нас мало, а країна наша – мала чи велика?
(Відповіді дітей).
Учитель: А яка вона велика, покажіть? (Діти розводять руки). Отже, нам потрібен дуже швидкий транспортний засіб. А який саме, ви дізнаєтесь, відгадавши загадку:
В синім небі путь моя.
Швидше всіх літаю я.
Маю крила, хоч не птах.
Люди звуть мене … (літак)
– Так, діти, правильно. І подорожувати ми будемо на найбільшому та найпотужнішому у світі літакові, створеним київським державним підприємством імені Антонова Ан-225 «Мрія». У листопаді 2004 Міжнародна федерація повітроплавання внесла літак до Книги рекордів Гіннесса за його 240 рекордів.
– Наша країна має чи не найбільше право називатися європейською. Адже Україна розташована в самому центрі Європи, саме в Україні поблизу села Ділове біля міста Рахова у Закарпатській області знаходиться географічний центр Європи. Зараз на місці географічного центру Європи встановлений пам’ятний знак. Площа нашої держави – 603 700 км2. Україна є однією з найбільших європейських країн. На сьогодні на земній кулі нараховується близько 200 держав, і серед країн планети Україна посідає 39 місце в світі за розміром території. Отже, наша країна є дуже великою за територією, і проживає на її території понад 42 мільйони чоловік. За національністю в нашій державі проживають представники понад 100 національностей та народностей. Усі ці народи живуть і працюють в Україні поруч із українцями. їх всіх пригорнула, мов рідних дітей, Україна-ненька.
– Подорож нашу ми почнемо з нашого рідного села Коритне Балтської міської громади Одеської області. Розташоване воно на річці Батіжок за 10 км від районного центру – міста Балта, за 17 км від залізничної станції Балта. На півдні межує з селами Бендзари та Немирівське, на сході з селом Пасат, на півночі з селом Кринички на заході з селом Козацьке.
– То що являє собою карта України? (Це зображення на аркуші паперу поверхні землі нашої держави.)
Київ – столиця України. Києво-Печерська лавра – православний монастирський комплекс в Києві. Один із найбільших християнських центрів-святинь країни. Визначна пам'ятка історії та архітектури. Києво-Печерська лавра належить державі, а релігійні організації користуються нею на правах оренди. Заснований 1051 року як печерний монастир за межами Києва. 1994 року разом із Софійським собором внесений до переліку Світової спадщини ЮНЕСКО.
Софія Київська, Київ. Мало що збереглося від Київської Русі на території сучасного Києва. Спалили завойовники, зруйнув час, не вберегли наступні покоління. Софія Київська – один з багатьох пам’яток архітектури, який зберігся до наших днів. На початку XI століття вона була закладена князем Ярославом Мудрим. Софія ще й відома коронацією Володимира Мономаха. Свого часу Софія була зруйнована сином Юрія Долгорукого. Її спалював хан Менглі-Гірей, грабував хан Батий. Відновлював гетьман Іван Мазепа. Але цим випробування не закінчилися. Храм розграбували більшовики, а трохи пізніше – гітлерівці. Але Софія Київська з гордістю вистояла! Цим місцем можна справді пишатися, тому що воно зберігає 260 кв. метрів мозаїки і 3000 кв. метрів фресок. Це найбільша і унікальна колекція подібного живопису епохи раннього Середньовіччя Європи!
Кам'янець – Подільська фортеця. Першу в історії згадку про Кам'янецький замок маємо у грамоті від 7 (15) січня 1374 року литовсько-руського князя Юрія Коріатовича, якою він за згодою свого брата Олександра Коріатовича надав кам'янчанам магдебурзьке право та прямо зазначив, що грамота дається «на замку» в Кам'янці. Зараз в стінах фортеці проводять безліч лицарських турнірів і фестивалів. Так само Кам’янець-Подільський полюбили учасники повітряних видів спорту, щороку в травні десятки повітряних куль пролітають над могутніми стінами заповідника «Кам’янець».
Хотинська фортеця, Чернівецька область. У XIII столітті в стародавньому місті Хотині на березі Дністра спорудили фортецю. І хто володів фортецею, той ставав володарем тутешніх територій. Правителями фортеці за всі вісім століть побували як українці, так і турки, і поляки, і молдавани, і австрійці, і росіяни, і знову українці. Як і Кам’янецька фортеця, в Хотині проходили зйомки багатьох фільмів радянських часів. У стінах фортеці знімали такі кінокартини: «Стріли Робін Гуда», «Балада про доблесного лицаря Айвенго».
Дендропарк «Софіївка», Умань, Черкаська область. "Софіївка" була створена в кінці XVIII століття власником міста Умані, польським магнатом графом Станіславом Потоцьким. Граф був одружений з константинопольською дівчиною грецького походження Софією, яку сучасники характеризували як жінку виняткової краси і чарівності. Граф Потоцький любив балувати красуню-дружину і в якийсь момент вирішив зробити їй романтичний подарунок на іменини. Так в Умані з'явився казкової краси дендрологічний парк, який був названий на честь дружини графа.
Острів Хортиця, Запоріжжя. Найбільший острів на Дніпрі (довжина в 12,5 км) – Хортиця. Але не цей факт став причиною внесення його до списку 7 Чудес України. У XV – XVIII століттях на острові утворилися козацькі укріплення Запорізької Січі. На Хортиці жили запорізькі козаки, готувалися до бойових походів, займалися будівництвом своїх знаменитих кораблів – «чайок». У 1709 році Запорізька Січ була зруйнована московськими військами. Лише через 300 років, вона частково була відновлена. Тепер вона виступала в ролі історико-культурного комплексу «Запорізька Січ» на острові Хортиця. Тепер кожен може потрапити в атмосферу тодішньої незалежної республіки козаків, подивитися, як жилося нашим мужнім предкам в куренях, зайти до церкви, побачити роботи козацьких ремісників, поспостерігати, якими умілими вони були наїзниками.
Херсонес, Севастополь. 2000 років тому Чорне море вони називали Понтом Евксинським. Ними були древні греки, які населяли Крим, Приазов’я і Південь сучасної України. Греки були великим народом, який будував міста, воював і успішно займався торгівлею. На пам’ять про колишні часи греки залишили нам руїни Херсонеса. Зараз кожен може прогулятися стародавніми вулицями міста греків, які були знайдені при розкопках археологів. Відвідайте Севастополь, і Ви зможете помилуватися давньогрецькою архітектурою, дізнатися про побут цього народу, не виїжджаючи за межі України.
Фізкультхвилинка Встаньте, діти, посміхніться, Землі нашій уклоніться
За щасливий день вчорашній.
Всі до сонця потягніться,
Вліво, вправо нахиліться,
Веретенцем покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота за підручником.
(Самостійне читання учнями тексту на с. 83 – 84).
2. Обговорення прочитаного.
– Як називають країну з політичною владою в суспільстві?
– Як називають людей, які постійно проживають на певній території?
– Що є основним законом нашої держави?
– Хто є головою нашої держави?
3. Виконання завдання 60, с. 39 в зошиті.
(Розгадування кросворду).
4. Хвилинка-цікавинка.
Коли б хто захотів пройти по кордону навколо України, то повинен був би подорожувати понад 216 днів, пройшовши при цьому 6 500 км. Україна має спільні кордони з 7 країнами світу: Росією, Білорусією, Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією, Молдовою. Через Чорне море Україна межує ще й з Туреччиною.
5. Оцінювання учнів.
VI. Підсумок уроку
– Наша подорож закінчується. Давайте прослідкуємо по карті за тим маршрутом, який ми здійснили. (Учень показує на карті зупинки)
– Згадайте, в яких чудових місцях нашої Батьківщини ми побували.
– Де вам сподобалось найбільше?
– Які прекрасні місця України ви б хотіли відвідати?
– Я щиро бажаю, щоб ваші мрії здійснилися! Не забувайте, що ви – діти землі, що зветься Україною. Любіть Батьківщину. Вона у вас єдина.
– І на завершення уроку послухайте пісню у виконанні гурту Мальдіви «Україна».






































