Подорож зимовими святами та традиціями

Цю сторінку створено користувачем «Всеосвіти», якщо її вміст порушує ваші авторські права, надішліть скаргу у службу підтримки, ми оперативно відреагуємо.

This page was created by the website user. If its content violates your copyright, you can submit a takedown request to our support team, and we will respond promptly.

Поскаржитися / Report
Опис документу:
Народні свята, традиції, звичаї та вірування – це духовні скарби українського народу, це ті неписані закони, якими користуються в найменших щоденних і найбільших усенаціональних справах, це ті найміцніші елементи, що об'єднують окремих людей в один народ, в одну націю. А ще нація має бути здоровою, сильною. Сьогодні ми поєднаємо наші традиції та здоровий спосіб життя.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

ДПТНЗ

«Соснівський професійний ліцей»

Сценарій народознавчо - спортивного заходу

Подорож зимовими святами

та традиціями”

Підготувала:

класна керівничка

Марчук Тамара Миколаївна

Подорож зимовими святами та традиціями”

Мета проведення:

навчальна:  -   ознайомити учнів з українськими традиціями, святкування зимових

свят;

 • вчити  здорового   способу  життя;

 • допомогти учням усвідомити, що здоров’я – це великий дар не

тільки для людини, але й для всього суспільства;

 • розкрити значення здорового способу життя;

 • нагадати корисні звички, які допоможуть зміцнити здоров’я;

розвивальна:  - формувати в учнів свідоме ставлення до історії свого  народу;

- розширити знання про українські традиції;

- розвивати кругозір, пам’ять, мовлення дітей;

виховна: - сприяти усвідомленню учнями необхідності бути гідними синами

України;

 • прагнути стати сильними, здоровими, розумними;

 • домогтися створення дружнього колективу.

Демонстраційні матеріали: виставка “Калейдоскоп зимових свят”, малюнки з

зображенням зимових свят, відеоматеріал (“Добрі

традиції, 13 грудня – свято Андрія”; “СвятоВодохреща”; “Різдвяні колядки і щедрівки”,

Музичне оформлення: Ірина Федишин «Україна», «Лише у нас на Україні»,

«Україна колядує», «Коляда»;

Технічні засоби:  комп’ютер, музичний центр, ММУ.

Інтер’єр:  спортивна зала святково прибрана різнокольоровими

кульками,сніжинками.

Спортивний інвентар: волейбольні м’ячі, великі м’ячі, малі м’ячі,

лижні палки, спортивні лави, надувні кульки, мішки з кульками,

, гирі,відра з зерном, малі відерця, середні відерця

Обладнання: 2 макети “сніговиків” та 2 комлекти з елементами

обличчя сніговиків (очі, ніс, морквина), 2 столи,

великі капці

Хід заходу

Музичне оформлення: Ірина Федишин «Лише у нас на Україні»
І. Вступне слово.

Класна керівничка: Зимовий цикл свят

Кожна нація, кожен народ, має свої звичаї, що виробилися протягом багатьох століть і освячені віками. Звичаї народу – це ті прикмети, по яких розпізнається народ не тільки в сучасному, а і в його історичному минулому.

Народні свята, традиції, звичаї та вірування – це духовні скарби українського народу, це ті неписані закони, якими користуються в найменших щоденних і найбільших всенаціональних справах, це ті найміцніші елементи, що об'єднують окремих людей в один народ, в одну націю. А ще нація має бути здоровою, сильною. Сьогодні ми поєднаємо наші традиції та здоровий спосіб життя. Раді вітати всіх на народознавчо-спортивному святі “Подорож зимовими святами та звичаями”

Майстер в/н: Традиційна новорічна обрядовісгь українців – це ціла низка зимових свят. Обряди зимового циклу пов'язані не тільки з періодом очікування весни як часу сівби, а й з давніми міфами про народження Всесвіту.

Класна керівничка: Допоможуть нам провести свято учні групи №8. Вони змагатимуться у 2 командах: 1 - Вертеп (каітан - Велігурський Роман), 2- Щедрик (каітан - Смицький Дмитро)

Майстер в/н: Суддівська бригада:

Директор …………………………….

Заступник директора з НВР – …………………………....

Заступник директора з ВР – ……………………………

Методист – ……………………………

Медична сестра – ……………………………

Психолог – ……………………………

Учень. Дорога біла стелеться,

І краю їй нема.

Сніжок мете.

Метелиця.

Прийшла до нас зима. В. Бичко

Класна керівничка:В народі говорять: "Зима прийшла і празничків привела". І дійсно: взимку майже щодня – свято. 4 грудня відзначається одне з великих церковних свят – Введення в храм Пресвятої Богородиці – Третя Пречиста. Згідно з переказами, саме 4 грудня в Єрусалимський храм вперше увійшла трирічна Марія, при якому вона жила, за різними даними, до 14 років - до свого заручення з Йосипом.

Тринадцятого грудня - День святого Андрія Первозванного

Класна керівничка: Андрій Первозванний - християнський святий, але в народній традиції звичаї і обряди в цей день мають дохристиянський характер: угадування майбутньої долі, заклинання, ритуальне кусання "калити".

Майстер в/н: В народі ще це свято називають Калита. Воно вважається парубочим святом, оскільки у Андріївську ніч парубкам дозволено бешкетувати і робити різні збитки, а дівчата цієї ночі можуть дізнатись свою долю.

( Перегляд відеоматеріалу «Добрі традиції, 13 грудня – свято Андрія»)

Народні прикмети на Андрія:

 • Якщо до 13 грудня не випаде сніг, зима буде тепла й малосніжна, якщо випаде - холодна й сніжна.

 • Якщо тиха вода - хороша зима, шумна - тріщатимуть морози, будуть бурі, заметілі.

Конкурс 1. «Лижники»

Вчитель фізичної культури . Від команди в конкурсі беруть участь три учні. Гравці стоять на лінії старту. Перший гравець в руках тримає гімнастичні палиці, ще й взутий у «лижі». Навпроти них, на відстані семи метрів, стоїть кегля.

За сигналом вчителя перший гравець біжить по дистанції, оббігає кеглю і повертається до команди, потім передає палиці і «лижі» наступному гравцеві. Другий і третій гравці виконують те ж саме. Конкурс завершується тоді, коли останній гравець команди повернеться до лінії старту. Перемагає команда, яка першою закінчить конкурс.

Майстер в/н: Журі оголошує результати конкурсу

Дев'ятнадцятого грудня - день святого Миколая

Класна керівничка: День святого Миколая -  найбажаніший день у році для дітлахів. Напередодні свята діти пишуть до нього листи зі своїми побажаннями і вкидають їх у поштову скриньку або кладуть за вікно і моляться до нього, просячи передусім здоров’я собі та батькам.

Майстер в/н:У день перед святом згадують всі свої добрі і злі вчинки, зважують: чого більше. Чи буде подарунок, а чи, можливо, різка? Бо чемні діточки обов'язково знайдуть під подушкою подарунок, а неслухняні – прутик. Ця різочка є своєрідним попередженням дитині, що час задуматися над своєю поведінкою і виправитися.

А в ніч на 19 грудня до кожної дитинки приходить Святий Миколай і кладе під подушку подарунки.

Народні прикмети на Миколая: 

 • Який день на Миколу зимового, такий і на Миколу літнього.

 • У кожному році два Миколи: до першого Миколи не буває холодно ніколи, а до другого Миколи не буває тепла ніколи.

 • Як на Миколу піде дощ, то врожай на озимину.

 • Скільки дає день Миколая снігу, стільки буде трави на Миколу теплого

Класна керівничка: Конкурс 2 “Подарунки від Миколая”

Вчитель фізичної культури. Від групи в конкурсі беруть участь 2 команди по 4 учні. Гравці стоять на лінії старту, навпроти команди, на відстані п’яти метрів, стоїть помічник “Миколайчик” (учень групи), який тримає мішок з «подарунками» (кульки, які символізують здоров’я, щастя, вдачу, гарні оцінки).

За сигналом вчителя перший учень біжить до “Миколайчика”, бере у нього одну кульку і повертається назад до команди. В гру вступає наступний учень і виконує те саме. Конкурс завершується тоді, коли останній гравець команди принесе “подарунок” від “Миколайчика”.Перемагає команда, яка першою закінчить конкурс.

Майстер в/н: Журі оголошує результати конкурсу

6 січня - Святий вечір (Навечір'я Різдва Христового)

Майстер в/н: За давньою традицією, належне різдвяне святкування починається ще ввечері напередодні Різдва з духовних і матеріальних приготувань. Вечір цей зветься Святим чи Свят-Вечором, або ж Навечір'ям Різдва Христового.

Це один з найбільш шанованих днів для всіх християн - і східного, і західного обрядів - та одне з найважливіших родинних свят, магічний день, коли кожна сім'я створює в оселі атмосферу затишку, достатку та злагоди.

Етнограф:Однак не менш важливою була завчасна й серйозна підготовка до різдвяно-новорічних обрядів. Господиня приступає готувати дванадцять страв-: ставить узвар, варить горох, квасолю, смажить капусту, рибу, ліпить вареники, готує картоплю, гриби, кашу гречану , голубці з пшоном, коржі з маком та кутю з товченої пшениці. В усьому їй допомагають діти. В цій багатій, але пісній вечері господиня представляє найголовніші плоди поля, городу і саду, ніби дає звіт новому рокові за своє багатство в минулому році.

В той час господар іде напувати худобу, стелить нової соломи та дає їй свіжого сіна. Ніщо не може бути в цей вечір поза домом - позичене чи десь забуте.Всі члени родини теж повинні бути вдома. До кінця вечері вже ніхто не повинен виходити з хати і двері не можна відчиняти.

Свята Вечеря — це спільна вечеря всього роду. 

Обов'язково на святковому столі мають бути:

 • Свічка. Горіння свічки - це свідчення віри, приналежності людини до Божественного світла. Свічка супроводжує віруючу людину від Хрещення до смерті. Це - символ готовності людини до зустрічі із Богом, незалежно від часу і місця, коли Він схоче її покликати до себе.

 • Сіль. Без неї не можна відчути повноти смаку страви. Так і людина не може творити справжнього добра, не перебуваючи в гармонії з Богом. Сіль вказує на внутрішню суть людини.

 • Часник. Його кладуть на чотири кути столу під скатертину, щоб відігнати від родини і хати злих духів. Це символ очищення від гріха, який отруює людське життя, символ родючості і здоров'я.

Учні: Народні прикмети

 • На багату кутю зоряне небо — кури добре нестимуться і вродить горох.

 • Ожеледь на деревах — вродять горіхи й садовина.

 • Сніг іде — врожай на яблука.

 • Іній або сніг — на мокре літо і дорід зернових.

 • Дивляться після вечері у вікно: якщо чисте й зоряне небо, то буде сухе й урожайне літо, і навпаки.

7 січня - Різдво Христове

Класна керівничка: “Свята ніч, тиха ніч “ створили рівно два століття тому.

Слова до пісні, без якої годі уявити Різдво, у 1816 році в Австрії написав помічниксвященика Йозеф Мор. Різдво Христове — велике християнське свято, день Народження Ісуса Христа, Спасителя світу і Відкупителя людей з полону гріха. Свято Різдва Христового вважається другим після Пасхи (Великодня) великим святом.

Майстер в/н: Споконвіку існував у нашому народі гарний звичай бажати один одному і господарям щастя-здоров'я, многих літ і всяких статків у хаті і родині. Вже по Святій Вечері українці починали ходити по хатах, піснями та відтворенням побутових сценок поздоровляли господарів та їхніх дітей та вінчували їм злагоду й достаток. 

(Колядка )

Кл. керівничка:Конкурс3. “Сніговий ком”

Вчитель фізичної культури. Від команди в конкурсі беруть участь три учні. Гравці стоять на лінії старту і в руках тримають м’ячі (снігові коми): перший гравець тримає великий м’яч (м’яч для фітнесу), другий гравець тримає середній м’яч (волейбольний м’яч), а третій гравець – маленький м’яч (м’яч для великого тенісу). Навпроти команди, на відстані семи метрів, стоїть кегля. Гравці, які будуть долати дистанцію по черзі, повинні котити свої м’ячі по підлозі, оббігти кеглю і повернутися до лінії старту.

Конкурс завершується тоді, коли останній гравець команди повернеться до лінії старту. Перемагає команда, яка першою закінчить конкурс.

Майстер в/н: Журі оголошує результати конкурсу

13 січня - Щедрий Вечір та свято Маланки

Кл. керівничка: За тиждень після коляди, напередодні Нового Року (за старим стилем), - Щедрий Вечір. Це - залишок стародавнього, імовірно, дохристиянського звичаю.

За християнським календарем - це день преподобної Меланії. В народній традиції обидва свята об'єднались, і тепер маємо Щедрий Вечір, або свято Меланки.

Мастер в/н. Внаслідок розбіжності, яка існує між  Григоріанським (світським) та Юліанським (церковним православним) календарем, українці святкують Новий рік двічі в році: офіційне святкування Нового року припадає на 1 січня, а 14 січня, яке залишилося в народній традиції важливою складовою прадавнього календарного обрядового циклу українців, сьогодні носить назву Старого Нового року.

Учні: Народні прикмети

Окрім ворожіння, в ніч на Старий Новий рік люди намагалися завбачувати прикмети. Ось деякі з них:

 • якщо ніч проти Нового року тиха і ясна, буде щасливий рік не тільки для людей, а й для худоби;

 • якщо сонце високо зійде, увесь рік буде щасливим, а особливо добрим буде врожай садовини;

 • який перший день у Новому році, то й рік буде такий;

 • якщо на Меланії відлига, то чекали теплого літа.

14 січня - Новий Рік за старим стилем, або свято Василя

Кл. керівничка: 14 січня українці святкують кілька свят. Перше - свято на честь Василія Великого, архиєпископа Кесарії Кападокійської, що в Малій Азії.

Також Василія Великого вважали покровителем землеробства, і саме тому цього дня основною обрядовою дією було засівання осель збіжжям.

(Перший посівальник на Новий рік - учень посіває)

Майстер в/н: За церковним календарем 14-го січня також відзначають свято Обрізання Господнього. Саме тоді, згідно з церковними джерелами, за єврейським звичаєм відбувся обряд обрізання Ісуса Христа, після якого дитині й дали ім'я, провіщене ще архангелом Гавриїлом в день передання благої вісті Діві Марії, - Ісус.

Кл. керівничка:На відміну від колядування, обряд щедрування завжди був в Україні справді народним, позацерковним та незначною мірою відчув на собі вплив християнської церкви. Звідси і його радісне, оптимістичне звучання.

Кл. керівничка: Конкурс4 “Сніговик”

Вчитель фізичної культури.Від команди в конкурсі беруть участь 5 учнів . Гравці стоять на лінії старту і в руках тримають по одному елементу обличчя сніговика (очі, ніс-морквинка, ротик) та ґудзики. Навпроти команди, на відстані семи метрів, висить сніговик із паперу. За сигналом вчителя, гравці по черзі, долаючи дистанцію бігом, повинні прикріпити елементи сніговика на макет і повернутися до лінії старту.

Конкурс завершується тоді, коли останній гравець команди повернеться до лінії старту. Перемагає команда, яка першою закінчить конкурс.

Майстер в/н: Журі оголошує результати конкурсу

19 січня - Водохреща або Йордан

(Перегляд відеоматеріалу “Водохрещення”)

Кл. керівничка: Хрещення Господнє — третє і завершальне велике свято різдвяно-новорічного циклу, яке в народі має назву Йордан, або Водохреща. Православні християни відзначають його 19 січня, тому воно збігається зі святом Богоявлення.

Мастер в/н: Із Хрещенням Господнім пов'язують хрещення в Йордані Христа. Коли Ісус Христос досяг 30-річного віку, він прийняв хрещення від Івана Хрестителя в річці Йордані. Коли вийшов на берег - з небес почувся голос Бога-Отця, який назвав Ісуса своїм Сином. І на нього зійшов Святий Дух в образі голуба. Звідси ще одна назва свята — Богоявлення.

Православні вважають, що саме це свято засвідчує таїнство Святої Трійці. Адже в цей день, за християнським вченням, з'явився Бог у трьох іпостасях: Бог Отець — в голосі, Син Божий — у плоті, Дух Святий — у вигляді голуба.

Учні: І ще кілька народних прикмет на Водохреща

 • Якщо все небо буде похмурим, то всякому хлібу родитися добре; якщо ж тільки на сході - добре вродить жито,  на  півдні  -  просо,  на півночі - гречка.

 • Якщо цього дня ясна й холодна погода - на посушливе літо, похмура й сніжна - на рясний урожай.

 • На Богоявлення сніг іде - до урожаю, ясний день - до неврожаю.

 • Йде сніг - на врожай гречки: зранку - ранньої, вдень - середньої, а ввечері - пізньої.

Кл. керівничка: Конкурс5. “Водонос”

Від команди у конкурсі беруть участь три гравці. На відстані 5м стоїть відерце з зерном. Перший гравець команди тримає в руках маленьке відерце. За сигналом вчителя перший гравець біжить до ємкості, зачерпує маленьким відерцем воду (зерно) і біжить до лінії стартупустого відерця, виливає воду в нього і повертається до команди, передає маленьке відерце наступному гравцеві. Конкурс продовжується.

Перемагає команда, яка першою пройде дистанцію. По завершенні конкурсу журі зважує зерно у відерцях і команда, що більше принесла “води”отримує додатковий бал

Журі підбиває підсумки свята та готується до нагородження команд

III. Підсумок народознавчо - спортивного свята.

Кл. керівничка: Слово надається журі для оголошення результатів та нагородження команд-учасниць

Майстер в/н. Ось і закінчилося наше свято. Всі ви були молодці. Дякую всім за активну участь у спортивному святі.

Учень

Все, що в серці мали, – вам подарували:

Любов свою несем безмірну,

Світлу мрію й казку, ніжну пісню й ласку,

Щебет України, звичаї родини

Учень2:

Хай традиції дідівські

Внуки не забудуть,

Розцвіта хай слово рідне

І радіють люд

Кл керівничка: - На все добре, любі друзі.

Музичне оформлення: пісня  Ірини Федишин «Україна»

Додаток 1

Як оцінюються конкурси

1-й Конкурс «Лижники»

Конкурс завершується тоді, коли останній гравець команди повернеться до лінії старту. Перемагає команда, яка першою закінчить конкурс.

2-й конкурс «Подарунки від Миколая»

Конкурс завершується тоді, коли останній гравець команди принесе «подарунок» від «Миколайчика». Перемагає команда яка першою закінчить конкурс.

3-й конкурс «Сніговий ком»

Конкурс завершується тоді, коли останній гравець команди повернеться до лінії старту. Перемагає команда, яка першою закінчить конкурс.

4-й конкурс «Сніговик»

Конкурс завершується тоді, коли останній гравець команди повернеться до лінії старту. Перемагає команда, яка першою закінчить конкурс.

5-й конкурс «Водовоз»

Перемагає команда, яка першою пройде дистанцію.

з/п

Назва конкурсу

Мах

К-сть

балів

К-сть балів

Примітка

1

команда

2

команда

1.

«Лижники»

3

2.

«Подарунки від Миколая»

3

3.

«Сніговий ком»

3

4.

«Сніговик»

3

5.

«Водонос»

3

Разом

15

з/п

Назва конкурсу

Мах

К-сть

балів

К-сть балів

Примітка

1

команда

2

команда

1.

«Лижники»

3

2.

«Подарунки від Миколая»

3

3.

«Сніговий ком»

3

4.

«Сніговик»

3

5.

«Водонос»

3

Разом

15

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.