Початок української революції (1917 – квітень 1918р.)

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема 3: Початок української революції (1917 – квітень 1918р.).

Заняття 1.Початок української революції. Діяльність Української Центральної Ради.

План

 1. Початок революції. Утворення Української Центральної Ради(ЦР).

 2. І і ІІ Універсали ЦР. Утворення Генерального секретаріату.

 3. Наростання політичної боротьби у липні – жовтні 1917 року.

1.З лютого 1917 р. розпочався новий етап в українській історії –українська революція. Її початок прискорився подіями, які відбувалися в Російській столиці – Петрограді (Петербург).

27 лютого – 1 березня (10 – 13 березня н.с.) 1917 р. – Лютнева революція в Росії.

10 березня почали страйки робітники Петрограда, які протестували проти обмеження продажу хліба. Царські війська відмовились стріляти і перейшли на бік повсталих. Повстання охопило багато міст імперії.

13 березня цар Микола ІІ зрікся престолу. Самодержавний лад розвалився.

Правонаступником царського престолу оголосили себе ліберально настроєні члени Державної Думи, які сформували Тимчасовий уряд(ТУ) на чолі з князем Львовим. ТУ прагнув зберегти контроль над всіма землями імперії до скликання Установчих зборів, на яких буде визначена форма державного управління і прийнята конституція.

Крім ТУ виникли Ради робітничих і солдатських депутатів (більшість місць – меншовики і есери, більшовиків на поч. 1917 р. в Радах було мало). Петроградська Рада опублікувала наказ № 1, за яким у військових частинах також обирали Ради, що керували оперативними справами. Демократія. Армія розвалювалась – солдати ринули додому.

Таким чином, у Петрограді створилось двовладдя.

В Україні були створені органи ТУ, які спирались на війська Київського ВО і Південно-Західного фронту. Існували й Ради робітничих депутатів (Київ, Харків, Одеса, Катеринослав, Миколаїв), були створені й ради солдатських депутатів, які згодом обєдналися.

Крім того, в Києві на політичній арені виникла й третя дійова особа, власне українська організація – Українська Центральна Рада (ЦР), створена 4(17) березня 1917 р. Сюди ввійшли представники ТУП – Євген Чикаленко, Сергій Єфремов, Дмитро Дорошенко; представники УСДП – В.Винниченко, С.Петлюра, пізніше представники української революційної партії – Павло Христюк, Микола Шаповал та ін.

Головою ЦР був обраний М.Грушевський – визначний громадський діяч, вчений-історик, який 12 березня повернувся із заслання, де перебував з 1914 р.

ЦР спиралась на широку соціальну базу:

1)її підтримували українські селяни, по скільки ЦР проголосила курс на націоналізацію поміщицьких земель і розподіл її між селянами;

2)її підтримували й українські солдати, більшість з яких, вихідці з селян;

3)її підтримувала й частина робітників, в основному, українців (крім робітників Донбасу й Катеринослава, які підтримували Ради).

Про підтримку УЦР свідчать рішення масових маніфестацій весни-літа 1917 р. на підтримку ЦР.

УЦР перетворилась на справжній керівний осередок національно-демократичної революції, своєрідний український парламент, вищий представницький орган влади.

Визначною подією в становленні УЦР був Всеукраїнський Національний конгрес 6-8 квітня 1917 р. в Києві (1 тис. делегатів від різних політичних партій, громадських організацій й обєднань). Конгрес прийняв рішення про відновлення автономії України в складі федеративної Росії, проведення українізації господарського і культурного життя й заново обрав новий склад ЦР(115 осіб). Головою УЦР знову обрано М.Грушевського, заступниками В.Винниченка та С.Єфремова.

Рішення Конгресу підтримали з’їзди й конференції різних політичних партій і організацій.

Травень 1917 р. – І військовий зїзд – прийнято рішення про формування українських військових частин, обраний військовий генеральний комітет на чолі з В.Винниченком та С.Петлюрою.

Для того щоб реалізувати рішення Конгресу ЦР направила в Петроград делегацію на чолі з В.Винниченком, яка поставила перед ТУ і Виконкомом Рад вимогу про надання автономії України. Але ТУ відхилив, мотивуючи, що це питання мають право розглядати тільки Всеросійські Установчі збори.

2. Відмова ТУ не задовольнила УЦР, тому були скликані її загальні збори, в яких взяли участь і представники Рад. Збори обговорили текст І Універсалу ЦР.

10 червня 1917 р. – І Універсал УЦР(урочиста грамота, документ, який оголошується перед народом).

Зміст І Універсалу:

 1. Вимога надати Україні автономію в складі Росії.

 2. Виголошувалось право створити свої органи влади, закони.

 3. Засуджувалась політика ТУ на переговорах.

 4. Вищим органом влади в Україні виголошувалась ЦР.

 5. Заклик до населення створювати підпорядковані ЦР органи влади на місцях.

 6. Необхідність створення української державної скарбниці за рахунок податків з населення.

 7. Висловлювалось сподівання, що Всеросійські Установчі Збори схвалять автономію України.

Історичне значення: перший офіційний акт відродженої України, окреслено риси майбутньої національно-культурної автономії.

Була створена Мала Рада (30 осіб) – законодавчий орган влади з правами, обмеженими ЦР.

15 червня 1917 р. – створено Генеральний секретаріат (8 секретарів) на чолі з В.Винниченком – перший у ХХ ст. український уряд, виконавчий орган влади.

ТУ, консервативні кола Росії засудили І Універсал як злочинний, сепаратистський. І в кінці червня в Київ прибула делегація ТУ, щоб ліквідувати І Універсал. За кілька днів переговорів їй вдалося примусити ЦР піти на уступки, в звязку з цим 3 липня 1917 р. видала ІІ Універсал.

Зміст:

 1. ЦР доповнює свій склад представниками національних меншин.

 2. ЦР обирає Генеральний секретаріат, склад якого буде затверджено ТУ.

 3. Генеральний секретаріат стане вищим органом кураєвої влади ТУ в Україні.

 4. ЦР готуватиме закон про автономію України для затвердження його Всеукраїнськими Установчими зборами.

 5. Українська армія формуватиметься тільки за згодою Генерального штабу Російської імперії і кабінету міністра війни.

ІІ Універсал був кроком назад проти І Універсалу.

Історичне значення: породив урядову ( з ТУ вийшли міністри-кадети), а згодом і політичну кризу в Росії та кривавим липневим подіям в Петрограді.

3.На знак протесту проти прийняття ІІ Універсалу в Україні виступила УНП (самостійники) на чолі з М.Міхновським . Ввечері з 4 на 5 липня Другий український полк ім.. Полуботка ввірвався в приміщення де засідала ЦР з вимогою ліквідувати ІІ Універсал. Але ситуація не змінилась – ЦР не відмовилась від ІІ Універсалу, полуботків ці не наважилися застосувати зброю. ЦР викликала війська підпорядковані ТУ. Повстання було придушено. Повсталих роззброїли і разом з М.Міхновським відправлено на фронт.

Розвиток історичних подій спонукав ЦР до більш рішучих дій в боротьбі за державотворення. М.Грушевський поставив питання про утворення української демократичної держави. В Києві розпочалась підготовка до скликання Українських Установчих зборів.

ТУ відреагував миттєво. Запрацювала слідча комісія про притягнення Генерального секретаріату ЦР до карної відповідальності. В розвал тих подій більшовики повалили ТУ.

Автономія – самоврядування певної частини держави, що здійснюється в межах, передбачених загальнодержавним законодавством.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ІСТОРІЇ УКРАЇНИ залишилося:
0
4
міс.
1
6
дн.
1
4
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!