Тема: Пошук виробів - аналогів, оздоблених ажурним випилюванням. Визначення найкращих ознак у кожному зразку.
Мета:
навчальна: ознайомлення учнів з методами проектування, аналізом виробів-аналогів;
розвиваюча: розвиток технічного, наочно-образного мислення та просторової уяви;
виховна: виховання практичності й раціонального підходу до процесу проектування виробів;
Обладнання і інструменти:
Вимірювальний інструмент і креслярське приладдя, моделі виробів-аналогів (фотозразки);
Міжпредметні зв’язки :
ОТМ, математика
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
Організаційна частина. перевірка наявності учнів і готовності їх до уроку, визначення чергових.
Створення позитивного емоційного настрію для подальшої продуктивної діяльності на уроці (уривок вірша - дод.№1).
Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.
Аналіз виробів (малюнків) із деревини.
Які методи та прийоми обробки деревини застосовуються для виготовлення цих виробів;
Які знаряддя праці застосували в обробці матеріалів виробу;
У яких виробах реалізовано принцип економії матеріалу та безвідходного виробництва.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Ефективне проектування будь-яких виробів залежить від напрямку
обраних методів проектної діяльності. Опанування різноманітних
методів проектування виробів із деревини гарантує досконалість та
оригінальність конструкції спроектованого виробу.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь учителя з елементами бесіди.
1. Методи проектування.
Проектування – це комплекс робіт, які складаються з пошуку, досліджень, розрахунків і з метою отримання достатнього опису для створення нового об’єкта або виробу.
ЕТАПИ ПРОЕКТУВАННЯ |
Організаційно- підготовчий | Конструктор- ський | Технологічний | Завершальний |
2. Моделі – аналоги. Виявлення найкращих ознак у кожному зразку. Модель – аналог – це модель, що створена на основі базової моделі, але відрізняється формою деталей чи оздобленням.
Використання моделей-аналогів значно прискорює і здешевлює процес проектування.
Аналіз моделей-аналогів, які можна використати в проектній діяльності для розробки власної конструкції виробу, доцільно наводити у вигляді оціночної таблиці (дод.№2) з певними критеріями, які цікавлять вас у проектованому виробі. Виявлення найкращих ознак у кожному зразку шляхом оцінювання дає змогу вирішити, що саме з обраних аналогів ми можемо перенести на проектований нами виріб.
Практична робота: Аналіз проектованого виробу й формування вимог до нього.
Матеріали та інструменти: креслярське приладдя, моделі-аналоги виробів.
1- Вступний інструктаж
Завдання на практичну роботу та послідовність її виконання.
Вимоги до виконання практичної роботи. (пояснення вчителя,
інструктаж з правил безпеки під час виконання практичної роботи.
2. Виконання практичної роботи
Послідовність виконання роботи:
Визначити ознаки моделей – аналогів, які планують перенести на проектований виріб;
Проаналізувати конструкцію виробу, визначеного, як об’єкт проектування;
З`ясувати призначення обраного для конструювання об’єкта праці;
Виконати ескіз майбутнього виробу;
Сформувати вимоги до проектованого виробу.
3.Заключний інструктаж
Перевірка виконаної роботи. Характеристика діяльності учнів.
Підбиття підсумків уроку.
Обговорення разом з класом досягнення поставлених на початку уроку цілей і завдань. Виставлення оцінок.
Домашнє завдання:
Доопрацювати аналіз моделей – аналогів. Підготувати інструмент для наступного уроку(розмічальний та вимірювальний )
Д О Д А Т О К № 1
Наш Незнайко швидкорукий вирішив собі на муки
Змайструвати іграшкову скриньку різнокольорову.
Лист фанери десь дістав, лобзик новий в руки взяв
І по розмірах «на око» розпиляв все кособоко.
Наспіх розписав деталі й став гадати «майстер» далі,
Скриньку як зібрать до купи:
«Клей, цвяхи, а чи шурупи?…
Як усе мені з`єднати , щоби гарний виріб мати?
А, я спробую усе! Там , дивись, і пронесе».
Бились цвяхи, лився клей.
Вийшло щось на кшталт дверей.
Долотом пробив діру, й на собачу конуру
Стала скринька схожа дуже…
«Зупинись! – сказав я. – Друже,
Щоби виріб вдалий мати, треба все спроектувати –
Поетапно й неквапливо, тоді й вийде скринька – диво!
Цю нелегку проблему на етапи розіб’ємо:
Перший є цікавий, творчий – організаційно – підготовчий.
Ось, конструкторський за ним, знадобиться вам усім.
Далі йде до праці звичний, це етап технологічний.
Ще й заключний у кінці… Ось і виріб у руці!»
Д О Д А Т О К № 2
АНАЛІЗ МОДЕЛЕЙ - АНАЛОГІВ
Вимоги, ознаки, якості | Модель №1 | Модель №2 | Модель №3 | Модель №4 |
Призначення виробу, функціональність | ||||
Оригінальний вигляд | ||||
Естетичний вигляд | ||||
Зручність у використанні, практичність | ||||
Простота конструкції та виготовлення | ||||
Економічність | ||||
Кольорове вирішення | ||||
Екологічність | ||||
Власні вподобання |













