Тема уроку: Від народного до сучасного.
Мета уроку: формування ключових компетентностей;
формувати в учнів уміння орієнтуватися в культурному різноманітті, визначати вияви взаємодії між різними культурами та усвідомлювати їх внесок у сталий розвиток суспільства;
викликати у дітей бажання грамотно висловлювати українською мовою в усній чи письмовій формі свої враження від мистецтва формувати уміння спостерігати і відтворювати довкілля в художніх образах засобами різних видів мистецтва;
критично аналізувати та оцінювати мистецькі явища як засіб впливу на формування громадянського суспільства;
брати участь у культурному житті України, бути причетним до соціокультурних, суспільних та історичних процесів. розвивати уміння визначати цілі, планувати і досягати їх;
виявляти творчу ініціативу і сприяти її реалізації, зокрема через утілення в практичній художньо-творчій діяльності (індивідуальній і колективній).
Обладнання: музичний інструмент, ноутбук, презентація, роздатковий матеріал ( кольорові листки, стаканчики, смайлики), підручник.
ХІД УРОКУ
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
Музичне привітання
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
Вокальна музика - це?
На які різновиди поділяється вокальна музика?
Який вокальний жанр є найпоширенішим?
ОСНОВНА ЧАСТИНА. ВИВЧЕННЯ НОВОЇ ТЕМИ.
Розпочнемо нашу мистецьку подорож із камерно-вокальних жанрів. Камерно-вокальні жанри: пісня, гімн, романс. Такі твори виконуються невеликим складом вокалістів (сольно, дуетом чи ансамблем) у невеликих приміщеннях. Найпоширенішим жанром вокальної музики є пісня.
Пісня – жанр вокальної музики, словесно-музичний твір, призначений для співу.
Слухання музичних творів
Калейдоскоп жниварських народних пісень (у виконанні фольклорного гурту «Древо»).
Аналіз музичних творів
Які особливості жниварських народних пісень ти можеш назвати?
Чому вони належать до календарно-обрядових?
Чимало українських народних пісень поширилось і збереглося завдяки творчості бандуристів, кобзарів, лірників.
Слухання музичних творів
Українська народна пісня «Сирітка» (у виконанні лірника А. Ляшука).
Аналіз музичних творів
Який настрій створює прослухана пісня?
До якого жанру вона належить?
Охарактеризуйте мелодію та засоби музичної виразності?
Розповідь про український пісенний фольклор.
Великий пласт українського пісенного фолькору складають героїко-патріотичні пісні, до яких належать відома стрілецька пісня «Ой у лузі червона калина». Вона здобула шалену популярність у всьому світі після того, як пролунала в центрі Києва, що постраждав унаслідок російської агресії 2022 року. Пісня, написана понад століття тому, стала своєрідним гімном мужності й незламності українського народу. Автором слів та музики вважають Степана Чарнецького.
Слухання музичних творів
Українська стрілецька пісня «Ой у лузі червона калина» (у виконанні гурту «Бумбокс»).
Цікаво знати, що українська національна школа вокалу сформувалася на фольклорних пісенних традиціях та основах пісенного співу.
Здавна в Україні існували вісім співочих народних стилів: карпатський, галицький, лемківський, поліський, волинський, степовий, наддністрянський, подільський.
Професійне навчання співу на теренах України поширилось із XVII ст., а вже в XIX ст. було визначено його головні принципи. Основи вокально-професійної освіти тоді здобували в культурно-мистецьких центрах, музичних товариствах, філармоніях, освітніх закладах, консерваторіях.
Нині навчатися вокальної майстерності можна в музичних школах, студіях, музичних коледжах та консерваторіях. Окрім того, дедалі більшої популярності набувають вокальні конкурси, де часто звучать обробки пісень та сучасні кавер-версії і рок-версії народного співу.
Слухання музичних творів
Лемківська народна пісня «Плине кача по Тисині» (у виконанні І. Іщенко)
Аналіз музичних творів
Опиши свої враження від прослуханої пісні?
Визнач характер мелодії та основні засоби виразності.
До якого жанру належить ця пісня ?
Виконання інтерактивної фізкультхвилинки та музикограми.
ХУДОЖНЬО-ТВОРЧА ДІЯЛЬНІСТЬ. ВОКАЛЬНО-ХОРОВА РОБОТА.
Розспівування.
Розучування української народної пісні «По дорозі жук, жук» ( у сучасній обробці).
Робота над мелодією, диханням, чистотою інтонування, динамічними відтінками, виразністю виконання, передачею характеру і настрою пісні.
Виконання музично-ритмічних вправ «Паперовий оркестр» та ритмічні стаканчики.
ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ. ОЦІНЮВАННЯ.
Пісня - це ?
До якої групи жанрів вона належить?
Які камерно-вокальні жанри ти знаєш?
На які різновиди поділяються пісні?
Які жанри народної пісні тобі відомі? Чим вони особливі?
Використані джерела:
Кондратова Л. Підручник інтегрованого курсу для 6 класу закладів загальної середньої освіти (Тернопіль. Навчальна книга – Богдан, 2023)



