Зараз в ефірі:
Вебінар:
«
Визначення освітніх труднощів першого рівня підтримки в освітньому процесі
»
Взяти участь Всі події

план-конспект уроку з історії України :«Передумови, причини, початок Національно-визвольної війни. Події 1648-1649 рр. Зборівський договір»

Історія України

Для кого: 8 Клас

03.09.2019

1604

128

0

Опис документу:
урок присвячено початковому етапу Національно-визвольної революції українського народу у 17 ст. Значної уваги приділено розкриттю основних етапів та подій революції, аналізу військового мистецтва козаків. Учні повинні усвідомити важливість історичних подій того часу і провести історичну паралель із сьогоденням.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Ізмаїльський районний відділ освіти.

Лощініська ЗЗСО І- ІІ ступеня

ПЛАН – КОНСПЕКТ УРОКУ

за 21. 11. 2018 р.

З ІСТОРІЇ УКРАЇНИ

ДЛЯ УЧНІВ 8 КЛАСУ

за темою: «Передумови, причини, початок Національно-визвольної війни. Події 1648-1649 рр. Зборівський договір»

Склав план –конспект: вчитель історії Лощінівської ЗЗСО

Шевченко А. М.

Лощинівка,2018

Тема № 3. НАЦІОНАЛЬНО-ВИЗВОЛЬНА ВІЙНА УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ

середини XVII ст.

Тема уроку: «Передумови, причини, початок Національно-визвольної війни. Події 1648-1649 рр. Зборівський договір».

МЕТА УРОКУ.

  1. Навчальна. Ознайомити учнів з головними історичними подіями, умовами, що спричинили розгортання національно-визвольної революції українського народу середини XVII ст. Дати визначення історичним поняттям пов’язаних із цим періодом. Колективно, за участю учнів, проаналізувати початковий етап революції та дати йому неупереджену оцінку.

  2. Розвивальна. Шляхом засвоєння навчального матеріалу, сприяти розвитку в учнів проблемного, хронологічно послідовного, системного підходу та відпрацювання на уроці принципів об'єктивності, послідовності, причинно-наслідкових зв'язків.

  3. Виховна. Шляхом залучення додаткового матеріалу стимулювати в учнях постійний та додатковий інтерес до історії України. Популяризувати ідеї релігійної, етнічної толерантності до інших народів та культурних груп. На прикладі геноциду поляків щодо українців показати негативні наслідки релігійної нетерпимості.

ОЧІКУВАННІ РЕЗУЛЬТАТИ. Учні повинні засвоїти основні передумови та причини, що призвели до національно-визвольної революції українського народу середини XVII ст. За допомогою карти України та підручника, продемонструвати основний регіон польсько-українського протистояння. Визначити слабкі та сильні сторони воюючих сил та самостійно дати оцінку цим історичним подіям.

ЗАДАЧІ УРОКУ.

  1. Визначити основні причини, рушійні сили, характер національно-визвольної революції українського народу середини XVII ст. Дати визначення поняття «національна революція».

  2. Розглянути початковий етап боротьби. Проаналізувати перемог козаків у 1648 р.

  3. Дослідити історичні події початку 1649 р. З'ясувати позитивні та негативні наслідки Зборівського миру 1649 р.

МОТИВАЦІЯ УЧНІВ. Основними мотивами засвоєння матеріалу є проведення історичної паралелі із сучасністю та на основі історичного досвіду спробувати спрогнозувати майбутнє сучасної України і власну місце учня у тому майбутньому.

ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ. Революція, етнічно-релігійний гніт, шляхта, реєстр, гуляй - поле, ясир.

ОСНОВНІ ПЕРСОНАЛІЇ. Богдан Хмельницький, Максим Кривоніс, Тугай-бей, Іслам Гірей, Ян Казимир ІV, Ярема Вишневецький, Ян Потоцький.

ОСНОВНІ ПОДІЇ. 1648-1676 рр. - національно-визвольна революція українського народу; січень 1648 р. – початок повстання Б. Хмельницького; квітень - травень 1648 р. – перемоги козаків під Жовтими водами та Корсунем; листопад 1648 р. – перемога козаків під Пилявцями, визволення Правобережної України; серпень 1649 р. – Зборівська битва та Зборівський мир між Річчю Посполитою та козаками.

ОБЛАДНЕННЯ ДО УРОКУ. Карта України, історичний атлас з історії України для 8 класу, підручник з історії України (параграф 18), портрети гетьманів України на стенді.

ТИП УРОКУ. Урок засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ.

  1. Організація начального процесу.

  2. Вступне слово вчителя.

Вчитель. Шановні учні! На попередніх уроках ми з вами визначили історичне становище українського народу на початку XVII ст. В цей час Україна була фактично поділена між кількома державами, які нехтували національними інтересами українців.

Давайте згадаємо: які держави володіли окремими територіями України?

Учні повинні назвати територію та країну, яка її захопила.

Вчитель. Однак ми з'ясували, що найбільше українських земель знаходилося у Речі Посполитої (Польщі). Як на Вашу думку ставився польський уряд до українців і чому?

Головними проблемами поляків було невизнання православної віри та козацького стану українців. Численні козацькі повстання 1620-1638 рр. лише відстрочили запеклу боротьбу за свої права та дозволили козакам набратися бойового досвіду для вирішального бою.

Українці прагнули докорінних змін. Ось чому це велике повстання називають національно-визвольною революцією, бо вона повністю змінила життя тогочасних поляків і українців.

  1. Розгляд причин, рушійних сил, характеру національно-визвольної революції українського народу середини XVII ст.

Вчитель. Національно-визвольної революція середини XVII ст. – це боротьба українського народу за відстоювання своєї православної віри, української культури задля звільнення від Речі Посполитої і створення власної козацької держави.

Причинами революції – це гноблення православної віри, закріпачення українських селян та гальмування утворення козацького стану.

Звідси і полягає характер революції – національна – визвольна , релігійна боротьба в якій приймали участь всі верстви українського суспільства.

Рушійною силою були запорізьке козацтво, реєстрові козаки, православна шляхта, селяни, міщани, духівництво боролися за свої права проти польсько-литовської католицької шляхти (землевласників, що намагалися закріпачити селян), королівської армії.

На жаль, революція мала незакінчений характер. Хоча українському народу вдалося звільнити від поляків та католицької церкви більшу частину України та скасувати кріпацтво, але повної незалежності вони не досягли. Лише лівобережна частина України на правах автономії увійшла до складу Московської держави.

  1. Початковий етап боротьби. Аналіз перемог козаків у 1648 р.

Вчитель. Так, ми визначили історичні передумови революції. Однак жодна революція не спалахує без керівника. Цим керівником стає козацький полковник Б. Хмельницький.

Давайте відкриємо параграф 18 підручника і знайдемо інформацію про життя майбутнього гетьмана та обставини , що спонукали його до повстання.

(Вчитель доручає одному з учнів знайти та виразно зачитати інформацію про Б. Хмельницького.)

Вчитель. Як ми бачимо, через особисті причини Хмельницький звернувся до запорожців за допомогою. Завдяки свої приятельськими стосунками із татарським ханом Іслам Гіреїм та перекопським князем Тугай беєм, він домігся заключення у січні 1648 р. військового союзу з татарами. Козакам дуже була потрібна татарська кіннота, бо власної кінноти козаки не мали. Зазвичай вони були гарними піхотинцями та моряками, але не могли встояти проти важкої польської гусарської кінноти. Саме татарська допомога збільшила шанси на перемогу.

Польський уряд короля Владислава швидко дізнався про цей союз і направив до Запорізької Січі 30 тис. армію гетьмана Яна Потоцького. На щастя самовпевнений Потоцький поділив військо на 2 частини: більша вирушила під Корсунь, а менша - де було багато реєстрових козаків - вирушила на Січ.

У травні 1648 р. менший загін потрапив у татарську засідку під Жовтими водами. Реєстровці перейшли на бік Б. Хмельницького і польський загін було повністю знищено. Основна польська армія під Корсунем попала в оточення і була розбита, гетьман Потоцький потрапив у полон. Хмельницький завдяки селянським загонам Максима Кривоноса повністю звільнив від поляків Лівобережну Україну. Нове польське військо у листопаді вирушило зупинити козаків під Пилявцями. Але через конфлікти між командуючими поляками князем Яремою Вишневецьким та гетьманом Конецьпольським , поляки зазнали нищівної поразки і залишили Правобережжя, Волинь і частину Галичини.

Учні покажіть на карті України звільненні території після битви під Пилявцями.

Вчитель. Давайте разом визначимо, головні причини козацьких перемог. (залучення татарської кінноти, партизанська тактика засідок, самовпевненість польських генералів , їх постійні суперечки). Саме завдяки цим факторам козакам вдалося визволити майже всю Україну від поляків. У грудні 1648 р. Хмельницький як переможець урочисто повертається до Києва, оголосивши повну перемогу.

5. Історичні події початку 1649 р. Зборівський мир 1649 р.

Вчитель. Але давайте подумаємо: Чи була та перемога повною? – Ні. Полякам нанесли важку поразку, але Хмельницький повторив помилку гетьмана Потоцького він знехтував ворогом. Король Владислав помер. Новим королем було обрано енергійного полководця Яна Казимира ІV. Він швидко збирає військо і передає його заклятому ворогу всіх козаків Яремі Вишневецькому.

Вже у березні війська Яреми знову захоплюють Галичину, спалюючи православні села, страчуючи козаків. У квітні 12 тис. армія Яреми захоплює фортецю Збараж. Одразу Хмельницький оточив фортецю, але на допомогу Яремі вирушив сам король Ян Казимир. Поляки перестали зневажати козаків і добре підготувалися. У серпні 1649 р. військо Яна Казимира зіткнулося неподалік Збаражу – поблизу міста Зборів. Казимир не став ризикувати і підкупив татарського хана Іслам Гірея, щоб той змусив Хмельницького до миру.

Як Ви думаєте, чому татарський хан зрадив Хмельницького? Справа не лише в грошах. Татарам була вигідна постійна війна між поляками та українцями. Вона їх послабляла і дозволяла татарам грабувати і тих і інших.

Б. Хмельницький побоявся союзу поляків із татарами тому погодився на мир. 6 серпня 1649 р. була укладено Зборівський мир.

Умови миру. Поляки погодилися збільшити реєстр козаків з 6 до 40 тис. осіб, до козацької влади переходило все лівобережжя та правобережжя, де утворювалися козацькі органи влади та скасовувалося кріпацтво; визнавалася православна віра. Це була широка автономія , але ГОЛОВНОГО – НЕЗАЛЕЖНОСТІ Україна НЕ ОТРИМАЛА.

ВИСНОВКИ УРОКУ. Тому Зборівська угода не задовольнила козаків та й полякам не потрібна була автономія України. Обидві сторони цим миром лише виграли час для посилення війни. Ось чому ця революція мала незакінчений характер. Так на початковому етапі через самовпевненість польської влади , козаки отримали чудову нагоду звільнитися від Польщі. Але вони не добили остаточно ворога. Поляки зуміли відновитися і відвоювати Галичину та Волинь. Через цю помилку Хмельницького війна затягнулася на десятки років.

ДЛЯ ДОМАШНЬОГО ОПРАЦЮВАННЯ. Прочитати параграф 18, в кінці параграфу відповісти на питання, один з учнів повинен підготувати реферат на тему «Історична постать Б. Хмельницького».

Вчитель.

Чи є в учнів питання щодо матеріалу уроку? Чи все зрозуміло?. Якщо ні, то урок закінчено, всім до побачення!

4

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.