Тема уроку: «Які бувають потреби»
Змістові акценти: види потреб рослин, тварин та людини, першочергові та другорядні.
Програмовий зміст:
Освітній компонент
Збагачення та розширення уявлень про предмети та явища навколишнього світу, а саме життя живих істот та людини.
Розширення уявлення про поняття «потреби» та «бажання» як основу збереження життя за здоров’я людини.
Формування бажання й вміння вербально спілкуватися, використовувати мовлення для вираження власних спостережень.
Корегувально-розвивальний компонент
Емоційно-мотиваційна складова:
Стимулювання впізнавання емоцій за характерними ознаками.
Систематичне корегування мовленнєвих помилок під час усних відповідей.
Специфічні пізнавальні психічні процеси:
Розвиток зорового сприймання під час розгляду предметних та сюжетних зображень на дошці, на аркушах чи на екрані.
Розвиток образного, логічного а просторового мислення та його операцій.
Неспецифічні пізнавальні процеси:
Розвиток зорової та слухової уваги та пам’яті під час розповіді та показу вчителя.
Вироблення зосередженості та витримки на уроці.
Мовленнєва діяльність:
Розвиток артикуляційного, дихального та голосового апаратів, просодичних компонентів мовлення.
Удосконалення слухової уваги та пам’яті, спрямованості уваги на фонологічну структуру слова під час слухання віршованого тексту.
Вироблення навичок довільного слухання контролю за власним мовленням і мовленням однокласників.
Вправляння у відповідях на запитання вчителя за навчальним матеріалом, за змістом картин поширеними реченнями.
Формування навичок елементарного описового мовлення.
Рухова сфера:
Розвиток ручної та дрібної моторики, зорово-моторної координації.
Соціальний компонент
Формування навичок вербального взаємодії з однокласниками.
Виховний компонент
Виховання естетичного сприймання навколишнього світу.
Художні матеріали та інструменти: маркери для дошки, картки з буквами, дидактичні ігри «Дерево здоров’я» та «Потреби та бажання», мультимедійна дошка, підручники, сигнальні картки.
Тип уроку: урок додаткової корекції знань і умінь.
Освітні галузі: соціальна і здоров’язбережувальна, мовно-літературна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
Діти стоять півколом та промовляють:
Доброго ранку, сонце і вітер!
Доброго ранку, ліси і поля!
Доброго ранку, плането Земля!
А всім присутнім здоров’я і добра!
Мімічна вправа
- Відобразіть на своєму обличчі радість; (посміхаються)
- А коли вам сумно; (похмурі)
- Злякалися чужу людину; (переляк)
- Здивувалися; (здивування)
- І ось ви знов веселі (посміхаються). (сідають)
2. Актуалізація опорних знань. Вправа «Мозковий штурм»
- Що потрібно рослинам для життя?
- Що потрібно тваринам для життя?
- Як гадаєте, у людей є потреби? Те без чого вони не можуть жити та залишатися здоровими?
3. Повідомлення теми та мети уроку
- Вірно. Усе своє життя людина відчуває різні потреби. Одже, сьогодні на уроці предметом дослідження є потреби людей.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Вивчення нового матеріалу
1) Словникова робота.
Потреба – необхідність у чомусь, бажання щось мати.
2) Інформаційне повідомлення.
Ми сьогодні розглянемо дві групи потреб: першочергові та другорядні. Потреби в житлі, їжі та одязі вважаються першочерговими.
У всіх людей є різні потреби, які вони задовольняють, щоб забезпечити своє існування.
3) Робота за підручником (с. 62).
Аналіз змісту вірша
- Відшукайте в тексті вірша «Де ти, білочко, живеш?» відповідь на запитання в заголовку.
- Про що запитували білочку?
- Які у неї були потреби? (Мати житло і їжу.)
- Чому для білочки були не страшні зимові дні?
Вправа «Міркуємо!»
- Навіщо білочці потрібна її хатинка?
- Чому вона в ній ховається?
- Назвіть «домівки» інших тварин.
- Навіщо потрібне житло людині?
Стратегія «Синтез думок».
- Які небезпеки можуть загрожувати тваринам?
- Багато тварин нашого краю потребують захисту, а ті, які опинилися під загрозою зникнення, потребують охорони. Небезпеки, які загрожують живим істотам: руйнування гнізд, мурашників, «жител» інших тварин; голод, холод; поневолення диких тварин тощо.
Висновок. І люди, і тварини мають потребу в житлі та в захисті.
4) Фізкультхвилинка
2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях
1) Робота за підручником (с. 63).
- Що може загрожувати дітям? Опишіть та дайте їм поради.
- Оберіть малюнки та давайте обговоримо, без чого не може прожити людина.
- Що залишилося поза вашою увагою?
- Потреби в їжі, житлі, одязі є головними, першочерговими. Без них людина не може жити, тому прагне задовольнити їх насамперед. Усі інші потреби другорядні.
2) Робота із сигнальними картками.
Учитель на мультимедійній дошці показує потреби, учні сигналізують картками:
«П» — першочергові потреби;
«Д» — другорядні потреби.
3) Навчальна гра «Дерево здоров’я».
Мета: узагальнення знань про здоров’я формувати обізнаність про здоровий спосіб життя та попередження хвороби; поглибити знання про шкідливі звички та їх вплив на здоров’я людини; виховання почуття відповідальності, позитивну мотивацію на здоровий спосіб життя.
Обладнання: робоче полотно та кружальця-картки з ілюстраціями.
Учитель звертає увагу дітей на ілюстрації на картках. Діти обирають відповідні кружальця-картки, кріплять їх до дерева та пояснюють свою думку.
3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації
1) Обговорення, про які потреби йдеться у прислів’ях.
- Щастя без розуму – торба дірява.
- Що знаєш, що вмієш, те за плечима не носити.
2) Навчальна гра «Бажання та потреби».
Мета: формувати вміння дітей розподіляти бажання та першочергові потреби людини; уміння зіставляти свої бажання з можливостями батьків; розвивати мислення, увагу, мовлення; виховувати ощадливість, розумне ставлення до бажань і потреб.
Обладнання: картки з ілюстраціями потреб та варіанти відповіді із графічним знаками для вираження думки «Так» та «Ні».
Учитель демонструє дітям картки та пропонує допомогти хлопчику Сашку розібратися в бажаннях та першочергових потребах. Бажання – це те, про що ми мріємо, прагнемо здобути. Першочергові потреби – це те, без чого не можна людині обійтися, вони вкрай необхідні та важливі для життя. Діти визначають бажання та потреби, позначають їх фішками – важливо або неважливо.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ
Самооцінювання. Вправа «3 - 2 - 1»
Діти називають:
· 3 речі, яких навчився/навчилася сьогодні на уроці;
· 2 речі, про які хочу знати більше;
· 1 запитання, яке у мене виникло сьогодні на уроці.
Добре попрацювали час відпочивати. Перерва!













