План-конспект уроку обслуговуючої праці в 7 класі на тему: "Плетіння гачком як вид декоративно-ужиткового мистецтва"

Опис документу:
План-конспект розроблений для уроку-подорожі, який проводиться у 7 класі. Він включає в себе такі види роботи, як створення емоційного настрою, ігрові вправи, читання з позначками, робота з опорними картками тощо. Такі вправи спонукають учнів до дії, викликають бажання працювати і творити гарні вироби власними руками.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

План-конспект уроку обслуговуючої праці в 7 класі на тему:

«Плетіння гачком як вид декоративно – ужиткового мистецтва»

Тема. Плетіння гачком як вид декоративно – ужиткового мистецтва» Інструменти і матеріали. Технологія утворення початкової петлі та плетіння ланцюжка з повітряних петель

Мета: 1. Ознайомлення учнів з історією виникнення та розвитку в’язання; оволодіння вміннями добирати номер гачка відповідно до обраних ниток, виконання вправ із утворення початкової петлі та ланцюжка із повітряних петель.

2. Розвиток творчого мислення та інтересу учнів до плетіння гачком.

3. Виховання посидючості та старанності при виконанні роботи.

Тип заняття: набуття учнями нових знань.

Форма проведення заняття: урок – подорож

Хід уроку

І. Організаційний момент. Створення позитивного емоційного настрою учнів.

Слово вчителя: Доброго дня, діти! Сьогодні, під час заняття, ми вирушимо з вами в цікаву і захоплюючу подорож. А задля того, щоб вона була саме такою і ви себе впевнено почували , це заняття потрібно звільнити від страху - ніхто нікого й нічого не боїться, ніхто нікого не лякає, на уроці в нас має панувати атмосфера абсолютної довіри:

Давайте один одному всміхнемось

Й натхнення із усмішки зачерпнемо,

Із настроєм почнемо працювати

Та перешкоди будь – які долати!

Отож, зараз ми з вами на «потязі Знань» відправимося в подорож чудовою країною, що має назву – В'язанія. Але відправимося ми не одні, а візьмемо із собою маленьких симпатичних чоловічків. (У кожного учня на столі лежить паперовий чоловічок – стік). Напишіть, будь – ласка, на цих стіках, чого ви очікуєте від сьогоднішнього заняття – подорожі і посадіть чоловічків у «потяг Знань». (Учні записують свої очікування і прикріплюють чоловічків на дошці, зачитуючи, за бажанням, свої очікування від заняття).

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя. Ви, мабуть, здогадалися над якою темою ми будемо працювати? Адже, звернувши увагу на вироби, що знаходяться перед вами, помилитися важко. Тема нашого заняття-подорожі «Плетіння гачком як вид декоративно-ужиткового мистецтва. Інструменти і матеріали. Технологія утворення початкової петлі та плетіння ланцюжка з повітряних петель». Виходячи з назви нашої теми, які завдання, на вашу думку, нам необхідно буде вирішити упродовж заняття? (Учні називають завдання, які учитель швидко записує на дошці). Отже, подорожуючи країною В'язанією, ви дізнаєтесь цікаві факти з історії виникнення та розвитку в’язання, а зокрема плетіння гачком, будете вчитися добирати гачки та нитки, а також виконувати вправи з утворення початкової петлі, повітряних петель та ланцюжка.

Я думаю, що все те, чого ви сьогодні будете вчитися, в майбутньому стане для вас у великій пригоді. Бо якщо жінка вміє гарно в’язати, то зможе завжди прикрасити в’язаними виробами свою оселю, забавити гарною в’язаною іграшкою дитину, вив’язати для себе чи своєї родини безліч виробів, заощадивши тим самим сімейні кошти. І, повірте, такі речі будуть для вас набагато дорожчими, тому що виготовлені вони власноруч!

ІІІ. Вивчення теоретичного матеріалу.

Слово вчителя: Наш потяг рушає, але хочу повідомити, що на шляху у нас зустрічатимуться різні попередження, на які ви обов'язково повинні звертати увагу… І ось наша перша зупинка – станція «Історична».

1. Ознайомлення з історією виникнення та розвитку в’язання (за допомогою електронного навчально – наочного посібника).(Вчитель демонструє слайди, в яких викладено цікаві факти з історії виникнення та розвитку в'язання. Кожен учитель, за бажанням, може створити власний електронний навчально - наочний посібник,підібравши та виклавши в ньому певні історичні відомості, фото в’язаних виробів тощо. ).

В’язання – це процес одержання виробу шляхом утворення вузлів із однієї нитки. Дуже складно точно визначитися з датою появи в’язання, тому що, на жаль, нитки і трикотаж упродовж тривалого часу зберегти дуже важко. Але деякі свідчення цього мистецтва дійшли до нас у вигляді зображень. У одній із єгипетських гробниць (1900 р. до н. е.) збереглося зображення жінки, що надягає шкарпетки. Окрім того, в Єгипті у ІІІ – ІV ст.. н. е. знайдені дитячі панчохи, які враховували форму взуття (сандалій із ремінцем після великого пальця).

Існують декілька гіпотез та припущень, що стосуються найперших в’язаних виробів з вовни, але вони не мають жодного документального підтвердження. Одне із припущень представляє Пенелопу з „Одіссеї” Гомера як в’язальницю (ІІІ – ІІ тис. до н. е.), коли вона щоночі розпускає виготовлений нею килим (саван). Саме в’язане полотно надається до розпуску, а з цієї самої нитки можна виробляти речі декілька разів і кілька разів їх розпускати.
Цікавою є гіпотеза щодо в’язаного одягу Ісуса Христа: із залишків червоної пряжі Діва Марія вив’язала сорочку Ісусові, яку перев’язувала щорічно і яка, в результаті, перетворилася на червоний хітон. Саме цей процес в’язання зображено на полотні ХІV ст. „Діва Марія з в’язанням” майстра Бертрама, що знаходиться в Галереї мистецтв у Гамбурзі.
Набагато пізніше, десь у ХV – ХVІ ст.. в’язання почало перетворюватись в домашню роботу й у прибуткову галузь: в’язали панчохи, шкарпетки, рукавички, головні убори. Поступово з’являються цілі в’язальні цехи, а у 1589 році винайдено перший в’язальний верстат. Але чим більше виробів в’язалося машинами, тим дорожчими ставали вироби, вив’язані вручну, особливо вироби, плетені гачками. На ваш погляд, діти, із чим це пов’язане? (Бесіда з класом).

У наші дні це мистецтво продовжує розвиватися, збагачуючись новими мотивами, прийомами, техніками виконання, матеріалами тощо. Ручне в’язання дозволяє виготовляти гарні, неповторні речі, які є дуже модними в наш час. Це і ажурні комірці та мережива, якими прикрашають одяг, це і речі, якими можна прикрасити наше житло: абажури, скатертини, серветки чи вазочки. А особливо привабливим в’язання є ще й тому, що пряжу можна використовувати кілька разів.

2. Пояснення вчителя

Ми продовжуємо нашу подорож і наближаємося до «міста Всезнайок». Чи знає хтось із вас, як називаються інструменти, які я тримаю в руках? (Вчитель демонструє учням гачки різної форми та розмірів). Дійсно, ці інструменти називаються гачками і за допомогою них можна плести дивовижні вироби: предмети одягу, серветки, іграшки тощо (учитель звертає увагу учнів на вироби, розміщені у майстерні і у віршовій формі розповідає про різновиди гачків).

Буду зараз вам, дівчата, про гачки розповідати:

Найгарніші – дерев'яні, та й з пластмаси - непогані,

Й металевими гачками можемо плести ми з вами.

Ще гачки є кістяні, дуже добрі теж вони,

Є товсті, а є тоненькі, довгі є і коротенькі.

Будь – який з них вибирай і плести розпочинай!

3. Робота з підручником

На ваших столах лежать підручники, відкрийте їх на ст.___ Зверніть увагу на мал.___. На ньому зображені гачки. Прочитайте уважно, з яких частин складається кожен із них. Назвіть ці частини (Учні називають частини гачка: голівка, борідка, стержень, ручка). (Звучить тривожний сигнал).

А ось і перше попередження (на слайді електронного навчально-наочного посібника відображено одне з правил безпечної праці при роботі з гачком): «При виборі гачка необхідно звернути увагу на те, щоб голівка була не дуже гострою». Уважно прочитайте його і запам’ятайте!

4. Читання з позначками:

А зараз, діти, звернемось до інформаційних карток, які лежать у вас на столах [додаток А]. Вам необхідно прочитати все, що в них написано. Але, читаючи, ви повинні простим олівцем відмітити те, що вам уже було відомо- (+), про що ви дізналися вперше - (!) і те, що для вас є незрозумілим - (?). (Учні уважно опрацьовують матеріал інформаційних карток. По закінченню роботи проводиться аналіз прочитаної інформації).

5. Проведення фізкультхвилинки (руханка):

Що, дівчатка, притомились? Зараз ми відновим сили

Й разом руханку цікаву проведемо ми на славу!

Підніміться ті, хто зліва. Підніміться ті, що справа.

Руки в боки ті, що зліва. Руки вгору ті, що справа.

Покрутіться ті, що зліва. Покрокуйте ті, що справа.

А тепер всі ті, що справа, а за ними й ті, що зліва

Один одному всміхніться, адже в посмішці вся сила!

Відпочили? Тож сідайте й працювати починайте!

ІV. Закріплення теоретичного матеріалу.

Слово вчителя: Відпочивши, ми з новими силами продовжуємо нашу подорож. Наступна зупинка - станція «Ігрова».

Отже зараз ми пограємо в гру «Так чи ні». Я буду зачитувати певні відомості, а ви за допомогою сигнальних карток будете погоджуватися зі мною або не погоджуватися. (Якщо учні згодні зі словами вчителя - вони піднімають зелену картку, якщо не згодні – червону).

1. Гра «Так чи ні...»

  • При в’язанні гачком товщина нитки повинна бути в 1,5 рази більшою за товщину гачка.

  • Номер гачка визначає його довжину.

  • У 1589 році англійський священик Вільямс Лі придумав перший в’язальний верстат.

  • При виборі гачка необхідно, щоб його голівка була обов’язково гострою.

  • У одній із єгипетських гробниць (1900 р. до н. е.) збереглося зображення жінки, що в’яже.

  • Гачок складається з ручки, ніжки, голівки, голівки і борідки.

  • Для того, щоб полотно було красивим, м'яким, легким і одночасно тугим, потрібно враховувати відповідність товщини гачка і ниток.

V. Практична робота.

Слово вчителя. Ми продовжуємо подорож і наближаємося до міста Майстрів, де будемо вчитися плести гачком. (Звучить тривожний сигнал).

А ось і друге попередження (на слайді електронного навчально-наочного посібника відображено наступні правила безпечної праці при роботі з гачком):

- « Не можна підносити гачок близько до обличчя»;

- «Передавати гачок слід ручкою вперед, тримаючи його за гострий кінець».

Уважно прочитайте правила і потренуйтеся правильно передавати гачок один одному.

1. Підбір гачка та пряжі для плетіння.

Опираючись на вивчений матеріал, учням необхідно підібрати гачок та пряжу для плетіння. (Учні підбирають пряжу, попередньо дізнавшись номер гачка. Вчитель контролює виконання даного завдання).

2. Робота учнів за опорними картками.

На картках зображено послідовність в’язання ланцюжка з повітряних петель. Учитель, спираючись на зображення карток пояснює учням механізм утворення початкової петлі та послідовність утворення ланцюжка з повітряних петель [додаток Б]. (Учні розпочинають самостійне виконання завдання, вчитель забезпечує безперервну роботу учнів, проводить поточне індивідуальне або групове інструктування, по закінченню приймає в учнів виконану роботу, звертає увагу на її якість, демонструє найкращі зразки плетених ланцюжків, а потім представляє вироби з дефектами, пояснюючи причини їх виникнення та способи усунення).

VІ. Підведення підсумків заняття.

Слово учителя. Наша подорож підійшла до кінця. І перед нами остання зупинка під назвою «Підсумкова». (Звучить тривожний сигнал).

А ось і третє попередження (на слайді електронного навчально-наочного посібника відображено наступне правило безпечної праці при роботі з гачком):

- «Після закінчення роботи слід сховати гачок у спеціальну коробочку».

Діти, уважно прочитайте це правило та виконайте ті дії, на які вказано в ньому.

1. «Незакінчені речення» (На дошці записано незакінчені речення. Для підведення підсумка уроку вчитель пропонує учням зачитати їх та закінчити)

Сьогодні на уроці ми …..

Найбільше мені сподобалося ….

Раніше я не вміла, а тепер умію …

Найбільші труднощі я відчула ….

Це мені згодиться ….

2. Домашнє завдання:

1. Повторити правила безпечної праці, вивчені на уроці та самостійно опрацювати правила санітарії та гігієни під час плетіння гачком (за підручником )

2. За наданим для учнів зразком [додаток В] оформити порівняльну таблицю основних видів пряжі (не менше 4), які використовуються для плетіння гачком (Вчитель роздає учням раніше виготовлені картки з порівняльними таблицями, на яких вони виконують завдання. Картки можна прикріпити в зошит)

ДОДАТКИ

Додаток А

Інформаційна картка

Одним із основних інструментів для в’язання є гачок. Гачки бувають стальні, дерев’яні, кістяні і пластмасові. Їх розрізняють за номерами (від 1 до 6) залежно від товщини робочої частини. Номер гачка відповідає товщині голівки в міліметрах. Гачок складається з таких частин: голівка, борідка, стержень і ручка.

Гачки бувають короткі (12 – 15 см) і довгі ( 35 – 40 см).

Плести гачком можна з будь – якої пряжі: шерстяної, напівшерстяної, синтетичної, бавовняної, лляної, котушкових ниток. При виборі ниток слід брати до уваги призначення майбутнього виробу і вид візерунку. Для того, щоб полотно було красивим, м'яким, легким і одночасно тугим, потрібно враховувати відповідність товщини гачка і ниток. Гачок повинен бути в 1,5 рази товстішим від нитки.

Додаток Б

Картка - опора

Плетіння ланцюжка з повітряних петель

1) 2 ) 3)

Додаток В

Порівняльна таблиця основних видів пряжі

з/п

Назва

пряжі

Склад пряжі (з якого волокна, зі скількох ниток її спрядено)

Маса

Довжина

Колір

1.

2.

3.

4.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ІСТОРІЇ УКРАЇНИ залишилося:
0
4
міс.
0
7
дн.
1
6
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!