План-конспект уроку обслуговуючої праці в 6 класі на тему: " Вишивка як вид декоративно-ужиткового мистецтва. Вибір мотивів для вишивання""

Опис документу:
Урок проводиться у формі мандрівки. Його мета полягає в ознайомленні учнів з українською народною вишивкою, формуванні вмінь розрізняти орнаменти, розвитку творчого мислення та вихованні поваги до культурної спадщини українського народу. Під час уроку використовуються такі види роботи, як розповідь, бесіда з поясненням, демонстрація, пізнавальні ігри, застосування знань на практиці, рефлексія, створення ситуації успіху

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема: Вишивка як вид декоративно – прикладного

мистецтва. Вибір мотивів для вишивання.

Клас: 6 клас.

Мета: 1. Ознайомлення учнів з українською народною

вишивкою як видом декоративно – прикладного

мистецтва; формування вмінь розрізняти орнаменти

вишивки, розміщувати малюнки на тканині та

переносити їх.

2. Розвиток творчого мислення, естетичних смаків.

3. Виховання поваги до культурної спадщини

українського народу.

Завдання уроку:

1. Ознайомитись з відомостями про українську народну вишивку.

2. Навчитися вибирати орнамент для вишивання та розміщувати його на тканині.

Об'єкт праці: серветка.

Тип уроку: урок з набуття учнями нових знань.

Форма проведення: урок – мандрівка.

Час: 45 хв..

Хід уроку:

І. Організаційний момент. Створення ситуації успіху на уроці.

Вч. Доброго дня, діти! Я рада вітати всіх вас на уроці. Сьогодні в нас урок незвичайний, але я сподіваюсь, що він для вас буде цікавим. А задля того, щоб він був саме таким, нам із самого початку необхідно налаштуватися на успіх.

Вправа «Урок починається з посмішки»

Станемо в коло, візьмемося за руки. Сподіваюсь, що я вам не відкрию таємницю - дружба починається з посмішки. А ви всі ж друзі, чи не так? Посміхніться один одному. Посмішку можна дарувати. Я до вас посміхнулась. Вам стало приємно? А тепер подаруйте посмішку один одному. А ще я вам передаю заряд успіху на уроці, потискуючи руку, а ви передайте позитивний заряд по колу один одному. Отже, сподіваймось, що успіх у наших руках! ІІ. Повідомлення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Вч. Наш урок буде проходити у формі мандрівки . А тема нашого уроку: «Вишивка як вид декоративно – прикладного мистецтва. Вибір мотивів для вишивання». Як ви думаєте, які завдання ми з вами повинні перед собою поставити на уроці, виходячи з його теми? (відповідь учнів). Діти, при вивченні цієї теми ви ознайомитесь з відомостями про українську народну вишивку, навчитеся вибирати мотиви та розміщувати їх на тканині.

Під час сьогоднішньої мандрівки ви дізнаєтеся багато чого цікавого і корисного, що обов’язково згодиться вам і під час вивчення інших тем у 5 класі, а також під час вивчення теми: «Українська народна вишивка» у наступних класах. ІІІ..Актуалізація опорних знань учнів.

Вправа «Асоціативний ряд»

Діти, запишіть, будь ласка, в зошити всі асоціації, які викликає у вас слово «ВИШИВКА».

(Учні записують в зошит ті асоціації, які викликає в них слово «вишивка», потім аналізують їх).

Кожен з вас записав чимало асоціацій, але в кінці уроку потрібно буде доповнити свій «асоціативний ряд», опираючись на отримані під час уроку знання.

ІV. Повідомлення теоретичного матеріалу.

Історичний екскурс до «Народної скарбнички»

Вч. А зараз, діти, розпочнемо нашу мандрівку. І перше місце , куди ми завітаємо, щоб дізнатися про історію української вишивки – «Народна скарбничка». Цікаві відомості про історію вишивки розкаже нам …………, яка буде виконувати роль гіда. Отже, починаємо.

(Відкриваю електронний навчально – наочний посібник «Вишивка як вид мистецтва» і демонструю слайди. Учениця, що виконує роль гіда, розповідає про історії виникнення та розвитку вишивки)

  1. Заочна мандрівка до «Творчої майстерні».

Пояснення вчителя з елементами бесіди:

Вч. Подякуємо гідові за цікаву розповідь. А наша подорож продовжується. І зараз ми помандруємо до творчої майстерні, де ви ознайомитеся зі зразками виробів, вишитих вправними руками майстринь нашого села та учнів школи.

(Демонструю учням вироби, наголошуючи на їх естетичному вигляді, поєднанні кольорів, розміщенні узорів).

  • Скажіть, будь – ласка, що спільного між цими виробами?

(Відповіді учнів)

  • А що між ними відмінного?

(Відповіді учнів)

Кожен з цих виробів по своєму оригінальний. Різними є як техніки виконання, так і вишиті візерунки. На одних виробах ви побачили вишиті квіти, стебла рослин, на інших - геометричні фігури чи зображення тварин. Так от, в залежності від того, що зображено на візерунку, розрізняють такі види орнаментів вишивки: рослинний – зображення стилізованих квітів, бутонів, стебел, листя, геометричний – зображення геометричних фігур, зооморфний – зображення стилізованих тварин та антропоморфний – візерунки із зображенням фігур людей. (Пояснення супроводжую показом слайдів)

  1. Мандрівка до «Літературно – музичної вітальні»

(У класі оформлено куточок з назвою «Літературно – музична вітальня». Ведучі сидять за святково прибраним столом)

Вед.1 Запрошуємо всіх завітати до нашої «Вітальні». З давніх – давен і до нашого часу вишиванки радували й милували око кожного, а також пробуджували в людях високу духовність, доброту і милосердя. І мабуть саме через це, вишивання знайшло відображення в творчості поетів минулого та сучасності, а також в народній творчості. Ось як цей вид мистецтва згадується в поезії Т.Г.Шевченка:

У неділю не гуляла, та на шовки заробляла.

Та хустину вишивала, вишиваючи співала:

«Хустиночко мережана, вишиваная,

Вигаптую, подарую, а він мне поцілує,

Хустино моя, мальованая.»

Вед.2 Вшановуючи пам'ять великого Кобзаря, його щиру любов до народного мистецтва, Леся Українка, вперше відвідавши могилу в Каневі, принесла в подарунок рушник, який вишила власноруч. Зараз його відновлено майстринями Черкащини, і він зберігається в музеї Т.Г.Шевченка на Тарасовій горі.

А ось іще кілька рядків із народних творів:

1. Як ішов я з Дебречина до Хусту,

та знайшов я вишивану хустку.

Чи то мила, чи не мила її шила,

аби вона вишивана була.

2. Ой кум до куми залицявся, їй пошити сорочечку обіцявся.

Він шив, вишивав, вишиваючи співав:

«Ой, кума, ой душа, ти кругом, кума, ох і хороша!»

Вед.3 Митці кінця ХХ початку ХХІ століття також приділяли і приділяють велику увагу уславленню української вишиванки. До Вашої уваги уривок вірша, написаного поетом сучасності Д. Павленко:

Доріжки білі ненька вишивала,
А заполоч блакитну з хвилі брала,
З клубочка свого серця жар — червону,
Із пасма ночі та із смутку — чорну...
П’ять ниточок на голку,
П’ять — під голку,
Ой білий шовку, непокірний шовку!

Про українську вишиванку написано багато віршів, але, окрім цього, вона ще й оспівана в піснях. І ось куплет такої пісні ми зараз пропонуємо вам.

(Учні співають куплет пісні «Мамина вишиванка»)

4. Руханка

Вч. Діти, тільки що, під час мандрівки, ми з вами мали змогу дізнатися багато цікавого і корисного матеріалу. Та мандрівка наша ще не закінчується, хоча ми і повертаємося до класу. Спочатку ми відпочинемо, а потім знову продовжимо нашу роботу.

Треба руханку нам, діти, зробити

Й від роботи разом відпочити.

(Учні стають біля своїх столів, вчитель промовляє слова руханки, а діти рухами імітують почуте)

Одягну я сорочечку вишивану,

Перед дзеркалом в сорочечці стану.

Руки в боки візьму, покручуся.

Вліво, вправо п’ять разів повернуся.

Вишиванка моя – справжнє диво:

Сяють квіти по ній, ой красиві!

Я уранці раненько вставала

І сорочку свою вишивала.

Ось і руханка наша скінчилась,

Працюватимемо знов що є сили!

5.Самостійна робота з підручником.

Робота в групах (методика «Коло ідей»)

(Пропоную учням відкрити підручники «Трудове навчання» і самостійно опрацювати матеріал «Розміщення вишивки на виробі. Перенесення малюнка на тканину». По закінченні роботи одна група учнів починає розповідати матеріал, інша продовжує розповідь чи доповнює її).

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Гра «Світлофор» (із сигнальними картками)

(Пропоную учням відповісти на питання за допомогою сигнальних карток. Той , хто знає відповідь на питання, піднімає червону картку, хто не знає відповідь – білу.).

  • Яким століттям датується найдавніша вишивка, знайдена при розкопках Соколової могили?

  • Чи можете ви сказати, хто в ХІ ст.. відкрив школу вишивки золотими нитками при Андріївському монастирі?

  • Які види орнаментів української вишивки Вам запам’яталися?

  • Від чого, на вашу думку, залежить естетичний вигляд вишитого виробу?

2. Доповнення «Асоціативного ряду» новими термінами.

VI. Практична робота.

(Учні виконують практичну роботу індивідуально).

Діти, у кожного на столах лежать конверти з різними малюнками. Вам необхідно вибрати той з них, який найбільше до душі і який на наступних уроках ви будете вишивати. Розмістіть вибраний малюнок на серветці, враховуючи всі вимоги до розміщення і перенести за допомогою копіювального паперу.

(Під час виконання практичної роботи перевіряю, чи всі учні приступили до роботи, звертаю увагу на правильність організації робочого місця, контролюю правильність виконання роботи).

VII. Заключний інструктаж. Оцінювання

(Перевіряю виконання роботи. Звертаю увагу на якість виконання, з'ясовую причини недоліків. Демонструю найкращі роботи. Виставляю учням оцінки))

VIII. Підведення підсумків уроку.

Вправа «Незакінчені речення»

А зараз зверніть увагу на дошку. Скориставшись методикою «Незакінчених речень», необхідно продовжити речення:

Сьогодні ми вивчали …

Найбільше мені сподобалося …

Для мене новим було дізнатися …

Це мені знадобиться…

Вч. Я дуже вдячна всім вам, діти, за роботу. бажаю, щоб і надалі ви були такими ж активними і старанними, як на сьогоднішньому уроці.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з МАТЕМАТИКИ залишилося:
0
3
міс.
2
4
дн.
2
0
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!