План-конспект уроку художньої культури. Тема: Художні напрямки та стилі

Опис документу:
Тема уроку: Ознаки стилю Ренесанс і бароко. Специфіка прояву в різних країнах. Мета: ознайомити із найбільшими європейськими стилями, із творами мистецтва різних європейських стилів; викликати інтерес до вивчення курсу; вчити аналізувати твори мистецтва та класифікувати їх за художніми напрямами; розкрити зміст нових понять; розвивати естетичні смаки, потяг до вивчення мистецтва, почуття прекрасного через споглядання творів, творчу та пізнавальну активність

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

План-конспект уроку художньої культури.

Тема 3. Художні напрямки та стилі

Урок №23

Тема уроку: Ознаки стилю Ренесанс і бароко.

Специфіка прояву в різних країнах.

Мета: ознайомити із найбільшими європейськими стилями, із творами мистецтва різних європейських стилів; викликати інтерес до вивчення курсу; вчити аналізувати твори мистецтва та класифікувати їх за художніми напрямами; розкрити зміст нових понять; розвивати естетичні смаки, потяг до вивчення мистецтва, почуття прекрасного через споглядання творів, творчу та пізнавальну активність; виховувати інтерес до культурної спадщини різних народів, любов до мистецтва.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: візуальний ряд: ілюстрацій за стилями, репродукції картин, портрети видатних митців; записи музичних творів;

Хід уроку

І. Організація пізнавальної діяльності учнів

Доброго ранку, дорогі діти, шановні гості.

Сьогодні на уроці я розраховую на ваша підтримку і допомогу. Тому кожному з вас хочу побажати на цьому уроці бути: Успішним, Самовпевненим, Працьовитим, Інформованим, Хоробрим, Уважним! Інакше кажучи, я бажаю вам успіху!

ІІ. Актуалізація опорних знань

Диктант мистецтвознавчих термінів:

  1. Стиль, що виник у Франції у ХІІст.. Харак-ні риси: вертикальність конструкцій, чіткість ліній, велич вітражів – це … (готичний)

  2. Хрестово-купольний християнський храм, що розташований у Франції…

(Нотр-Дам де Парі)

  1. Стиль, що найяскравіше розкрився в архітектурі. Основні форми – Храм, монастир, фортеця, замок. (романський)

  2. Вид мистецтва, популярний у середньовіччі – це … (вітраж)

  3. Зовнішній бік будівлі – це … (фасад)

  4. Найбільший готичний Собор з мармуру, його вважають «8 чудом світу». Це - … (Міланський Собор)

III. Вивчення нового матеріалу

«За одної лиш згадки слова «Ренесанс» наше серце бється сильніше, наша енергія збуджується, наша фантазія закипає. У нашій уяві постають картини яскравого святково-піднесеного життя, образи людей – могутніх, величних і прекрасних. Епоха Відродження – одна з найцікавіших в історії людства. Це синонім особистої свободи, досконалості в мистецтві, краси в житті, гармонії фізичних і духовних якостей людини.»

Б.Віппер

Застосовується інтерактивний метод «Мікро­фон»:

Що я знаю про Відродження?

Що означає у перекладі французьке слово Ренесанс?

Яка країна вважається центром культури Відродження?

Назвіть поетів Відродження

Що означає слово титан? Назвіть титанів Відродження.

У якому музеї світу знаходиться картина Леонардо да Вінчі «Джоконда»?

Кого з художників італійського Відродження називали Мадонеро? Чому?

Назвати автора скульптури «Давид». Де вона знаходиться?

Учитель: Провідні особистості ХVХVІ ст. усвідомлювали, що живуть у нову епоху. Вони сприймали свій час як час розриву зі старим, недосконалим, темним світом, який поступався епосі розквіту наукової думки, злету культури та мистецтва. Характерною рисою культури доби Відродження є постійне прагнення до античного ідеалу. Античною тематикою, образами й сюжетами наскрізь пронизана культура італійського Ренесансу.

Інтерес до культурної спадщини античності проявився в переоцінці поглядів на природу та людину, обожнення краса та пластики людського тіла – того, що в середньовіччі вважалось гріховним.

У добу Відродження змінився погляд на роль діяльності людини житті порівняно із Середньовіччям. У суспільній думці сформувалася течія гуманізм, яка проголосила найвищою цінністю людину та її благо. Гуманісти вважали, що кожна людина має право вільно розвиватися як особистість, реалізуючи свої здібності. Найвагоміше ці ідеї втілилися в мистецтві, де головною темою стала прекрасна людина, гармонійно розвинута, яка має необмежений духовний і творчий потенціал.

Здатність людини бути творцем чогось нового ототожнювалася з Божественним творенням. Учений, художник тепер були подібними до Бога, вони творили новий світ.

Але мистецтво Ренесансу багато чим завдячує художній традиції Середньовіччя. Старе й нове перебувало в нерозривному звязку та протистоянні.

1. Словникова робота.

Ренесанс – доба в культурно – історичному розвитку країн Європи, яка була обумовлена гуманістичним світоглядом, звертанням до античного культурного надбання, зростанням світських тенденцій.

Вперше цей термін використав у 1550 р. італійський художник, архітектор і історик мистецтва Джорджо Вазарі у книзі «Життєписання».

Ренесанс — це назва як окремого художнього стилю, так і культурної історичної епохи, де органічно поєднані сфери суспільного та духовного життя: політика, релігія, філософія, наука, мистецтво. В Італії Відродження охоплює період із XIV до середини XVI ст. У країнах Західної Європи — Німеччині, Нидерландах, Франції, Англії, Іспанії — з XIV до початку XVII ст.

Культурі Відродження притаманний світський характер.

Ренесанс стверджує:

• реалістичний спосіб мислення;

• ідеал вільної, сильної особистості, духовної, фізично прекрасної (культ краси людського тіла);

• позбавлення людини середньовічного аскетизму;

• світогляд Ренесансу є антропоцентричним, де у центрі Всесвіту — людина її земне призначення;

• значимість особи митця та мистецтва;

• гуманістичний світогляд.

Гуманізм — означає людяність. Передових людей доби Відродження назвали гуманістами, а вироблений ними світогляд — гуманізмом.

Робота з таблицею.

Відродження

Бароко

Архітектура

Скульптура

Живопис

Література

Музика

Учитель розповідає про музичне мистецтво, літературу, архітектуру та живопис доби Відродження, найвидатніших митців того часу.

Учні, які підготували заздалегідь доповіді – виступають, доповнюючи один одного.

Наочна вправа.

(Вчитель|учитель| пропонує розглянути|розгледіти| репродукції видатних митців.)

Питання до обговорення та висловлення своїх суджень:

  • Як ви гадаєте|вважати|, яку почуття передає ця картина? Чому?

  • Як це вдається передати художнику, скульптору?

  • Які емоції викликає цей твір?

  1. Словникова робота.

Баро́ко (від порт. barroco і далі ісп. barrueco та фр. baroque — перлина неправильної форми) — стиль у європейському мистецтві (живопису, скульптурі, музиці, літературі) та архітектурі кінця 16 — кінця 18 ст.

Учитель розповідає про музичне мистецтво, літературу, архітектуру та живопис епохи бароко, найвидатніших митців того часу.

Учні, які підготували заздалегідь доповіді – виступають, доповнюючи один одного.

Наочна вправа.

(Вчитель|учитель| пропонує розглянути|розгледіти| репродукції видатних митців.)

Питання до обговорення та висловлення своїх суджень:

  • Як ви гадаєте|вважати|, яку почуття передає ця картина? Чому?

  • Як це вдається передати художнику, скульптору?

  • Які емоції викликає цей твір?

ІV. Закріплення нового матеріалу

Практична робота:

1. Складання схеми-таблиці «Мистецтво епохи Ренесансу та бароко».

2. Гра "Третій зайвий".

Учням пропонується із трьох названих картин або імен художників вибрати один зайве й пояснити чому. На обмірковування дається 30 сек.

1)* "Давид" Донателло

"Мадонна Бенуа" Л.да Вінчі

"Весна" Ботічеллі

(Це скульптура, а не живопис)

2) Мікеланджело

Донателло

*Рафаель

(Це живописець, а не скульптор)

3) "Мадонна Бенуа" Л.да Вінчі

"Мадонна Констабіле" Рафаеля

*"П’єта" Мікеланджело

(Це скульптура, а не живопис)

4) * "Джоконда" Л. да Вінчі

"Тайна вечеря" Л. да Вінчі

"Афінська школа" Рафаеля

(Це портрет однієї людини, а не груповий)

  1. Зєднати прізвище митця та його твір.

Автор

Твір

Рафаель Санті

Ф.Петрарка

В.Шекспір

С.Ботічеллі

Мікеланджело

Леонардо да Вінчі

Донателло

С.Сервантес

«Пєта»

«Давид»

«Мона Ліза»

«Гамлет»

«Дон Кіхот»

Сонети

«Весна», «Народження Венери»

«Мадонна Констабіле»

«Тайна вечеря»

  1. За описом установіть архітектурну споруду та її автора:

«Великий храмовий комплекс, прикрашений скульптурами на фронтоні, крита колонада храму окреслює простір площі, розташованої перед ним».

V. Підсумок уроку

Обміркуйте у чому особливість стилів Ренесансу і бароко?

Чому і як змінювалося з часом сприйняття навколишнього світу?

Хто є головним героєм Відродження?

Який жанр живопису розвивався у Відродженні?

Оцінювання учнів.

VІ. Домашнє завдання:

1. Переглянути художній фільм «Код да Вінчі», та написати есе «У чому полягає «Код да Винчи»?

2. Зробити замальовку оздоблення інтерєру вітальні у стилі бароко.

3. Заповнити таблицю.

4. Підготувати повідомлення.

7

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.