Пізнавально – розважальний захід – конкурс «Казка хвойного лісу»

Опис документу:
Пробудити в учнів почуття особистої відповідальності за охорону навколишнього середовища, виховувати любов до рідного краю, сприяти формуванню етичних взаємовідносин людини і довкілля та відродження шани до нього, спонукати до заміни новорічних ялинок композиціями новорічних букетів.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Пізнавально – розважальний захід – конкурс

«Казка хвойного лісу»

МЕТА. Пробудити в учнів почуття особистої відповідальності за охорону навколишнього середовища, виховувати любов до рідного краю, сприяти формуванню етичних взаємовідносин людини і довкілля та відродження шани до нього, спонукати до заміни новорічних ялинок композиціями новорічних букетів.

ОБЛАДНАННЯ. Фотовиставка «Зима та її принади», виставка виробів із зимових матеріалів і зимових букетів, малюнків і плакатів про хвойні дерева, дерева – ялина, прикрашене шишками з напрямками - маршрутами подорожі «Казкою хвойного лісу».

Звучить святкова музика вальсу, ( діти одягнені святково, у двох команд (5 та 6) класів емблема у вигляді хвойного дерева – ялинки та сосонки).

ВЕДУЧА: Доброго дня! Сьогодні я пропоную Вам здійснити подорож до лісу. Так, так - не дивуйтесь, ми зробимо це, не виходячи зі школи, ми опинилися в лісі за допомогою різних видів мистецтва – літератури, музики, живопису, а також поринемо в історичне минуле.

ВІДЕО ПРИЗЕНТАЦІЯ

ХЛОПЧИК: ЛІС – це не тільки джерело радості, натхнення і світлих почуттів. Це й універсальна велетенська лабораторія, де безперервно відбуваються найскладніші фізіологічні і біологічні процеси, від яких залежить доля всього живого на землі. 200 років тому життєдайні ліси вкривали більше половини площі України, сьогодні близько 14%.

ДІВЧИНКА: Один гектар соснового бору, скажімо, за рік «всмоктує» з повітря, подібно до велетенського пилососу, 36 тонн пилу. А «вдихає» 3 тонни кисню. До речі, щоб виготовити таку ж кількість кисню на хімічних установок, треба затратити понад тисячу гривень.

На нашій планеті ліс займає територію понад 4 млрд гектарів, тобто понад 30 процентів поверхні. На території нашої Батьківщини росте майже чверть лісів світу. Якщо в середньому на одного жителя Землі припадає 1,2 гектари лісової площі, то на одного жителя нашої країни – 3,7 гектари. Це справді колосальне багатство.

ХЛОПЧИК: У лісовому повітрі бактерій у 300 разів менше, ніж у міському. Цьому сприяє велика кількість фітонцидів, що їх виділяють квіти й листя лісових рослин. Площа лісів у світі щорічно скорочується, і разом із тим сьогодні все більше зростає екологічна захисна роль лісових насаджень. Ось чому ліс треба берегти.

ВЕДУЧИЙ. Прийшла зима, а разом із нею – Новий рік. А уявити собі новорічне свято без ялинки, мабуть, неможливо, особливо дітям. Напевно не всі знають, що традиція прикрашати ялинку прийшла в нашу країну порівняно недавно. Однак сам звичай святкування приходу Нового року дуже давній, пов'язаний з язичницькими віруваннями наших предків.

А щоб дізнатись історію Різдвяної ялинки, пропоную збирати врожай шишок.

ІСТОРИК: « Історія про різдвяну ялинку»

Того вечора, коли народився Ісус, поспішали до Віфлеєму на тільки люди. Але й всякі тварини та рослини. У найдовшу дорогу відбула найменша з усіх дерев – ялинка. Вона була така знесилена. Що ледве трималася, щоб не впасти. За іншими деревами, великими, з широким листям та грубими стовбурами, бідолашної ялинки майже зовсім не було видно. Змилосердилися зірки над ялинкою освітили її, а найбільша різдвяна зоря сліпучим сяйвом вершок ялинки і кінцівок. Ісусик, що лежав у яслах, уподобав ялинку й поблагословив її своїм усміхом залишив дітям знак різдвяної радості – вогнями ялинки.

ХЛОПЧИК: Уже в давніх словян рік поділявся на 12 місяців. Прислухайтеся до назв: січень – пов'язаний з вирубкою лісу, березень – (березіль) – час збору березового соку, серпень – пора жнив тощо. Спершу новий рік відзначали 1 березня, приступаючи до сільськогосподарських робіт, а згодом – 1 вересня, коли закінчували збирати врожай.

ДІВЧИНКА: А був час, коли встановлювали в домі дерева вишні 1 травня. Воно так і називалося – «травневим», як символи пробудження духу природи.

ХЛОПЧИК: І лише 1700 р. Петро І спеціальним наказом запровадив у Росії святкування Нового року 1 січня. Справжня ж ялинка під Новий рік уперше почала встановлювати у XVI ст. в Ельзасі.

ВЧИТЕЛЬ: Людина відпочиває в ночі, коли спить, а природа взимку, закутавшись пухкою сніговою ковдрою. Щоб людині не було самотньо взимку природа подарувала такі дерева, які зелені будь – якої пори року. Це насамперед ялина і сосна.

ЕКОЛОГ: Окрасою нашого краю здавна є соснові, темно зелене царство вабить у будь – яку пору року. Особливо загадковими вони бувають навесні коли «цвіте» сосна.

Налічується до 70 видів цієї рослини.

Найпоширенішою в Україні є сосна звичайна, яка росте в найрізноманітніших умовах. Важливо переоцінити екологічне та економічне значення соснових лісів. Сосна цінується за високоякісну деревину. Соснові колоди і дошки – найкращій будівельний матеріал. З сосни та її відходів одержують багато сортів паперу. Електроізоляційних матеріалів, виробляють спирт, оцет, шовк, целофан, пластмаси – усього понад 20 тисяч різних найменувань виробів.

У кожній хаті чи квартирі є подарунки від сосни – двері, вікна,шафа, стіл. Кожна хвоїнка сосни очищує повітря. Сосна – джерело кисню: 1 га річного соснового лісу виділяє за рік 5,6 т кисню понад 500 кг летких речовин – фітонцидів. То повітря в соснових лісах цілюще,майже позбавлене мікроорганізмів. У хвої сосни містяться багато вітамінів. З кожного дерева збирають до 10 кг хвої з якої можна добути 1г каротину і 15 г вітаміну.

ВЕДУЧИЙ: На Україні поширені хвойні дерева. А які Ви знаєте?... (Діти називають… сосна, ялина, туя, піхта, ялиця, кедр, смерека).

ТАНОК ЯЛИНОК

ХЛОПЧИК: Тим, хто любить ліс, поїздки за місто, треба перейнятися мудрим змістом перестороги: «Ти прийшов у гості до природи – не роби нічого, що ти вважав би непристойним зробити в гостях».

Бережіть ліс, і він розкриє перед вами все, чим багатий і корисний.

А чим же багатий хвойний ліс для нашого здоровя?

ФАРМАЦЕВТ: Народні цілителі з давніх – давен використовували сосну. Ще 5000 тисяч років тому хвоя входила до складу компресів – про це свідчать написи на глиняних табличках, знайдених археологами. У Давній Греції та Давньому Римі сосну використовували для лікування простуди. А її смола – живиця – отримала в Україні таку назву, тому що сприяє загоєнню ран. Сосна та ялинка добрі помічники і митцям. Смичок, натертий каніфоллю , яку виробляють із живиці, дозволяє звучати скрипці дзвінко і чисто. А саму скрипку, як ми щойно чули, виробляють із «резонансної» ялини. Отже, лісові сестри – сосна та ялина – співають разом. До речі, артисти балету перед виходом на сцену змащують свої черевики каніфоллю, щоб під час танцю вільно триматися на сцені і не послизнутися під час складного па. От які корисні хвойні дерева.

Конкурс «ароматерапія»

Кожному дається завдання на встановлення аромату масла хвойних дерев!

ДІВЧИНКА: Зимою, коли земля, небо і все навкруги таке біле, непривітне – зір стомлений одноманітністю, шукає, на чому б відпочити, зігрітися барвами літа. Як ще створити відчуття свята, радісного чикання новорічного дива? Досягти такого ефекту можливо і без знищення сотень тисяч дерев.

ФЛОРИСТ: Квіти… це як музика, що торкається найпотаємніших струн серця, змушує бриніти їх в унісон.

Зимовий букет. Це він, хоч і віддалено, дарує нам мажорний настрій літа, його пахощі. А засушені квіти шелестять про те, що незабаром прийде весна, а за нею знову буде літо - зі щедрим сонцем, теплом і … квітами , живими, трепетними, бо природа - вічна. Отже, зимовий букет – це дуже просто, доступно.

Складання букета. Квіткової композиції – це справжнє мистецтво. З давніх – давен квіти супроводжують людину за всіх обставин – і в радості і в печалі. Ще в Стародавній Греції й Римі люди прикрашали квітковими гірляндами свої оселі, вінками нагороджували видатних людей.

У сучасному розумінні букет – це композиція, складові елементи якої мають перебувати у гармонійному співвідношенні. Йдеться про лінії, пропорції, форми, загальний характер.

При складанні композицій слід додержуватися деяких правил:

  • ліва і права сторони композиції мають бути різними – асиметричними;

  • вазу відбирають відповідно до характеру.

КОНКУРС «Зимових композицій»

ВЕДУЧА: Оспівана поетами, змальована славетними майстрами пензля, сосна не перестає бути для нас предметом духовної наснаги, залишається все тією ж звичайною й водночас таємничо – чарівною… сосною!

ТРАГЕДІЯ ВІДЕНСЬКОГО ЛІСУ

У Віденському лісі загинула сосна. Її називалась «брайте фере» ( широка сосна). І була вона своєрідним символом знаменитого лісу, оспіваним великим Йоганном Штраусом. Що ж з нею трапилося? Те ж, що й із самим лісом: падаючи на землю, кислотні дощі наносять наносять шкоду всьому живому

Кажуть, що «широка сосна» була найзнаменитішим деревом Австралії. Як символ поетичного лісу, вона надихала чимало художників у музикантів. У одному із залів віденського палацу Верхній Бельведер можна помилуватися її зображенням, виконаним у 1838 році художником Людвігом Шнорр фон Карольсфельдом. Тепер – тільки на картині. Це, колись могутнє, що вражало виглядом своїм, чудове дерево втратило пишну корону і його оголені гілки сплітаються на фоні неба в ламані візерунки.

Соснові ліси нагадують світлий храм із стрункими золотими коронами. У ньому завжди чисте повітря, що приємно пахне смолою. Сосна своїми гілками весь час тягнеться до сонця. А скільки років це дерево вже є на землі?

Дуже багато. В Америці знайшли сосну, якій приблизно 4900 років, тобто вона старша від Єгипетської піраміди Хеопса.

Здавна люди помітили: той, хто живе в сухому сосновому лісі, почувається краще, врівноважені ший.

Є багато прикмет, пов’язаних із сосною і ялиною.

* На сосні багато шишок – добре вродить ячмінь.

* Бічну гілки сосни дугоподібно загинаються в бік стовбура – на відлигу, розгинається – на мороз.

* Лусочки соснових шишок розкриті – триматимуТь сухі, гарячі дні, стуляються до кутій – настане сира негода.

* Сухі гілочки ялини висипають білу порошу – ждіть погоду хорошу.

КОНКУРС ВБОЛІВАЛЬНИКІВ «Пісні про ялинку»

ВЧИТЕЛЬ. Кожному знайомі з дитинства радісні передноворічні хвилювання: коли лісова гостя, що її сповитою ледве затягли у двері, стане серед кімнати, розправить свої пухнасті, колючі віти, дихне смолистими пахощами свіжої глиці?

Ялинка у лісі зростала.

Була зелена, чепурна.

Та раптом – раз – її зрубали.

Вже не красується вона,

Її прикрасять, причепурять,

Та лиш на свято, лиш на мить.

А після свята геть пожбурять.

І буду у снігу жовтіть.

Осиплються її хвоїнки.

Та будуть на снігу лежать,

Мов тихий спогад про ялинку,

Якій би жить і виростать.

УЧЕНИЦЯ. Я уявила себе ялинкою і попросила: «Не спилюй мене, мені боляче! Я боюсь новорічних свят. Я вся тремчу. Невже і мене зрубають, як моїх сусідів? Почекайте! Я стану вам у пригоді!»

УЧЕНИЦЯ. Не зрубуйте мене, бо я стану вам у нагоді. Наповню ліс свіжим ароматом. Я закрию вас влітку від сонця своїми пухнастими гілками, а взимку подарую ліки від нежиті.

ВЕДУЧА. Але є у цьому святі неприємний бік. Передноворічні дні – це час загибелі хвойних дерев. Щоб «дотримуватися традиції», під сокирою зникають цілі ліси.

ВЕДУЧИЙ. Кожна дитина має своє дерево. До ялинки і сосни повинні підходити діти, які народилися взимку. Підійдіть до зеленого деревця, обійміть його, доторкніться до листочків – голочок - і всі силу свою від землі і сонця, води і вітру воно віддасть вам. Ці зелені дерева допоможуть вам вирости здоровими, добрими і завжди впевнено йти до мети. Обійнявши сосну, можна задумати бажання. Але неодмінно добре – і тоді воно здійсниться.

ВЕДУЧА. Всі ми з нетерпінням чекаємо новорічне свято. І дуже хочеться, щоб все цього дня було найкраще – і погода, і настрій, і подарунки. А який Новий рік без Діда Мороза і Снігуроньки?

Втім, чи задумувалися ви коли – не будь над тим, звідки вони взялися? Історія ця давня і… трохи курйозна. 31 серпня 1699 року Петро І пострілом із гармати сповістив про початок нового століття. Вулиці російських міст заповнив люд і гучно відсвяткував цю подію. Аж раптом у грудні посланці царя сповістили, за указом Петра роки тепер святкувати не з першого січня – як у Європі. В народі кажуть: «Січень весні дідусь». Так зявилися на новорічному святі Дід Мороз і Снігуронька – донька сонця і весни.

Тепер про новорічну атрибутику. Найперше – ялинка.

Перша згадка про ялинку датується 1600 роком. Місце дії – французька провінція Ельзас, новорічне святкування, ялинка, прикрашена паперовими трояндами. Потім уже зелені гілки лісової красуні почнуть обвішувати позолоченими і посрібленими картоплинами. Свічки на новорічній ялинці зявилися вперше у 1815 році.

Ялинка у лісі зростала.

Була зелена, чепурна.

Та раптом – раз – її зрубали.

Вже не красується вона,

Її прикрасять, причепурять,

Та лиш на свято, лиш на мить.

А після свята геть пожбурять.

І буду у снігу жовтіть.

Осиплються її хвоїнки.

Та будуть на снігу лежать,

Мов тихий спогад про ялинку,

Якій би жить і виростать.

УЧЕНИЦЯ. Я уявила себе ялинкою і попросила: «Не спилюй мене, мені боляче! Я боюсь новорічних свят. Я вся тремчу. Невже і мене зрубають, як моїх сусідів? Почекайте! Я стану вам у пригоді!»

УЧЕНИЦЯ. Не зрубуйте мене, бо я стану вам у нагоді. Наповню ліс свіжим ароматом. Я закрию вас влітку від сонця своїми пухнастими гілками, а взимку подарую ліки від нежиті.

ДІВЧИНКА: Та минають свята – і деревця, які вчора ще вабили око, сьогодні стоять непотребом, і їх викидають на сміття. Справа не втому, що гинуть щороку сотні, тисячі зелених мешканців лісу; зрештою це усталена віками традиція. До того ж ялинки на продаж здебільшого вирощують у лісництвах спеціально. А справа ось у чому: нераціонально, не по – господарському, просто – таки збитково спалювати і викидати таку величезну кількість ялинок, сосен. Навіть і після того, як відгомонять новорічні карнавали, вони можуть і повинні приносити користь народному господарству можна збирати новорічні ялинки для повторного використання:

  • ХЛОПЧИК: на меблевому комбінаті у спеціальних дробарках хвойну сировину переробляють у тирсу;

  • з тирси на гідролізному заводі одержують високоякісні кормові дріжджі для худоби;

  • зібрані дерева перетворити на кормове борошно поживне для худоби;

  • на уроках праці розпиляти хвойні дерева, відправити дрова ветеринарам;

  • відправити зібрані дерева у котельню школи;

  • використання глиці в тваринництві – вітамінний корм;

  • підстилка худобі;

  • із зібраних ялинок утворити снігозахисні смуги.

ВЕДУЧА: Мине час – і навколо лісових красунь закружляють нові хороводи. Ялина принесе у ваш дім радість. Тож нехай і після того, як відлунають звуки карнавалу, ялинка послужить людям, візьми участь у написанні листа - заклику.

ВЕДУЧА: Заслухаємо листівки – заклику на збереження ялинок від наших команд.

(ЗАЧИТУЮТЬ)

УЧЕНЬ: 1 Виготовити і розвісити у мікрорайоні школи листівки із закликом збереження сосни та ялини, типу: «Замість ялини – зимовий букет», «Зустрінемо Новий рік зі штучними ялинками».

ДІВЧИНКА:2 Провести по шкільному радіо передачу: «Залиши свою ялинку в лісі».

УЧЕНЬ. 3 Замість ялинки виготовляти новорічні зимові букети.

Екологічна вікторина «Що ми знаємо про хвойні дерева?»

1. Скільки років «живе» ялинка?

(300 – 400 років)

2. Якої висоти виростає ялинка?

( до 50 м )

3. Скільки існує різновидів ялин? Які?

( Понад 40 – плакуча, колоноподібна, пірамідальна, блакитна,срібляста, золотава…)

5. Хто перший запропонував перенести новий рік із вересня на січень? Коли?

( Петро І у 1700 р.)

8. Під соснами в лісі зустрічаються молоді ялинки, а під ялинами ніколи немає молодих сосон. Чому?

(Ялина - тіньовитривала порода. Її сходи потерпають від сонячних опіків на відкритій місцевості і знаходять сприятливі умови у сосновому затінку. Світлолюбній сосні не вистачає освітлення під кронами ялини).

9. Яке дерево прикрашали стародавні словяни на Навий рік?

(Вишню).

11. Найпершими прикрасами для ялинки були паперові троянди чи посріблені картоплини?

(Паперові троянди).

12. Святкування Нового року 1 січня започаткували римляни чи єгиптяни?

(Римляни).

14. Найбільшу в світі ялинку прикрасили в Італії. Скільки метрів мала ялинка – 65 чи 50 м?

(65 м).

15. Найперша згадка про ялинку зявилася у 1600 чи 1700 році?

(У 1600 р.)

ВЕДУЧА: були такі люди, друїди, які надавали великого значення лісу, деревам, серед яких жили. Вони ототожнювали характери людини з характером дерев. Друїди вважали, що кожна людина, як і дерево, має свій норов, позитивні якості і вади. Тому кожній людині відповідає своє дерево. І зараз, кажуть, що коли людина захворіє чи занедужає, треба підійти до свого дерева, притулитися до нього спиною, попросити сили і постояти кілька хвилин. Отже, запам’ятайте, кожен має своє дерево, що передає енергію людині і допомагає їй.

Бережіть ліс і він розкриє перед вами все, чим багатий і корисний. Він підкаже вам, як орієнтуватися на місцевості, визначити північ і південь без компаса, яка буде погода і як вона зміниться у найближчі півдоби. Вивчайте мудру книгу природи, увійдіть у ліс другом, і він відкриє вам свої скарби, зніме втому, подарує насолоду, затишок і спокій.

Приємно думати в Новорічний вечір, що збережені таким чином ялинки і сосни будуть рости на радість людям.

Ми сьогодні задуматися маєм,

Що ми після себе на світі лишаєм.

У воді відходи є, а в грунті – нітрати.

Треба рідні землі скоріш рятувати.

І щоб на білім світі не сталося біди,

Шануймо ж ми природу усюди і завжди.

Друзі запам’ятайте, що земля – не рабиня наша, а мати; сонце – не вітчим наш, а рідний батько. Ліси – наші брати, річки – сестри. Дощі, вітри, сніги мусять бути добрими гостями. Ну, а ми з вами повинні бути на своїй планеті не тимчасовими мешканцями, а мудрими государями.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
3
міс.
0
1
дн.
0
8
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!