Пізнавальне заняття "Некоронована королева - кропива"

Опис документу:
Ідея проекту з’явилась випадково, коли якось в класі ми натрапили на казку Євгена Шморгуна «Некоронована королева». Тема так захопила мене і моїх третьокласників, що вилилась в проект і його презентацію у формі пізнавального заняття. Це заняття включає в себе інформацію про кропиву, римовану інсценівку з одноіменною назвою, кросворд та виконання пісні.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРОЕКТУ «НЕКОРОНОВАНА КОРОЛЕВА – КРОПИВА»

(ПІЗНАВАЛЬНЕ ЗАНЯТТЯ)

МЕТА: Ознайомити дітей з різноманітними властивостями та застосуванням кропиви в медицині, косметиці, кулінарії, промисловості тощо. Сприяти екологічному вихованню. Розширювати світогляд дітей, спонукати до самостійної пошукової діяльності. Сприяти розвитку творчих здібностей та нахилів учнів. Створювати позитивний емоційний настрій.

ОБЛАДНАННЯ: Букет з різних видів кропиви, проектор, комп’ютер, музичний інструмент, костюми для учасників вистави, букви для кросворду. Музичне обладнання.

ХІД ЗАНЯТТЯ

І Вступне слово ведучого

Я довго розмірковувала над тим, яку б цікаву тему для проекту нам взяти цього року, але відповідь прийшла сама собою, коли якось випадково натрапили на казку Євгена Шморгуна «Некоронована королева». Спочатку нас заінтригувала сама назва, а згодом – і зміст розповіді про цю надзвичайну рослину – кропиву. Я запропонувала третьокласникам глибше дослідити цю тему, і діти залюбки погодились.

Тоді ми за спільної згоди створили такі творчі групи:

  1. Юні фітотерапевти, які досліджували лікарські властивості кропиви та її застосування в косметиці.

  2. Юні науковці, які мали на меті дослідити, де і як , крім медицини і косметики, застосовують цю диво – рослину.

  3. Юні фольклористи вивчали, що народ склав про кропиву.

  4. А юні мистецтвознавці досліджували, як митці відобразили кропиву в своїх творах.

  5. Була ще й група кулінарів, і неважко здогадатися, який аспект досліджували вони.

  6. Були діти, які вели пошук цифрових ресурсів.

  7. І, звичайно ж, артисти – куди нам без них!

А зараз все по порядку

ІІ (Звучить пісня «Кропива ти моя, кропива) Виступи дітей вищевказаних груп.

ІІІ вірш «Цвіт кропиви»

Невибагний цвіт кропиви

Та в кропиві стільки сили.

Про кропиву склали пісні,

Бо заслуги в неї дійсні.

В кого неміч, ви кропиву

Споживайте понад силу.

Кровотворна її здатність

Люд рятує всім на радість.

Чистить кров і кров спиняє,

Мабуть всякий про це знає.

А  в роки, вона, голодні

Рятувала люд з безодні.

Бо з кропиви й суп і каша –

Рятівниця вона наша.

Навіть нині, в ресторані,

Кропива то справжня пані.

А коли  твоє волосся

Сиплеться немов колосся,

Ти зроби відвар з кропиви

Це надасть волоссю сили.

Навіть рани обробити,

Щоб не сталися гноїти,

Є й для цього в неї сила,

Ось така вона кропива.

Ведучий: Ось така вона – всім відома і невідома, звичайна і незвична диво – рослина кропива!

А зараз я запрошую всіх переглянути історію, яка відбулась на одній лісовій галявині.

ІV Вистава «Некоронована королева»

Дійові особи:

Дівчинка Оксанка

Кропива

Троянда (немає слів)

Лілія

Тюльпан

Спориш

Ромашка

Подорожник

Суддя Будяк

Дівчинка прогулюючись по галявині, збирає квіти:

Я іду собі, гуляю. Квіти на вінок збираю.

Ось – ромашка, ось – волошка, мак, дзвіночки, м’яти трошки…

Ой! А це що? Кропива? От кусюча ж ця трава!

Кропива:

Як тобі в моєму царстві?

До вподоби тут, чи ні?

Дівчинка:

В царстві? Що ти, королева?

Кропива:

Королева.

Дівчинка:

Теж мені !(кривиться)

А троянда?

Кропива:

Королева…Серед квітів в квітнику.

Ну а я – у дикім царстві.

Головна у цім вінку.

Дівчинка:

Щось не вірю.

Ти не схожа.

Ось Троянда – гарна, гожа!

Ти ж – жалюча, непривітна.

Та й квітками непримітна…

Кропива:

Хай же нас розсудить суд!

Гей, збирайсь, трав’яний люд!

Заходить суддя – Будяк:

Я – суддя!

Зовусь Будяк.

Справедливості мастак.

Самий чесний в світі суд ви побачите ось тут.

Всі на місці?

Адвокати?

Свідків також є багато.

Звинувачка є – Оксанка.

Є з водою чиста склянка.

Все в порядку. Тож до справи!

Суд іде! Будь ласка встали.

Дівчинка:

Розсудіть,судде поважний,

Хто з рослин цих самий важний?

Чи Троянда, чи Кропива – королева всім на диво?

Будяк:

Запросіть троянди свідків!

Хто ви?Що ви?Як і звідки?

Квіти:

Ми квітки із квітника

Я – Тюльпан. Я – Лілія струнка.

Безумовно,що Троянда – королева красоти.

Дуже ніжна і духмяна, що очей не відвести!

Ну а що колюча трішки – так на те ж вона й цариця.

Бути ніжними й м’якими їм, царицям, не годиться

Будяк:

Є ще докази?

Квіти:

Немає.

Будяк:

Кожен з вас нехай сідає.

Кропиви присутні свідки?

Хто ви? Що ви? Як і звідки?

Трави:

Всі ми трави лісові, лугові і польові.

З лук прийшли, з левад, діброви,

Щоб замовить добре слово

за царицю лісову – її величність Кропиву!

Ромашка:

Здогадатися неважко:

звусь я – Лікарська Ромашка.

І скажу я вам таке:

Кропива – всім голова!

Що всередину, що ззовні – кращих ліків не знайти:

Малокрів’я полікує і волосся захистить.

Вітамінів – цілий склад! Кропива дасть всьому лад!

Спориш:

І хвороби полікує, і смачненьким почастує:

Борщ, салат, котлети з неї і вареники смачні.

Й на столі вона – цариця, Кропива ця.

Так, чи ні? (до судді)

Подорожник:

Так, спориш говорить правду.

Та додам ще й я таке:

З Кропиви нитки, тканину, фарбу роблять і папір.

Споконвіку знали люди й виробляють до цих пір.

Дівчинка (радісно):

Так! І я тепер згадала, як із татком ми торік

Їздили на риболовлю

І якийсь – то чоловік нам порадив перекласти кропивою карасів,

щоб вони не зіпсувались.

Татко мій так і зробив.

Так ми рибу зовсім свіжу всю додому привезли.

Бо в Кропиві – фітонциди – в цьому нам допомогли.

Будяк:

Фітонциди?...Фітонциди!

Оголошу вирок я: (всі встають)

Покази усі почувши, докази усі здобувши.

Виголошую таке:

Хай Троянда вік панує на людському квітнику!

В дикім царстві: в лісі, в лузі, в полі і в чагарнику

Королева – Кропива!

Пречудовая трава!

То ж надіньте 2 корони:

І Троянді, й Кропиві.

Першій – за чарівну вроду.

А за користь – цій траві!

Всі:

Честь і слава королевам! Честь і слава Кропиві!

V Ведучий:

Ну що ж, думаю тепер достеменно зрозуміло, яка рослина є справжньою королевою серед трав – це кропива. І вона цього варта, адже важко переоцінити її важливість і потрібність. А щоб зрозуміти, чи все ви запам’ятали, ми зараз розгадаємо кросворд, правильно склавши який, ви отримаєте по вертикалі ім’я нашої королеви.

Кросворд «Кропива»

1 котлети

2 фарба

3 волосся

4 суп

5 нитки

6 кров

7 вітаміни

  1. Розкажу вам по секрету:

З кропиви смачні…

  1. І зелені й жовті барви

Нам дадуть з кропиви…

  1. Буде пишним, як колосся.

Кропивою вимите…

  1. Картоплина, жменька круп –

Плюс кропива – вийде…

  1. Виробляють залюбки

Люди з кропиви …

  1. Пий кропиву, будь здоров!

Очища кропива …

  1. Буть здоровим щохвилини

Допоможуть…

VІІ Підсумок ведучого. При потребі доповнити розповіді дітей.

VІІІ Звучить жартівлива пісня «Моя кропива»

Слова: Микола Янченко Обробка Штолько Л. І.

 

Рідний мій край, ти мене зустрічай,

Поведи, як колись, в свій калиновий гай.

Рідний мій край, я вклоняюсь тобі,

Вклоняюся травам, вклоняють вербі.

Приспів:

Мою любов до тебе не змиє злива,

Люблю тебе із ранку до зорі!

До сотні літ кусай мене, моя кропива,

Цілуйте не чужі, а наші комарі!

Я птахом полину до тебе в долину,

Тебе знов побачу - від щастя заплачу,

Від щастя, мій краю, тобі заспіваю,

Тобі заспіваю пісень!

Приспів. (2)

ВИКОРИСТАНІ ДЖЕРЕЛА:

Євген Шморгун «Некоронована королева»

Наталія Земна (Зубицька) інтернетпублікації

Матеріали Вікіпедії

Микола Янченко «Моя кропива»

Матеріали сайту ХайВей

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ГЕОГРАФІЇ залишилося:
0
2
міс.
0
2
дн.
0
4
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!