Пахолівецького В.Ю.
Конспект уроку 8 клас. Всесвітня історія
Північне Відродження. Становище Католицької Церкви напередодні Реформації
Мета:
вивчати: основних майстрів Північного Відродження, його характерні особливості; становище Католицької Церкви, прояви кризи, суспільні настрої різних верств населення, передумови початку Реформації;
розвивати аналітичні вміння, практичні навики робити висновки, висловлювати свою думку, підкріплювати її фактами;
виховна: повагу до культурних надбань, любов до мистецтва, усвідомлення його цінності та вагомості в житті людини.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: презентація, мультимедійна дошка, робочий зошит, підручник.
Основні терміни та поняття: «Північне Відродження», «секуляризація», «Реформація».
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Привітання. Перевірка присутності та готовності до уроку.
II. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання
Опитування
Що таке Відродження?
Чи тотожне йому поняття Ренесанс?
Які ідеї характерні для нього?
Які зміни відбулися?
Що таке гуманізм?
ІІІ. Повідомлення теми уроку
Тема сьогоднішнього заняття: Північне Відродження. Становище Католицької Церкви напередодні Реформації.
ІV. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Ми продовжуємо вивчати тему Відродження. Поміркуйте: чи однаковим воно було в різних регіонах Європи?
Очевидно що ні. А які тенденції були там? Що характерно для нього? Ми дізнаємося на уроці.
Також, ще протягом минулого розділу, ми вчили, що відбувалося становлення оновлення суспільства у різних сферах, зокрема економічній. А чи призвело це до трансформацій у духовному світі? Про це теж дізнаємося на занятті.
V. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя, складання опорного конспекту (записати виділене жирним шрифтом)
Північне Відродження
Північне Відродження – це культура Ренесансу, яка надула поширення у XV – XVI ст., в країнах, розташованих на північ від Італії: Німеччині, Нідерландах, Франції та Англії. Воно надихалося не лише Античністю, а й працями середньовічних богословів.
Серед найвідоміших представників живопису були:
Ян Ван Ейк – один із зачинателів масляного живопису, найвідоміший твір «Портрет родини Арнольфіні». На задньому плані, у відображенні настінного дзеркала, художник зобразив свій автопортрет під час написання даної роботи
Ієронім Босх – «Сад земних насолод».
Ганс Мемлінг – «Страшний суд».
Альбрехт Дюрер відомий гравер (створив бл.200 гравюр) і живописець, творець численних ксилографій.
Експресіоністи вважали своїм основоположником Матіаса Грюневальда. Найвідоміший твір – «Езенгеймський вівтар».
Становище Католицької Церкви напередодні Реформації
Розгляньмо слайд і пригадаймо, якою була роль Церкви у Середньовічному світі?
Орієнтовна відповідь: вона розвивала культуру, науку, архітектуру, мистецтво; при церквах і монастирях діяли бібліотеки та школи, займалася створенням лікарень, утримувала бідних тощо. Церква була виз начальником моральних норм і авторитетом, вищим від світської влади.
Як ви вважаєте, чи для здійснення цих намірів існувала потреба у грошах?
Орієнтовна відповідь: Так, була.
Поміркуймо, якими були джерела отримання коштів?
Основу джерел фінансування становили пожертви віруючих, церковний податок, а також Церква мала вагомі земельні володіння, з яких мала дохід. За століття свого існування Католицька Церква накопичила багатства й зосередила у своїх руках чимало землі, що швидко стала об’єктом зацікавлення світських феодалів.
Що стало причинами кризи?
Влада монархів у країнах Західної Європи міцніла, і вони націлилися на права духівництва та багатства Церкви.
Католицька Церква за часів Середньовіччя, будучи моральним орієнтиром, контролювала соціальне життя європейців, економіку, використання землі та сплату податків, діяльність урядів і застосування законодавства. Проте політичні правителі хотіли самостійно керувати своїми країнами, не підпорядковуючись Папі Римському.
Світська влада почала дедалі активніше втручатися у церковні справи, намагалася перебрати на себе церковні функції. Так, наприклад, від 1519 р. у Франції король контролював призначення єпископів. Дедалі рідше оглядалися на Рим інші можновладці, нехтуючи правами Церкви. Непохитними позиції церковної верхівки лишалися хіба що в деяких князівствах Священної Римської імперії, де володарі виявляли слабкість. Натомість впливові князі поводилися незалежно і «римські» вказівки виконували неохоче.
Реформація виникла в умовах кризи феодалізму, розгортання суперечностей між феодальною роздробленістю і становленням європейських держав, та неприйняття наднаціональної влади Папи Римського і Католицької Церкви.
Понтифіки, відстоюючи свої права, дедалі частіше змушені були втручалися у пряму боротьбу. Так, Папа Юлій II, носив обладунки і брав участь у битвах задля розширення Папської області. Потребуючи коштів для ведення воєн та великого будівництва, він вирішив за пожертву на користь будівництва храмів чи інших благих справ уділяти індульгенцію — відпущення дочасних кар. Індульгенцію можна було пожертвувати за душу в Чистилищі, щоби вона швидше потрапила до раю чи за себе самого, щоби по смерті скоротити час перебування у Чистилищі. Почасти індульгенції роздавали жадібні людини, які займалися крадіжками з церковної скарбниці. Ці одиничні зловживання розхитували авторитет Церкви.
Особливо відчутною кризова ситуація була в Священній Римській імперії (Німеччині), що перебувала в стані роздробленості й у якій Церква мала широке поле своєї діяльності. Велика частка церковних доходів припадала саме на ці терени. 1510 року імператор Максиміліан намагався домовитися із Папою, проте, без результатів це не мало.
Отже, королі та дворянство зазіхали на володіння церкви й виступали за секуляризацію – передачу церковних земель у власність світської влади. Вони прагнули загарбати церковне майно до своєї кишені.
Чи відбувалася трансформація світогляду?
Здійснювалося становлення і розвиток капіталістичних відносин. Кількість населення міст зростала. Цехова організація зазнала кризи. Відбувалося становлення нового ладу. Це також не могло не вплинути на поширення нових тенденцій. Населення ставало дедалі більше орієнтованим на фінансові вигоди, а гроші прагнули вкладати у себе та розвиток своєї справи. Меркантильне бюргерство, а також підприємці нового типу вважали, що благодійність, допомога бідним, численні релігійні свята й пишні обряди коштують їм надто дорого. Вони вимагали їхнього спрощення й «дешевої церкви», аби якомога більше грошей залишити у власних кишенях.
Під час розвитку філософської думки та гуманістичних ідей, все частіше виявлялася критика Церкви, непотрібність її інституції, критика стосувалася також устрою, багатства храмів, краси Богослужіння. Все частіше і виразніше лунали ідеї, які Церква вважала єресями. Серед єретиків були Церквою засуджені Джон Вікліф, Ян Гус, Уільям Тіндал тощо. Основою їх ідей була критика Папи та його влади, священства, Таїнств, споконвічний устрій Церкви. Під сумнів ставилася догматика, визнана і утверджена поколіннями, поширювалися ідеї нібито кожен повинен самостійно тлумачити Біблію, а для цього вимагали створення її перекладів національними мовами. Вільнодумні ідеї все більше ширилися серед різних верств, особливо серед можновладців, які прагнули використати їх для збільшення своїх багатств та особистої влади.
Саме сукупність цих факторів вилилася у так звану протестантську «Реформацію» - рух за зміну і оновлення Церкви, відповідно до потреб тогочасного суспільства та майбутнє утворення протестантизму.
VI. Закріплення вивченого матеріалу
Що нового ви дізналися на уроці?
Що вам уже було відомо?
VII. Підведення підсумків. Оцінювання
Рефлексія
Чи було вам цікаво?
Про що хочете поговорити детальніше?
VIII. Домашнє завдання
Опрацювати параграф…
Підготувати повідомлення про одного з митців-представників Північного Відродженя.
Джерела
Васильків І.. Всесвітня історія: підручник для закладів загальної середньої освіти 8 клас. Тернопіль: Астон. – 2021 рік. 176 с. Режим доступу: 27.10.2024 рік. URL: https://uahistory.co/pidruchniki/vasilkiv-world-history-8-class-2021/6.php
Ладиченко Т. Всесвітня історія: підручник для закладів загальної середньої освіти 8 клас. Київ: Генеза. – 2021 рік. 176 с. Режим доступу: 27.10.2024 рік. URL: https://uahistory.co/pidruchniki/ladichenko-world-history-8-class-2021/7.php
Хоружий Г.. Протестантизм як результат європейської Реформації. Режим доступу: 27.10.2024 рік. URL: https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https://journals.knute.edu.ua/scientia-fructuosa/article/download/842/781/788&ved=2ahUKEwj4_9OR566JAxUHExAIHYRYHK0QFnoECBYQAQ&usg=AOvVaw2FAaK465FIrWvqPALty0wW










