! В а ж л и в о
Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Письмовий переказ тексту за складеним планом. Будь обережним на кризі!

Опис документу:
Мета. Вчити дітей переказувати текст за планом та запитаннями, грамотно викладати свої думки в письмовій формі, розвивати навички усного та писемного мовлення; формувати правила безпечної поведінки на льоду, вчити дітей берегти власне життя та здоров’я.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Письмовий переказ тексту за складеним планом.

Будь обережним на кризі!

Мета.

Вчити дітей переказувати текст за планом та запитаннями, грамотно викладати свої думки в письмовій формі, розвивати навички усного та писемного мовлення; формувати правила безпечної поведінки на льоду, вчити дітей берегти власне життя та здоров’я.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Пряля

Сидить пряля та й пряде –

сніг іде – іде – іде –

нитка рветься де-не-де,

а вона пряде й пряде.

Вже напряла хуртовин,

на шапки для верховин,

на сувої полотна,

на завіску для вікна,

на хустину й укривало –

мало – мало – мало – мало.

сніг іде – іде – іде –

а вона пряде й пряде …

Л. Костенко

Бесіда.

Про яку пору року йдеться у цьому вірші?

Які зміни в природі відбулися?

Які з цих ознак можуть загрожувати людині небезпекою? (Низька температура, ожеледиця, лід на водоймах).

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Загадки.

Прийшов до нас гість та зробив нам міст,

без сокири, без долота швидка і міцна робота. (Лід).

Ходять тільки по льоду.

По стежині, по дорозі,

Бігти я у них не в змозі,

По снігу не йдуть, як слід:

До вподоби – тільки лід. (Ковзани).

В зимовий, студений час

Люблять всі малята нас.

З гірки ми рушаєм в путь,

А на гірку нас везуть. (Санчата).

Дві дощечки, дві сестри

Несуть мене із гори. (Лижі).

Бесіда.

Де ви відпочиваєте і розважаєтеся взимку?

Без яких предметів вам не обійтися взимку? (Розглядають предметні малюнки: лижі, сани, ковзани).

IV.Оголошення теми уроку.

  1. Розповідь вчителя.

Взимку, як тільки блисне сонечко, ми поспішаємо відпочити зі своїми друзями на ковзанах, санчатах, лижах. Доволі часто ми йдемо за місто чи село, де багато снігу, стрімкі гірки, річка, яку закутав лід, де немає машин. Але відсутність транспорту не гарантує безпечного відпочинку. Небезпека чатує поруч. Це крижана вода, в яку можна потрапити, розважаючись на льоду.

Отже, сьогодні на уроці ми поговоримо про те, яку саме небезпеку таїть лід у період потепління, напишемо переказ про те, як потрібно поводитись на льоду.

  1. Розгляд сюжетних малюнків.

Чи правильно поводять себе діти на льоду?

Чому ви так думаєте?

  1. Слово вчителя.

Особливо небезпечний лід на водоймах пізно восени або ранньою весною, на початку або в кінці зими та під час зимових відлиг. Ніколи не виходьте на лід річок, ставків, озер у цей час. Безпечною для життя людини є та крига, товщина якої не менше 10 см. На ковзанах можна кататися тільки на перевірених катках, не виїжджати за площу катка.

На лижах і санчатах не можна з’їжджати з крутих берегів на лід водойми. Біля берега крига може нещільно з’єднуватися з землею, під нею можуть бути тріщини й повітря. Якщо ж вам необхідно пройти по льоду, пам’ятайте, що кращий захисток від небезпеки – наперед її передбачити і обійти.

  1. Читання учнями правил поведінки на льоду, записаних на карточках.

  1. Ні в якому разі не перевіряйте міцність льоду ударом ноги.

  2. Якщо ви йдете групою, відстань між лижниками або пішоходами має бути не менше 5 метрів.

  3. Не можна заходити на лід далеко від берега.

  4. Не можна підходити близько до ополонок і кататися там.

  5. Не можна збиратись на льоду великими групами.

  6. Якщо лід почав тріщати, негайно повертайтеся.

  7. Не біжіть, відходьте повільно, не відриваючи ступні ніг від льоду.

5.Бесіда.

Як не можна перевіряти міцність льоду?

Якою повинна бути відстань між лижниками?

Де можна кататись на ковзанах?

Що треба робити, коли у вас під ногами на льоду з’явилися тріщини?

  1. Фізкультхвилинка (діти показують рухи).

Лапки в боки, вгору вушка –

скачуть білочки-подружки,

раз, два, три, чотири, п’ять!

По гілках вони летять.

Кожен ранок на галяві

спритно роблять різні вправи

раз, два, три, чотири, п’ять!

Люблять білочки стрибать.

VI.Робота над переказом тексту.

Читання пам’ятки написання переказу.

  1. Спочатку поділи текст на частини.

  2. Добери заголовки до частин.

  3. Заголовки до частин і є планом переказу.

  4. Запиши план.

  5. Прочитай окремі частини тексту до складеного плану.

  6. Перекажи кожну частину.

  7. Закрий текст і напиши переказ за складеним планом.

Читання тексту учнями.

Біда

Настали перші приморозки. Річка вкрилася кригою.

Двоє хлопчиків пішли на річку. Спочатку вони ковзалися біля берега, а потім – на середині ріки. Раптом крига провалилася. Хлоп’ята опинилися по пояс у воді і почали кликати на допомогу.

Їхні крики почули люди. Вони кинули хлопчикам дошки, принесли драбину і допомогли вибратися на берег. Потім переляканих друзів відвезли до лікарні.

З того часу школярі добре запам’ятали, що на кризі треба бути обережним.

Бесіда за запитаннями.

Чи хвилювались ви, коли читали текст? Чому?

Що ви порадили б цим хлопчикам?

Робота над складанням плану.

Перечитайте ще раз оповідання і поділіть його на частини.

Прочитайте зачин. Як назвете ?

Прочитайте основну частину. Доберіть заголовок до неї.

Перечитайте кінцівку. Як запишете коротко?

Запис плану.

План

  1. Мороз скував річку.

  2. Хлоп’ята провалилися.

  3. Порятунок дітей.

  4. Будьте обережні на кризі!

VII.Робота з мовним матеріалом

Якими словами з тексту можна замінити слово хлопці? Запишіть їх.

(Хлопці – хлопчики, хлоп’ята, друзі, школярі).

Використовуйте дібрані слова в переказі, щоб не було повторів.

1.Орфографічна підготовка.

Зверніть увагу, як пишуться слова.

Приморозки, спочатку, ковзалися, середина, опинилися.

2.Повторення про текст.

З яких частин складається текст?

Як потрібно писати кожну частину? (З абзацу).

VIII.Усний переказ за планом (2-3 учні).

IХ. Запис переказу тексту «Біда» в зошит.

Х. Перевірка написаного.

Перечитайте свій переказ. Якщо помітили помилки, то виправте їх.

ХІ. Підсумок.

Які правила поведінки на льоду ви запам’ятали?

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Впровадження веб-квестів в освітній процес»
Левченко Ірина Михайлівна
36 годин
590 грн
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації (лист МОН № 4/2181-19 від 30.09.2019 р.).

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Підвищення кваліфікації: як створити дієвий механізм
Підвищення кваліфікації: як створити дієвий механізм
Підвищення кваліфікації: вчителі самі вирішуватимуть, де навчатись
Підвищення кваліфікації: вчителі самі вирішуватимуть, де навчатись