Взяти участь
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень 2.0».
Головний приз 500грн + безкоштовний вебінар.
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Предмети »

Підсумковий урок за темою: « На крилах давньогрецьких міфів»

Курс:«Активізація творчого потенціалу вчителів шляхом використання ігрових форм організації учнів на уроці»
Черниш Олена Степанівна
36 годин
1400 грн
290 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №AW923287
За публікацію цієї методичної розробки Кірсанова Надія Йосипівна отримав(ла) свідоцтво №AW923287
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. Підсумковий урок за темою: « На крилах давньогрецьких міфів»

Мета: закріпити здобуті знання з теми « Міфи Стародавньої Греції», виявити рівень загальної ерудиції учнів, вміння застосовувати знання, розвивати логічне мислення, увагу, удосконалювати вміння висловлювати свої думки, здійснювати між предметні і міжлітературні зв’язки, виховувати інтерес до культури Давньої Греції, волелюбність, почуття гідності, готовності пожертвувати власними інтересами заради щастя інших людей на прикладі герої давньогрецьких міфів

Обладнання: малюнки учнів та ілюстрації до прочитаних міфів, кросворди, книга М. Куна «Міфи та легенди Давньої Греції», А.А.Чічановський «Міфи Давньої Греції», картки «Освіта Геракла», «Подвиги Геракла», «Знайди «зайве слово».

Тип уроку: узагальнення і систематизації знань.

Форма уроку: гра – подорож

Епіграфи: Кожен освічений європеєць повинен мати

достатнє уявлення про безсмертні твори

величної давнини.

О.Пушкін

Їх ( давньогрецькі міфи) можна назвати

тим золотим фондом що його в скарбниці

своєї памяті повинна зберігати кожна

освічена людина.

А. Білецький

Хід уроку

Слово вчителя. Сьогодні ми з вами продовжимо подорожувати сторінками чудової країни – її Величності Зарубіжної літератури.

Поет В.Висоцький одного разу , відповідаючи на запитання, що таке щастя, сказав: «Щастя - це подорож. Не обовязково з переміною місця, подорож може бути в душу іншої людини - у світ письменника, поета». Ми з вами здійснемо подорож у світ міфів – у світ античної літератури. адже саме антична література – колиска європейської культури. Зверніть увагу на епіграфи. Ми пересвідчилися, що кожна освічена людина повинна знати безсмертні твори давнини. Хто хоче знати майбутнє, мусить знати минуле. життя починається з дитинства, а література - з міфів і казок.

Ми ніколи не повинні забувати, що на світі є чудова Країна Міфів. така близька й рідна для усіх.

( вірш Шиллера читає учень)

Інший світ за вашого правління

Був, Еллади світлої боги!

Ви вели блаженні покоління

На казкові щастя береги.

Люди ще були тоді. як діти,-

Радісні, безхитрісні, прості,

У вселенськім храмі Афродіти

Всі вклонялись вічній красоті.

Де тепер як вірить астроному,

Мертва куля крутиться в імлі,

Там колись у повозі сяйному

Геліос являвсь синам землі.

В горах ореади домували.

Дерева були житлом дріад,

Ріки сріблопінні шумували

З урн од радісних наяд.

Між людьми, героями й богами

Не здіймавсь непереборний мур,-

Смертних із героями й богами

Родичав меткий Амур.

Любо – мило вам було служити -

Ні вериг, ні зречень, ні страждань,

Весело й щасливо серцем жити –

То була богам найкраща дань.

Хто вершив велике. хто горів ним,

Хто ішов трудним шляхом чеснот,-

Там не раз вважався богорівним,

Осягав найвищих нагород

Де ж ти дівся, світе мій прекрасний,

Любої природи цвіт і плід?

Тільки в пісні відблиск твій незгасний,

Тільки в казці твій чудовий слід.

Порожньо в сумних твоїх оселях –

Ні богів не видно, ні богинь.

Від картини буйнощів веселих

Залишилась тільки тінь.

Всі боги пішли в країну мрії

Більше їх не потребує світ,

Що вже сам крутитися уміє,

Сам скеровує свій хід

Так, пішли, узявши все високе,

Все прекрасне. чим душа жива,

Всі кольори, усі життєві соки,

Нам залишивши спомини – слова.

Слово вчителя. Діти, отже сьогодні ви візьмете участь у загадковій подорожі до Стародавньої Греції. Ваш шлях проляже через віки, ви пройдете сушею і мандруватимете морем, на вас чекатимуть несподіванки і перешкоди. Але правильний шлях кожному вкажуть лише міцні знання. Тож успіхів вам!

Щоб розпочати нашу подорож, треба отримати карту маршруту по Стародавній Греції. Для цього ви повинні дати правильні відповіді на питання з теорії літератури. Бо, як усім відомо, спочатку теорія, а потім практика.

Запитання.

    • Що в перекладі означає слово «Міф»? (слово, переказ)

    • Що таке міф? (Міфи - це фантастичні оповідання про виникнення світу, народження богів, появу людей на землі, про все «надприродне»)

    • Коли виникли давньогрецькі міфи? ( на зламі ІІІ тис. до н.е., тобто близько 5 тис. років тому).

Діти отримують карти з маршрутом подорожі .

Перша позначка –Олімп.

Інсценування.

(Сила і Влада ведуть Прометея. За ним шкутильгає Гефест. У раках він тримає великий молот)

Влада. Нарешті ми дісталися краю землі. Ось ця скеля буде місцем твоїх вічних мук. Тепер, Гефесте, виконуй наказ Зевса – прикуй цього злодія до гірської скелі, щоб навчився він шанувати владу головного бога і назавжди забув про свою любов до нікчемних людей.

Гефест. (тяжко зітхає)О Владо і сило! Ви вже виконали волю Зевса. А як же мені зважитися прикувати до скелі бога, якого я шаную?

Сила. Та поспішай! І памятай, як карає Зевс непослухів.

( Гефест веде Прометея за лаштунки. Долинає гупання молота)

Влада. Бий молотком дужче! Щоб Прометей не зміг у путах і поворухнутися. Та не зітхай, не стогни – він же Зевсів ворог, злочинець.

Гефест.(із – за лаштунків).Яке огидне моє ремесло! Хай би хто інший ним володів. Тоді я не мусив би приковувати друга до скелі. О Прометею, сину великої Феміди! Я сам плачу з твоєї тяжкої муки та мушу коритися невблаганному Зевсові.

Сила. От і добре! До цієї скелі люди не дістануться, хоч би як хотіли зарадити своєму благодійникові.

Гефест. Ніхто йому тепер не зарадить, невблаганне – бо серце в Зевса. Яку жорстоку кару він вигадав! Очам нестерпно дивитися на Прометея

Влада. Стережися, щоб за такі слова Зевс не покарав і тебе. Годі вболівати за тим зухвальцем , ходімо звідси.

(всі виходять).

Завдання для учнів.

1.За що було покарано Прометея?( Порушив заборону Зевса. Узяв із божественного вогнища іскру, приніс людям на землю)

2.Як вдалося Прометеєві заволодіти вогнем і передати його людям?

3.Чого навчилися люди завдяки Прометеєві? Зачитайте уривок з тексту.

4. Що виявилося найважчою з усіх мук, розчулило непохитного титана і змусило його розкрити свою таємницю? ( Сльози матері Феміди, яка просила помиритися із Зевсом).

5.Кого послав Зевс звільнити Прометея?

Вчитель. Учень, який найбільше дав правильних відповідей отримує на згадку про зупинку на Олімпі перстень з камінцем. Памятайте, діти: «В тих мужніх, волелюбних людей, що віддають свої сили і розум, усе життя на благо народові, палає в серцях іскра незгасного Прометеєвого вогню»

6.Що означає перстень з камінцем? Зачитайте уривок з тексту.

Вчитель. А зараз у путь! Шлях лежить до Фів та Тірінфа.

Інсценування.

(Боги – олімпійці уважно слухають Зевса. Очі Гери палають люттю.)

Зевс. (радісно). Слухайте, що віщує мені чуйне серце: сьогодні народиться той з Персеєвого роду, хто володарюватиме над усім Аргосом і над усіма Персеєвими нащадками.

Гера. Ти так упевнено кажеш, о Зевсе, а я не йму тобі віри. Поклянися великою клятвою богів, що той, хто з Персеєвого роду сьогодні народиться першим, стане володарюватиме над усім Аргосом і над усіма Персеїдами.

Зевс. Клянусь.

Завдання для учнів.

1.Як Гера ошукала Зевса?( Гера попросила богиню ошуканства Ату потьмарити світлий розум Зевса. Дружина Зевса подалася в Мікени до палацу царя Сфенела. Сфенелова дружина теж була при надії, і з волі Гери, богині шлюбу і родинного життя, в неї передчасно народилася дитина – недужий кволий Еврисфей).

2.Як батьки дізналися, що Геракл – особлива, надзвичайна дитина? ( Хлопчик задушив руками гадюк. Алкена і Амфітріон прибігли тобі, коли гадюки померли. Вранці Амфітріон звелів привести сліпого віщуна Тіресія, і той пояснив: Геракл буде великим героєм, якого щ ене знала грецька земля.

3.Чому кмітливий, вправний і дужий Геракл служив недужому, кволому мікенському царю Еврисфеєві? ( В Аполлоновім храмі довідався Геракл про вирок богів: він повинен оселитися на землі своїх батьків і 12 років вірно служити мікенському царю Еврисфеєві, що завдяки Зевсові клятві володарював тепер над усім Аргосом і над усіма Персіїдами)

4.Як Геракл вшанував свого великого батька Зевса? ( На півдні Греції, в Еліді, там, де згодом виросло невеличке місто Олімпія, Геракл запропонував проводити в Олімпії свято з різними спортивними змаганнями та іграми. Раз на 4 роки до Олімпії сходилася молодь з усіх грецьких міст.)

Завдання для учнів на картках.

1.Викресліть те, чого не зумів навчитися Геракл.

Картка «Освіта Геракла»

1.Стріляти з лука

2.Носити важку зброю, битися нею

3.Шикувати фаланги до битви

4.Лікуватися цілющим зіллям

5.Чудово грати на кіфарі та співати

6.За зірками знаходити правильний шлях

7.Перемагати в двобої

8.Мчати на бойовій колісниці

9.Спритно правити кіньми

10.( Чудово грати на кіфарі та співати).

2. На картці записані подвиги Геракла, Викресліть подвиг, що його Геракл не здійснив.

Картка «Подвиги Геракла»

1.Керінейська лань

2Немейський лев

3.Ерімантський вепр

4.Лернейська гідра

5.Авгієві стайні

6.Стімфалійські птахи

7.Пес Кербер

8.Золоті яблука Гесперід

9.Діомедові коні

10.Іпполітин пояс

11.Поєдинок з Мілоською сиреною

12.Геріонові корови

13.Критський бик.

( Поєдинок з Мілоською сиреною)

Вчитель. Перевіряємо роботу взаємоперевіркою.

Багато добра зробив Геракл для смертних людей. Він був по дитячому щирий, чуйний на добро і немилосердний до всього лихого. Важко перелічити всі його звитяжні битви й доблесні вчинки героя. Відтоді минули тисячоліття, а Геракл і досі живий, бо його безсмертя – це безсмертя народу Еллади, мужнього, волелюбного, здатного на великі подвиги і чуйного до справедливості, добра і краси.

Вчитель. Продовжуємо нашу мандрівку. Нас чекають славні Афіни.

Нашу подорож ми розпочинаємо із завдання, що має назву «Впізнай героя». За описом необхідно назвати героя та назву міфу, з якого взято цей уривок .

1.«Колись, за часів сивої давнини, в Афінах жив великий митець і різьбяр і будівничий, нащадок царського роду. Кажуть, сама Афіна Паллада, премудра богиня. Навчила його різних ремесел. Він зводив великі палаци і храми, що вражали всіх своєю стрункою будовою, а для тих палаців і храмів сам різьбив із дерева постаті безсмертних богів, такі гарні, що потім люди століттями дбайливо їх зберігали» ( Дедал. Міф «Дедалі та Ікар»

2.«… Підліток, але такий тямущий і здібний… Якось… знайшов на землі гадючу щелепу. Уважно придивився до неї і невдовзі змайстрував пилку – нову річ для тодішніх людей. Він же придумав гончарний круг. Щоб легше і краще виготовляти на ньому всякий посуд. А як вирізував той круг з дерева, то винайшов циркуль, що ним і тепер користуються люди» ( учень Дедала – Талос, його небіж. Міф « Дедал та Ікар»)

Завдання.

1. Чому Дедалі опинився на острові Крит у царя Міноса? Що він там робив?

2. Як були зроблені крила Дедала та Ікара?

3. Що згубило Ікара?

4. Яка назва моря довкола острова, де Дедалі сховав сина? (Ікарське море)

Вчитель. Втіленням одвічної мрії людства про крила став не розумний, розважливий Дедалі, а неслухняний, завзятий хлопець Ікар, який перший відчув радість вільного лету і віддав за це власне життя. На світі завжди є відчайдушні мрійники, готові вести за собою людство.

Вчитель. Образи Прометея, Геракла, Ікара відкривають так звані вічні образи, до яких постійно звертатиметься людство.

Давньогрецький трагік Есхіл присвятив ряд трагедій Прометеєві, з який збереглася лише одна «Прометей закутий».

За нових часів до образ Прометея знаходимо в творах Гете, Байрона, Шеллі, він надихнув славетних майстрів Мікеланджело, Тиціана, Рібейру, композиторів Бетховена, Ліста, Скрябіна.

Образ Прометея надзвичайно популярний в Україні, У своїх творах його подвиг уславили Т.Шевченко, І Франко, Леся Українка, А.Малишко.

Учні читають вірш Байрона, уривок з поеми Т.Шевченко «Кавказ»

За горами гори, хмарою повиті,

Засіяні горем, кровію политі.

Споконвіку Прометей

Там орел карає,

Що день божий добрі ребра

Й серце розриває

Розбиває, та не випє

Живущої крові,-

Воно знову оживає

І сміється знову!

Не вмирає душа наша,

Не вмирає воля.

І неситий не виоре

На дні моря поле

Не скує душі живої

І слова живого

Не понесе слави бога

Великого бога.

Байрон

Титан! На наш земной удел,

На нашу скорбную юдоль,

На человеческую Большое спасибо,

Ты без презрения глядел

Но что в награду получил?

Страданье, напряженье сил

Да коршуна, что без конца

Терзает печень гордеца

Скалу, цепей печальный звук,

Удушливое бремя мук

Да стон, что в сердце погребен,

Тобой подавленный, затих,

Чтобы о горестях твоих

Богам не смог поведать он.

Запис у зошитах.

Образ Прометея у різних видах мистецтва.

Музика. Вагнер « Прометей», Бетховен, Ліст, Скрябін

Живопис. Мікеланджело ( скульптор), Тиціан, Рібейр

Література. Есхіл «Прометей закутий», Гете, Байрон, Шеллі, Т.Шевченко, І.Франко, Л.Українка, А.Малишко.

Образ Геракла у різних видах мистецтва

Музика. Балет Невера « Смерть Геракла», сіюїта Сен – Сенса « Юність Геракла».

Живопис. Гелікон (скульптор),Рафаель, Рубенс, Батоні

Образ Ікара у різних видах мистецтва

Музика. Балет Слонімського «Ікар»

Література. Коротич

Учень читає вірш Коротича «Грецький міф»

Крилатий юнак у безмежність лине…

Туди, де хмари, боги і гори.

Де світла потоки зливаються в ріки.

Боги шепотіли: «Помреш у горі.

Помреш. Забудуть тебе навіки..»

До сонця він тягне окрилені руки,

Ще… вище.. хай дужі не дозволяли

І каруселлю над ним кружляли

Кричали про мудрість божої кари

Що він істота в небі стороння

Сідало сонце. нові Ікари

Здіймались вгору крізь гайвороння.

Вчитель демонструє приклади відтворення образів міфічних героїв в живописі.

Учні презентують власні малюнки (розповідають що зображено на малюнках, до яких міфів відноситься той чи інший малюнок).

Вчитель. А зараз настав час конкурсів.

Конкурс 1 .Знайди «Зайве слово»

Міф «Прометей»: Вогонь, Зевс, люди, лабіринт, Прометей

Міф « Дедал та Ікар»: Крила, Дедал, Геракл, Мінос, Ікар

Міф «Геракл»: Зевс, Гера, Кліо, Еврисфей, лев.

Конкурс 2. Конкурс – вікторина.

1. Що робив Кронос зі своїми дітьми?

2. Як звали титана, який тримав на плечах небо?

3. Як називали найглибше дно землі та моря, куди скинув Зевс свого батька?

4. Як звали учня Дедала?

5. Як звали сина Міноса?

6. Хто викрав Персефону?

7. Хто визволив Прометея?

8. Як називається споруда, внутрішня будова якої настільки складна, що звідти майже неможливо вийти?

Конкурс 3. «Упізнай героя за цитатою»

1 « Він перший запряг у ярмо дикого бика, перший приборкав вільного коня, і коні стали вірними помічниками людини. Герой навчив смертних лікуватися цілющим зіллям, знаходити шлях по зорях і за летом птахів, навчив добувати із землі мідь, золото та срібло і користуватися щедрими дарами природи».( Прометей)

2. «Темно – синій хітон у неї подерся, червоні маки зівяли, золоте колосся погубилося, а довгі коси взялися памороззю – сивиною»( Де метра)

3. «Він зводив великі палаці і храми, що вражали всіх своєю стрункою будовою, а для тих палаців і храмів сам різьбив із дерева постаті безсмертних богів, такі гарні, що потім люди століттями дбайливо їх зберігати» ( Дедал)

4. « Почуття лету, дивовижне, незнане, сповнило його душу неймовірною радістю. Яке щастя змахнути, наче могутній птах, великими крильми і відчути, що вони підносять тебе ще вище, туди, у блакитну безодню, де вже і птахів немає.» (Ікар)

5. «Яке огидне моє ремесло! Хай би хто інший ним володів, тоді я не мусив би приборкувати друга до скелі» ( Гефест)

6. «Хай шаленіє, хай гримить із гніву та спалює скелі пекучим вогнем або засипає крижаним снігом – все одно він не вирве з моїх вуст жодного слова» ( Прометей).

Конкурс 4. «Таємничі конверти»

Запитання.

  1. Хто був найбільшим митцем, скульптором і зодчим Афін? ( Дедал)

  2. За що покарала золотосяйна Афродіта Нарциса? ( За самозакоханість)

  3. Який вигляд мав Мінотавр? ( Тіло чоловіка, голова бика та бичачий хвіст)

  4. Яке природне явище відтворює міф про Деметру та Персефону? (Зміна пор року)

  5. Як Дедал назвав острів і море, куди впав Ікар? ( Ікарія, Ікарійське)

  6. Як покарав Зевс Прометея за його любов до людей? ( Наказав прикувати до скелі).

  7. Як звали батька Зевса? ( Кронос)

  8. Як звали матір Прометея? ( Феміда – богиня справедливості і правосуддя).

  9. Чиї накази виконував Геракл, здійснюючи подвиги? (Еврисфей)

Конкурс 5. Відгадування кросвордів

Кросворд 1.

  1. Як називали божество старшого покоління?

  2. Богиня мудрості.

  3. Гора, яку давні греки вважали місцем перебування богів.

  4. Син Зевса та смертної жінки, втілення сили, мужності.

  5. Вісник богів.

  6. Матір Прометея, богиня правосуддя

  7. Бог вогню і ковальства

Кросворд 2.

  1. Цар підземного царства мертвих

  2. Риса, яка допомогла Гераклу здійснити 5 подвиг.

  3. Богиня кохання

  4. Страшний пес, якого переміг Геракл

  5. Головний бог давніх греків

  6. Як найчастіше називали Геракла

  7. Цар, стайні якого вичистив Геракл

Вчитель. Любі друзі! Наша подорож підходить до завершення. Попереду в нас чимало цікавих пригод, на вас чекають зустрічі з героями байок.

Але ви завжди повинні пам’ятати, що міфи – це золотий фонд, що його в скарбниці своєї пам’яті повинна мати кожна освічена людина.

Домашнє завдання. Повторити вивчену тему, підготуватися до контрольної роботи.

Кросворд 1.

1.Як називали божество старшого покоління?

2.Богиня мудрості.

  1. Гора, яку давні греки вважали місцем перебування богів.

  2. Син Зевса та смертної жінки, втілення сили, мужності.

  3. Вісник богів.

  4. Матір Прометея, богиня правосуддя

  5. Бог вогню і ковальства

Кросворд 2.

1.Цар підземного царства мертвих

  1. Риса, яка допомогла Гераклу здійснити 5 подвиг.

  2. Богиня кохання

  3. Страшний пес, якого переміг Геракл

  4. Головний бог давніх греків

  5. Як найчастіше називали Геракла

  6. Цар, стайні якого вичистив Геракл

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Вчителям зарубіжної літератури для проведення підсумкового уроку
  • Додано
    26.02.2018
  • Розділ
    Зарубіжна література
  • Клас
    6 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    890
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    4
  • Номер матеріала
    AW923287
  • Вподобань
    0
Курс:«Активізація творчого потенціалу вчителів шляхом використання ігрових форм організації учнів на уроці»
Черниш Олена Степанівна
36 годин
1400 грн
290 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №AW923287
За публікацію цієї методичної розробки Кірсанова Надія Йосипівна отримав(ла) свідоцтво №AW923287
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Шкільна міжнародна дистанційна олімпіада «Всеосвiта Зима – 2018-2019»

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти